AKTUALNOŚCI Atrakcje w Polsce

Które termy są najlepsze?

 ·  autor: Administrator  ·   4900

Baseny termalne w naszym kraju z roku na rok zyskują coraz większą popularność. I nic w tym dziwnego, bo nie dość, że zapewniają przyjemny wypoczynek, dbają jednocześnie o nasze zdrowie. Woda w basenach termalnych pochodzi z wnętrza ziemi, dzięki czemu bogata jest w wiele wartościowych składników mineralnych. Przedstawiamy Wam najlepsze termy w Polsce, na które warto zabrać rodzinę, znajomych czy drugą połówkę.

Które termy są najlepsze?

Zacznijmy jednak od dokładnego wytłumaczenia, czym są termy. Nazwane w ten sposób baseny wypełniają wydobywane z głębi ziemi wody termalne, których temperatura przewyższa 20 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach na świecie taka woda osiąga temperaturę nawet 80 stopni, jednak nie w Polsce – u nas jest to maksymalnie 50 stopni. Z reguły wody termalne zwierają także wartościowe dla zdrowia składniki mineralne.

Termy

Baseny termalne w Zakopanem były jednymi z pierwszych tego typu obiektów w naszym kraju. Składają się na nie trzy baseny kryte oraz jeden basen na zewnątrz. Jednak baseny termalne to nie jedyne atrakcje zakopiańskiego aquaparku — nie brakuje tu również zjeżdżalni, brodzików dla najmłodszych gości, jacuzzi oraz strefy saun. Nie lada gratką dla odwiedzających to miejsce jest kąpiel w basenie z temperaturą wynoszącą 32 stopnie Celsjusza, z którego rozpościera się piękny widok na Giewont oraz inne tatrzańskie szczyty.

Gdy już skorzystamy z dobrodziejstw basenów termalnych, warto zajrzeć do strefy saun, aby zregenerować siły. Do wyboru jest aż pięć różnych saun: sauna fińska, biosauna, sauna solankowa, łaźnia parowa i Kabina Zimowa, a także pokój relaksacyjny. Ponadto, w zakopiańskim aquaparku skorzystać można również z Groty Solnej z tężniami solankowymi. Miejsce to jest niezwykle bogate w wartościowe dla zdrowia minerały oraz zjonizowane ujemnie powietrze, które wspomaga leczenie dolegliwości, takich jak: astma, choroby płuc i choroby oskrzeli. Czas spędzony w takiej solnej grocie wpływa prozdrowotnie na ludzki organizm, poprawiając jednocześnie nasze samopoczucie.

  • Termy Chochołowskie

Termy Chochołowskie to kolejny kompleks prozdrowotnych basenów znajdujący się pod Tatrami. Odwiedzający góry turyści coraz częściej łączą wędrówki z relaksem w Termach Chochołowskich, które położone są zaledwie 15 km od Zakopanego, w miejscowości Chochołów. Łatwo dotrzeć tu busem lub własnym autem – przejażdżka trwa zazwyczaj około kilkunastu minut. Termy Chochołowskie to największy kompleks basenów termalnych w polskich górach – do dyspozycji gości jest ponad 30 basenów, zarówno krytych, jak i zewnętrznych. Na odwiedzających Chochołów czeka basen termalny z wodą solankową, baseny typu whirpool oraz wiele innych wodnych atrakcji. Woda w tutejszych basenach termalnych ma temperaturę od 32 do 36 stopni Celsjusza, co pozwala na relaks w obiektach zewnętrznych także zimą.

Termy Chochołowskie oferują również wyjątkowe, widokowe saunarium – największy tego typu kompleks na Podhalu. Prawie cała strefa saun jest przeszklona, co pozwala doskonale wypocząć i znacznie poprawić samopoczucie, podziwiając jednocześnie piękną panoramę Tatr. Tuż obok znajduje się także strefa SPA, która proponuje swoim gościom specjalistyczne masaże i kąpiele oraz zabiegi kosmetyczne.

Termy Chochołowskie idealnie sprawdzają się także jako miejsce dla dzieci. Z myślą o najmłodszych gościach przygotowano tu wewnętrzny brodzik z placem zabaw, łaźnię parową, rodzinne zjeżdżalnie oraz akwarium i zewnętrzny plac zabaw.

  • Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej

Termy w Bukowinie Tatrzańskiej to jedne z najsłynniejszych term w Polsce. Zlokalizowane pod samymi Tatrami, oferują 12 basenów rekreacyjnych oraz pływackich z wodą o temperaturze wynoszącej od 28 do 36 stopni Celsjusza. Co ciekawe, każdy z tutejszych basenów może pochwalić się oryginalną, regionalną nazwą, która zapadła już w pamięć niejednemu ceprowi. Jednak Termy Bukovina to nie tylko baseny. Goście znajdą tu również trzy zjeżdżalnie, jacuzzi oraz strefę łaźni parowych i saun, w której odpocząć można po sesji wodnych szaleństw. Strefa saun, poza tradycyjnymi saunami fińskimi, oferuje również kabinę na podczerwień, która służy redukcji różnego rodzaju bólu oraz wielu innych dolegliwości, ma również znaczący wpływ na poprawę naszego samopoczucia. Z kolei na miłośników aktywności fizycznej czekają zajęcia z aqua aerobiku, który łączy wysiłek kardio z ćwiczeniami siłowymi. Dla dzieci regularnie i nieodpłatnie organizowane są kursy nurkowania.

Warto skorzystać również z dobrodziejstw strefy Wellness & SPA, gwarantującej doskonały wypoczynek za sprawą autorskich masaży, zabiegów dobieranych do indywidualnych potrzeb gości oraz terapii manualnych.

  • Terma Bania w Białce Tatrzańskiej

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej to jeden z największych tego typu obiektów w naszym kraju, stanowiący idealne miejsce dla całej rodziny. Powierzchnia lustra wody wynosi tutaj w sumie aż 2400 metrów kwadratowych, które dostępne są przez cały rok. Na wszystkich gości czeka 14 różnych rozmiarów basenów zewnętrznych i wewnętrznych, a także jacuzzi oraz kompleks saun. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania, które umożliwia podział na strefę cichą oraz głośną w Terma Bania można doskonale się zrelaksować, podziwiając jednocześnie piękną panoramę Tatr. Idealny wypoczynek dodatkowo ułatwia specjalna Strefa Relaksu, obejmująca dwa baseny zewnętrzne – w mniejszym z nich przygotowano wodny drink bar. W Strefie Relaksu znajduje się także zewnętrzny ogród z kompleksem saun – sauną fińską, widokową sauną ziołową oraz niecką do schładzania z wodą o temperaturze 10 stopni Celsjusza. Na odważniejszych gości czeka także niecka wypełniona śniegiem. Z kolei Strefa Zabawy to idealna przestrzeń dla całej rodziny. Została stworzona z myślą o potrzebach zarówno dużych, jak i małych gości, jednak większość dostępnych tu atrakcji dedykowana jest dzieciom. Na miłośników wodnej rozrywki czekają zjeżdżalnie o różnej wielkości oraz różnym poziomie intensywności wrażeń — razem mają one ponad 300 metrów długości. Najmłodsi mogą korzystać także z wodnych karuzeli, rwącej rzeki, gejzerów oraz wodnych armatek. Temperatura wody w basenach w Strefie Zabawy wynosi od 34 do 38 stopni Celsjusza, więc z ogromną przyjemnością można z nich korzystać również zimą. Po rodzinnych szaleństwach odpocząć można w jacuzzi oraz w wannach termalnych z surową, siarkową ciepłą wodą geotermalną, której temperatura wynosi 37 stopni Celsjusza.

Termy Szaflary to kolejny tego typu kompleks zlokalizowany na Podhalu. Składają się na niego cztery baseny termalne z wysoko zmineralizowaną wodą: dwa wewnętrzne i dwa zewnętrzne. Taka wysoka mineralizacja wody – jedna z najwyższych w regionie, doskonale sprawdza się w leczeniu stanów nerwicowych oraz wspomaga proces odchudzania. Jej temperatura utrzymywana jest w zakresie od 30 do 38 stopni Celsjusza.

Każdy basen wyposażony jest w dodatkowe atrakcje, między innymi: urządzenia do hydromasażu — bicze wodne, gejzery, specjalne ławki do masażu oraz urządzenia służące do masażu karku i części barkowej za pomocą szerokich i wąskich strumieni wody.

Na odwiedzających Termy Szaflary czeka także rodzinna trzytorowa zjeżdżalnia oraz brodzik dla dzieci z mniejszą, przeznaczoną specjalnie dla nich zjeżdżalnią. Z kolei najbardziej zakręcona i oferująca wiele intensywnych wrażeń zjeżdżalnia ma 55 metrów długości.

Poza basenami termalnymi, urządzeniami do hydromasażu i zjeżdżalniami Termy Szaflary oferują również kompleks saun oraz SPA. Można tu skorzystać z klasycznej sauny fińskiej, sauny ziołowej, sauny na podczerwień, a także sauny parowej z muzykoterapią i aromaterapią oraz sauny na podczerwień. W strefie SPA znajdziemy bogactwo relaksujących masaży oraz wyjątkowych zabiegów dobranych indywidualnie do potrzeb naszej skóry i ciała.

  • Termy Maltańskie

Termy Maltańskie zlokalizowane są w Poznaniu i tworzą największy aquapark w Polsce. Znajduje się tu aż 16 różnorodnych basenów, między innymi: geotermalny, olimpijski, basen ze sztuczną falą oraz dwa całoroczne baseny zewnętrzne. Kompleks podzielony jest na dwie części – sportową, przeznaczoną do wyczynowych treningów oraz rekreacyjną, która sprzyja wypoczynkowi. Można tu więc zarówno popływać, jak i wygrzać, i zrelaksować się w termalnej wodzie solankowej, wydobywanej z głębokości 1300 metrów, która korzystnie wpływa na zdrowie.

Część sportowa stworzona została z myślą o zawodach i treningach pływackich, a także dla nurkowania, pływania synchronicznego oraz skoków do wody. Strefa rekreacyjna poza licznymi basenami udostępnia 13 zjeżdżalni o zróżnicowanym poziomie trudności. Z kolei strefa zabawy dla dzieci oferuje brodzik, statek pływacki, zabawki piankowe, ściankę wspinaczkową i wiele innych, ciekawych atrakcji.

Poza basenami termalnymi i atrakcjami z nimi związanymi na Termach Maltańskich na gości czeka również saunarium oraz SPA. Świat Saun oferuje wiele rodzajów saun oraz łaźni parowych, w tym między innymi łaźnię kwiatową, panoramiczną oraz turecką, grotę śnieżną i tężnię solną, a także sauny zewnętrzne wykonane z 200-letniego drewna Kelo. Z kolei na strefę SPA składa się 17 gabinetów, w których można poddać się wielu zabiegom i ciekawym, także orientalnym rytuałom wywodzącym się z Indii, Turcji czy Maroka.

Termy Tarnowskie

Termy Tarnowskie położone są w Tarnowie Podgórnym, w niedalekiej odległości od Poznania. Na cały kompleks składają się baseny termalne, sportowe i rekreacyjne, a także strefa saun oraz klub fitness, które są otwarte dla gości przez cały rok. Tutejsze baseny wypełnia woda wydobywana ze źródła geotermalnego, znajdującego się na głębokości 1200 metrów, a jej temperatura wynosi ponad 45 stopni Celsjusza. Dzięki temu zapewnia komfortowe kąpiele w basenie zewnętrznym nawet zimą. Tarnowska woda to solanka – chlorkowo-sodowo-jodkowa o zdrowotnych właściwościach wykorzystywanych w celach leczniczych, profilaktycznych oraz rehabilitacyjnych.

Termy Tarnowskie to aquapark oferujący atrakcje dla całej rodziny. Dla tych, którzy spragnieni są relaksu przygotowano basen z biczami wodnymi, miłośnicy aktywności skorzystać mogą z wodnych kurtyn oraz strumieni, z kolei spragnieni treningu zaspokoją swoje potrzeby, spędzając czas w pełnowymiarowym basenie sportowym, który podzielony jest na sześć torów pływackich.
Niecodziennych wrażeń dostarcza także zjeżdżalnia multimedialna. Śmiałkowie, którzy odważą się z niej skorzystać, zostają uwiecznieni na zdjęciach robionych z ukrytej kamery. Na dzieci czeka specjalnie przygotowany brodzik w kształcie statku, dla wesołej i bezpiecznej zabawy.

W Tarnowskich Termach, poza basenami skorzystać można również z bogatej strefy saun. Wybierać można z pięciu ich rodzajów, do dyspozycji jest: sauna na podczerwień, sauna sucha, łaźnia turecka, łaźnia aromatyczna oraz saunarium Profi, a także sala solna i kominkowa. Zrelaksować można się także w jacuzzi oraz wypoczywając na wygodnych, podgrzewanych leżankach.

  • Baseny Mineralne w Solcu-Zdrój

Baseny Mineralne w Solcu-Zdrój wypełnione są wodą bogatą w siarkę, a właściwie w solankę siarczkowo-bromkowo-jodkowo-borową. Dzięki niej możliwy jest niezwykle przyjemny wypoczynek w cieple, woda ta ma również właściwości zdrowotne. Basen solankowo-siarczkowy w Solcu-Zdrój wypełniony jest silnie zmineralizowaną wodą wprost ze źródła Malina. Dostarczana jest ona przez hermetyczne rury, co sprawia, że zachowuje swoje niezwykle wartościowe właściwości oraz jest bogata w związki mineralne. W tutejszych basenach woda posiada około 900 mg/l związków siarki, czyli najwyższe ich stężenie na świecie.

Na cały kompleks składa się kilka różnej wielkości basenów, brodzik dla dzieci oraz strefa SPA. Na gości w Solcu-Zdrój czekają trzy sauny, wanny SPA do schładzania, tepidarium ze strefą wypoczynkową, bania do schłodzenia oraz natryski.

Z kolei strefa rekreacyjna liczy cztery baseny: jeden rekreacyjny wewnątrz i trzy zewnętrzne, otwarte wyłącznie w sezonie letnim, przy nich także można wypoczywać na rozłożonych dookoła leżakach. Główny basen rekreacyjny umożliwia trenowanie pływania, a dzięki mnogości dodatkowych atrakcji – urządzeń hydroterapeutycznych, masaży pionowych, gejzerów oraz zjeżdżalni oferuje także relaks i dobrą zabawę. Z kolei miłośnicy aktywności fizycznej mogą pograć w siatkówkę oraz w koszykówkę wodną. Nie brak tu także atrakcji dla dzieci, dla których przygotowano specjalny brodzik, małe zjeżdżalnie, specjalne maty do pływania oraz zabawki i przybory do oswajania z wodą. Całość kompleksu w Solcu-Zdrój uzupełnia restauracja, z której można korzystać w stroju kąpielowym.

  • Termy Mszczonów

Termy Mszczonów położone są około 40 kilometrów od Warszawy. Składa się z kompleksu pięciu basenów: basenu rekreacyjnego, sportowego, basenu dla dzieci oraz dwóch termalnych basenów całorocznych (wewnętrznego i zewnętrznego). Wypełniająca je woda zapewnia prawdziwie gorącą atmosferę – jej temperatura wynosi od 26 do maksymalnie 34 stopni Celsjusza. Baseny wyposażone są dodatkowo w dysze do hydromasażu.

Na termach w Mszczonowie nie brakuje również zjeżdżalni, które dostarczają wielu emocji i wrażeń zarówno dzieciom, jak i dorosłym - największa z nich ma 60 metrów długości. Poza zjeżdżalniami na gości czekają także udogodnienia pomagające zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie: relaksujące kąpiele w jacuzzi, sucha sauna oraz grota solna, w której panuje unikalny mikroklimat, wypełniony wartościowymi pierwiastkami takimi jak: jod, brom, magnez wapń i selen.

Kompleks termalno-saunowy w Mszczonowie uzupełnia ogromna trawiasta plaża (o łącznej powierzchni 10 tys. m2), idealna na kąpiele słonecznie, rodzinne zabawy i rozgrywki sportowe. Na jej terenie znajdują się trzy boiska do plażowej piłki siatkowej, bardzo dobrze wyposażona plenerowa siłownia oraz kolorowy plac zabaw dla dzieci.

  • Termy Uniejów

Termy Uniejów to kompleks oferujący wewnętrzną i zewnętrzną strefę basenową. Na część wewnętrzną składa się przeznaczony dla całej rodziny basen solankowo-uzdrowiskowy, który słynie ze swoich leczniczych właściwości. Wyposażony jest on w dodatkowe udogodnienia, służące do masażu karku oraz hydromasażu. Znajduje się tu także basen rekreacyjno-wypoczynkowy ze zjeżdżalnią i statkiem pirackim, który jest nie lada gratką dla dzieci. Znajduje się tu również ścianka wspinaczkowa dla dużych i małych oraz liczne dodatkowe udogodnienia, w tym między innymi specjalne urządzenie do masażu karku.

Z kolei część zewnętrzną Term Uniejów stanowią dwa baseny solankowe, basen pływacki, basen dziecięcy, rwąca rzeka, wyspa z jacuzzi oraz wodny bufet z zatoką. Nie brak tu także atrakcji stworzonych z myślą o najmłodszych gościach — w postaci strefy brodzikowej z kolorowym zamkiem i zjeżdżalniami.

Na spragnionych błogiego wypoczynku czeka strefa saun z komorą śnieżną, łaźnią turecką i łaźnią aromatyczną oraz strefa SPA, oferująca relaksujące i odprężające masaże.

Czy już wiesz, które termy wybierzesz? Nie da się ukryć, że wybór może być trudny, bo oferta polskich term jest niezwykle bogata. Dzięki zróżnicowaniu pod względem właściwości wód i dodatkowych atrakcji można zdecydować się na miejsce idealnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Wizyta w termach to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – niesie ze sobą zdrowotne korzyści oraz wesołe, wodne szaleństwo w gorących źródłach.
Jeśli wybraliście już konkretne termy, warto znaleźć komfortowe zakwaterowanie w miejscowości, w której się znajdują lub w jej okolicy. Zajrzyjcie na Trivabook.pl, gdzie w łatwy i szybki sposób z bogatej oferty noclegów wybierzecie najlepszy dla siebie.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!