AKTUALNOŚCI Szlaki turystyczne

Szlaki Puszczy Kampinoskiej

 ·  autor: Administrator  ·   2970

Puszcza Kampinoska jest miejscem idealnym na piesze wycieczki i długie rodzinne spacery. Oferuje naprawdę wiele możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. W Kampinoskim Parku Narodowym każdy znajdzie coś dla siebie – od pasjonatów historii i miłośników przyrody przez amatorów aktywnego wypoczynku i rodzin z dziećmi, po osoby spragnione ciszy i spokoju. Dlatego przez wybraniem się do Kampinosu warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie wycieczki doskonałej i wybranie odpowiedniej trasy. Przed Wami krótki przewodnik po najciekawszych szlakach Kampinosu.

Puszcza kampinoska szlaki na idealne spacery.

Powierzchnia Puszczy Kampinoskiej jest imponująca i wynosi około 670 km2. Na jej terenie znajduje się, utworzony w 1959 roku Kampinoski Park Narodowy o powierzchni ponad 385 km2.

Kampinos jest jednym z dwóch unikatów w skali światowej, który jako olbrzymi kompleks leśny bezpośrednio sąsiaduje ze stolicą państwa, drugi taki znajduje się w Nairobi. Bliskość Warszawy sprawia, że Kampinos w weekendy dosłownie oblegany jest, zarówno przez osoby mieszkające w samym mieście, jak i jego okolicach.

Dlatego, jeśli pragniemy spacerów w spokoju i ciszy lub jeśli chcemy spotkać zwierzynę zamieszkującą to miejsce (tak, tak, to możliwe!) lepiej unikać Puszczy Kampinoskiej w soboty i niedziele, kiedy natężenie ruchu jest zdecydowanie największe.

NOCLEGI W GÓRACH

Puszcza Kampinoska Polska

Fot. Puszcza Kampinoska Polska

Różnorodność Kampinoskiego Parku Narodowego

Bogactwo i różnorodność możliwości odkrywania Kampinoskiego Parku Narodowego, w naszym artykule postanowiliśmy podzielić jego szklaki na kategorie, tak, aby łatwiejszym było Wam znalezienie właśnie to, czego w danym momencie szukacie.

 

Poznawanie historii - Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy to prawdziwy skarbiec dziedzictwa naszego kraju, tereny te były świadkami wielu historycznych wydarzeń, dlatego pasjonaci zagadnień z przeszłości będą tym miejscem zafascynowani.

Na obrzeżach Kampinosu położona jest miejscowość Palmiry, która podczas II wojny światowej, a dokładnie w okresie od grudnia 1939 do lipca 1941 roku, była miejscem masowych mordów, dokonywanych przez nazistów na ludności cywilnej.

W czasie okupacji wieś Palmiry nazywana była jednym z warszawskich pierścieni śmierci. Obecnie znajduje się tu Cmentarz-Mauzoleum Palmiry – miejsce pamięci narodowej, upamiętniające ofiary masowych egzekucji.

Do powstałego w 1948 roku Cmentarza-Mauzoleum Palmiry, miejsca spoczynku ponad 2000 Polaków i Żydów, zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej dotrzeć można czarnym szlakiem z Janówka, trasa ta liczy około 3 kilometry. Z tego miejsca wybrać się można spacerem do Rezerwatu Sieraków (około 4 kilometry), po drodze mijając Ćwikową Górę oraz ruiny kilku budynków, pochodzących z okresu międzywojnia.

W budowlach tych podczas wojny składowano amunicję dla Warszawy oraz Twierdzy Modlin. Dalej szlak prowadzi prosto do Rezerwatu Sieraków, będącego największym chronionym obszarem Puszczy Kampinoskiej, o którym szerzej opowiadamy w kategorii Odkrywanie przyrody.

Na skraju Kampinosu znajduje się Żelazowa Wola, a w niej dom urodzenia Fryderyka Chopina. Ten historyczny kompleks to nie tylko muzeum poświęcone życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora, ale również piękny i okazały ogród.

W tym dworku Fryderyk Chopin nie tylko przyszedł na świat, ale także spędził pierwsze 7 miesięcy życia, zanim rodzina przeniosła się do Warszawy. Muzeum w Żelazowej Woli zwiedzać można indywidualnie z audio przewodnikiem.

Odwiedzającym dworek towarzyszy, puszczona w tle delikatna muzyka Chopina, która dodaje temu miejscu jeszcze bardziej wyjątkowego klimatu.

Odkrywanie przyrody - obszar ochrony ścisłej

Puszcza Kampinoska -Kampinoski Park Narodowy

Fot. Kampinoski Park Narodowy

Jeśli w otoczeniu dzikiej przyrody czujesz, że żyjesz, uwielbiasz długie spacery po leśnych ścieżkach, a jednym z Twoich marzeń jest spotkanie oko w oko z mieszkańcami Puszczy, Kampinos to miejsce dla Ciebie idealne! Kampinoski Park Narodowy jest domem dla wielu gatunków zwierząt – dzików, jeleni, saren, bobrów, zajęcy, wydr, nietoperzy oraz wilków, a także setek gatunków ptaków.

Nie można zapominać także o łosiu, który jest symbolem Parku. Kampinos jest drugim w Polsce miejscem, mogącym pochwalić się bardzo liczną populacją tego gatunku. Można tu spotkać także wyjątkowego ptaka – bociana czarnego.

Wspomniane czarne bociany, łosie oraz bobry szczególnie upatrzyły sobie tereny Rezerwatu Sieraków, który jest największym chronionym obszarem puszczy, o powierzchni ponad 1000 hektarów.

Znaleźć tu można wyjątkowo zróżnicowaną przyrodę – bagna, piaszczyste wydmy oraz charakterystyczne formacje roślinne, w tym niezwykle rzadką i zagrożoną wyginięciem roślinę chamedafne, która na terenie naszego kraju występuje bardzo rzadko.

Do Rezerwatu Sieraków można wybrać się spacerem z Palmir, długość tej trasy to około 4 kilometry. Należy pamiętać, że większość bagien stanowią obszary ochrony ścisłej.

 

Puszcza kampinoska szlaki na idealne spacery

Fot. Szlaki piesze Puszczy Kampinoskiej są doskonałe na spacery

Innym ciekawym rezerwatem na terenie Kampinosu jest rezerwat Czapliniec, idealny na jednodniową wędrówkę. Rezerwat ochrania gniazda bardzo rzadkiego obecnie gatunku – czapli siwej.

Wycieczkę do tego miejsca polecamy rozpocząć w miejscowości Brochów, skąd szlak wjedzie przez tereny otoczone jednymi z najstarszych w całej Puszczy drzewami – ponad 300-letnimi jałowcami i 160-letnimi sosnami. Trasa ta liczy łącznie 22 kilometry.

Nie można pominąć także najstarszego rezerwatu Puszczy Kampinoskiej, utworzonego w 1963 roku rezerwatu Granica. Jego nazwa pochodzi od położonej w malowniczej otulinie Kampinosu miejscowości Granica. 

Znajduje się tu muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego oraz stare zabudowania parku etnograficznego przy Muzeum Etnograficznym. Sam rezerwat to ponad 200 hektarów pięknych lasów z 400-letnimi dębami szypułkowymi, a także dom dla wielu gatunków dzikiej zwierzyny – spotkać można tu głównie łosie, dziki, borsuki, żurawie oraz bociana czarnego. Wytyczone w rezerwacie ścieżki mają łączoną długość wynoszącą 20 kilometrów.

Z dziećmi w Kampinoskim Parku Narodowym

Kampinoski Park Narodowy to także doskonałe miejsce na spacery z dziećmi.

Poza wspólnymi spacerami i obserwowaniem dzikiej przyrody polecamy przejażdżkę retro pociągiem w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, połączoną ze zwiedzaniem skansenu i opowieściami przewodników.

Trasa wycieczki liczy 18 kilometrów i kończy się na granicy Puszczy Kampinoskiej, skąd po leśnych ścieżkach wyruszyć można na podziwianie natury Kampinosu.

Warto odwiedzić także znajdującą na obrzeżach Parku stajnię Dorado. Tutejsza szkoła jeździecka organizuje zajęcia nauki dla dzieci i dorosłych, przejażdżki bryczką oraz spływy kajakowe rzeką Bzurą.

W otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego zlokalizowany jest park rozrywki Julinek, który powstał na miejscu unikatowej w skali świata stacjonarnej Bazy Cyrkowej. Baza ta stanowiła bardzo popularne miejsce, w którym artyści trenowali i doskonalili sztukę cyrkową.

Tutaj także powstała i działa po dziś dzień Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej. Istniejący od 2015 roku park rozrywki Julinek oferuje całym rodzinom dobrą zabawę, starając się przy tym chronić dziedzictwo polskiej sztuki cyrkowej oraz upowszechnić wiedzę o niej.

To miejsce jest wyjątkowym połączeniem wypoczynku w naturze z rozrywką i edukacją. Zapewniamy, że Kampinosie nawet najbardziej wymagający maluch spędzi niezapomniany czas.

Bagna na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego

Fot. Bagna na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego

 

Kampinos aktywnie

Jeśli wolny czas lubisz spędzać aktywnie, tym bardziej w otoczeniu pięknej przyrody i świeżego, niezmąconego zanieczyszczaniami powietrza, Puszcza Kampinoska to miejsce dla Ciebie idealne! Długie spacery? Nordic walking? Jogging? A może jazda na rowerze?

W Kampinoskim Parku Narodowym, w cieszących oko i płuca warunkach każda z tych sportowych aktywności sprawia podwójną przyjemność. Jednak dziś skupimy się na dwóch kółkach, czyli na rowerowych przejażdżkach, ponieważ Kampinos oferuje naprawdę ciekawe szlaki. Główny Kampinoski Szlak Rowerowy liczy ponad 144 kilometrów, a jego urozmaicona trasa prowadzi przez piękne krajobrazy.

Powiedzmy sobie szczerze - 144 kilometry to naprawdę spory dystans, jednak pokonać go można na dwa sposoby. Bardziej doświadczeni cykliści postawić mogą na intensywny rowerowy maraton – czyli całodzienną przejażdżkę rekreacyjną, która trwa mniej więcej 10 godzin, w zależności od kondycji i ewentualnych przerw na podziwianie natury.

Druga opcja to pokonanie tego rowerowego szlaku w kilku etapach, zaczynając kolejny odcinek z miejsca, w którym poprzednio zakończyliśmy wycieczkę. To najlepszy wybór, jeśli chcemy po drodze skupić się także na zwiedzaniu innych atrakcji Kampinosu.

Rowerowe szlaki Puszczy dostępne są przez cały rok i prowadzą przez różne tereny od leśnych i polnych ścieżek, przez asfalt po tereny bagienne i piaszczyste obszary. Taka różnorodność tras wpływa na dużą ich atrakcyjność i sprawia, że każdy rowerzysta znajdzie tu coś dla siebie.

Puszcza Kampinoska to miejsce niesamowicie piękne i niezwykle różnorodne, oferujące wszystkim – dużym i małym, aktywnym i tym trochę bardziej leniwym ogrom możliwości spędzania wolnego czasu.

Mimo bliskiego sąsiedztwa Warszawy Kampinos to zupełnie inny świat, przyciągający ludzi spragnionych pięknych widoków, niczym niezmąconej dzikiej przyrody, czystego powietrza i wielu, nierzadko zaskakujących atrakcji. Kampinos działa jak magnes!

Cmentarz - Kampinoski Park Narodowy

Fot. Kampinoski Park Narodowy

 

Flora Polski: Puszcza Kampinoska

Centralna część Polski również może pochwalić się malowniczymi terenami, z piękną, różnorodną florą. Szata roślinna położna w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest Puszcza Kampinoska, tworzy niezwykły, magiczny obraz.

Tutejszy krajobraz z pewnością wzbogacają pięknie wykształcone wydmy. Razem z roślinnością, obszary te stanowią unikatowy obiekt przyrodniczy, wyjątkowy nawet na tle Europy. Jeśli jeszcze nie odwiedziliśmy tego wspaniałego miejsca, czas najwyższy to zrobić. Z pewnością nie pożałujemy, gdyż możliwość badania zakątków puszczy to niepowtarzalna atrakcja turystyczna.

Puszcza Kampinoska leżąca w pradolinie Wisły jest objęta terenem Kampinoskiego Parku Narodowego. Położony w województwie mazowieckim, park narodowy został założony w 1959. Od 2000 roku figuruje on na liście rezerwatów biosfery UNESCO.

Stworzony nie tylko w celu ochrony przyrody, ale także zabytków kultury oraz historii. Puszcza Kampinoska leży w największym w kraju węźle wodnym. Właśnie w tym rejonie zbiegają się doliny wielkich rzek Polski: Wisły, Bugu, Wkry, Bzury oraz Narwi.

Kampinoski Park Narodowy - znak drogowy - szlaki turystyczne

Fot. Kampinoski Park Narodowy - szlaki turystyczne

Najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu, powstałe na trasie akumulacyjnej pradoliny Wisły to obszary bagienne oraz wydmy. Są to dwa różne środowiska, co nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o florę Puszczy Kampinoskiej. Kontrast powoduje, że Park Narodowy jest niezwykle ciekawym i często odwiedzanym przez turystów miejscem.

Park Narodowy w 70 % pokrywają lasy, głównie mieszane. Większość drzew jest młoda, jednak można spotkać także kilka wiekowych okazów. Jednak zwykle wiek drzew nie przekracza 100 lat. Jest to głównie tak zwany bór świeży. Możemy tu spotkać dąb, brzozę, olchę, jesion oraz topole.

Kampinoski Park Narodowy - duża różnorodność szlaków pieszych

Fot. Kampinoski Park Narodowy - duża różnorodność pieszych szlaków turystycznych

Wydmy zostały pokryte roślinnością już kilkanaście tysięcy lat temu. Na piaskach dominują drzewa sosnowe. Wyjątkowy obraz stanowi dąbrowa świetlista występująca na wydmach. Na obszarach bagiennych znajdują się lasy, zarośla, łąki oraz turzycowiska, co daje jeszcze większy kontrast w porównaniu do szaty roślinnej wydm.

Zarówno w obrębie pasów wydmowych, jak i w pasach bagiennych powstały także torfowiska. Jeziora, obszary bagienne oraz niskie torfowiska mają tendencje do zarastania. W ich miejscu tworzą się lasy olszowe, co daje niepowtarzalny widok, podkreślający dziką, żyjącą według własnych zasad przyrodę.

W Kampinoskim Parku Narodowym możemy zobaczy także wiele rzadkich gatunków, jak: zimoziół północny, chamedafne, wiśnia kwaśna oraz wiele innych. Chamedafne występuje głównie w borze bagiennym, który również jest rzadkością. Określa się, iż jest on niezwykle cenny właśnie ze względu na bytowanie w nim Chamedafne. Flora puszczy jest także obfita w mchy, wątrobowce i porosty.

Wśród roślin chronionych w puszczy jest między innymi cis pospolity. Jest to gatunek drzewa iglastego, które jest wiecznie zielone. Drzewo niewysokie, jego korona jest jajowato-stożkowata. Ma szablaste, lekko wygięte liście. To piękne drzewo jest również trujące.

Na obszarach nadrzecznych Wisły i Bzury można spotkać niezwykle wartościowe drzewostany wierzby, topoli oraz wiązu. Najważniejszym pod tym względem obszarem wydaje się być uroczysko Ruska Kępa, usadowione przy moście modlińskim nad Wisłą.

Do Parku wdarł się także element subatlantycki, jaki stanowią na przykład skalnica ziarnista, czy goździeniec okółkowy. Skalnica to roślina, która zwykle rośnie na skalistych zboczach lub zbiorowiskach trawiastych w górach. Jej nazwa wynika z tego, że dawniej sądzono, iż roślina ta rozłupuje skały.

Zielone Płuca Warszawy to malowniczy, wyjątkowy teren, który pozwala odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta i stresów w codziennym życiu. Dzikie łąki, bagna, lasy rosnące na wydmach z pewnością dostarczą nam wielu wrażeń estetycznych.

Krajobraz uderza w oczy swoją dwoistością. Widzimy zderzenie różnych zbiorowisk roślinnych, które żyją obok siebie, a tak naprawdę wymagają zupełnie różnych warunków do życia. Puszcza Kampinoska to niebywale atrakcyjny obszar pod względem turystycznym dla pieszych i rowerzystów.

Wokół Puszczy Kampinoskiej rozciągają się bagna

Fot. Wokół Puszczy Kampinoskiej rozciągają się bagna

Szlaki piesze:

Południowy Szlak Leśny Puszczy Kampinoskiej:

Trasa:

Szlak zazwyczaj zaczyna się w okolicach Skarżyńska i prowadzi przez malownicze obszary Puszczy Kampinoskiej, przecinając różnorodne fragmenty lasu, bagna i polany.

Atrakcje na Szlaku:

 1. Zespół Dworski w Skarżynie: Na początku trasy warto odwiedzić zespół dworski w Skarżynie, obejmujący XIX-wieczny dwór oraz park pełen starych drzew.

 2. Dąb Bartek: Podczas wędrówki warto zahaczyć o Dąb Bartek - jeden z najstarszych dębów w Polsce, mający ponad 600 lat.

 3. Jezioro Czarne: Szlaki piesze mogą prowadzić w okolicach Jeziora Czarnego, które jest jednym z licznych zbiorników wodnych w puszczy.

 4. Rezerwat przyrody "Sieraków": Trasa może obejmować rezerwat przyrody "Sieraków", który chroni unikalne torfowisko i las bagienny.

 5. Skansen Wsi Kampinos: Skansen Wsi Kampinos to miejsce, gdzie można zobaczyć tradycyjne wiejskie budynki i poznać historię ludności zamieszkującej te tereny.

 6. Leśny Cmentarz Palmiry: W okolicach szlaku znajduje się również Leśny Cmentarz Palmiry, miejsce pamięci narodowej poświęcone ofiarom zbrodni hitlerowskich.

Informacje Praktyczne:

 • Długość Trasy: Długość szlaku może być zróżnicowana, w zależności od wybranej trasy. Można dostosować jej długość do własnych preferencji.

 • Stopień Trudności: Szlaki piesze w tym Szlak Leśny Puszczy Kampinoskiej zazwyczaj nie jest trudny, co sprawia, że jest dostępny dla różnych grup wiekowych.

 • Zalecenia: Przed wyruszeniem na szlak zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na temat warunków pogodowych, a także przygotowanie odpowiedniego wyposażenia, takiego jak buty trekkingowe, woda i mapy terenowe.

Południowy Szlak Puszczy Kampinoskiej to doskonała opcja dla miłośników przyrody, spacerów i wycieczek rowerowych. Wędrując tym szlakiem, można nie tylko cieszyć się urokami puszczańskiego krajobrazu, ale również poznać historię i kulturę regionu. To idealna propozycja dla osób, które chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i zanurzyć się w spokoju leśnych ostępów.

 

Szlak Niebieski Puszczy Kampinoskiej:

Kampinoski Park Narodowy to obszar o wyjątkowej przyrodzie i bogactwie flory i fauny. Istnieje tu kilka szlaków turystycznych, w tym szlak niebieski. Poniżej przedstawiamy opis szlaku niebieskiego:

Trasa:

Szlak niebieski prowadzi przez różnorodne tereny leśne, bagna i polany. Trasa może zaczynać się w różnych miejscach, ale często rozpoczyna się lub przechodzi przez Skarżyński Park Krajobrazowy.

Atrakcje na Szlaku:

 1. Rezerwat przyrody "Skarpa Ursynowska": Szlak może prowadzić przez rezerwat przyrody "Skarpa Ursynowska", gdzie można podziwiać unikalne formacje geologiczne i roślinność.

 2. Pomnik Dębu Bartka: Podczas trasy warto odwiedzić Pomnik Dębu Bartka - jednego z najstarszych drzew w Polsce, będącego symbolem Puszczy Kampinoskiej.

 3. Leśny Cmentarz Palmiry: Szlak może również przechodzić w okolicach Leśnego Cmentarza Palmiry, miejsca pamięci narodowej.

 4. Jezioro Czarne: Trasa może prowadzić w okolicach Jeziora Czarnego, które jest jednym z największych zbiorników wodnych w puszczy.

 5. Sanktuarium w Studziannie: W okolicach szlaku znajduje się Sanktuarium w Studziannie z kaplicą poświęconą Matce Bożej Kampinoskiej.

Informacje Praktyczne:

 • Długość Trasy: Długość szlaku niebieskiego może być zróżnicowana, w zależności od wybranej trasy. Zazwyczaj obejmuje kilkanaście kilometrów.

 • Stopień Trudności: Szlak jest ogólnie dostępny dla różnych grup wiekowych, ale warto przygotować się na zmienne warunki terenowe.

 • Zalecenia: Zawsze warto sprawdzić aktualne warunki szlaku, zwłaszcza w okresach deszczowych, oraz dostosować wybór trasy do swoich możliwości.

Niebieski szlak oferuje wspaniałe doświadczenie dla miłośników przyrody i turystyki pieszej. Przechodząc przez różnorodne tereny leśne i odkrywając unikalne miejsca, można zanurzyć się w naturalnym pięknie tego obszaru. Warto pamiętać o szacunku dla przyrody, przestrzeganiu oznaczeń szlaku i zachowaniu zasad ekoturystyki podczas wędrówki przez Puszczę Kampinoską.

 

Kampinoski Park Narodowy - Stary Cmentarz

W Puszczy Kampinoskiej znajduje się kilka cmentarzy, a jeden z nich to Leśny Cmentarz Palmiry. Jest to miejsce szczególne, będące świadectwem tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Poniżej przedstawiam informacje na temat tego cmentarza:

Leśny Cmentarz Palmiry:

Historia:

Leśny Cmentarz Palmiry powstał w miejscu masowych egzekucji przeprowadzanych przez hitlerowców podczas okupacji niemieckiej. W latach 1940-1941 Niemcy rozstrzeliwali na terenie Puszczy Kampinoskiej przeciwników politycznych, więźniów politycznych, Żydów oraz osoby podejrzane o działalność konspiracyjną.

Lokalizacja:

Cmentarz znajduje się w okolicach miejscowości Palmiry, niedaleko Warszawy. To symboliczne miejsce pamięci narodowej, oddalone od głównych szlaków turystycznych, co nadaje mu charakter spokoju i zadumy.

Architektura i Pomniki:

Na terenie cmentarza znajdują się liczne symboliczne pomniki, krzyże oraz tablice upamiętniające ofiary. Cmentarz jest podzielony na różne kategorie, w zależności od narodowości czy przynależności do różnych grup społecznych.

Miejsce Pamięci:

Leśny Cmentarz Palmiry jest miejscem pamięci narodowej, gdzie odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy. Corocznie, zwłaszcza w rocznice wydarzeń, odbywają się tu uroczystości patriotyczne i religijne.

Informacje Praktyczne:

 • Dostępność: Cmentarz jest dostępny dla zwiedzających.

 • Szlaki Turystyczne: Można dojść do niego pieszo, wybierając odpowiednie szlaki turystyczne w Puszczy Kampinoskiej.

 • Edukacja Historyczna: Dla osób zainteresowanych historią, Leśny Cmentarz Palmiry stanowi cenne źródło edukacji dotyczącej czasów II wojny światowej.

Leśny Cmentarz Palmiry to nie tylko miejsce symboliczne, ale również ważny element historii Polski podczas II wojny światowej. Dla odwiedzających stanowi ważne miejsce refleksji nad przeszłością i hołdu dla ofiar zbrodni hitlerowskich. Zwiedzanie tego miejsca może być jednocześnie trudne i wzruszające, ale ważne dla zrozumienia tragicznych wydarzeń tego okresu.


Kampinoski Park Narodowy - Podmokłe lasy olchowe

Podmokłe lasy olchowe to unikatowe siedlisko przyrodnicze, które stanowi dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Lasy te są zasilane przez wody podziemne i rzeki, które tworzą malownicze zakola i starorzecza. Wśród drzew dominują olchy czarne, a na podmokłych łąkach rosną kosaciec żółty, kruszczyk błotny i grążel żółty. W lasach tych można spotkać bobra europejskiego, łosia, wilka szarego i żurawia. Podmokłe lasy olchowe są pod ochroną prawną i należą do sieci Natura 2000.

 

Szlak Zielony

Szlak Zielony jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych szlaków turystycznych w okolicy Warszawy. Prowadzi przez malownicze lasy, łąki i bagna, gdzie można podziwiać bogatą faunę i florę. Szlak zaczyna się w Palmirach i kończy w Granicy, ma długość około 30 km i jest łatwy do pokonania pieszo lub rowerem. Po drodze można zwiedzić wiele ciekawych miejsc, takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego w Palmirach, Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie w Laskach, czy Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku.

Ścieżka skrajem puszczy

Ścieżka skrajem puszczy to idealne miejsce na spacer, rower lub bieganie. To tutaj można podziwiać piękno przyrody, oddech świeżym powietrzem i poczuć spokój. Ścieżka jest dobrze oznakowana i ma około 10 km długości. Można ją pokonać w około dwie godziny, zależnie od tempa i kondycji. Po drodze można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, takich jak pomniki przyrody, leśniczówki czy bunkry z czasów II wojny światowej. Ścieżka skrajem puszczy w Puszczy Kampinoskiej to propozycja dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek na łonie natury.

Szlak Żółty

Szlak żółty to jedna z najciekawszych tras turystycznych w okolicy Warszawy. Prowadzi on przez malownicze lasy, łąki i pola, a także przez historyczne miejsca związane z II wojną światową. Szlak ma około 20 km długości i jest łatwy do pokonania pieszo lub rowerem. Można go rozpocząć w Palmirach, gdzie znajduje się Muzeum Walki i Męczeństwa, a skończyć w Izabelinie, gdzie mieści się Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Szlakiem żółtym możemy wrócić na parking.

Szlak czerwony

Szlak czerwony ma długość około 50 km i łączy wiele ciekawych miejsc, takich jak: Muzeum Powstania Warszawskiego w Kampinosie, Pomnik Poległych w Palmirach, Zamek w Łomnej, czy Rezerwat Łęgi Czarnej Strugi, jest idealny dla osób lubiących aktywny wypoczynek na łonie natury.

Jeśli nasz tekst także zadziałał na Was jak magnes i macie ochotę odkrywać szlaki Puszczy Kampinoskiej, polecamy znalezienie na stronie Trivabook.pl odpowiedniego zakwaterowania w Warszawie lub bliżej samego Kampinosu.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!