AKTUALNOŚCI Warto zobaczyć

Wawel - garść praktycznych informacji o zwiedzaniu

 ·  autor: Administrator  ·   7577

Zamek Królewski na Wawelu to symbol nie tylko Krakowa, ale także całej Polski. Jest to jeden z najpopularniejszych zabytków w całym kraju, odwiedzany przez turystów z całego świata. Wawel był siedzibą polskich książąt oraz królów począwszy od połowy XI wieku, kiedy Kraków stolicą uczynił Kazimierz Odnowiciel. Dopiero w 1606 roku Zygmunt III Waza przeniósł się ze swoim dworem na stałe do Warszawy, czyniąc miasto to stolicą Rzeczpospolitej.

Wawel - garść praktycznych informacji o zwiedzaniu

Zamek Królewski na Wawelu był więc siedzibą polskich władców w okresie największej świetności naszego państwa, gdy monarchia Jagiellonów zaliczała się do grona europejskich potęg. Jak dzisiaj wygląda zwiedzanie tego niesamowitego, pełnego pamiątek po przeszłości miejsca? Warto przed udaniem się na Wawel zapoznać z kilkoma informacjami praktycznymi.

Wawel - garść praktycznych informacji o zwiedzaniu

Bilety na Wawel – jak zakupić?

Problem z biletami na Zamek Królewski na Wawelu wynika z prostego faktu, że niestety nie można ich zakupić drogą online. Można je nabyć tylko i wyłącznie stacjonarnie w jednej z dwóch kas biletowych. Bilety ważne są tylko na dzień, w którym je zakupiono oraz na określone godziny. W praktyce turysta podchodzi do okienka oraz wymienia ekspozycje, które chciałby odwiedzić. Pracownik Wawelu ustawia wówczas pewnego rodzaju „grafik” określając konkretne godziny, w których osoba może wejść na wybrane ekspozycje biorąc pod uwagę średni czas zwiedzania każdej z nich. Dzieje się tak, ponieważ Wawel odwiedzany jest przez bardzo dużą ilość osób, a więc istnieje konieczność ograniczania turystów: każda wystawa ma pewien maksymalny limit osób przebywających w jednym momencie, którego przekroczyć nie można. Zainteresowanie Zamkiem jest spore, więc jeżeli mamy ochotę zwiedzić wszystko należy ustawić się w kolejce z samego rana. W sezonie liczyć trzeba się z kolejką na ok. 2 godziny, w weekendy nawet dłużej. W poniedziałki część muzeum jest nieczynne, a inne wystawy mają krótszy okres pracy. Warto też pamiętać, że większość wystaw zamykana jest ok. 16-17 godziny, więc na zwiedzanie Zamku udać się należy raczej przed obiadem, a nie po, zwłaszcza jeżeli chciałoby się zobaczyć wiele rzeczy jednego dnia. Całość uważnego obejścia wszystkich wystaw to ok. 6 godzin. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika lub zakupu audio guide, który „opowie” o kilku wawelskich wystawach. Nie ma określonej ceny biletu na Wawel – każda ekspozycja wyceniona jest osobno, więc turysta zapłaci tyle, ile atrakcji wybierze.

Krakowskie skarby: co warto zobaczyć na Starym Mieście?

Smok na Wawelu

fot. Smok Wawelski

Jakie wystawy stałe oferuje Wawel?

Komnaty na Zamku Królewskim na Wawelu obserwować można na dwóch stałych wystawach. Pierwsza z nich, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie to pakiet kilkunastu pomieszczeń, w których polscy królowie załatwiali sprawy związane ze swoim wysokim urzędem. Druga natomiast to Prywatne Apartamenty Królewskie, które przedstawiają pomieszczenia, w których wysoko urodzeni spędzali przed wiekami wolne chwile. Wystawa ta charakteryzuje się niewielką ilością dostępnych miejsc, a jej zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem, więc chcąc ją zobaczyć należy się pospieszyć i wstać wcześnie rano. Pierwsza z opisywanych wystaw jest zdecydowanie bardziej dostępna, można ją zwiedzać także samodzielnie lub z audioguide’m. Trzecią wystawą stałą jest Skarbiec Koronny i Zbrojownia, w której znajduje się bogata kolekcja broni z różnych okresów historycznych oraz rozmaite złote perełki m.in. duże zbiory zdobionych kafelków. Znaną wystawą jest również Sztuka Wschodu, która prezentuje wawelską kolekcję eksponatów związanych ze sztuką orientalną m.in. niesamowite arrasy. Stosunkowo nowa jest wystawa Wawel Zaginiony prezentująca prace archeologiczne związane z rekonstrukcją wyglądu pierwotnego Wzgórza Wawelskiego. Wystawa jest urządzona w tzw. Kuchniach Królewskich, a główną jej częścią jest przedromańska rotunda św. Feliksa i Adaukta, odsłonięta przez archeologów i datowana na 970 rok. Jest to więc jedna z najstarszych budowli tego typu na ziemiach polskich. Wreszcie, nowość: Wawel Odzyskany, a więc wystawa stała opisująca dzieje przywracania zamku do dawnej świetności po zniszczeniach dokonanych przez wojska austriackie.

Wawel – wystawy sezonowe

Zamek Królewski na Wawelu oferuje również trzy wystawy sezonowe, które dostępne są na wiosnę i w lecie, kiedy turystów jest najwięcej. Bardzo ciekawą opcją jest zewnętrzny spacer „Budowle i ogrody Wawelu”, który dostępny jest tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Turysta zostaje przeprowadzony przez historię zamku i całego Wzgórza Wawelskiego właśnie podczas krótkiego spaceru po zabytkowym terenie oraz zrekonstruowanych ogrodach królewskich. Drugą atrakcją sezonową jest słynna Smocza Jama, a więc niewielka jaskinia, która pozwala zejść ze wzgórza nad Wisłę, gdzie zresztą stoi popularny pomnik Smoka Wawelskiego, który okresowo ku uciesze dzieci zionie ogniem. Trzecią sezonową atrakcja jest Baszta Sandomierska, jedna z zachowanych wież fortyfikacyjnych oplatających niegdyś Wawel. Turysta może zapoznać się z historią tej budowli, a także nacieszyć oko widokiem na cały kompleks zamkowo-katedralny oraz na niebieską wstęgę Wisły.

Katedra Wawelska: osobny pakiet

Warto powiedzieć jeszcze, że osobnym pakietem jest możliwość zwiedzania Katedry Wawelskiej. Bilety muszą zostać zakupione w osobnej kasie. Samo wejście do katedry jest na szczęście darmowe: można obejrzeć ołtarz główny, boczne kaplice oraz np. groby Kazimierza Wielkiego czy Władysława Łokietka. Dodatkowo płatne jest natomiast wejście do trzech miejsc. Pierwszy z nich są Groby Królewskie w podziemiach. Część z nich znajduje się w romańskiej krypcie św. Leonarda, jednej z najstarszych tego typu w Polsce. Leżą tam m.in. polscy królowie z dynastii Jagiellonów, Wazów oraz elekcyjni, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Piłsudski czy też Lech Kaczyński. Drugą dodatkowo płatną rzeczą jest wejście na wieżę katedralną w celu obejrzenia potężnego dzwona Zygmunt, który bije tylko w najważniejszych dla narodu chwilach. Trzecią i ostatnią tego typu odpłatną atrakcją jest Muzeum Katedralne znajdujące się obok świątyni, w której można obejrzeć przede wszystkim drogocenne skarby ukazujące bogactwo wawelskiego duchowieństwa.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!