AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI Szlaki turystyczne
Gdzie w góry z dziećmi?
· autor: Administrator · 2176Wspólne wędrówki z dziećmi po górach to wspaniałe przeżycie, które cała rodzina wspominać będzie przez długi czas. Czyste powietrze, przepiękne widoki, wspólne poznawanie świata i bycie razem wśród nieskażonej przyrody - to tylko niektóre z argumentów przemawiających za wypoczynkiem z pociechami w górach. Jednak jakie góry i szlaki wybrać, aby nie zniechęcić najmłodszych do wędrówek? Przed Wami sprawdzone miejsca w Karkonoszach, Gorcach, Beskidach i Tatrach. Polecamy tanie noclegi Zakopane.
Gdzie w góry z dziećmi?
Jednak jakie góry i szlaki wybrać, aby nie zniechęcić najmłodszych do wędrówek?
Wiemy, że wśród czytelników naszego bloga i użytkowników naszego portalu są rodzice dzieci w różnym wieku, a także pasjonaci gór. Dlatego postanowiliśmy przygotować listę szlaków odpowiednich zarówno dla małych dzieci, kilkulatków, jak i nastolatków. Dodatkowo wyszukaliśmy kilka atrakcji dla najmłodszych turystów, które oferują poszczególne górskie regiony.
Karkonosze
Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, charakteryzujące się malowniczymi skałkami o fantazyjnych kształtach i niemniej ciekawych nazwach, które nierzadko powiązane są z ich wyglądem. Końskie Łby, Słonecznik, Kotki, Krucze Skały, Kukułcze Skały, Ptasie Gniazda, Owcze Skały... Nazwy te owiane są legendami i tajemnicami, które warto poznać i w czasie wędrówek opowiadać dzieciom.
Część Karkonoszy położona jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, z gęstą siecią pięknych, urozmaiconych szlaków i ścieżek dydaktycznych, należących do rezerwatu biosfery UNESCO. Spotkać tu można ciekawe zwierzęta m.in. muflony, głuszce, cietrzewie oraz wiele gatunków nietoperzy.
Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), zaliczana do Korony Gór Polskich. Inne znane szczyty to Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.), Śnieżne Kotły (1490 m n.p.m.), Smogornia (też 1490 m n.p.m.), Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.), Mały Szyszak (1547 m n.p.m.) czy Szrenica (1362 m n.p.m.). Nie brak tu także wodospadów, z których najbardziej znanym jest Kamieńczyk - największy wodospad w polskich Sudetach, Szklarki, Łomniczki, Wrzosówki oraz kotły polodowcowe - m.in. piękne Śnieżne Kotły i kocioł Małego Stawu, nad którym leży słynne schronisko Samotnia.
Karkonosze idealnie nadają się na wędrówki nawet z kilkuletnimi dziećmi, ponieważ tamtejsze szlaki są dość łatwe, a jednocześnie urozmaicone i ciekawe. Nie brakuje także nieco trudniejszych szlaków, w sam raz dla nastolatka, który może tu zasmakować prawdziwej wysokogórskiej przygody, dzięki wspinaczce po łańcuchach. A jeżeli nasza pociecha woli poznawać świat z perspektywy nosidełka, znajdą się tu również trasy łagodne i niezbyt długie.
Szlaki w Karkonoszach
Dla rodziców z dziećmi w wózkach przyjazne będą trasy:
- ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki – szlak jest nietrudny i krótki, dobry także dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach,
- droga pod Reglami prowadząca ze Szklarskiej Poręby - łagodna i wygodna droga gruntowa, która przebiega przez las poprzecinany licznymi strumieniami, idealna na spacery zarówno z wózkiem, jak i z kilkulatkiem idącym na piechotę,
- z Karpacza z dolnej stacji wyciągu na Kopę do schroniska Nad Łomniczką – szlak ma długość ok. 5 km, jest jednak wygodny i prowadzi leśną drogą spacerową.
Dla rodziców z dzieckiem w nosidle i maszerującymi kilkulatkami:
- ze Szklarskiej Poręby Górnej do Wodospadu Kamieńczyka,
- z Karpacza do Świątyni Wang,
- z Karpacz do Świątyni Wang i dalej przez Polany do Schroniska Samotnia,
- Karpacz - Dobre Źródło i Kaplica św. Anny (szlak spacerowy),
- z Karpacza wyciągiem na Kopę i piechotą na Śnieżkę,
- z Sobieszowa do Zamku Chojnik.
Nie można pominąć także licznych dodatkowych atrakcji dla dzieci, które znajdują się głównie w największych i jednocześnie najbardziej znanych miejscowościach Karkonoszy, czyli Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Zaliczyć można do nich:
- Szklarska Poręba: Park Dinozaurów, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, Muzeum Ziemi i Chata Walońska, Muzeum Minaralogiczne, Leśna Huta, Park Linowy Trollandia, wyciąg krzesełkowy na Szrenicę.
- Karpacz: letni tor saneczkowy i Alpine-Coaster, Muzeum Zabawek, wyciąg krzesełkowy na Kopę, Świątynia Wang, Park Linowy Tarzan, Aquaparki.
- Inne: Park Miniatur w Kowarach, Sztolnie Kowary, Zamek Chojnik, Westernowe Miasteczko w Ściegnach, Cyrkland w Miłkowie, Złoty Widok i Kociołki w Michałowicach, Huta Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
Gorce
Gorce położone się w Beskidach Zachodnich, a ich najwyższym szczytem jest Turbacz wznoszący się na wysokość 1310 metrów n.p.m. Gorce charakteryzują malownicze, łagodne, zalesione stoki, poprzecinane słonecznymi polankami. Część tych gór położona jest na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, w którym znaleźć można dużą ilość łatwo dostępnych szlaków do turystyki pieszej (które doskonale sprawdzą się dla rodziców z niemowlakiem w nosidełku), rowerowej i konnej. Wśród niezwykle bogatej fauny Gorców znaleźć można m.in. salamandrę plamistą, która jest symbolem parku.
Większość szlaków w Gorcach jest łagodna i niezatłoczona, doskonale więc poradzą sobie z nimi nawet kilkuletnie dzieci. Trudności mogą wywoływać jedynie dość duże odległości, dlatego zawsze planując górską wycieczkę w Gorce, warto wziąć pod uwagę długość szlaków oraz różnicę wzniesień. Dodatkowo, w Gorcach położone jest uzdrowisko Rabka Zdrój, które słynie z leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci.
Przykładowe trasy na wędrówkę z dzieckiem:
- Z Rabki na Piątkową Górę – trasa liczy ok. 5 km i jest dość łatwa. Czas wejścia osoby dorosłej to ok. 1h 30 min., a zejścia - 1h 15 min. Szlak zaczyna się w Parku Zdrojowym i ma żółty kolor, po przekroczeniu szosy należy przejść po zboczu góry Krzywoń i przechodząc przez słynną Zakopiankę, dotrzeć do źródełka „Pociesznej Wody”.
- Z Rabki na Maciejową – trasa liczy ok. 5 km i można nazwać go łatwym. Czas przejścia to około 1h 45 min., a zejścia - 1h 30 min, oczywiście dla dorosłego. Ten czerwony szlak biegnie początkowo polną drogą z pięknymi widokami, po czym pnie się w górę lasem do górnej stacji wyciągu narciarskiego na Maciejową, aby dotrzeć do schroniska na Polanie Przysłop. Przy dobrej pogodzie rozciąga się stąd niezwykle piękna panorama na Tatry i Beskidy. W schronisku można odpocząć i zjeść ciepły posiłek.
- Z Łopusznej na Kiczorę – trasa tak jest dość łatwa, jednak nieco dłuższa i bardziej męcząca od poprzednich – ok. 3 godz. wejście dorosłego, ok. 2,5 godz. zejście. Z dzieckiem wycieczka ta zajmie cały dzień, warto więc wcześniej ocenić kondycję i chęci pociechy. Idąc początkowo niebieskim, a następnie czarnym szlakiem dochodzi się Pucołowskiego Stawku, skąd rozciąga się piękny widok na Tatry. Następnie trasa prowadzi na szczyt Wyszniej, skąd spokojnie wędrujemy widokowymi polanami gorczańskimi. Od Polany Zielenica ciągnie się szlak czerwony na Cioski, który kolejno prowadzi dość stromym podejściem na Kiczorę.
- Rabczańska Leśna Ścieżka Edukacyjna z tablicami informacyjnymi – to idealna opcja spaceru dla całej rodziny. W zależności od naszych preferencji może trwać od 1 do 3 godzin. Trasa ta znajduje się około 20 minut od centrum Rabki i biegnie przez las. Doskonale nadaje się zarówno na wędrówkę z wózkiem, nosidełkiem czy dzielnym kilkulatkiem.
- Szlak na Turbacz – to propozycja dla starszych dzieci i nastolatków, ponieważ prowadzi na najwyższy szczyt Gorców. Można na niego dotrzeć różnymi szlakami, z których najkrótszy jest żółty Szlak Papieski, prowadzący z dzielnicy Kowaniec w Nowym Targu. Stąd ciągnie w górę lasami, co jakiś czas przecinając polany, z których można podziwiać Tatry. Mijamy wierzchołek Bukowiny Miejskiej, Polanę Rusnakową, Kaplicę Papieską, dochodząc do skrzyżowania szlaków na Polanie Wisielakówka. Idąc dalej przez las, dociera się do schroniska na Turbaczu, skąd rozpościera się piękna panorama, nieco dalej położony jest szczyt Turbacza, który porasta dość gęsty las.
Wracając do Rabki Zdrój, która słynie z uzdrowiskowego klimatu i leczniczych wód mineralnych, warto skorzystać z tutejszych atrakcji. Ponieważ wiele dzieci przebywa tu w celach zdrowotnych – lecząc choroby układu oddechowego, głównie astmę dziecięcą oraz różnego rodzaju alergie, nazwano miejsce to Miastem Dzieci. Atrakcją numer jeden jest tu bez wątpienia Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland, czyli duże wesołe miasteczko, oferujące karuzele, kolejki, diabelski młyn, tor gokartowy, czy pałac strachów. Kolejną dużą atrakcją jest Muzeum Rekordów i Osobliwości, w którym podziwiać można m.in. najmniejszy rower na świecie czy największą bombkę choinkową. Warto odwiedzić także jedną z pracowni lutniczych lub warsztat garncarski, gdzie spróbować można formowania glinianych naczyń. Będąc w Rabce, koniecznie trzeba się wybrać także na przedstawienie do znanego Teatru Lalek Rabcio.
Ponadto Rabka szczyci się także niezwykle pięknym i rozległym Parkiem Zdrojowym z szerokimi alejkami, fontannami, potokiem, pijalniami wody mineralnej i tężniami solankowymi. Znajduje się tu duży plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej oraz kort tenisowy. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek z dziećmi.
Beskid Śląski
Beskid Śląski charakteryzuje się łagodnymi, porośniętymi lasami szczytami oraz rozłożystymi widokowymi polanami. Położony jest na terenie Beskidów Zachodnich. Najwyższy szczyt to Skrzyczne, wznoszący się na wysokość 1257 metrów n.p.m., poza tym najbardziej popularne i jednocześnie najczęściej odwiedzane są Barania Góra, Czantoria, Równica i Klimczok.
W Beskidzie Śląskim nie brakuje zarówno łatwo dostępnych szlaków, jak i licznych atrakcji dodatkowych dla całej rodziny. To bez wątpienia jeden z najlepiej rozwiniętych turystycznie górskich regionów w naszym kraju. Najbardziej znanymi miejscowościami w tym regionie są Wisła, Szczyrk, Ustroń i Brenna, i to w nich znaleźć można wiele dodatkowych atrakcji. To także doskonałe miejsce na pierwszy wypad z dzieckiem w góry.
Dzięki licznie występującym wyciągom i możliwościom dojazdu autobusem na niektóre przełęcze, po górskich szlakach, nawet z dziećmi chodzić można dość wysoko. Sieć szlaków w Beskidzie Śląskim jest niezwykle bogata, więc w zależności od możliwości wszystkich członków rodziny, można wybierać różne warianty tras – łatwiejsze i trudniejsze, dłuższe i krótsze.
Przykładowe trasy na wędrówkę z dzieckiem:
- Na Równicę (884 m n.p.m.) – to szczyt górujący nad Ustroniem i można zdobyć go bardzo łatwo z dzieckiem. Samochodem lub autobusem podjechać można dość krętą, ale malowniczą drogą do parkingu znajdującego się przy schronisku PTTK. Stamtąd żółtym dotrzeć można na szczyt w ciągu zaledwie 15 minut. Tuż obok schroniska, w bukowym lesie znaleźć można park linowy - Górski Park Równica, z mnóstwem ciekawych atrakcji dla całej rodziny.
- Ponadto warto odwiedzić także Leśny Park Niespodzianek, położony na południowym stoku Równicy, gdzie całe rodziny karmić mogą muflony i daniele, które swobodnie przechadzające się wśród zwiedzających to miejsce turystów. Można zobaczyć tu także wiele innych zwierząt, m.in. żubry, jelenie, sarny, dziki, żbiki, jenoty, szopy, tchórzofretki czy bażanty. Dużą atrakcję stanowią również sokolarnia i sowiarnia, w których mieszkają ptaki drapieżne, takie jak orły, jastrzębie i sokoły.
- Na szczyt Czantorii – trasa prowadząca na szczyt Czantorii (995 m n.p.m.) jest najlepsza dla rodziców z dzieckiem w nosidle, wzdłuż niej ciągnie się ścieżka przyrodniczo-leśna z tablicami informacyjnymi. Przez Czantorię przebiega granica polsko-czeska. Warto wybrać się na stronę naszych południowych sąsiadów, gdzie znajduje się 3-piętrowa metalowa wieża widokowa, z której rozciąga się piękna panorama Beskidów, czasem widać także Tatry. Także po czeskiej stronie, ok. 10 minut od wierzchołka Czantorii położone jest schronisko, w którym można zjeść ciepły posiłek. Na Czantorię można dostać się wyciągiem krzesełkowym, który dociera do Polany Stokłosica, skąd czerwony szlak wiedzie łagodnie na szczyt lub całą trasę przejść można niebieskim szlakiem z Ustronia.
- Wisła Głębce - Kubalonka - Wisła Czarny – to idealna trasa na spacer dla rodzin z dzieckiem w wózku i nie tylko, wiedzie ona asfaltem i jest dość urozmaicona (trochę miasteczka, trochę górskiego szlaku), docieramy nią do zalewu i Pałacyku Prezydenckiego.
- W Beskidzie Śląskim wiele górskich szczytów, tym bardziej z dziećmi, zdobyć można przy pomocy wyciągów krzesełkowych. Z Wisły kolejką krzesełkową wjechać można pod sam szczyt Wielkiego Stożka (978 m n.p.m.). Znajduje się tam najstarsze schronisko w całym Beskidzie Śląskim. Z kolei w Szczyrku działa całoroczny wyciąg krzesełkowy, który dowozi turystów na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Warto wjechać tu ze względu na piękne widoki i możliwość obserwacji startów paralotniarzy, którzy licznie na Skrzyczne przybywają. Także w Bielsku-Białej działa kolej linowa, które zawozi turystów na Szyndzielnię. Kolejkę stanowią 6-osobowe zamknięte gondole. Wysiadając na górnej stacji, można wybrać się z malcem na 30-minutowy spacer żółtym szlakiem w kierunku schroniska pod Klimczokiem. Z nieco starszym dzieckiem i nastolatkiem można z kolei zaplanować przejście szlakiem z Szyndzielni na Błatną, który zajmuje ok. 2 godziny.
- Chcąc zobaczyć dodatkowe atrakcje Beskidu Śląskiego, koniecznie wybrać trzeba się do Wisły. To rodzinne miasto Adama Małysza. Zarówno duzi, jak i mali fani skoków narciarskich zwiedzić mogą tu kompleks skoczni, w tym największą w Beskidach skocznię narciarską, znajdującą się w Wiśle Malince. Tuż obok skoczni zlokalizowany jest park linowy - Przygoda Park Wisła. W centrum Wisły na turystów czeka także kompleks otwartych basenów ze zjeżdżalnią i brodzikiem oraz wesołe miasteczko.
- Będąc w Beskidzie Śląskim, koniecznie odwiedzić trzeba również miejscowość Brenna, która położona jest nieco na uboczu, jednak oferuje niezwykle malownicze trasy spacerowe dla całej rodziny, ciszę, spokój i bardzo korzystny mikroklimat. Zajrzeć warto także do Koniakowa, który słynie z koronki oraz do Istebnej, gdzie wraz z dziećmi zwiedzić można Chatę Kawuloka - kurną chatę (bez komina) z bogatą kolekcją instrumentów muzycznych.
- Wracając do Bielska-Białej – czyli największego miasta tego regionu, warto wybrać się na dziecięce przedstawienie do Teatru Lalek Banialuka, a także do Studia Filmów Rysunkowych. W tym właśnie studiu powstały znane nam z dzieciństwa i kultowe kreskówki, takie jak m.in Bolek i Lolek czy Reksio. Można tu zapoznać się z procesem tworzenia filmów, spróbować swoich sił w tej sztuce i obejrzeć jedną z bajek.
Tatry
Mimo, że krążące wśród turystów opinie o trudności i długości tatrzańskich szlaków raczej nie zachęcają do zabierania na nie dzieci, wyjazdy w te najwyższe w Polsce góry polecamy nawet rodzinom z niemowlakiem. Szlaki w Tatrach są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – wiele z nich dostępnych jest dla rodzin z wózkiem czy dzieckiem w nosidełku, nie brakuje także tras dla kilkulatków i nastolatków. Należy jednak pamiętać, że łatwe i łagodne szlaki znajdziemy tutaj w niższych partiach.
Zacznijmy od szlaków dla rodzin z wózkiem:
- Dolina Kościeliska – to dolina będąca głębokim wąwozem, który początkowo ukształtował lodowiec, a następnie płynący tędy po dziś dzień malowniczy Potok Kościeliski. Wąwóz ten niemal ze wszystkich stron otaczają piękne skały, z których nazwami wiążą się niezwykle ciekawe legendy. Warto odkryć z dziećmi, dlaczego jedna ze skał nazywa się Okręt, a inne Zbójnickie. Dolina Kościeliska ma około 9 km długości, a wycieczka do niej rozpoczyna się u jej wylotu w Kirach. Trasa jest łagodna i w dużej części łatwo można ją przejść z wózkiem. Kilkulatek da także radę piechotą, oczywiście z co najmniej kilkoma odpoczynkami po drodze – to idealny czas na rozkoszowanie się pięknymi widokami i pluskanie nóg w chłodnych wodach potoku. Na samym końcu doliny znajduje się Hala Ornak, na której zlokalizowane jest schronisko, w którym można zjeść ciepły posiłek. W niedalekiej odległości od schroniska odbija czarny szlak nad Staw Smreczyński, który jeśli sił wciąż nie brakuje, warto odwiedzić. Wzdłuż Doliny Kościeliskiej ciągną się także liczne jaskinie - m.in. Mroźna, Mylna i Raptawicka, do których jednak lepiej wchodzić ze starszymi i bardziej doświadczonymi w górskich wędrówkach dziećmi.
- Dolina Chochołowska – jest najdłuższą i największą, a także najbardziej na zachód wysuniętą tatrzańską doliną. Trasa wiodąca przez Dolinę Chochołowską to 4 km droga asfaltowa, która na ostatnim odcinku zamienia się ubitą drogę gruntową, co pozwala na wygodny spacer z wózkiem.
Szlaki dla rodzin z dziećmi w nosidełku:
- Kasprowy Wierch – jeśli uda Wam się nabyć bilety na kolejkę, polecamy przejażdżkę wagonikiem na linie, która dla malucha będzie na pewno ogromnym przeżyciem. Po szczycie Kasprowego można spacerować, podziwiając przepiękną panoramę. Na powrót warto jednak wybrać wędrówkę szlakiem – bezpośrednio do Kuźnic lub na Halę Gąsienicową do Murowańca, można także powędrować kawałek wierzchołkami Czerwonych Wierchów.
- Rusinowa Polana – trasa ta jest dość łatwa i niezbyt długa, zajmuje ok. 1,5 godz. w jedną stronę, prowadzi z Wierchu Poroniec przez Wiktorówki, z kolei inna, nieco dłuższa trasa wiedzie z Doliny Gąsienicowej i Schroniska Murowaniec. Nieważne jednak z której strony dotrze się na Rusinową Polanę, zawsze (oczywiście przy dobrej pogodzie) roztacza się stąd wspaniała panorama Tatr – niezwykle sielski krajobraz. Po odpoczynku na polanie warto wybrać się nieco wyżej – na Gęsią Szyję, na którą prowadzą szerokie drewniane schody.
Miejsca dostępne i odpowiednie dla małych dzieci:
- Tatrzańskie doliny – wspomniane już Kościeliska i Chochołowska, a także Strążyska, Za Bramką i Dolina Białego. Wylot Doliny Strążyskiej znajduje się niemal w samym Zakopanem i jest przedłużeniem ulicy Strążyskiej. Miejsce to jest dość mocno uczęszczane, ponieważ prowadzi tędy jedne ze szlaków na Giewont. Trasa ta doskonale nadaje się już dla 4 - 5-latka, w wielu miejscach przecinają ją mostki usytuowane tuż nad Strążyskim Potokiem, a dookoła mnóstwo malowniczych skałek. Przejście całej doliny zajmuje około 1 godz. Na jej końcu znajduje się Polana Strążyska z herbaciarnią, w której można zjeść ciepły posiłek. Stąd też podziwiać można imponujący widok na Giewont, który wydaje się być dosłownie na wyciągnięcie ręki. Kolejną atrakcją tej doliny jest wysoki na 23 metry wodospad Siklawica, do którego z polany prowadzi żółty szlak, a spacer trwa około 20 minut.
- Ścieżka nad Reglami – ścieżka prowadząca ponad granicą lasów, która w żadnym punkcie nie wspina się wyżej niż na wysokość 1307 metrów n.p.m., mimo tego rozpościerają się z niej piękne widoki na góry. Trasa istnieje od 1900 roku, biegnie od Kalatówek do Doliny Chochołowskiej, a jej łączna długość wynosi 17 km. Nie jest na niej tak tłoczno, jak na szlakach w dolinach, można także spacerować po niej w częściach, dlatego idealnie sprawdzi się dla sprawnego 5 - 6-latka.
- Z Łysej Polany do Morskiego Oka – to niezwykle malownicza trasa, prowadząca drogą asfaltową przez ponad 9 km. Dzięki nawierzchni przystosowana jest także dla wózków, chociaż całość cały czas wiedzie łagodnie pod górę, a różnica poziomów wynosi ponad 400 m, dlatego trasę tę polecamy rodzicom z aktywnymi kilkulatkami. Cały trud wędrówki wynagradzają jednak piękne widoki i wyjątkowe górskie otoczenie, tym bardziej że po drodze mija się bajeczną Dolinę Białej Wody. Tuż nad Morskim Okiem znajduje się schronisko, w którym można zjeść ciepły posiłek. Po chwili odpoczynku warto także przejść się wokół stawu, podziwiając wierzchołek Rysów czy Mnicha.
Dodatkowe atrakcje dla dzieci w Zakopanem
Tatry są nieodłącznie związane z Zakopanem, więc odwiedzając te góry, nie można go pominąć, tym bardziej że atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych jest tu wiele.
Polecamy tanie noclegi Zakopane
Fot. Noclegi w Zakopanem - Osada na Budzowskim Wierchu
Polecamy wjechać kolejką naziemną na Gubałówkę, a zjechać koleją krzesełkową z Butorowego Wierchu – przepiękne widoki gwarantowane. Na Gubałówce znajduje się jeszcze inna atrakcja - wózkowa zjeżdżalnia grawitacyjna. Są tu także liczne restauracje, sklepiki i stragany. Warto zrobić sobie spacer grzbietem Gubałówki, podziwiając cudowny górski krajobraz.
Kolejnym must see w Zakopanem jest Wielka Krokiew. Obejrzenie z bliska tej największej i najbardziej znanej w Polsce skoczni narciarskiej będzie atrakcją i dla rodziców, i dla dzieci. Będąc w Zakopanem trudno nie zajrzeć na także Krupówki – główny deptak miasta, który tętni życiem i… komercją. Można tu jednak kupić oscypka, pamiątkę np. ciupagę oraz zrobić sobie zdjęcie z górskim misiem.
W Zakopanem nie brakuje również muzeów i zabytków. Koniecznie zajrzyjcie do pięknego Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba oraz do Muzeum Kornela Makuszyńskiego, przed którym małych i dużych gości wita figurka Koziołka Matołka. Z kolei w niedalekich Kuźnicach, przy główniej siedzibie Tatrzańskiej Parku Narodowego odwiedzić można Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. To wspaniałe miejsce dla całej rodziny, można poznać tu wiele ciekawostek o Tatrach, a także różne gatunki tutejszych roślin i zwierząt, a wszystko to przedstawione w nowoczesnej – multimedialnej i interaktywnej formie.
Będąc w Zakopanem, warto wybrać się na spacer nie tylko w góry, ale także po mieście. Na całe rodziny czeka tu Park Miejski przy ul. Staszica z placem zabaw i kortami tenisowymi oraz rozłożysta Rówień Krupowa Górna i Dolna z alejkami, ławeczkami i wspaniałą panoramą Tatr. Można tu do woli rozkoszować się pięknymi widokami.
Pod Tatrami nie brakuje także czegoś dla miłośników kąpieli. W Zakopanem znajduje się Aquapark, a na Polanie Szymoszkowej kąpielisko z wodą geotermalną. Nieco dalej – w Chochołowie, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej i Szaflarach znajdziemy termy.
Chcecie wybrać się w góry z dzieckiem? Mamy nadzieję, że nasz artykuł przekonał Was, że to naprawdę dobry pomysł! Piękne widoki, łagodne szlaki, ale też często możliwość wjechania kolejką lub wejścia z wózkiem na szczyty – wszystko to sprawia, że góry są przyjemnością dostępną dla każdego, nawet dla rodzin z najmniejszymi dziećmi. Jeśli zdecydowaliście już, które góry odwiedzicie z Waszymi pociechami, pakujcie bagaże i rezerwujcie komfortowe i tanie noclegi w górach, które znajdziecie na stronie Trivabook.pl. A może ktoś z Was był już z dzieckiem w górach i może podzielić się wrażeniami?
Które góry i szlaki wybrać, aby nie zniechęcić dzieci do wędrówek?
Czy Gorce są dobrymi górami do wycieczek z dziećmi?
Przykładowe trasy na wędrówkę z dzieckiem?
1. z Rabki na Piątkową Górę
2. z Rabki na Maciejową
3. z Łopusznej na Kiczorę
4. Szlak na Turbacz