AKTUALNOŚCI Szlaki turystyczne

Szczyty i szlaki turystyczne w Tatrach

 ·  autor: Administrator  ·   4791

Nie od dziś wiemy, że Zakopane jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejscowości turystycznych w Polsce. Popularność i fenomen Zakopanego zaskakuje nawet miejscowych górali. Każdego roku bite są tu rekordy ilości turystów odwiedzających to najwyżej położone miasto w Polsce. Szczyty i szlaki turystyczne w Tatrach co roku przemierzają tysiące turystów wyruszających prosto z Zakopanego. Zakopane położone jest w Rowie Podtatrzańskim, a dokładniej mówiąc w Kotlinie Zakopiańskiej, u samych stóp Tatr. Sprawdź, jakie szczyty możesz zdobyć, przemierzając szlaki w Tartach.

Szczyty i szlaki turystyczne w Tatrach

Zakopane - panorama

Zakopane – turystyczne miasto położone w Tatrach

 

Jak wcześniej wspomnieliśmy Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce, leży na wysokości 750 – 1126 m. n. p. m. natomiast jego najwyższy punkt, administracyjnie będący w granicach Zakopanego to szczyt Świnicy (2301 m. n. p. m.).

NOCLEGI W GÓRACH

Zakopane od południa otaczają wzniosłe Tatrzańskie szczyty, a od północy pasmo Gubałówki. Zakopane jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych. Co roku przybywają tu setki tysięcy, a nawet miliony turystów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Zakopane dzięki swojej ciekawej historii, oryginalnej kulturze i wspaniałej przyrodzie jest idealnym miejscem na wypoczynek dla każdego.

Tatry - Zakopane i jego atrakcje

Zarówno zimą, jak i latem, na odwiedzających to miasto, czekają liczne atrakcje. Miasto posiada doskonale rozbudowaną bazę noclegową, liczne hotele, pensjonaty, schroniska, czy klimatyczne góralskie domy. Obiektów noclegowych jak i turystów odwiedzających Zakopane przybywa z roku na rok, dzięki licznym miejscom noclegowym miasto jest przygotowane na przyjęcie tak dużej liczby turystów. Tatry, u stóp których położone jest miasto, oferują niezapomniane widoki i doznania. Nie ma chyba nic piękniejszego niż spacer górską doliną, czy wycieczka w wyższe partie Tatr.

Możliwość wyciszenia się i obcowania z dziką przyrodą, podczas gdy na co dzień pędzimy w wielkich miastach, będzie bezcennym doświadczeniem. Mimo, że latem na najpopularniejszych górskich szlakach bywa tłoczno, to wyruszając w góry odpowiednio wcześnie, nawet w wysokim sezonie, mamy szanse na chwile spokoju i samotności. Wspaniale zachowane zabytki Zakopanego, czyli dawne drewniane budownictwo oraz liczne galerie i muzea, zaspokoją rządnych kultury i historii turystów. Niezwykła kultura i obyczajowość rodowitych górali jest niepowtarzalna i, co najważniejsze, ciągle żywa. Świetnych kapeli góralskich możemy posłuchać w prawie każdej regionalnej restauracji, tradycyjny wypas owiec zaobserwować na wielu halach, a oryginalne stroje góralskie zobaczyć na ulicy albo w kościele.

Do tego wszystkiego możemy dodać barwną gwarę góralską, niezwykłą osobowość górali i oczywiście, pyszną regionalną kuchnia. Lokalnych potraw możemy spróbować w większości zakopiańskich restauracji, a w prawdziwe oscypki zaopatrzymy się u samego bacy. Zakopane jest otwarte dla turystów przez cały rok. W zimie miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu świetnie przygotowaną infrastrukturę, wyciągi, wypożyczalnie oraz szkółki.

W mieście i jego okolicach znajdują się specjalnie przygotowane trasy do narciarstwa biegowego oraz kilka lodowisk. Zimą wspaniale prezentują się ośnieżone tatrzańskie doliny, do większości których można dostać się bez specjalistycznego sprzętu.

Sylwester w Zakopanem

Oprócz tego, zimą odbywa się Sylwester w Zakopanem, czyli ogromny koncert na świeżym powietrzu, z udziałem największych gwiazd sceny. To zimą w Zakopanem organizowany jest Puchar Świata w Skokach Narciarskich, który przyciąga rzesze kibiców, wspierających naszych wspaniałych polskich skoczków. Latem królują tu górskie wycieczki, spacery po okolicy oraz przejażdżki rowerowe. Liczne koncerty, targi regionalne i wydarzenia kulturalne na stałe wpisały się w kalendarz zakopiańskich imprez. Lato to piękne krajobrazy, słoneczne dni, ale także nieoczekiwane burze i zmiany pogody. W lecie możemy tu spotkać Kino Letnie pod gołym niebem, wystawy plenerowe oraz wesołe tłumy turystów.

Zakopane jest doskonałym punktem wypadowym na turystyczne szlaki, których w okolicy nie brakuje. Znajdziecie tu wiele ciekawych szlaków turystycznych obfitujących w niesamowite widoki często zapierające dech w piersiach.

Zakopane – najciekawsze szlaki turystyczne dla początkujących

Jeśli wybieracie się do Zakopanego i planujecie wyprawę w Tatry, koniecznie kontynuujcie lekturę artykułu. Przedstawimy Wam kilka propozycji łatwiejszych szlaków turystycznych, które przypadną do gustu początkującym wędrowcom.

Wiele osób przyjeżdżających do Zakopanego chce najczęściej aktywnie spędzić swój wolny czas. Doskonałym pomysłem jest zdobycie jednego lub kilku tatrzańskich szlaków. Ci, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w górskich wędrówkach, znajdą na miejscu wiele łatwych tras.

Tatry i szlak na Gęsią Szyję

Jednym z łatwych tras jest szlak na Gęsią Szyję. Do tego miejsca dostaniemy się startując z przystanku na Wierchu Porońcu. Zielony, szlakiem dotrzemy na Rusinową Polanę, to niecała godzina drogi. Szlak jest zaliczany do łatwych, w dużej mierze prowadzi przez las. W czasie wędrówki  podziwiać możemy przepiękne widoki, zwłaszcza na strzeliste szczyty Tatr Bielskich i Wysokich. Po dotarciu na Rusinową Polanę możemy odpocząć z całą rodziną. Na miejscu znajdują się ławki, stoliki czy bacówka. Oczywiście nie zabraknie też fantastycznych widoków. Dalej, po chwili odpoczynku możemy ruszać na Gęsią Szyję (1489 m. n. p. m.), dokąd prowadzi szlak, w dalszym ciągu idziemy przez las, w górę prowadzą nas szerokie schody (podobno jest ich 900).

Na szczyt dotrzemy w niecałą godzinę. Ci, którzy lubią podziwiać zabytkowe obiekty mogą wybrać się  do drewnianego Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Dotrzecie tam w około 15 minut, podążając niebieskim szlakiem z Rusi nowej Polany. Cała trasa z Wierchu Porońca, przez Rusinową Polanę do Gęsiej Szyi liczy długość ponad 9,5 kilometrów, a czas pokonania trasy to ponad 3 godziny spokojnej wędrówki.

Panorama z Gęsiej Szyi

fot. panorama z Gęsiej Szyi

Wycieczka w Tatrach i szlak na Nosal

Szlak na Nosal (1206 m. n. p. m.) to kolejna z łatwiejszych tras turystycznych. Jest łatwo dostępny z Zakopanego i bardzo popularny szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Wznosi się nad Kuźnicami, pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Pomimo stosunkowo niewielkiej wysokości, można tu podziwiać wspaniałe widoki na tatrzańskie szczyty, doskonale widać też stąd całe Zakopane.

Przejście całej grani Nosala zajmuje około 1,5 godziny, więc z pewnością jest to dobry wybór dla początkujących. Ze szczytu zejdziemy najpierw łagodnym skalnym uskokiem, po około 10 minutach znajdziemy się na Nosalowej Przełęczy (1103 m. n. p. m.). Stąd możemy już w 30 minut zejść zielonym szlakiem do Kuźnic i dalej, spacerkiem do punktu wyjścia. Możecie też udać się żółtym szlakiem w przeciwną stronę na Polanę Olczyską i dalej na Kopieniec. Pętla na Nosal to około 5 kilometrów trasy, a sama wędrówka zajmie nam niecałe 2 godziny.

Panorama z Nosala

fot. panorama z Nosala

Szlaki w Tatrach i Dolina Pięciu Stawów

Doliny Pięciu Stawów nie musimy chyba nikomu przedstawiać. Ta dolina uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całych Tatrach. Nic dziwnego, że jest tak chętnie wybierana przez miłośników górskich wędrówek. Wyprawa do Doliny Pięciu Stawów rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej, gdzie dostaniecie się samochodem lub autobusem. Jest to jeden z najpopularniejszych punktów wyjścia w Polskich Tatrach. Szczególnie w sezonie letnim musimy przygotować się na dużą liczbę turystów w tym miejscu. Asfaltowa droga, którą będziemy wędrować około 50 minut prowadzi do wodogrzmotów Mickiewicza.

Następnie należy podążać zielonym szlakiem do Doliny Roztoki, i tak przez ponad godzinę wędrujemy przez las, gdzie na każdym kroku obserwujemy wspaniałe widoki. Po drodze warto też zobaczyć Siklawę, czyli największy wodospad w Polsce. Po krótkim przystanku na podziwianie wodospadu wróćmy na zielony szlak, wędrując pod górę w stronę Doliny Pięciu Stawów, to około godzina wędrówki. Później już tylko możemy delektować się pięknymi widokami jakie będą nam towarzyszyć gdy dotrzemy na miejsce.

Dolina Pięciu Stawów

fot. panorama Dolina Pięciu Stawów

Z Zakopanego prosto na szlak na Kasprowy Wierch

Szlak na Kasprowy Wierch (1987 m. n. p. m.) to kolejny mało wymagający szlak turystyczny prowadzący na szczyt z którego podziwiać możecie niesamowite widoki. Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Polskich Tatrach, jest to niewątpliwie zasługa kolejki linowej, dzięki której szybko, łatwo i przyjemnie dostaniemy się na szczyt góry. Jednak w sezonie oczekiwanie na wjazd kolejką może się przeciągać do kilku godzin. Dlatego lepszym pomysłem może być wyprawa piesza na szczyt Kasprowego Wierchu. Najkrótszą drogą na Kasprowy Wierch jest zielony szlak prowadzący z Kuźnic. Nie bez powodu jest zaliczany do najłatwiejszych tatrzańskich szlaków. Jego przejście, nawet niedoświadczonym turystom zajmuje około trzech godzin.

Odcinek do Myślenickich Turni, gdzie znajduje się stacja przesiadkowa kolejki linowej, to wyjątkowo łatwa trasa, która nie sprawi trudności, nawet najmłodszym wędrowcom. Odtąd droga jest bardziej stroma i węższa, ale na żadnym odcinku nie sprawia trudności, nawet maluchom. Pokonanie ponad 900 metrów w górę może być sporym wysiłkiem, dlatego pamiętajcie aby zabezpieczyć się w suchy prowiant i wodę przed podróżą, a w upalne dni, w górnej części szlaku, gdy miniemy las, warto zadbać o ochronę przed palącym słońcem. Szlak na Kasprowy Wierch to doskonała wyprawa, która pozwoli wam ocenić własne siły przed dalszymi wycieczkami w wyższe partie gór. Niezapomniane widoki z pewnością zrekompensują wszystkie trudy wyprawy  i zostaną w pamięci  na dłużej niż szybka przejażdżka kolejką linową.

Szlaki w Tatrach - Kasprowy Wierch

fot. Szlaki w Tatrach - Kasprowy Wierch

Inne równie ciekawe szlaki w Tatrach

Prócz przedstawionych powyżej szlaków turystycznych o dość łatwym poziomie trudności, możemy wymienić jeszcze kilka podobnych tras, które z pewnością przypadną do gustu mniej wprawionym wędrowcom. Będą to na przykład trasa na Wielki Kopieniec , trasa na Sarnią Skałę (1377 m. n. p. m.).

Nie zawsze będzie łatwo, szybko i przyjemnie

Szlaki turystyczne w Tatrach są mocno podzielone, jedne, jak te opisane powyżej są dość łatwe do zdobycia a przemierzenie ich w całości nie zajmie wam bardzo dużo czasu, jak na górskie wyprawy. Inne ze szlaków są dużo bardziej wymagające, pochłaniające dużo więcej energii oraz czasu wędrowców. Pierwszą osobą, która zdobyła Koronę Tatr był prawdopodobnie Janusz Chmielowski, jeden z najwybitniejszych polskich taterników. Pierwsze szczyty zdobywał już w wieku 14 lat (wejście na Mały Kozi Wierch). Następnie kontynuował swoje wędrówki po Tatrach, by w wieku, uwaga – 80 lat odbyć swoją ostatnią wspinaczkę, zdobywając szczyt Kościelca (2155 m. n. p. m.). Zanim my będziemy chcieli iść w jego ślady, warto byłoby najpierw sprawdzić się na kilku popularnych, co nie znaczy łatwych, szlakach górskich.

Panorama z Kościelca - szlaki w Tatrach

fot. panorama z Kościelca (2155 m. n. p. m.)

Szlak turytyczny na Giewont (1894 m. n. p. m.)

Jednym z takich szlaków będzie wejście na Giewont (1894 m. n. p. m.). Bez wątpienia Giewont jest jednym z symboli Zakopanego, ten górujący nad miastem masyw górski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc. Giewont od strony miasta wyglądem przypomina śpiącego człowieka, tak powstała miejscowa legenda o śpiących rycerzach, którzy mają się zbudzić kiedy Polska będzie w potrzebie. Następnym znakiem rozpoznawczym Giewontu to żelazny krzyż umiejscowiony na samym szczycie. Krzyż stanął tam w ciągu 6 dni w 1901 roku.

Trzy szlaki na Giewont

Wybierając się na Giewont możemy wybrać jeden z trzech szlaków prowadzących z Zakopanego. Najpopularniejsza trasa prowadzi Doliną Strążyską i dalej przez przełęcz w Grzybowcu. Szlak prowadzi obok wspominanego wcześniej wodospadu Siklawica, jednak trzeba w tym wypadku nadłożyć około 30 minut drogi, aby go zobaczyć. Będąc już na szlaku polecamy przedłużyć nieco podróż, bo widok wodospadu jest naprawdę nieoceniony. Cała droga na szczyt Giewontu zajmie nam ponad 3 godziny.

Inny popularny szlak na Giewont prowadzi przez Dolinę Małej Łąki. Trasa rozpoczyna się w okolicach ulicy Krzeptówki i prowadzi przez Polanę Małołącką, gdzie rozciągają się niesamowite widoki podczas wędrówki w górę. Wędrówka tą trasą również zajmie nam nieco ponad 3 godziny.

Ostatni szlak na Giewont wiedzie z Kuźnic i prowadzi przez Dolinę Kondratową na Kondracką Przełęcz. Przejście tą trasą według turystów, zajmuje około 2 godzin i 45 minut.

Polskie Tatry Giewont - szlaki w Tatrach

fot. Giewont

Polskie Tatry i szlak na Rysy przez Morskie Oko

Kolejnym, nieco bardziej wymagającym szlakiem jest trasa na Rysy przez Morskie Oko. Morskiego Oka, podobnie jak Doliny Pięciu Stawów czy Giewontu nie musimy specjalnie nikomu przedstawiać. Jest to jezioro położone u podnóża Tatr Wysokich, chyba najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów w okolicach Zakopanego. Morskie Oko leży w Dolinie Rybiego Potoku, nad nim rozciągają się niesamowite widoki na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Żabie Szczyty i Mnicha. Szlaki turystyczne prowadzą stąd jedynie na Rysy i Mięguszowiecką Przełęcz pod Chopkiem,  reszta szczytów jest niedostępna. Rysy (2499 m. n. p. m.) są najwyższym szczytem w Polsce.

Z tego powodu szczyt jest bardzo popularnym punktem wśród turystów. Wiele osób traktuje opisane wcześniej Morskie Oko jako bazę wypadową do wyprawy na Rysy. Szlak prowadzi wokół Morskiego Oka, następnie nad Czarny Staw a potem żlebem w górę. Końcówka szlaku jest dość niebezpieczna i została wyposażona w łańcuchy, które ułatwią wspinaczkę. Ze szczytu rozciąga się niesamowita panorama, podziwiać stąd możemy sporą część Tatr, ale również Podhale a przy dobrej pogodzie, nawet okolice Krakowa.

Morskie Oko

fot. Morskie Oko

Szlak na Orlą Perć

Szlak na Orlą Perć, to najniebezpieczniejszy szlak w Tatrach (120 ofiar śmiertelnych), prowadzący pomiędzy Przełęczą Zawrat i Przełęczą Krzyżne. Szlak powstał w latach 1903 – 1906 z inicjatywy Franciszka Nowickiego, do roku 1911 trwało budowanie szlaków łącznikowych. Ze względu na bezpieczeństwo turystów, obecnie szlak na najtrudniejszym odcinku pomiędzy Zawrtem a Kozim Wierchem prowadzi tylko w jednym kierunku (możemy iść z Zawratu). Dyskutowano nawet o zamknięciu szlaku dla ogólnego ruchu turystycznego, jednak nigdy do tego nie doszło. 

Cały szlak jest równie piękny jak i niebezpieczny. Podążamy najpiękniejszą częścią Tatr, gdzie wielokrotnie wokół nas rozciągają się niesamowite panoramy, nierzadko przyprawiające o lęk nawet tych najbardziej obytych z wysokościami. Musimy pamiętać, że szlak jest szczególnie niebezpieczny kiedy pada deszcz lub gdy na drodze zalegają połacie śniegu. W takich warunkach chwila nieuwagi, jeden nieostrożny ruch może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem. Siła fizyczna z pewnością będzie potrzebna do przebycia tego szlaku. Sama droga od Przełęczy Zawrat do Przełęczy Krzyżne zajmuje blisko 7 godzin, a do tego musimy jeszcze doliczyć czas dotarcia na szlak i zejścia z niego.

Zadbaj o bezbieczeństwo - to bardzo ważne!

Pamiętajmy, że wybierając się w góry, nie tylko czeka nas wspaniała przygoda. Góry to również przyroda, która pisze różne scenariusze. Nigdy nie wiemy co się wydarzy, może spotkać nas niespodziewana burza, która w górach jest bardzo niebezpieczna. Tutaj zawsze musimy być czujni i każdy krok stawiać mocno na ziemi. W górach najmniejszy błąd może skończyć się tragicznie, nieważne czy to będzie najprostszy ze szlaków, czy ten najbardziej wymagający. Zadbajcie o bezpieczeństwo podczas wyprawy w góry. Zobacz nasze noclegi w górach.

Niesamowite Tatry i szlaki prowadzące na szyty

Tatry są najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat, są częścią Łańcucha Tatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich. Tatry zaliczają się do najwyższej kategorii pod względem atrakcyjności, szczególnie ich wysokogórska część. Tatry są objęte ochroną, poprzez ustanowienie na ich obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przez przynależność do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Tatry są chętnie wybieraną destynacją przez turystów. Szczególnie ich Polska część, która jest mniejsza od Słowackiej. Każdego roku Polską część Tatr odwiedza blisko 3 miliony osób. Największy napływ turystów przypada tu w okresie wakacyjnym.

Tatry

Doskonała infrastruktura, liczne szlaki turystyczne, nartostrady, liczne kolejki linowe, a także wyciągi narciarskie, sprzyjają turystyce oraz uprawianiu sportów zimowych. Świetnie rozwinięta baza noclegowa, powiększająca się każdego roku, sprawia, że miejscowi są przygotowani na przyjęcie turystów, którzy chętnie odwiedzają Tatry o każdej porze roku.

  • W całych Tatrach turyści mogą zdobyć 84 szczyty, z czego 62 w Tatrach Zachodnich, 21 w Tatrach Wysokich i 1 szczyt w Tatrach Bielskich (Szalona Kazalnica 1945 m. n. p. m.).
  • Łączna długość szlaków turystycznych w Tatrach po ich Polskiej stronie wynosi 275 kilometrów, natomiast po stronie Słowackiej długość szlaków wynosi aż 651.

Jednak to Polska strona Tatr jest znacznie częściej wybierana przez turystów. Nic dziwnego. Możemy tu podziwiać niesamowite, niespotykane nigdzie indziej widoki. Wyprawa w Tatry z pewnością pozostaje na długo w pamięci turystów. Jedno jest  pewne. Każdy powinien chociaż raz w swoim życiu znaleźć się w Tatrach i zaznać ich niesamowitego klimatu.  

 

Wybrane informacje o szlakach i szczytach Tatr:

Co oznaczają kolory szlaków w górach?

Szlaki żółte i czarne to ścieżki łącznikowe.

Szlaki zielone to ścieżki łączące najciekawsze miejsca w danym regionie.

Szlaki czerwone i niebieskie to ścieżki główne, dalekobieżne.

Kiedy zamykają szlaki w Tatrach?

Szlaki w Tatrach są zamykane w różnych okresach, możesz to sprawdzić tutaj.

Na jakiej wysokości leży szczyt Kościelca?

Szczyt Kościelca leży na wysokości szczyt Kościelca 2155 m. n. p. m.

Na jakiej wysokości leży Kasprowy Wierch?

Kasprowy Wierch leży na wysokości 1987 m. n. p. m.

 

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!