AKTUALNOŚCI Szlaki turystyczne

Szlaki Puszczy Kampinoskiej

 ·  autor: Administrator  ·   800

Puszcza Kampinoska jest miejscem idealnym na piesze wycieczki i długie rodzinne spacery. Oferuje naprawdę wiele możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. W Kampinoskim Parku Narodowym każdy znajdzie coś dla siebie – od pasjonatów historii i miłośników przyrody przez amatorów aktywnego wypoczynku i rodzin z dziećmi, po osoby spragnione ciszy i spokoju. Dlatego przez wybraniem się do Kampinosu warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie wycieczki doskonałej i wybranie odpowiedniej trasy. Przed Wami krótki przewodnik po najciekawszych szlakach Kampinosu.

Szlaki Puszczy Kampinoskiej na idealne spacery

Powierzchnia Puszczy Kampinoskiej jest imponująca i wynosi około 670 km2. Na jej terenie znajduje się, utworzony w 1959 roku Kampinoski Park Narodowy o powierzchni ponad 385 km2. Kampinos jest jednym z dwóch unikatów w skali światowej, który jako olbrzymi kompleks leśny bezpośrednio sąsiaduje ze stolicą państwa, drugi taki znajduje się w Nairobi. Bliskość Warszawy sprawia, że Kampinos w weekendy dosłownie oblegany jest, zarówno przez osoby mieszkające w samym mieście, jak i jego okolicach. Dlatego, jeśli pragniemy spacerów w spokoju i ciszy lub jeśli chcemy spotkać zwierzynę zamieszkującą to miejsce (tak, tak, to możliwe!) lepiej unikać Puszczy Kampinoskiej w soboty i niedziele, kiedy natężenie ruchu jest zdecydowanie największe.

NOCLEGI W GÓRACH

Puszcza Kampinoska Polska

 

Bogactwo i różnorodność możliwości odkrywania Kampinoskiego Parku Narodowego, w naszym artykule postanowiliśmy podzielić jego szklaki na kategorie, tak, aby łatwiejszym było Wam znalezienie właśnie to, czego w danym momencie szukacie.

Poznawanie historii

Kampinoski Park Narodowy to prawdziwy skarbiec dziedzictwa naszego kraju, tereny te były świadkami wielu historycznych wydarzeń, dlatego pasjonaci zagadnień z przeszłości będą tym miejscem zafascynowani.
Na obrzeżach Kampinosu położona jest miejscowość Palmiry, która podczas II wojny światowej, a dokładnie w okresie od grudnia 1939 do lipca 1941 roku, była miejscem masowych mordów, dokonywanych przez nazistów na ludności cywilnej. W czasie okupacji wieś Palmiry nazywana była jednym z warszawskich pierścieni śmierci. Obecnie znajduje się tu Cmentarz-Mauzoleum Palmiry – miejsce pamięci narodowej, upamiętniające ofiary masowych egzekucji.
Do powstałego w 1948 roku Cmentarza-Mauzoleum Palmiry, miejsca spoczynku ponad 2000 Polaków i Żydów, zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej dotrzeć można czarnym szlakiem z Janówka, trasa ta liczy około 3 kilometry. Z tego miejsca wybrać się można spacerem do Rezerwatu Sieraków (około 4 kilometry), po drodze mijając Ćwikową Górę oraz ruiny kilku budynków, pochodzących z okresu międzywojnia. W budowlach tych podczas wojny składowano amunicję dla Warszawy oraz Twierdzy Modlin. Dalej szlak prowadzi prosto do Rezerwatu Sieraków, będącego największym chronionym obszarem Puszczy Kampinoskiej, o którym szerzej opowiadamy w kategorii Odkrywanie przyrody.
Na skraju Kampinosu znajduje się Żelazowa Wola, a w niej dom urodzenia Fryderyka Chopina. Ten historyczny kompleks to nie tylko muzeum poświęcone życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora, ale również piękny i okazały ogród. W tym dworku Fryderyk Chopin nie tylko przyszedł na świat, ale także spędził pierwsze 7 miesięcy życia, zanim rodzina przeniosła się do Warszawy. Muzeum w Żelazowej Woli zwiedzać można indywidualnie z audio przewodnikiem. Odwiedzającym dworek towarzyszy, puszczona w tle delikatna muzyka Chopina, która dodaje temu miejscu jeszcze bardziej wyjątkowego klimatu.

Odkrywanie przyrody

Puszcza Kampinoska

Jeśli w otoczeniu dzikiej przyrody czujesz, że żyjesz, uwielbiasz długie spacery po leśnych ścieżkach, a jednym z Twoich marzeń jest spotkanie oko w oko z mieszkańcami Puszczy, Kampinos to miejsce dla Ciebie idealne! Kampinoski Park Narodowy jest domem dla wielu gatunków zwierząt – dzików, jeleni, saren, bobrów, zajęcy, wydr, nietoperzy oraz wilków, a także setek gatunków ptaków. Nie można zapominać także o łosiu, który jest symbolem Parku. Kampinos jest drugim w Polsce miejscem, mogącym pochwalić się bardzo liczną populacją tego gatunku. Można tu spotkać także wyjątkowego ptaka – bociana czarnego.

Wspomniane czarne bociany, łosie oraz bobry szczególnie upatrzyły sobie tereny Rezerwatu Sieraków, który jest największym chronionym obszarem puszczy, o powierzchni ponad 1000 hektarów. Znaleźć tu można wyjątkowo zróżnicowaną przyrodę – bagna, piaszczyste wydmy oraz charakterystyczne formacje roślinne, w tym niezwykle rzadką i zagrożoną wyginięciem roślinę chamedafne, która na terenie naszego kraju występuje bardzo rzadko. Do Rezerwatu Sieraków można wybrać się spacerem z Palmir, długość tej trasy to około 4 kilometry.

Szlaki Puszczy Kampinoskiej doskonałe na spacery

 

Innym ciekawym rezerwatem na terenie Kampinosu jest rezerwat Czapliniec, idealny na jednodniową wędrówkę. Rezerwat ochrania gniazda bardzo rzadkiego obecnie gatunku – czapli siwej. Wycieczkę do tego miejsca polecamy rozpocząć w miejscowości Brochów, skąd szlak wjedzie przez tereny otoczone jednymi z najstarszych w całej Puszczy drzewami – ponad 300-letnimi jałowcami i 160-letnimi sosnami. Trasa ta liczy łącznie 22 kilometry.

Nie można pominąć także najstarszego rezerwatu Puszczy Kampinoskiej, utworzonego w 1963 roku rezerwatu Granica. Jego nazwa pochodzi od położonej w malowniczej otulinie Kampinosu miejscowości Granica. Znajduje się tu muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego oraz stare zabudowania parku etnograficznego przy Muzeum Etnograficznym. Sam rezerwat to ponad 200 hektarów pięknych lasów z 400-letnimi dębami szypułkowymi, a także dom dla wielu gatunków dzikiej zwierzyny – spotkać można tu głównie łosie, dziki, borsuki, żurawie oraz bociana czarnego. Wytyczone w rezerwacie ścieżki mają łączoną długość wynoszącą 20 kilometrów.

Kampinos z dziećmi

Kampinoski Park Narodowy to także doskonałe miejsce na spacery z dziećmi.
Poza wspólnymi spacerami i obserwowaniem dzikiej przyrody polecamy przejażdżkę retro pociągiem w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, połączoną ze zwiedzaniem skansenu i opowieściami przewodników. Trasa wycieczki liczy 18 kilometrów i kończy się na granicy Puszczy Kampinoskiej, skąd po leśnych ścieżkach wyruszyć można na podziwianie natury Kampinosu.

Warto odwiedzić także znajdującą na obrzeżach Parku stajnię Dorado. Tutejsza szkoła jeździecka organizuje zajęcia nauki dla dzieci i dorosłych, przejażdżki bryczką oraz spływy kajakowe rzeką Bzurą.

W otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego zlokalizowany jest park rozrywki Julinek, który powstał na miejscu unikatowej w skali świata stacjonarnej Bazy Cyrkowej. Baza ta stanowiła bardzo popularne miejsce, w którym artyści trenowali i doskonalili sztukę cyrkową. Tutaj także powstała i działa po dziś dzień Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej. Istniejący od 2015 roku park rozrywki Julinek oferuje całym rodzinom dobrą zabawę, starając się przy tym chronić dziedzictwo polskiej sztuki cyrkowej oraz upowszechnić wiedzę o niej. To miejsce jest wyjątkowym połączeniem wypoczynku w naturze z rozrywką i edukacją. Zapewniamy, że Kampinosie nawet najbardziej wymagający maluch spędzi niezapomniany czas.

Kampinos aktywnie

Jeśli wolny czas lubisz spędzać aktywnie, tym bardziej w otoczeniu pięknej przyrody i świeżego, niezmąconego zanieczyszczaniami powietrza, Puszcza Kampinoska to miejsce dla Ciebie idealne! Długie spacery? Nordic walking? Jogging? A może jazda na rowerze? W Kampinoskim Parku Narodowym, w cieszących oko i płuca warunkach każda z tych sportowych aktywności sprawia podwójną przyjemność. Jednak dziś skupimy się na dwóch kółkach, czyli na rowerowych przejażdżkach, ponieważ Kampinos oferuje naprawdę ciekawe szlaki. Główny Kampinoski Szlak Rowerowy liczy ponad 144 kilometrów, a jego urozmaicona trasa prowadzi przez piękne krajobrazy.

Powiedzmy sobie szczerze - 144 kilometry to naprawdę spory dystans, jednak pokonać go można na dwa sposoby. Bardziej doświadczeni cykliści postawić mogą na intensywny rowerowy maraton – czyli całodzienną przejażdżkę rekreacyjną, która trwa mniej więcej 10 godzin, w zależności od kondycji i ewentualnych przerw na podziwianie natury. Druga opcja to pokonanie tego rowerowego szlaku w kilku etapach, zaczynając kolejny odcinek z miejsca, w którym poprzednio zakończyliśmy wycieczkę. To najlepszy wybór, jeśli chcemy po drodze skupić się także na zwiedzaniu innych atrakcji Kampinosu.
Rowerowe szlaki Puszczy dostępne są przez cały rok i prowadzą przez różne tereny od leśnych i polnych ścieżek, przez asfalt po tereny bagienne i piaszczyste obszary. Taka różnorodność tras wpływa na dużą ich atrakcyjność i sprawia, że każdy rowerzysta znajdzie tu coś dla siebie.

Puszcza Kampinoska to miejsce niesamowicie piękne i niezwykle różnorodne, oferujące wszystkim – dużym i małym, aktywnym i tym trochę bardziej leniwym ogrom możliwości spędzania wolnego czasu. Mimo bliskiego sąsiedztwa Warszawy Kampinos to zupełnie inny świat, przyciągający ludzi spragnionych pięknych widoków, niczym niezmąconej dzikiej przyrody, czystego powietrza i wielu, nierzadko zaskakujących atrakcji. Kampinos działa jak magnes!

Jeśli nasz tekst także zadziałał na Was jak magnes i macie ochotę odkrywać szlaki Puszczy Kampinoskiej, polecamy znalezienie na stronie Trivabook.pl odpowiedniego zakwaterowania w Warszawie lub bliżej samego Kampinosu.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!