AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI Warto zobaczyć
Wycieczka po Krakowie w 3dni
· autor: Administrator · 5119Kraków to miasto z którego każdy Polak może być dumny. Wycieczka po Krakowie w 3 dni to coś co powinien przeżyć każdy z Was! Zobaczyć tu można bezcenne pamiątki narodowe, zabytki Krakowa, wspaniałe restauracje i wiele innych interesujących miejsc. Uważa się, że jest to również jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Historycy nie są pewni skąd właściwie wzięła się nazwa Krakowa. Jedna z teorii mówi, że pochodzi od legendarnego władcy Kraka, który zbudował zamek na Wawelu.
Wycieczka po Krakowie w 3 dni
Największy rozkwit miasta nastąpił za czasów króla Kazimierza Wielkiego, dzięki któremu powstało wiele murowanych kościołów i budynków. Król założył także Akademię Krakowską, przemianowaną później na Uniwersytet Jagielloński. Za czasów dynastii Jagiellonów w Krakowie kwitł handel i sprowadzono architektów z Włoch, którzy przebudowali m.in. zamek na Wawelu w stylu renesansowym. Pod koniec XVI wieku, kiedy przeniesiono stolicę Polski do Warszawy, Kraków stopniowo tracił na znaczeniu. Przyczyniły się też do tego wojska szwedzkie i czarna ospa. Za czasów okupacji mieszkańcy Krakowa cieszyli się dość dużą swobodą, a miasto stanowiło duchową stolicę Polaków i centrum polskości.
Po 1918 roku, kiedy Polska uzyskała niepodległość, Kraków stał się jednym z najważniejszych ośrodków naukowych i kulturalnych kraju. Po II Wojnie światowej bardzo rozwinął się przemysł i do miasta napłynęła ogromna rzesza robotników. Do dzisiaj jednak Kraków uważany jest za kulturalną i historyczną stolicę Polski, w której nagromadziło się dziesiątki zabytków, dzieł sztuki i architektury. To właśnie dlatego miasto przyciąga co roku miliony turystów z Polski i całego świata. Krakowskie Stare Miasto, Kazimierz i Wawel to także miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pierwszy dzień wycieczki po Krakowie – Stare Miasto i Wawel
Stare Miasto
Zwiedzanie Krakowa najlepiej rozpocząć od Starego Miasta. Większość zabytków można z łatwością obejrzeć w ciągu jednego dnia, poruszając się tylko na piechotę. Z Dworca Centralnego można kierować się od razu do Rynku Głównego. Po drodze mija się Bramę Floriańską oraz Barbakan, które są pozostałością po fortyfikacji z czasów średniowiecza i należą do unikatowych budowli militarnych. Następnie idziemy ulicą Floriańską, przy której znajduje się wiele pięknych kamienic z charakterystycznymi detalami. Dzisiaj jest to najsłynniejsza ulica wśród turystów odwiedzających Kraków. Znajduje się tu m.in. kamienica, w której wychował się polski malarz – Jan Matejko i najstarszy krakowski hotel zwany „Pod Różą”, który przyjmował wielu słynnych gości jak car Aleksander I czy Honore de Balzac. Przy ulicy mieści się wiele sklepów, pubów i restauracji.
Rynek Główny
Z Floriańskiej dochodzi się na Rynek Główny. Kwadratowy plac należy do największych rynków średniowiecznych w Europie. Najstarsze zabytki Krakowa w tym miejscu, które powstały jeszcze przed wytyczeniem samego rynku to Kościół Mariacki i Kościół Świętego Wojciecha. Kościół Mariacki to świątynia zbudowana w stylu gotyckim, a jej największym skarbem jest ołtarz Wita Stwosza pochodzący z XV wieku. Kościół Świętego Wojciecha to niewielka świątynia, która istnieje od XI wieku, ale mogła powstać już wcześniej, bo prawdopodobnie swoje kazania wygłaszał w tym miejscu św. Wojciech. W centralnej części krakowskiego rynku znajdują się Sukiennice, w których handlowano już od XIII wieku. Reprezentacyjny gmach w stylu renesansowym powstał w XVI wieku. Dzisiaj można tu kupić pamiątki, biżuterię i rękodzieła. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. W zabytkowych kamienicach wokół rynku mieszkali kiedyś bogaci mieszczanie, kupcy i rodziny szlacheckie. Mieszczą się tam obecnie znane restauracje, muzea i sklepy. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica pod nr 27, zwana też Pałacem Pod Baranami. W budynku znajduje się m.in. niewielkie kino „Pod Baranami”, które powstało w 1969 roku. Skupia się głównie na produkcjach europejskich i niezależnych. Obejrzeć tu można za niewielką cenę wiele ciekawych i nietypowych filmów w trzech niewielkich salach.
Wzgórze wawelskie
Z Rynku Głównego kierujemy się następnie na Wawel przez ulicę Grodzką. Na wzgórzu wawelskim znajdowała się siedziba władzy plemienia Wiślan, jeszcze przed powstaniem państwa polskiego. Według legendy mieszkał tu kiedyś straszny smok, który terroryzował mieszkańców, ale został pokonany przez krakowskiego szewczyka zwanego Dratewką. Kryjówka smoka miała znajdować się w Smoczej Jamie. Jest to jaskinia, do której schodzi się krętymi schodami i stanowi dzisiaj dużą atrakcję turystyczną. Przed jaskinią stoi dzisiaj rzeźba smoka wawelskiego, która zieje ogniem co kilka minut dzięki założonej instalacji gazowej.
Wawel
Wawel słynie także z gotyckiej katedry. W świątyni koronowano i pochowano wielu władców Polski. W ciągu wieków do katedry dobudowano wiele kaplic, z których najsłynniejsza to kaplica Zygmuntowska ze złotą kopułą. W środku umieszczono nagrobki Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Warto też wspiąć się po schodach do jednej z trzech wież katedry - Wieży Zygmuntowskiej. Nie jest najwyższa, ale wisi tutaj słynny dzwon, który ma wielkie znaczenie dla polskiej historii, gdyż odlany został z armat wrogów państwa. Z wieży można też podziwiać piękny widok na Kraków. Zamek Królewski na Wawelu posiada wspaniały dziedziniec renesansowy otoczony krużgankami, arkadami oraz kolumnami. Dzisiaj turyści mogą oglądać królewskie komnaty i liczne sale w których urzędowali kiedyś królowie Polski. Zakopane atrakcje zimą.
Dzień 2 wycieczki po Krakowie – Kazimierz i krakowscy Żydzi
Kazimierz
Kazimierz to dzielnica znajdująca się na południe od Starego Miasta, założona przez Kazimierza Wielkiego. Przez prawie 400 lat miejsce to stanowiło oddzielne miasto. Pod koniec XV wieku przesiedlono tutaj krakowskich Żydów, którzy stworzyli jeden z największych ośrodków społeczności żydowskiej w Europie Centralnej. Po II wojnie światowej Kazimierz stał się dość ponurym i niebezpiecznym miejscem. Od kilkunastu lat jest to już jedna z najpopularniejszych dzielnic wśród turystów. Udało się przywrócić temu miejscu specyficzną atmosferę, powstało tu wiele restauracji, knajp, hoteli, a każdego roku w lecie na Placu Nowym odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej, który cieszy się wielką popularnością. Podczas festiwalu organizowane są koncerty, wykłady, warsztaty, dyskusje i wystawy, które dają możliwość lepszego poznania żydowskiej kultury.
Synagoga Izaaka
Wśród starych kamienic Kazimierza znajduje się wiele ważnych pamiątek dla żydowskiej społeczności. Należy do nich synagoga Izaaka przy ulicy Kupa 18, która uważana jest za najpiękniejszą krakowską bożnicę. Budowla stworzona została w stylu barokowym, a w środku zwiedzający mogą obejrzeć filmy przedstawiające życie w dawnej dzielnicy żydowskiej i deportację Żydów do getta w czasie wojny. Przy ulicy Miodowej mieści się XIX-wieczna synagoga Tempel, która należała do żydów reformowanych. Najstarsza krakowska, jak i polska synagoga zwana „Starą Synagogą” znajduje się przy ulicy Szerokiej. Wnętrze zostało niestety zdewastowane w czasie II wojny światowej. Dzisiaj w budowli mieści się Muzeum Historii i Kultury Żydów Krakowa. Obok niewielkiej synagogi Remuh z XVI wieku rozciąga się najstarszy cmentarz żydowski w Krakowie. Zachowało się tam wiele nagrobków z ozdobnymi macewami. Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć, jest Plac Nowy zwany też Żydowskim. Na środku placu znajduje się pawilon handlowy znany jako Okrąglak. Kiedyś było to miejsce rytualnej rzeźni, a dzisiaj serwuje się tutaj słynne zapiekanki. Wśród restauracji oferujących żydowską kuchnię na uwagę zasługuje „Dawno temu na Kazimierzu” przy Szerokiej 1. Miejsce to posiada przepiękny wystrój, a wieczorami odbywają się tam koncerty.
Dzielnica Podgórze
Z Kazimierza przechodzimy przez Wisłę i dochodzimy do dzielnicy Podgórze, w której hitlerowcy stworzyli getto dla krakowskich Żydów. Na niewielkim obszarze zamieszkanym wcześniej przez zaledwie 3 tysiące ludzi przesiedlono około 17 tysięcy Żydów z Krakowa. Później ta liczba wzrosła jeszcze do 20 tysięcy. Od 1942 systematycznie przewożono Żydów do obozów zagłady. Większość budynków i miejsc na Podgórzu nie przetrwało. Nadal istnieje Plac Bohaterów Getta, z którego przewożono Żydów do obozów. Znajduje się tam dzisiaj pomnik składający się z 70 krzeseł. Upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się na tym placu. W jednej z kamienic stworzono muzeum o nazwie Apteka Pod Orłem. Budynek należał do polskiego aptekarza – Tadeusza Pankiewicza - mieszkającego w getcie żydowskim do końca jego istnienia. Przez cały czas prowadził pomoc dla Żydów, a za swoją działalność odznaczony został medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Niedaleko przy Lwowskiej 27 mieści się też zachowany fragment muru getta z tablicą pamiątkową. Mur wyglądem przypomina żydowskie macewy.
Fabryka Emalia Oskara
Z Lwowskiej kierujemy się następnie na ulicę Lipową. Do dzisiaj mieści się tam budynek, który był fabryką Emalia Oskara Schindlera. Niemiecki przedsiębiorca zatrudnił w niej około 1000 krakowskich Żydów i uratował ich w ten sposób od zagłady. W utworzonym w 2007 roku muzeum znajduje się m.in. wystawa prezentująca czasy okupacji Krakowa, los krakowskich Żydów i historię samego Schindlera. Noclegi w górach.
Dzień 3 wycieczki po Krkowie - Okolice Starego Miasta
Spacer na Planty
Po intensywnym zwiedzaniu Wawelu, Rynku Głównego i Kazimierza warto wybrać się na spacer na Planty. Jest to park miejski otaczający Stare Miasto, który powstał w XIX wieku na miejscu byłych murów obronnych. Przy Plantach znajduje się m.in. słynne Muzeum Czartoryskich, które powstało w 1878 roku i należy do najstarszych muzeów w Polsce. Posiada wspaniałą kolekcję malarstwa. Najsłynniejsze dzieła to „Dama z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci i „Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Cała kolekcja muzeum zapoczątkowana została w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską.
Kopiec Kościuszki
Kolejnym punktem wycieczki jest Kopiec Kościuszki znajdujący się około 4,5 km na zachód od Starego Miasta przy Alei Jerzego Waszyngtona. Po śmierci polskiego bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki – mieszkańcy Krakowa postanowili usypać mu wielki kopiec na górze św. Bronisławy. Budowa kopca została ukończona w 1823 roku, a dzisiaj można z niego podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram miasta. Widać stąd Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, a także Wyżynę Krakowską i Kotlinę Sandomierską. Przy kopcu znajduje się siedziba Muzeum Kościuszkowskiego. Prezentowane są w nim dzieje z życia polskiego generała od narodzin do śmierci.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Po wizycie w Muzeum Kościuszkowskim wybieramy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego na wschód od Starego Miasta. Jest to obecnie najstarszy ogród w Polsce, a założony został w 1783 roku. Znajduje się tam 5 tysięcy różnych gatunków roślin pochodzących z całego świata. Jednym z najokazalszych drzew w ogrodzie jest tzw. „Dąb jagielloński”, którego wiek szacuje się na około 220 lat.
Rejs statkiem po Wiśle do Tyńca
Kolejną popularną atrakcją wśród turystów zwiedzających Kraków jest 4-godzinny rejs statkiem po Wiśle do Tyńca. Dzięki temu można poznać Kraków i jego okolice z zupełnie innej strony. Podczas rejsu turyści mają możliwość podziwiać piękne widoki na Kraków i poznać wiele ciekawostek o obiektach widzianych ze statku. Wśród nich są m.in.: Klasztor Sióstr Norbetanek, Kościół Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Zamek w Przegorzałach. Punktem kulminacyjnym jest zabytkowe Opactwo Ojców Dominikanów w Tyńcu. Tyniec był kiedyś jedną z podkrakowskich wsi, ale dzisiaj stanowi dzielnicę miasta.
Kopalnia Soli w Wieliczce
Także w okolicach Krakowa znajduje się wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Na pierwszy plan wysuwa się Kopalnia Soli w Wieliczce, która jest unikatem na europejską skalę. Kopalnia została także wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Wielickie pokłady soli były słynne na całym kontynencie, a jej wydobycie na masową skalę rozpoczęło się już w XI wieku i trwało jeszcze do 1996 roku. Polscy władcy szybko docenili wartość soli, przez co jej sprzedaż stała się podstawą gospodarki państwa. W kopalni wytyczona została trasa turystyczna o długości około 3 kilometrów. W soli wykuto 20 komór, chodniki, pochylnie, a nawet kaplice. Podczas podziemnej wycieczki zwiedzający dowiadują się także o dziejach kopalni i codziennej pracy górników.
Muzeum Auschwitz-Birkenau
60 kilometrów na zachód od Krakowa znajduje się kolejne miejsce wpisane na Listę UNESCO – Muzeum Auschwitz-Birkenau. To dawny obóz koncentracyjny utworzony przez hitlerowców w okupowanej Polsce. Zachowany został jako świadectwo zatracenia wszelkich ludzkich uczuć i symbol zagłady. Zginęło tutaj ponad milion ludzi różnych narodowości, ale największą liczbę ofiar stanowili Żydzi. Obóz działał w latach 1940-1945 i był największy w całej Europie. W czasie zwiedzania turyści oglądają wstrząsające materialne dowody holokaustu.
Ciekawe miejsca w Krakowie
Pawilon Wyspiańskiego 2000
W Krakowie można znaleźć jeszcze wiele innych ciekawych miejsc. Które z nich warto zobaczyć, zwiedzając dawną stolicę Polski? Jednym z takich obiektów jest „Pawilon Wyspiańskiego 2000” znajdujący się na Placu Wszystkich Świętych na terenie Starego Miasta. Budowla stworzona została na miejscu wyburzonej kamienicy. Przez kilkadziesiąt lat pusta działka była tematem wielu dyskusji na temat tego, co z nią zrobić. Pomysłodawcą nowego budynku był reżyser Andrzej Wajda. Stanisław Wyspiański, od którego pochodzi nazwa obiektu, był prawdziwym człowiekiem renesansu w swoich czasach, a jego prace były bardzo oryginalne i odważne. Artysta angażował się w działalność teatralną, malował i pisał. Do dzisiaj uważa się go za jednego z największych artystów w polskiej historii. Budynek został oddany do użytku w 2007 roku. To, co zwraca uwagę to dekoracyjna fasada z ceglanych płytek, które zamontowane są na metalowych prętach. Można zmieniać ich ustawienie, przez co zmienia się również oświetlenie wnętrza. Z lewej strony budowli znajdują się trzy witraże wykonane według projektu Wyspiańskiego. Przedstawione postacie na witrażach to św. Stanisław, Kazimierz Wielki i Henryk Pobożny. W pawilonie znajduje się wystawa prac Wyspiańskiego, sala konferencyjna oraz punkt Sieci Informacji Miejskiej.
Najciekawszy festiwal w Krakowie
Unsound Festival
Jednym z najciekawszych festiwali ostatnich lat, jaki odbywa się w Krakowie, jest Unsound Festival. Turyści odwiedzający miasto pod koniec października mają możliwość posłuchać i poznać wiele stylów muzyki: ambient, techno, drone, muzyka elektroniczna, eksperymentalna itd. Dźwięki powiązane są ze sztukami wizualnymi, co daje niesamowite efekty. Koncerty odbywają się zawsze w ciekawych miejscach, bo organizatorzy festiwalu wykorzystują specjalnie do nich przestrzeń architektoniczną Krakowa. Jednym z takich budynków jest Hotel Forum, który dzięki Unsound Festival został na nowo zagospodarowany i stał się jednym z popularnych ośrodków kultury. Każdy miłośnik muzyki, nie tylko alternatywnej na pewno nie będzie zawiedziony.
Pchli Targ
W każdą niedzielę pod Halą Targową organizowany jest słynny Pchli Targ. Jest to już kultowe miejsce wśród mieszkańców Krakowa. W okolicach bazaru można kupić stare książki, zdjęcia, pocztówki, obrazy, meble, winyle i wiele innych rzeczy. Warto się tam wybrać w poszukiwaniu pamiątek, a można znaleźć tam dosłownie wszystko. Sam budynek hali targowej został zbudowany i otworzony przed II wojną światową. Przy hali znajduje się jeszcze inne również kultowe miejsce. Wieczorami serwowane są tutaj słynne kiełbaski z Niebieskiej Nyski. Jest to idealne miejsce dla łakomczuchów, którzy szukają jakiejś alternatywy dla fast foodów bądź chcą sobie przypomnieć smaki dzieciństwa.
Forum Przestrzenie nad Wisłą
W Krakowie można znaleźć niezliczoną ilość interesujących restauracji i knajpek, w których da się nie tylko dobrze zjeść, ale też spędzić miło czas i poczuć wyjątkowy klimat tego miasta. Warto zajrzeć do klubokawiarni „Forum Przestrzenie”, która znajduje się nad Wisłą. To miejsce z niezwykłą atmosferą. Przybywa tu wielu artystów, studentów i turystów, którzy chcą uciec od zgiełku miasta i zrelaksować się na świeżym powietrzu nad brzegiem rzeki. Klubokawiarnia powstała w 2013 roku w budynku dawnego hotelu Forum. Budowla przez dekadę stała pusta, ale kiedy odbył się w tym miejscu Unsound Festival, postanowiono stworzyć tutaj stały dom kultury z barem i restauracją, w którym organizowane są różne interesujące wydarzenia.
Bar mleczny „Pod Filarkami”
Turyści, którzy nie chcą wydawać dużo pieniędzy na jedzenie i chcą poczuć klimat czasów PRL-u, powinni wybrać się do baru mlecznego „Pod Filarkami” przy ulicy Starowiślnej 29 na Kazimierzu. Można tutaj zjeść dobry, domowy obiad. Wystrój wnętrza idealnie odzwierciedla minioną epokę. Są tutaj stare krzesła, stoliki i ogromna tablica z wypisanymi daniami. Klienci najbardziej polecają różnego rodzaju pierogi i zupy, które można dostać za niewielką cenę.
Jadłodajnia u Stasi
Kolejnym znanym miejscem wśród mieszkańców Krakowa jest niewielka, ale legendarna „Jadłodajnia u Stasi” przy ulicy Mikołajskiej 16 na Starym Mieście. Można tam zjeść tradycyjne polskie potrawy jak gołąbki, pierogi czy knedle. Wystrój lokalu przypomina bary mleczne. Do jadłodajni przybywali kiedyś wszyscy mieszkańcy Krakowa i trzeba było czekać w długiej kolejce na wolny stolik. Jadali tu zwykli robotnicy, urzędnicy państwowi, studenci, profesorzy, artyści, a nawet politycy. Miłośnicy nocnego imprezowania i muzyki powinni wejść do klubu „Prozak 2.0”, który powstał na miejscu poprzedniego klubu offowego o nazwie „Prozak” przy Placu Dominikańskim. Można tu spotkać wielkie nazwiska muzyki klubowej. Prozak 2.0 składa się z trzech sal z parkietami i czterech barów. Na każdym piętrze można posłuchać inny rodzaj muzyki. Jest tu m.in.: hip-hop, drum’n’bass i muzyka elektroniczna.
Klubokawiarnia „Alchemia”
Na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Estery gości zaprasza klubokawiarnia „Alchemia”. Wystrój lokalu faktycznie przypomina pracownię alchemika. Znajdziemy tu różnego rodzaju fiolki oraz szklane rurki. Przebywając tam, ma się poczucie, że przenieśliśmy się w czasie. W sali po lewej stronie od wejścia znajduje się piękna czerwona tapeta na ścianach, stare stoliki z krzesłami, szafa, lustro oraz kominek. Klimat tego miejsca jest naprawdę niesamowity, zwłaszcza wieczorami, a dodatkowym atutem jest spokojna jazzowa muzyka. Jest też imprezowa część Alchemii, która znajduje się na dole. Mieści się tam niewielki bar i parkiet, na którym można potańczyć podczas imprez i koncertów. W porze letniej właściciele lokalu zapraszają do stolików rozstawionych na dworze.
Kolanko Nº 6
Inną ciekawą restauracją i kawiarnią na Kazimierzu jest „Kolanko Nº 6”. Na gości przekraczających skromne wejście czeka wielka niespodzianka – pełen zieleni i drzew ogródek. To jedno z tych miejsc w Krakowie, w którym znajdziemy ukryte, bujne ogrody. Znajdują się one w podwórkach i zakamarkach kamienic. Dzięki takim miejscom można, choć na chwilę zrelaksować się w zielonej oazie spokoju. Kolanko słynie z genialnych śniadań i dań z kuchni świata. Restauracja posiada pod Krakowem własne gospodarstwo z ekologicznymi warzywami i własnymi kozami. Do najpopularniejszych dań serwowanych w restauracji należą naleśniki.
Szuakasz taniego noclegu w Krakowie? Sprawdź na Trivabook.pl
Do zobaczenia w Krakowie!