AKTUALNOŚCI Atrakcje w Polsce

Zakopane - atrakcje, które musisz zobaczyć

 ·  autor: Administrator  ·   3608

Chcemy Was zabrać w podróż po stolicy Tatr, jaką jest Zakopane. Atrakcje i ciekawe miejsca tego górskiego kurortu, które powinniście, koniecznie zobaczyć postaramy się opisać dość szczegółowo. Oprowadzimy Was tylko po najważniejszych zakątkach tego miasta, wskazując wyłącznie te atrakcje Zakopanego, które są największe i najpopularniejsze. Zapraszamy do przewodnika.

Zakopane — atrakcje i ciekawe miejsca

Zapraszamy w podróż po atrakcjach Zakopanego. NOCLEGI W GÓRACH

Miasto Zakopane. Atrakcje i ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć w Zakopanem i okolicy

Zakopane atrakcje

Zakopane. Atrakcje w najpiękniejszym i najatrakcyjniejszym mieście w Polsce.

Każdego roku odwiedza je miliony turystów. Dla Polaków stanowi centrum tradycji i kultury dotyczącej folkloru. To niesamowite miasto Zakopane pełne atrakcji, położone jest w bliskim sąsiedztwie gór. Tatry są nieodłącznym elementem zakopiańskich widoków i przyciągają miłośników górskiego szaleństwa.

Początki Zakopanego sięgają 1578 roku, choć przywilej osadniczy został im przyznany dopiero w 1673 roku przez króla Michała Wiśniowieckiego. Miasto powstało jako osada na miejscu tak zwanych sezonowych osad pasterskich. Do tej pory wielu górali trudni się wypasem owiec i produkcją serów. Turyści z chęcią kosztują tradycyjnych smakołyków jak smalec, oscypek czy baranina. Na atrakcyjność tego kierunku wśród przyjezdnych wpływa kilka czynników. Najważniejszym są cudowne widoki, świeże powietrze i bliskie otoczenie przyrody. Turyści doceniają także polską kuchnię regionalną, profesjonalnie przygotowaną bazę hotelową oraz przychylne nastawienie mieszkańców Zakopanego do gości odwiedzających ich miasto. Warto przyjechać tutaj, choć na kilka dni, by nie tylko zapoznać się z unikalną kulturą, ale przede wszystkim odpocząć i naładować akumulatory. Nikt nie wyjdzie stąd zawiedziony czy rozczarowany. To górskie miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Tanie noclegi Zakopane znajdziecie, będąc na miejscu. Oczywiście niektórzy wolą rezerwować nocleg wcześniej przed wyjazdem, wówczas zapraszamy do skorzystania z oferty noclegowej na stronie Trivabook.pl.

 

Atrakcje Zakopane.

Oto 10 największych atrakcji w Zakopanego:

 

1. Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch

Fot. Tatry zimą — Kolejka na Kasprowy Wierch

Od 1936 roku na zboczach Kasprowego Wierchu działa kolejka linowa. Wybudowano ją w iście ekspresowym tempie. Prace trwały zaledwie rok. Kolejne lata to nieustanna modernizacja tego obiektu. Wraz z rozwojem turystyki liczba osób chcących skorzystać z wyciągu rosła. Obecnie, nowoczesne wagoniki są w stanie w ciągu 12 minut wjechać na szczyt Kasprowego Wierchu. Jednak długie kolejki chętnych mogą nieco przerażać. W sezonie letnim turyści czekają nawet kilka godzin na możliwość skorzystania z tej atrakcji. Mimo tych niedogodności warto poświęcić czas i pieniądze, żeby móc podziwiać piękno polskich gór z okien wagonika na Kasprowy Wierch. Należy dodać, że zimą wyciąg ten jest wykorzystywany przez narciarzy, którzy mają do dyspozycji liczne trasy narciarskie.

 

2. Zakopane. Atrakcje turystyczne — Gubałówka

Zakopane - Deptak prowadzący do kolei linowej na Gubałówkę

Fot. Zakopane — Deptak prowadzący do kolei linowej na Gubałówkę

Ze względu na swoją dostępność, góra ta jest niezwykle lubiana przez turystów odwiedzających Zakopane. Gubałówka to góra, na której funkcjonuje kolejka szynowa, z której mogą skorzystać także rodziny z małymi dziećmi i osoby niepełnosprawne. Do podstawy Gubałówki można dotrzeć z centrum Zakopanego, a następnie wykupić bilet i skorzystać z kolejki terenowo-linowej (szynowej). Na szczycie góry witają nas niesamowite widoki. Z Gubałówki rozciąga się piękna panorama na całe pasmo Tatr i Zakopane. Dodatkowym wsparciem dla turystów jest rozbudowana baza hotelowo — restauracyjna. Goście mogą skorzystać z doskonałej, polskiej kuchni, kupić pamiątki, poopalać się lub tylko pospacerować. Każdego roku atrakcja ta jest niezwykle popularna, co przekłada się na ogromną liczbę turystów. Tłok stanowi ogromny minus wypoczywania, ale zarazem daje wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Dlatego warto skusić się na odwiedzenie Gubałówki poza sezonem. Wtedy łatwiej będzie można docenić jej urok.

 

3. Atrakcje w Zakopanem- Krupówki

Krupówki - stragany z pamiątkami na głównej ulicy miasta

Fot. Atrakcje w Zakopanem to również stragany z pamiątkami na głównej ulicy miasta — Krupówkach

Atrakcje w Zakopanem — Krupówki zyskały miano jednego z najsłynniejszych deptaków w Polsce. Często porównuje się je z najsłynniejszą atrakcją Sopotu. Ulica ta rozciąga się na ponad kilometr i biegnie przez samo centrum miasta. Ruch samochodów jest całkowicie wstrzymany, więc spotkamy tutaj tylko innych turystów. Do dyspozycji gości są hotele, restauracje i kramy z pamiątkami. Można tu kupić wyroby regionalne i tradycyjne produkty pochodzące z okolic Zakopanego. Turyści twierdzą, że Krupówki pachną oscypkami, skórą i grzanym winem. Tworzy to cudowną i romantyczną atmosferę, zwłaszcza w okresie zimowym. Krupówki są z pewnością takim punktem na mapie Zakopanego, którego nie można pomijać, odwiedzając to miasto.

 

4. Skocznia Wielka Krokiew w Zakopanem

Wielka Krokiew w Zakopanem

Fot. Skocznia narciarska w Zakopanem zimową porą

Zakopane już od kilkunastu lat jest uważane za stolicę skoków narciarskich. To tutaj kilka razy w roku Wielka Krokiew jest miejscem wokół, którego zbierają się najlepsi zawodnicy z całego świata, aby rywalizować na pięknej, naturalnej skoczni imienia Stanisława Marusarza. Zawody są okazją do zabawy. Kibice często bez względu na wynik i miejsce zawodnika, któremu kibicują, chętnie po konkursie udają się do okolicznych restauracji i karczm, by tam pić wino i jeść pyszne, polskie potrawy. Zakopiańskie zawody często nazywa się świętem sportu. Jest to ten rodzaj rywalizacji sportowej, który bez względu na narodowość czy wynik łączy kibiców z całego świata. Przez te kilka dni można odpocząć, pobawić się i poznać nowych ludzi.

 

5. Atrakcje Zakopane — Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa

Fot. Panorama — Hala Gąsienicowa — Atrakcje Zakopane

Czy widzieliście, że Hala Gąsienicowa to północna część Doliny Gąsienicowej, znajdującej się w Tatrach? To stamtąd ruszają wyprawy na Zawrat, Świnice, Granaty czy Kościelec. Z Hali Gąsienicowej można również dotrzeć nad Czarny Staw Gąsienicowy. Teren sprzyja pieszym wycieczkom, a malownicze drewniane chaty i ukształtowanie terenu stają się obiektem pożądania wielu fotografów. Na Hali Gąsienicowej znajduje się ogromne schronisko PTTK zwane Murowaniec. Główną atrakcją tej części Zakopanego jest wiosenny wysyp krokusów. To niesamowite zjawisko przyciąga rzeszę turystów i stało się wizytówką Hali Gąsienicowej.

 

6. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Fot. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Nie można zapominać, że Zakopane to przede wszystkim wiele wieków historii i często smutnych refleksji na temat przemijania ludzkiego życia. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku to symbol i najstarszy cmentarz w stolicy Tatr, który powstał przy ulicy Kościeliskiej. Często nazywa się go Cmentarzem Zasłużonych, ponieważ, by dostąpić pochówku na tym terenie, należało w jakiś widoczny sposób przysłużyć się miastu. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się ponad 500 nagrobków, a każdy z nich jest swoistym dziełem sztuki. Udając się tam, można podziwiać dawny folklor i dotknąć góralskiej tradycji w jej najczystszej formie. Pęksowy Brzyzek to miejsce pochówku Kornela Makuszyńskiego, Władysława Orkana, Władysława Hasiora, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego i wielu innych wybitnych Polaków. W obrębie cmentarza znajduje się także stary kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest jednocześnie najstarszym drewnianym kościołem w Zakopanem.

 

7. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem — to ciekawe miejsce warte odwiedzenia

W pięknej, drewnianej i niezwykle charakterystycznej willi mieści się muzeum wybitnego polskiego artysty Karola Szymanowskiego. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem zostało wybudowane w 1895 roku przez Józefa Kasprusia — Stocha. Karol Szymanowski żył i tworzył tu przez prawie 6 lat. Później postanowiono utworzyć w niej jego muzeum, by upamiętnić wkład artysty w rozwój Zakopanego i wpływ kultury góralskiej na jego twórczość. Muzeum zachowało swój dawny klimat. Można podziwiać tu przedmioty codziennego użytku, z których korzystał kompozytor, ale również zobaczyć odznaczenia, jakie otrzymał. Podczas zwiedzania towarzyszy nam jego muzyka, co tylko wzmaga klimat tego szczególnego miejsca. Muzeum uczestniczy w organizacji wielu imprez muzycznych poświęconych muzyce klasycznej.

 

8. Teatr Witkacego Zakopane

Teatr Witkacego Zakopane

Fot. Teatr Witkacego Zakopane

Ponad 30 lat temu w miejscu dawnych spotkań tak zwanej młodopolskiej bohemy powstał Teatr Witkacego Zakopane. Dzięki temu wskrzesza się dawne tradycje Zakopanego, które na początku XX wieku tętniło życiem artystycznym. Teatr po dziś dzień organizuje sztuki teatralne i przedstawienia odnoszące się do folkloru i kultury zakopiańskiej, która była bliska sercu Witkacego. To ona go inspirowała i dzięki niej powstawały największe dzieła twórcy. Teatr Witkacego w Zakopanem odwiedzają miłośnicy tego rodzaju sztuki, ale także turyści ciekawi początków tradycji zakopiańskiej, rozwoju tej kultury i historii, która ją ukształtowała. Jak widać kulturowe atrakcje w Zakopanem to nie tylko restauracje z góralską muzyką.

 

8. Zakopane. Atrakcje Morskie Oko

Morskie Oko

Jedną z najbardziej malowniczych atrakcji Zakopanego jest piękne jezioro położone w samym sercu Tatr — Morskie Oko. Zakopane od Morskiego Oka dzieli droga około 8 km, którą można pokonać pieszo lub skorzystać z dorożki. Na szczycie mieści się taras widokowy, a także sieć hotelowo — restauracyjna zainstalowana w schronisku. Każdego roku atrakcje w Zakopanem i okolicy odwiedzają tysiące turystów. Starają się tam dotrzeć bez względu na pogodę i czas, ponieważ miejsce to zapiera dech w piersiach o każdej porze roku. Jezioro powstało w sposób naturalny i idealnie komponuje się z otaczającymi je górami. Dla wielu miłośników górskich szlaków jest to punkt wypadowy do dalszej eksploracji Tatr.

 

9. Kaplica w Jaszczurówce to kolejna atrakcja

Kaplica w Jaszczurówce

Fot. Kaplica w Jaszczurówce

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce to niesamowita atrakcja turystyczna. Położona jest przy wylocie Doliny Olczyskiej, gdzie prowadzi zielony szlak. Pierwsze prace przy budowie tego obiektu rozpoczęto w 1904 roku, a ukończono ją w 1907 roku. Projekt stworzył słynny Witkacy. Kaplica stanowi typowy przykład wspaniałego stylu zakopiańskiego. Dach budynku pokrywa gont. Mieści się tam również niewielka wieżyczka z zabytkowym dzwonem. Z zewnątrz kaplica przypomina góralską chatę. Warto zaznaczyć, że przy jej powstawaniu nie wykorzystano ani jednego gwoździa, dlatego stanowi arcydzieło kultury zakopiańskiej, malowniczo wkomponowane w krajobraz Tatr. Ten niewielki kościółek przyciąga fotografów z całego świata, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy okoliczne drzewa są pokryte śniegiem.

 

10. Giewont — atrakcje w Zakopanem

Giewont - atrakcje w Zakopanem

Fot. Giewont - atrakcje w Zakopanem

Masyw Giewontu leży między Doliną Kondratową, Doliną Bystrej, Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. Rozpościera się na niego piękny widok z Zakopanego. Giewont od strony północnej jest bardzo stromy i trudno dostępny od południa jest łagodniejszy. Na Giewont prowadzi szlak turystyczny.

Zakopane to miasto pełne atrakcji i dobrej energii. Wymienione wszystkie atrakcje turystyczne w Zakopanem są godne uwagi, jedne wymagają od nas wysiłku, inne przedstawiają rys historyczny Zakopanego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Turyści pragnący wypoczynku i dobrego jedzenia mile spędzą tutaj czas. Wielbiciele górskich wycieczek sprawdzą swoje możliwości na trudnych tatrzańskich szlakach, a pasjonaci folkloru i tradycji góralskiej doskonale odnajdą się wśród licznych muzeów i obiektów sakralnych. Wyjazd do Zakopanego to wyjątkowa okazja zetknięcia się z tą niezwykłą kulturą i zapierającą dech w piersiach przyrodą.

Zakopane. Atrakcje, które wymieniliśmy to tylko nieliczne z tych, jakie znajdują się w Zakopanem i okolicy. Będąc na urlopie pod Tatrami, zapewne wielu z Was dostrzeże inne ciekawe miejsca.

Szukasz zakwaterowania? Sprawdź tanie noclegi Zakopane na Trivabook.pl

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!