AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI Szlaki turystyczne
Najpiękniejsze trasy piesze w Polsce.
· autor: Administrator · 6540Patrząc na mapę Polski i rozmieszczenie na jej obszarze tras pieszych, nietrudno zauważyć, że duża ich liczba znajduje się wzdłuż granic naszego kraju. Jednak także w jego centrum takich szlaków nie brakuje. Specjalnie dla tych z Was, którzy lubią aktywnie spędzać czas, poznając przy tym piękne zakątki Polski, przygotowaliśmy przegląd najciekawszych tras pieszych na terenie naszego kraju. Zanurzcie się w lekturę, a potem pakujcie plecaki i ruszajcie na szlak!
Najpiękniejsze trasy piesze w Polsce
Czy wiecie, że Polskę da się przejść dosłownie dookoła?
Tak to jest możliwe! I wcale nie trzeba robić tego za jednym podejściem. Trasy piesze rozmieszczone wzdłuż granic naszego kraju można także przemierzać je w kawałkach i rozdzielić na jedno-, kliku- lub kilkunastodniowe wycieczki. Można również zacząć od szlaków prostych, położonych na płaskich terenach, a kończąc na bardziej zaawansowanych – górskich. Prezentujemy subiektywne zestawienie najpiękniejszych tras pieszych w Polsce.
1. Brzegiem Bałtyku
Zacznijmy od północy kraju i płaskich tras, czyli od wędrówek brzegiem Bałtyku. Długość całego szlaku, który wiedzie ze Świnoujścia na Hel, wynosi około 350 km, a czas przejścia całości to 11–12 dni. To idealna trasa dla początkujących piechurów, ponieważ nie wymaga doświadczenia trekkingowego.
Zapewniamy, że będzie nie tylko łatwo, ale i przyjemnie, bo polskie wybrzeże z perspektywy pieszego szlaku jest zupełnie inne niż z plażowego parawanu. Na szlaku zetknąć się można z zabytkowymi oraz nadal czynnymi latarniami morskimi. Mijane plaże są urokliwie i nierzadko także dzikie, szczególnie poza sezonem, a nadmorskie, rybackie wioski takie jak np. Dąbkowice czy Gąski urzekają spokojem.
Jak już wspomnieliśmy, szlak nie jest trudny i w większości prowadzi plażą, dlatego nie trzeba mieć przy sobie mapy. Polecamy jednak wygodnie obuwie, szczególnie na dłuższe odcinki. Zbyt długie maszerowanie na boso, może skończyć się pęcherzami na stopach. Poza odpowiednimi butami warto zabrać także nakrycie głowy, koszulki termoaktywne, ciepły polar lub bluzę i przeciwdeszczową wiatrówkę.
2. Szlak Kaszubski
Szlak Kaszubski zaczyna się w Sierakowicach, a kończy w Gołuniu. Jego łączna długość wynosi 138 km i pokonać go można aktywnym spacerem w cztery do pięciu dni.
Trasa rozciąga się po zachodniej części Pojezierza Kaszubskiego i wiedzie m.in. przez Lasy Mirachowskie, Jeziora Raduńskie oraz niezwykle piękne okolice Chmielna, w którym warto odwiedzić Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów i zaopatrzyć się w lokalne wyroby. Co ciekawe, Chmielno i tereny położone dookoła miasteczka uchodzą za najbardziej urokliwy zakątek całej Ziemi Kaszubskiej. Trasa jest dość łatwa, jednak szczególną ostrożność warto zachować podczas przechodzenia fragmentem trasy znajdującym się nad brzegiem Jeziora Wieprznickiego. Uchodzi on za najtrudniejszy odcinek całego szlaku.
Trasa jest dobrze oznakowana kolorem czerwonym, warto jednak przez wyruszeniem zaopatrzyć się w mapę.
3. Wilczy Szlak w Puszczy Białowieskiej
Wilczy Szlak w Puszczy Białowieskiej jak pewnie nietrudno się domyślić prowadzi przez Białowieski Par Narodowy. Łączy on miejscowości Narewka i Masiewo, a długość jego trasy to około 22 km.
Sprawny piechur może pokonać ten szlak w około 6 godzin, warto jednak przygotować się na całodniową wędrówkę. Trasa jest łatwa i niemal przez cały czas wiedzie przez piękny las, dzięki czemu mamy możliwość podziwiania dzikiej przyrody. Polecamy ruszyć na szlak o świcie, kiedy szanse zaobserwowania zwierząt, takich jak jelenie, dziki, sarny, żubry, wilki czy rysie, są największe. Warto odwiedzić także znajdującą się na trasie wieżę widokową, która usytuowana jest w niedalekiej odległości od tzw. Kosego Mostu na rzece Narwece.
4. Droga św. Jakuba
Ten, jeden z najsłynniejszych szlaków świata przebiega także przez terytorium naszego kraju.
Polski odcinek Camino de Santiago, prowadzący do Santiago de Compostela w Hiszpanii, swój początek ma u nas na Pojezierzu Suwalskim, w miejscowości Ogrodniki, położnej niedaleko granicy z Litwą. Dalej przebiega m.in. przez Olsztyn i Toruń, prowadząc na zachód kraju - do Słubic, gdzie łączy się ze szlakami niemieckimi. My dziś chcielibyśmy skupić się na jednym z najciekawszych odcinków Camino Polaco, który wjedzie przez Suwalszczyznę, Warmię i Mazury. Jego długość to około 300 km, a czas przejścia wynosi od 12 do 15 dni.
Trasa ta jest dość prosta i prowadzi głównie przez łąki i pola, zahaczając czasem o brzegi urokliwych mazurskich jezior. Po drodze zobaczyć można także wiele ciekawych zabytków takich jak m.in. gotyckie kościoły w Kętrzynie, Reszelu i Olsztynie czy klasztory w Sejnach, Wigrach i Świętej Lipce.
5. Wokół Lubuskich Jezior
Chyba niewiele osób wie, że w województwie lubuskim znajduje się ponad 500 jezior, a ich łączna powierzchnia zajmuje ponad 13 tys. ha. Trasa wytyczona wokół nich położona jest w najbardziej zalesionym zakątku Polski, łatwo tu więc o aktywny wypoczynek w ciszy i otoczeniu przyrody.
Długość szlaku to około 80 km, a czas przejścia zależy od kondycji piechura i wynosi 3–4 dni.
Zarówno start, jak i meta znajdują się we wsi Gościkowo, gdzie zwiedzić można klasztor Cystersów. Ten łatwy szlak oznaczony jest kolorem zielonym i prowadzi z Gościkowa przez Łagów, wokół jeziora Niesłysz, do Świebodzina. Linia brzegowa jeziora Niesłysz wynosi około 19 km i urozmaicają ją liczne zatoki i półwyspy. Zaobserwować można tu wiele gatunków ptaków m.in. łabędzia niemego, czaplę, bociana czarnego, żurawia czy orła bielika.
Jezioro Niesłysz obfituje także w ryby, głównie w płoć, leszcza, lina oraz sielawę. Kolejne lubuskie jezioro to jezioro Lubiąż nazywane także jeziorem Lubniewickim, uchodzi za jedno z bardziej urokliwych jezior w regionie. Znajdują się tu urokliwe zatoczki i dwie wyspy, z których najbardziej znana jest Wyspa Miłości. Nic więc dziwnego, że to właśnie nad tym jeziorem kręcono film „Sztuka kochania” o Michalinie Wisłockiej. Ponadto, symbolem akwenu jest sandacz, który liczcie zasila jego wody, podobnie jak liny i szczupaki, wędkarze mają więc tu co robić.
6. Trasa piesza Trzciel – Pszczew
Trasa prowadząca z Trzciela do Pszczewa to kolejny szlak pieszy znajdujący się w województwie lubuskim i jeden z najmniej znanych w całej Polsce. Okoliczni mieszkańcy nazywają go „krainą mchu, paproci i trzciny”.
Długość trasy wiodącej przez obszar Pszczewskiego Parku Krajobrazowego wynosi 36 km i można ją pokonać nawet w jeden dzień.
Szlak w znaczniej części prowadzi wąskimi ścieżkami nadjeziornymi wokół Jeziora Konińskiego, Proboszczowskiego, Głębokiego, Wędromierz i Chłop. Nie brak tu także licznych strumieni, wydm czy drzew o naprawdę pomnikowych rozmiarach, warto przygotować się także na zwalone drzewa i miejscami podmokły teren. W trakcie wędrówki łatwo natknąć się na pamiątki historii m.in. ukryte w lesie pozostałości po prasłowiańskim grodzisku, kirkut znajdujący się tuż za Trzcielem oraz wiele kapliczek spotykanych na rozstajach dróg. Nad jeziorami zaobserwować można również polujące drapieżniki - orły bieliki i rybołowy.
Szlak jest dobrze oznakowany dwoma kolorami - niebieskim i czarnym. Polecamy jednak zaopatrzyć się w zapas wody i prowiantu, ponieważ nie ma możliwości uzupełnienia ich po drodze.
7. Główny Szlak Świętokrzyski
Szlak ten wiedzie przez najstarsze i najniższe góry w Polsce – Góry Świętokrzyskie oraz Świętokrzyski Park Narodowy.
Nic więc dziwnego, że trasa ta oferuje dużą dawkę historii i natury, a także nieco mityczności – prowadzi przez górę Łysicę, na której, jak twierdzi wielu, odbywały się kiedyś sabaty czarownic. Wracając jednak do historii, warto zajrzeć do klasztoru na Św. Krzyżu - jest to najstarsze polskie sanktuarium, ponadto na szlaku można także tropić ślady po hutnictwie i dawnych osadach. Trasa, która swój początek ma w miejscowości Kuźniaki, liczy 105 km długości, które przebyć można w trzy dość intensywne dni lub pięć dni spokojnego marszu.
Meta szlaku znajduje się w Gołoszycach. Szlak należy do tych łatwiejszych, zdarzają się jednak delikatne podejścia, np. pod Łysicę. Co ciekawe, zaprawieni piechurzy określają tę trasę najkrótszą z najdłuższych tras pieszych w Polsce. Dlatego stanowi ona doskonałą rozgrzewkę przed wędrówkami po dłuższych szlakach. Poza Łysicą, najlepszymi punktami widokowymi są Przełęcz Krajeńska, Góra Wymyślona i wieża widokowa pod Siniewską Górą.
Dużym atutem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego są także dość puste i dobrze oznakowane trasy. Co, wraz z małą wysokością gór zapewnia idealne warunki na rodzinne wędrowanie.
8. Szlakiem Orlich Gniazd
Szlak prowadzący śladem Orlich Gniazd to idealna trasa dla kochających długie spacery i historię naszego kraju. Położony jest on na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i częściowo wiedzie także przez Ojcowski Park Narodowy.
Jego długość wynosi 164 km, z kolei czas przejścia to od 4 do 6 dni. Wędrówkę rozpocząć można w Częstochowie, a zakończyć w Krakowie lub na odwrót, szlak oznaczony jest kolorem czerwonym. Po drodze podziwiać można piękne wapienne skały, stare warownie oraz liczne tereny wspinaczkowe.
Jednak głównymi atrakcjami na Szlaku Orlich Gniazd są wapienne wniesienia, na których ulokowane zostały zamki, warownie i strażnice, przez trudną dostępność kojarzone właśnie z orlimi gniazdami. Zamki te wznoszone były, by chronić kraj przed najazdem wroga. Dobrze spełniały swoją rolę, pozostając niezdobyte przez prawie 300 lat. Choć dziś po większości tych budowli pozostały tylko ruiny, wciąż zetknąć się tu można z niezwykłymi opowieściami, legendami o bohaterach i przede wszystkim fascynującą, mało znaną historią Polski. Szczególnie warto odwiedzić Zamek Olsztyn, ruiny strażnicy obronnej w Przewodziszowicach, Zamek Mirów, Zamek Bobolice, Zamek Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce, Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, ruiny strażnicy w Ryczowie, Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń, Zamek Bydlin, Zamek w Rabsztynie i Zamek Tenczyn w Rudnie.
Trasa śladami Orlich Gniazd doskonale nadaje się dla osób początkujących oraz rodzin z dziećmi, ponieważ w większości prowadzi po płaskim terenie. Podczas wędrówki warto mieć na uwadze, że wapienne skały po deszczu są śliskie.
9. Góry Izerskie i Karkonosze
Szlak prowadzący przez góry Izerskie i Karkonosze to doskonała trasa dla początkujących i średnio zaawansowanych piechurów. Do przejścia jest tu około 60 km, a cała wędrówka trwa dwa i pół dnia, a przy dobrej kondycji można także przejść ją w weekend.
Karkonosze i Góry Izerskie nie są może tak wysokie, jak Tatry, są pasmami górskimi Sudetów, jednak charakteryzują się urozmaiconym terenem i zróżnicowanymi widokami, świetnie nadają się więc na lekką odmianę trekkingu. Trasa prowadzi przez bardzo malownicze miejsca i zaczyna się w Świeradowie, prowadząc dalej przez Jakuszyce, Halę Szrenicką oraz szczyt Śnieżki (1602 m n.p.m.), z metą na przełęczy Okraj, na której funkcjonuje schronisko górskie.
Mimo, że to dość łatwa trasa, nie brakuje na niej także bardziej wymagających podejść, jak np. podejście pod Szrenicę oraz podejście pod Śnieżkę. Można, rzec, że podczas tej wędrówki Góry Izerskie i Karkonosze ogląda się w najpiękniejszej pigułce.
10. Gorce – trasa przez najpiękniejsze polany
Gorczański Park Narodowy charakteryzuje się spokojnymi i dziki trasami. Szlak wiodący przez jego najpiękniejsze polany, nazywany jest szlakiem 10 polan i wyznaczony został już w latach 20. XX w. przez twórcę Orlej Perci - księdza Walentego Gadowskiego.
Szlak rozpoczyna się w Lubomierzu, skąd wiedzie na przełęcz Przysłop, następnie na Jaworzynkę, Kudłoń i przełęcz Borek oraz najwyższy szczyt całego pasma – Turbacz (1 315 m n.p.m.). Zarówno trasa, jak znajdujące się na niej gorczańskie polany, urzekają przepięknymi widokami – podziwiać stąd można m.in. majestatyczną panoramę Tatr oraz stare, górskie szałasy.
Szlak oznaczony jest kolorem żółtym i jest dość łatwy. Mimo, że do pokonania mamy aż 31 km, jego przejście w jedną stronę z postojem na Turbaczu zajmuje cały dzień, ale wytrawni wędrowcy poradzą sobie nawet w 9 godzin. Trasa wiodąca przez najpiękniejsze polany Gorców, jest doskonała dla tych, którzy nie lubią tłumów, jakie spotkać można np. w Tatrach Wysokich. Idealnie nadaje się dla ambitnych początkujących lub na rozgrzewkę dla średnio zaawansowanych piechurów.
11. Szlak w Tatrach Zachodnich
Znajdująca się po polskiej stronie część Tatr Zachodnich, wydaje się wręcz stworzona do pieszych wędrówek. Obejmuje m.in. Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch i Giewont, a także szczyty otaczające dolinę Kościeliską i Chochołowską.
Znakomicie czuć tu przestrzeń najwyższych polskich gór, a jednocześnie nie ma tu tłumów, można więc skupić się na podziwianiu widoków, a nie wymijaniu kolejnych osób na trasie. Latem zbocza Tatr Zachodnich wyróżnia soczysta zieleń, z kolei jesienią przybierają one czerwone lub rude barwy.
Trasa, na której chcemy się dziś skupić, wiedzie od Doliny Chochołowskiej, z której warto wystartować o świcie. Wędrówkę rozpoczynamy od zdobywania szczytu Grześ (1653 m n.p.m.), z którego rozpościera się niezwykła panorama na poszarpane szczyty Tatr Wysokich i łagodne Zachodnich. Z Grzesia niebieskim szlakiem można przejść na kolejne szczyty - Rakoń (1879 m n.p.m.) i Wołowiec (2 063 m n.p.m.). Mniej wprawieni wędrowcy mogą na przełęczy pod tym ostatnim szczytem powrócić do schroniska w dolinie Chochołowskiej, a bardziej zaawansowani pójść dalej na Wołowiec i z niego czerwonym szlakiem na Łopatę i Jarząbczy Wierch. Ostatni odcinek trasy wymaga pewnego przygotowania, ponieważ są na nim dość strome podejścia i kilka wąskich miejsc. Przy szczycie Łopata trzeba także uważać na luźne kamienie. W tych partiach gór, warto mieć na uwadze również szybko zmieniające się warunki atmosferyczne. Noclegi w górach najlepiej rezerwować na miesiąc przed wyjazdem.
12. Roztocze – Szlak Centralny
Znajdujący się na Roztoczu Szlak Centralny uchodzi za najatrakcyjniejszy szlak pieszy we wschodniej Polsce. Na piechurów czeka tu 195 km trasy w otoczeniu pięknych, w większości niemal dzikich terenów. Czas przejścia szlaku wynosi od 5 do 7 dni.
Szlak Centralny rozpoczyna się w miejscowości Szastarka, skąd prowadzi do Zwierzyńca, dalej na wzgórze Wapielnia, Bełżec, Lubyczę Królewską, Hutę Lubycką i Wolę Wielką, aby zakończyć się w Horyńcu-Zdroju. Trasa wiedzie przez wzniesienie zwane Góra Czubatka (305 m n.p.m.), następnie przechodzi przez labirynty wąwozów lessowych o nazwie Piekiełko.
Warto zatrzymać się na dłużej na Słonej Górze (403 m n.p.m.), skąd roztacza się przepiękny widok na dolinę Wieprza. Dla miłośników botaniki najciekawszy będzie z pewnością odcinek prowadzący od Szperówki do Kawęczynka przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Znajdujący się tu Las Cetnar w przeszłości dawał schronienie partyzantom Armii Krajowej, a dziś jest domem wielu gatunków dzikiej zwierzyny.
Wędrując Szlakiem Centralnym, warto mieć na uwadze fakt, że po deszczu lessowe, rozmiękłe drogi mogą być trudniejsze do przejścia.
13. Główny Szlak Beskidzki
Na koniec mamy dla Was najdłuższy ze szlaków pieszych w Polsce, który wedle różnych danych, liczy 496–524 km. Prowadzi on od Ustronia zlokalizowanego w Beskidzie Śląskim, do położonego w Bieszczadach Wołosatego.
Jednak wędrówkę zacząć można z dowolnego krańca. Czas przejścia, w zależności od kondycji wędrujących zajmuje od 16 do 21 dni. Warto jednak mądrze rozplanować siły, ponieważ przejście 500 km po górach stanowi nie lada wyzwanie.
Koniecznością jest także zaopatrzenie się nie tylko w GPS, ale tradycyjne, szczegółowe mapy.
Główny Szlak Beskidzki poprowadzony został przez sześć pasm górskich: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. A najlepszy czas na jego przejście to okres lipiec-wrzesień. Wtedy dzień jest najdłuższy, a wszystkie schroniska i bazy namiotowe są otwarte. Przejście tego szlaku to dla każdego miłośnika polskich gór przeżycie niemal mistyczne.
Piesze wędrówki to pasja dla tych z kondycją i nastawionych na kontakt z naturą, jednak nie tylko. To także olbrzymia frajda dla tych mniej wysportowanych lub bardziej nastawionych na poznawanie nowych miejsc i podziwianie przepięknych widoków. Na szczęście w Polsce nie brakuje ciekawych szlaków i ścieżek dla każdego rodzaju turysty. Ciekawe i malownicze, łatwe i trudne, podchodzące stromo w górę lub te prowadzące po płaskim terenie – na pewno warto wybrać się chociaż na jeden z polskich szlaków pieszych. A jeśli już zdecydujecie, który, polecamy znaleźć odpowiednie zakwaterowanie, które pomoże Wam w regeneracji po trudach wędrówki. Interesujące oferty noclegów czekają na Was na portalu trivabook.pl.