AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI Warto zobaczyć
Latarnie morskie w Polsce, które warto zobaczyć
· autor: Administrator · 14266Wybierając Bałtyk jako miejsce swoich wakacyjnych wojaży, warto pomyśleć nad listą miejsc, które zwiedzimy podczas naszego pobytu. Przedstawiamy Wam latarnie morskie w Polsce, które warto zobaczyć podczas wakacyjnych wycieczek. Szukając sposobu na aktywny wypoczynek nad morzem, warto oderwać się na chwilę od ręcznika plażowego, włożyć wygodne buty i wyruszyć w drogę, przy okazji odwiedzając ciekawe obiekty.
Wybierając Bałtyk jako miejsce swoich wakacyjnych wojaży, warto pomyśleć nad listą miejsc, które zwiedzimy podczas naszego pobytu. Przedstawiamy Wam latarnie morskie w Polsce, które warto zobaczyć podczas wakacyjnych wycieczek. Szukając sposobu na aktywny wypoczynek nad morzem, warto oderwać się na chwilę od ręcznika plażowego, włożyć wygodne buty i wyruszyć w drogę, przy okazji odwiedzając ciekawe obiekty.
Latarnie morskie w Polsce, które warto zobaczyć
Wakacje to idealny czas, by odwiedzić wybrane latarnie morskie
Latarnie morskie w Polsce to znak nawigacyjny używany był od zarania dziejów, wraz z początkiem żeglarstwa latarnie, ułatwiały życie strudzonym żeglarzom, pozwalając na szczęśliwy powrót do domów z niebezpiecznych morskich wypraw, przy pogodzie i niepogodzie. Pierwsze latarnie morskie powstały już w Egipcie, najstarszy, stały przekaz, pod postacią ogni stałych pochodzi z około 400 roku p. n. e. z Aten.
Szlak latarni morskich w Polsce nad Bałtykiem
Pierwsze światło latarni morskiej zwane garnkiem wulkanu pojawiło się na terenach należących obecnie do Polski w X wieku. Z upływem kolejnych lat światła wskazujące drogę żeglarzom opanowały wybrzeża, a celem ludzi stało się ciągłe udoskonalanie sposobów generowania latarnianego światła. Zaczynając od palącego drewna, przez średniowieczne świece woskowe, węgiel kamienny, różne oleje, aż po gaz węglowy i propan, wreszcie został zastosowany prąd, jako najbardziej efektywne źródło światła. Obecnie stosuje się jeszcze bardziej nowoczesne metody nawigacyjne umiejscowione bezpośrednio na pokładach statków, jednak latarnie morskie wciąż odgrywają niesamowicie ważną rolę w nawigacji oraz zapewnieniu bezpieczeństwa. Ponadto latarnie morskie stanowią żywe pomniki historii i techniki oraz w większości pełnią funkcje chętnie odwiedzanych przez Was atrakcji turystycznych w nadmorskich miejscowościach.
Historia latarni morskich. Na wybrzeżu Bałtyku znajdziecie 17 najważniejszych latarni morskich w Polsce.
Na wybrzeżu Bałtyku znajdziecie siedemnaście latarni morskich, które są rozmieszczone na całej długości wybrzeża. Zachęcamy do zwiedzania latarni podczas spędzania swoich wczasów nad morzem. Będzie to z pewnością ciekawe przeżycie dla każdego z członków wycieczki, w większości latarnie stanowią doskonałe punkty widokowe, z których rozpościerają się niesamowite krajobrazy. Dodatkowo, wybierając się do jednej z latarni, zaczerpniecie dawkę zawsze ciekawej historii. W celu zachęcenia Was do zwiedzania tych niepowszednich budowli, kryjących niejednokrotnie różnego rodzaju tajemnice, zapraszamy do dalszej lektury. Przedstawiamy wam kolejno wszystkie latarnie na polskim wybrzeżu, usiądźcie wygodnie i czytajcie uważnie. Sprawdźcie którą z latarni nad Bałtykiem odwiedzicie jako pierwszą, a może którąś z nich już zwiedzaliście?
Polska posiada ponad 500 km linii brzegowej nad Morzem Bałtyckim, na której znajduje się wiele ciekawych i zabytkowych latarni morskich. Latarnie te pełnią ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żeglugi, a także stanowią atrakcję turystyczną dla miłośników historii, architektury i pięknych widoków. W tym artykule przedstawię Wam szlak latarni morskich w Polsce nad Bałtykiem, który obejmuje 17 obiektów, od Świnoujścia na zachodzie po Krynicę Morską na wschodzie. Każda z latarni ma swoją niepowtarzalną historię, charakter i urok, a niektóre z nich są dostępne do zwiedzania i wejścia na szczyt. Zapraszam Was do poznania tego niezwykłego szlaku, który z pewnością zachwyci każdego podróżnika.
1. Świnoujście
Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższa w Polsce, powstała z cegły w 1854 roku w przemysłowej części miasta Świnoujście u nasady falochronu wschodniego, na górę prowadzi 308 schodów. W czasie II wojny światowej latarnia uległa poważnym zniszczeniom, które były kolejno odnawiane. Na przełomie roku 1999 i 2000, latarnia przeszłą generalny remont, który doprowadził ją do obecnego wyglądu, następnie latarnia otworzyła swoje progi dla turystów. Świnoujście wraz z latarnią warto zwiedzić podczas wypoczynku w jednym z okolicznych letnisk i kurortów nadmorskich. Najbliższe miejscowości to Międzywodzie, Dziwnów czy Międzyzdroje.
Sprawdź: noclegi w Polsce
2. Kikut
Latarnia morska Kikut, koło Wisełki położona jest w Wolińskim Parku Narodowym, nieopodal miasta Międzyzdroje, nieopodal wsi letniskowej Wisełka, na zachód od Dziwnowa i Międzywodzia. Wieża orientacyjno– widokowa, która w 1962 roku została przerobiona na latarnię morską. Ze względu na swoje położenie, czyli na wzgórzu 75 m n. p. m. jest najwyższą latarnią morską na wybrzeżu, jej światło usytuowane jest aż 91,5 metrów ponad wodą. Latarnia nie została udostępniona do zwiedzania, ze względu na jej całkowite zautomatyzowanie. Jednak warto wybrać się w jej okolice, na trzykilometrowy spacer czerwonym szlakiem, wśród lasów Wolińskiego Parku Narodowego. Chociażby po to, by poczuć się nad samym morze, niczym w górach.
3. Niechorze
Latarnia morska w Niechorzu – została wybudowana w XIX wieku przez Niemców, osiąga wysokość 45 metrów. Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, jednak aby dotrzeć na szczyt czeka Was nie lada wyzwanie pokonania 210 schodów.
4. Kołobrzeg
Latarnia morska w Kołobrzegu usytuowana została w centrum miasta, obok nadmorskiej plaży, na dawnym forcie, co umożliwiło powstanie wysokiej wieży z czerwonej cegły. Latarnia w Kołobrzegu jest udostępniona dla zwiedzających, niespotykanym urozmaiceniem wspinaczki na szczyt będą metalowe schody, nadające niesamowity klimat. Miłą niespodzianką dla turystów jest też usytuowana obok latarni armata, która ma przypominać historię wieży, oraz tablice upamiętniające rybaków , którzy zginęli na morzu.
5. Gąski
Latarnia morska w Gąskach została wybudowana na początku XIX wieku, osiąga wysokość 42 metrów, położona jest w odległości około 112 metrów od morza. Latarnia udostępniona jest do zwiedzania, na jej szczyt prowadzą kręte granitowe schody, a z góry rozpościera się malowniczy widok na Morze Bałtyckie i okoliczne miejscowości. Latarnia w Gąskach została wpisana do rejestru zabytków, mury latarni były wielokrotnie remontowane, ponieważ pękały. U podstawy wieży na turystów czeka Dom Latarnika oraz stoiska gdzie zakupią lokalne przysmaki oraz pamiątki.
6. Jarosławiec
Latarnia morska w Jarosławcu to wspaniały punkt widokowy na okolice Jarosławca. Latarnia znajduje się w odległości 400 metrów od linii brzegowej, w pobliżu starych zabudowań pozostałych po starej, zbyt niskiej latarni. Na szczycie znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą kamienne schody. Latarnia znajduje się w samym centrum Jarosławca, co sprawia, że turyści nie powinni mieć problemów z jej odnalezieniem. W 1933 roku latarnia w Jarosławcu została wpisana do rejestru zabytków.
7. Darłowo
Latarnia morska w Darłowie jest budowlą, która na tle innych najmniej przypomina klasyczną latarnię morską. Latarnia umiejscowiona jest u ujścia rzeki Wieprzy do morza, idąc w jej stronę możecie przy okazji zwiedzić unikalny most zwodzony.
8. Ustka
Latarnia morska w Ustce jako jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów Ustka również posiada latarnie jako znak nawigacyjny w swojej okolicy. Latarnia w Ustce jest ciekawym obiektem pod względem architektonicznym. Na szczyt wieży prowadzą betonowe i metalowe schodki. W 1993 roku latarnia w Ustce trafiła do rejestru zabytków. Zwiedzając tę latarnie, warto zapytać przewodnika o ducha, który podobno żyje w latarni.
9. Czołpino
Latarnia morska Czołpino jest jedną z nielicznych latarni znacznie oddalonych od skupisk ludzkich. Jest oddalona o kilometr od brzegu morza, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, położona w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Zwiedzenie jej będzie wymagało od turystów półtorakilometrowego spaceru wśród dziko rosnącego lasu. Jednak widok, jaki Was czeka na miejscu, będzie niezapomniany. Z tarasu będziemy mogli podziwiać widok na przyrodę Słowińskiego Parku Narodowego, ruchome wydmy , przybrzeżne jeziora Łebsko i Gardno oraz na mierzeję oddzielającą jezioro Łebsko od morza.
10. Stilo
Latarnia morska Stilo położona jest w odległości pięciu kilometrów od wsi Stilo, zwanej również Osetnik oraz 10 kilometrów na wschód od Łeby. Została wybudowana na początku XX wieku i jak na tamte czasy, odznacza się bardzo nowoczesną techniką budowy – stalowe elementy połączone śrubami, co doskonale widać wewnątrz budynku. Latarnia Stilo jest pomalowana w trzy charakterystyczne pasy o kolorach: czarny u dołu, biały pośrodku i czerwony na górze. Obok znajduje się domek latarników, w którym swoje obowiązki pełni również kobieta. Latarnia jest dostępna dla turystów, u szczytu znajdują się dwie galerie widokowe i laterna, do której nie ma dostępu. Nominalny zasięg świateł wynosi 23,5 (Mm).
Fot. Latarnia w Stilo
11. Rozewie
Latarnia morska Rozewie – latarnia na Przylądku Rozewie, to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu, ponadto wewnątrz latarni znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności po teraźniejszość. Latarnia znajduje się na Przylądku Rozewie, najdalej na północ wysunięta część Polski, w gminie Władysławowo, pomiędzy miejscowościami Jastrzębia Góra i Chłapowo. Warto się tu wybrać, aby podziwiać piękną panoramę rozciągającą się z laterny oraz udać się na spacer po pobliskiej kamiennej nadmorskiej plaży.
12. Jastarnia
Latarnia morska w Jastarni jest najniższą z polskich latarni, powstała w 1950 roku na miejscu zniszczonej wskutek działań wojennych poprzedniej latarni. Latarnia w Jastarni to metalowy walec osadzony na betonowej podstawie, pomalowana jest w czerwono białe pasy. Latarnia nie jest udostępniona dla zwiedzających, jednak będąc w okolicy warto poświęcić trochę czasu, aby zobaczyć tę najniższą latarnię morską w kraju.
Fot. Latarnia w Jastarni
13. Sopot
Latarnia morska w Sopocie początkowo pełniła funkcję wierzy obserwacyjnej, zasłaniającej nieestetyczny komin zakładu balneologicznego. Obecnie stanowi punkt nawigacyjny w systemie żeglugi morskiej oraz punkt obserwacyjny, skąd możecie podziwiać molo oraz część Sopotu.
14. Hel
Latarnia morska w Helu zastąpiła po II wojnie światowej swoją poprzedniczkę, która była wybudowana jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku. Wieża znajduje się na samym końcu półwyspu helskiego. Latarnia ma 41,5 metrów wysokości, a jej światło i taras widokowy znajdują się na wysokości 39 metrów. Jej światło jest widoczne z odległości 18 mil morskich, co daje 36 kilometrów.
15. Gdańsk Port Północny
Latarnia morska w Gdańsku w Porcie Północnym to najmłodsza latarnia morska polskiego wybrzeża, uruchomiona została w 1984 roku. Jest to jedyna w kraju latarnia na szczyt której wjedzie się windą. Z jej galerii rozciąga się wspaniały widok, którego niestety żaden turysty nie może podziwiać.
16. Gdańsk Nowy Port
Latarnia morska w Gdańsku w Nowym Porcie swoje działania zakończyła wraz z uruchomieniem latarni w Porcie Północnym, trafiła do rejestru zabytków i od 2004 roku została udostępniona dla zwiedzających. Według legend jest ona bliźniaczką najpiękniejszej latarni w Stanach Zjednoczonych – w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą latanią morską nad Bałtykiem wykorzystującą światło elektryczne.
17. Krynica Morska
Krynica Morska – tutaj latarnia powstała w miejsce poprzedniej latarni zniszczonej pod koniec wojny. Obecna latarnia powstała w latach pięćdziesiątych, jest udostępniona do zwiedzania. Ze szczytu rozciąga się niesamowity widok na wody pełnego morza i Zalewu Wiślanego, od strony lądu można dostrzec Tolkmicko i Frombork, a przy dobrej widoczności nawet światła Helu i Gdańska.
To już wszystkie latarnie morskie znajdujące się na naszym pięknym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, zachęcamy do odwiedzania tych niesamowitych budowli, odkrywania ich ciekawych legend oraz jeszcze ciekawszej historii, która niejednokrotnie Wasz zszokuje i może przyprawić o ciarki.
Którą z latarni wybierzecie, na pewno nie będziecie zwiedzeni, każda z nich ma wiele do zaoferowania, każda coś innego, coś wyjątkowego.
Kilka pytań i odpowiedzi na temat latarni morskich
Jak brzmi dawna nazwa latarni morskiej?
Dawna nazwa latarni morskiej brzmi BAKA.
Dlaczego budowano latarnie morskie?
Gdzie powstały pierwsze latarnie morskie?
Która latarnia morska jest najwyższa w Polsce?
Najwyższa latarnia morska w Polsce jest w Świnoujściu ma 65 metrów wysokości.
Zapraszamy na polskie wybrzeże, gdzie czekają na Was niesamowite latarnie morskie.
Do zobaczenia na szczycie jednej z nich!