AKTUALNOŚCI Atrakcje w Polsce

Krakowskie skarby: co warto zobaczyć na Starym Mieście?

 ·  autor: Administrator  ·   7141

Dla turystów, których fascynują dzieła sztuki oraz miejsca mające ogromną wartość historyczną, Kraków z pewnością stanie się bardzo atrakcyjnym celem wycieczki. Miejsc, które warto tu zobaczyć, jest sporo. Zachwyca Kazimierz, kusi Kleparz, intryguje Nowa Huta. Od lat jednak to Stare Miasto cieszy się największym zainteresowaniem turystów, a znajdujące się na jego terenie zabytki są głównymi atrakcjami w programie zwiedzania tego miasta. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty na krakowskiej starówce?

Krakowskie skarby: co warto zobaczyć na Starym Mieście?

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski oraz sąsiadująca z nim katedra to najważniejsze obiekty na terenie Wzgórza Wawelskiego. To również wizytówki Krakowa i najcenniejsze pamiątki z czasów, gdy miasto to pełniło rolę stolicy państwa polskiego. Królewska rezydencja kusi dziś renesansowym dziedzińcem i wspaniałymi wnętrzami, z kolei katedra – dawne miejsce koronacji polskich władców – zachwyca imponującą kolekcją dzieł sztuki sakralnej oraz nagrobków, będących wspaniałymi dziełami z czasów renesansu. Krypty, w których spoczywają polscy władcy, wieża kościelna ze słynnym Dzwonem Zygmunta – oto kolejne atrakcje, którym warto w tym miejscu poświęcić swą uwagę.

NOCLEGI W GÓRACH

Kraków

fot. Zamek Królewski na Wawelu

Wawel - garść praktycznych informacji o zwiedzaniu

Sukiennice

To najsłynniejsza hala targowa w Polsce oraz jeden z obowiązkowych punktów w programie każdej wycieczki po terenie Krakowa. Powstanie Sukiennic wiąże się z działalnością Kazimierza Wielkiego, choć swą obecną formę budynek ten zawdzięcza głównie wielkiej przebudowie z połowy XVI wieku. To właśnie w tym czasie sprowadzeni z Włoch artyści nadali krakowskiej hali targowej renesansową formę, którą Sukiennice zachwycają do dziś. I choć jeszcze pod koniec XIX stulecia gmach ten został przebudowany, cechy typowe dla sztuki renesansowej są tu doskonale widoczne. Współczesne Sukiennice to przede wszystkim liczne kramy oraz doskonale znany oddział Muzeum Narodowego – Galeria Malarstwa Polskiego XVIII i XIX wieku. To również miejsce, w którym znajduje się wejście do krakowskich podziemi, w których czeka ciekawa ekspozycja poświęcona historii Rynku Głównego w Krakowie.

Zwiedzanie Krakowa

fot. Sukiennice

 

Kościół Mariacki

Najsłynniejszy kościół Krakowa oraz jedna z najważniejszych atrakcji przy Rynku Głównym, przyciąga przede wszystkim wygrywanym z kościelnej wieży hejnałem oraz imponującą sylwetką. Wzniesiony jeszcze przed lokacją miasta i wytyczeniem Rynku Głównego kościół, swą obecną formę zawdzięcza głównie wielkiej przebudowie z lat 90-tych XIV wieku. Imponujące, asymetryczne wieże oraz wieniec kaplic, które otaczają gotycką bazylikę – oto najbardziej charakterystyczne cechy kościoła Mariackiego. Zachwyca też kościelne wnętrze, w którym można zobaczyć m. in. polichromie Jana Matejki oraz gotycki ołtarz Wita Stwosza.

Stare Miasto w Krakowie

fot. Kościół Mariacki

 

Collegium Maius

Kraków to ważny ośrodek akademicki, zatem obiektom związanym z Akademią Krakowską, dziś znaną jako Uniwersytet Jagielloński, z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi. Jednym z najważniejszych zabytków jest tu Collegium Maius – gotycki gmach, będący najstarszym obiektem akademickim na terenie Krakowa. Wspaniałe detale architektoniczne i piękne wnętrza – oto atrakcje, dzięki którym wizyta w tym miejscu na długo pozostanie w pamięci każdego turysty.

Collegium Maius

fot. Collegium Maius

 

Wieża ratuszowa

Pochodząca z lat 80-tych XIV wieku wieża to jedyna pamiątka po krakowskim ratuszu. Siedzibę władz miejskich rozebrano w latach 20-tych XIX wieku, pozostawiając jedynie wieżę. Co można dziś zobaczyć w tym miejscu? Przede wszystkim odrestaurowane piwnice, w których obecnie mieści się i teatr, i restauracja. Wieża ta jest jednocześnie popularnym punktem widokowym, z którego roztacza się wspaniały widok na Kraków i jego zabytki.

Wieża ratuszowa w Krakowie

 

Brama Floriańska

Jedyna zachowana do dziś brama miejska to kolejna atrakcja turystyczna, której w czasie spaceru po Starym Mieście nie można pominąć. Zbudowana w XIII wieku, rozbudowana w wieku XV, jest dziś jednym z ważniejszych punktów na turystycznym planie miasta. W pobliżu bramy tej można zobaczyć pozostałości dawnych murów miejskich oraz dawne baszty: Pasamoników, Stolarzy i Ciesielską. Wielką atrakcją jest tu również ulica Floriańska, która łączy Planty z Rynkiem Głównym. To jedna z najpiękniejszych ulic Krakowa, której wielkim walorem są wspaniałe kamienice.

Brama Floriańska Kraków

 

Barbakan

Jedną z najciekawszych pamiątek po dawnych fortyfikacjach miejskich jest Barbakan, popularne zwany „Rondlem”. Ta gotycka budowla jest jednym z najciekawszych zabytków tego typu w całej Europie, jest jednocześnie jedną z najwspanialszych wizytówek Starego Miasta. Dawniej Barbakan połączony był z Bramą Floriańską. Dziś stoi samotnie w jej sąsiedztwie, a jego niezwykła forma zachwyca kolejne pokolenia odwiedzających Kraków turystów.

Barbakan

 

Arsenał

Gmach Arsenału to ważna atrakcja, której w czasie zwiedzania Krakowa warto poświęcić uwagę z kilku względów. Przylegający do murów miejskich gmach pełnił przecież w dziejach dawnego Krakowa rolę bardzo ważną, kusi też jego ciekawy wygląd. To, co najciekawsze, znajduje się jednak w wiekowych murach. W mieszczącym się tu obecnie Muzeum Czartoryskich można dziś podziwiać wiele ciekawych dzieł sztuki, w gronie których nie brak perełek europejskiego malarstwa. Najcenniejszym skarbem tej placówki muzealnej jest „Dama z gronostajem”, jednak nie tylko z jej powodu warto zajrzeć do wnętrza dawnego Arsenału.

Arsenał Kraków

fot. Arsenał Kraków

 

Planty

Ciekawym punktem w programie wycieczki po Krakowie może się okazać… spacer wokół Starego Miasta. Taka przechadzka będzie szansą na zapoznanie się z tak ważną atrakcją, jaką są Planty. Ten park miejski, tworzony od lat 20-tych XIX wieku w miejscu burzonych murów miejskich i zasypywanych fos, ma przecież wiele uroku. Malownicze alejki, okazałe drzewa oraz spora ilość pomników – oto atrakcje, dzięki którym spacer wokół krakowskiej starówki dla każdego z nas stanie się ciekawym doświadczeniem.

Planty fontanna w Krakowie

fot. Planty fontanna w Krakowie

Wycieczki po tak wspaniałym mieście, jakim jest Kraków, każdemu z nas mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł poznać dokładniej wszystkie zabytki Starego Miasta, a także te atrakcje, które znajdują się już poza terenem lokacyjnego Krakowa.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!