AKTUALNOŚCI Atrakcje w Polsce

Termy w Polsce

 ·  autor: Administrator  ·   8740

Które miejsce z basenami termalnymi wybrać, termy w Polsce czy za granicą? Ciepła woda mimo panujących niskich temperatur na zewnątrz to jedna z zalet basenów termalnych. Polacy od lat odwiedzają najlepsze termy na Słowacji i na Węgrzech, lecz od niedawna nie muszą wcale wybierać się za granicę, ponieważ wiele doskonałych term powstaje także w Polsce.

Termy w Polsce, przegląd najlepszych basenów termalnych.

Termy w Polsce

Gorące źródła, termy w Polsce są bez wątpienia bogactwem naturalnym, jesteśmy trzecim europejskim zagłębiem wód termalnych i jak widać, potrafimy to dobrze wykorzystać. Możemy pochwalić się wieloma miejscami, w których turyści skorzystają z ich zdrowotnych i relaksujących właściwości.

 

Spis treści - Termy w Polsce:

  1. Pierwsze źródła z wodą termalną na terenie Polski odkryto w Jaszczurówce w 1844 roku

  2. Termy to doskonały sposób na nudę!

  3. Termy Bukovina jeden z największych kompleksów z basenami termalnymi w Polsce

  4. Aquapark Zakopane – woda termalna u podnóża Tatr

  5. Kąpielisko geotermalne na Polanie Szymoszkowej – baseny tuż przy stacji narciarskiej

  6. Termy Bania – aquapark w Białce Tatrzańskiej z widokiem na polskie Tatry

  7. Termy Cieplice – najcieplejsze wody termalne w Polsce

  8. Baseny termalne Solec – Zdrój – termy z największą zawartością siarki

  9. Termy Uniejów

  10. Termy Mszczonów

  11. Termy Szaflary

  12. Kompleks basenów termalnych – świetny pomysł na czas spędzony z rodziną

 

Pierwsze źródła z wodą termalną na terenie Polski odkryto w Jaszczurówce w 1844 roku

Jedno z najstarszych źródeł termalnych w Polsce odkryto już w 1844 roku w Jaszczurówce, która dziś jest częścią Zakopanego. Najwięcej parków wodnych i uzdrowisk powstałych na wodach termalnych znajduje się w południowej Polsce. Sprzyja temu geologia. Jednak dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu, mamy możliwość dowiercenia się do gorącej wody, także w miejscach, gdzie baseny termalne nie były popularną atrakcją, na przykład w Wielkopolsce czy Warmii. Nadal jednak najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdu, jeśli interesują nas termy na najwyższym poziomie w Polsce, jest Podhale, szczególnie podczas zimowego wypoczynku, kiedy to zabawy na stoku i gorące wody w basenach termalnych łączą się podczas jednego urlopu. Poniżej przedstawimy Państwu kilka propozycji term w naszym kraju, do których warto się wybrać na rodzinny wyjazd, aby zaznać relaksu i rozrywki na najwyższym poziomie.

Termy - Polska

Termy to doskonały sposób na nudę!

Każdy z nas potrzebuje czasami odrobiny rozrywki i relaksu. Przecież nie będziemy wiecznie wychodzić do kina czy oglądać kolejnych odcinków seriali. Dlatego, kiedy mamy chęć na odrobinę relaksu, sportu lub po prostu dobrej zabawy, przychodzą nam na myśl termy. Jest to doskonała forma rozrywki, która będzie odpowiednia dla każdego i o każdej porze roku. Dzieci oraz dorośli świetnie bawią się w aquaparkach. Termy dodatkowo mają właściwości lecznicze, co jest ogromną zaletą, właśnie takiej formy spędzenia wolnego czasu.

Przypomnimy, że wody termalne, są to wody podziemne, które po wydostaniu się na powierzchnię mają temperaturę nie mniejszą niż 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo zawierają bogactwo dobroczynnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków chemicznych pochodzących z wnętrza ziemi. Termy pozwalają się rozgrzać i przyjemnie zrelaksować, ale również wpływają leczniczo na nasz organizm. Co więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę piękne widoki krajobrazów czy gór, które często można podziwiać z takowych basenów, stwierdzamy, że jest to najlepsze miejsce na relaks i naładowanie akumulatorów. Baseny termalne znane są nam od wieków, dzisiaj termy w naszym kraju biją rekordy popularności.

Baseny termalne Polska - Trivabook.pl

Termy Bukovina jeden z największych kompleksów z basenami termalnymi w Polsce

Nasza pierwsza propozycja to Termy Bukovina, czyli jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenów geotermalnych w Europie i największy w Polsce. Ten niesamowity ośrodek znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej, malowniczej miejscowości u podnóża polskich Tatr, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. W kompleksie możemy korzystać z basenów zewnętrznych oraz wewnętrznych, których w sumie jest aż 20, w tym 4 specjalne dla dzieci. Baseny wewnętrzne oraz baseny wewnętrzne mają temperaturę wody w zakresie od 30C do 38 C .

Prócz licznych atrakcji wodnych, w kompleksie znajdziemy również, między innymi łaźnie parowe, sauny fińskie, kabinę na podczerwień, lakonium oraz strefę schładzania i wypoczynku. Wody termalne w Termach Bukovina zawierają bardzo ważne dla zdrowia i ciała składniki, są to między innymi sód, wapń, chlor, potas, siarka, magnez oraz chrom. Kąpiele w nich wpływają korzystnie na cały organizm, a przede wszystkim na układ mięśniowo kostny oraz układ sercowo – naczyniowy. Wspomagają eliminować stany zapalne, bóle, chroni przed chorobami serca, reguluje gospodarkę hormonalną organizmu, znacznie przyspiesza przemianę materii i procesy rekonwalescencji po wielu zabiegach oraz licznych schorzeniach.

Pomaga również niwelować bóle głowy i obniża stres. A ponieważ w dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym biegu i stresie, dzięki dwóm ostatnim aspektom (niweluje bóle głowy i obniża stres), pobyt w Termach Bukovina będzie szczególnie przyjemny i pomocny. Jeżeli wybierzemy się na rodzinny wyjazd do basenów geotermalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniego noclegu. Integralną częścią kompleksu Termy Bukovina jest czterogwiazdkowy hotel. A baza noclegowa w całym miasteczku jest świetnie rozwinięta. W końcu to popularny kurort turystyczny, oblegany przez turystów o każdej porze roku.

Termy - relaks - wypoczynek

Aquapark Zakopane – woda termalna u podnóża Tatr

Kolejny niesamowity obiekt położony w znanym kurorcie, w górach. Jeden z najpopularniejszych basenów termalnych w Tatrach. Zakopiański park wodny był jednym z pierwszych takich miejsc w Polsce, oferujący relaks w wodach termalnych. Obiekt może pomieścić jednocześnie około 1000 osób.

Woda w basenach ma temperaturę od 29 do 32 stopni Celsjusza, a w brodziku dziecięcym osiąga nawet 33 stopni, dzięki temu Wasze pociechy będą szczęśliwe. Dziś Aquapark Zakopane składa się z 3 basenów krytych. Do dyspozycji gości jest także jeden basen zewnętrzny i zjeżdżalnie. W kompleksie term znajdziecie 5 zjeżdżalni, 6 wanien jacuzzi oraz niesamowitą strefę saun. Szczególne wrażenie na turystach odwiedzających to miejsce, sprawiają zimowe kąpiele w zewnętrznym, całorocznym basenie geotermalnym z widokiem na Giewont.

Znajduje się tam również taras widokowy, z którego podziwiać możemy niesamowitą panoramę polskich Tatr. O noclegi Zakopane nie będzie trudno oczywiście, jeżeli odpowiednio wcześniej zarezerwujecie nocleg. Ze względu na dużą liczbę turystów o każdej porze roku, warto poszukać noclegu kilka tygodni wcześniej. W Zakopanem znajdziecie wiele pensjonatów, prywatnych kwater oraz hoteli lub apartamentów, z pewnością jest w czym wybierać. Aquapark Zakopane to ogromna dawka rozrywki dla całej rodziny, dodatkowo można połączyć relaks na basenach ze zwiedzaniem miasta, górskimi wędrówkami czy szaleństwem na stokach.

Termy Zakopane

Kąpielisko geotermalne na Polanie Szymoszkowej – baseny tuż przy stacji narciarskiej

Oprócz opisanego wyżej Aquaparku Zakopane oferujący baseny termalne, w tym znanym kurorcie znajduje się jeszcze jeden kompleks basenów geotermalnych – Kąpielisko geotermalne - Polana Szymoszkowa, jest położona w Zakopanem, niedaleko centrum. Świetna lokalizacja, jedyne 1,5 kilometra od słynnej ulicy Krupówki pozwala na łatwy dojazd z dowolnego miejsca noclegu. Kąpielisko przy stacji narciarskiej Szymaszkowa zostało otwarte w 2007 roku. Woda wypełniająca baseny pochodzi z odwiertu geotermalnego „Szymoszkowa GT1” i ma temperaturę około 30 stopni Celsjusza. Według badań naukowych woda z odwiertu została zakwalifikowana jako woda termalna, zmineralizowana, w której skład wchodzą wapń, magnez, sód i potas. Jeśli macie ochotę popływać w ciepłych wodach geotermalnych, po szalonym dniu spędzonym na stoku, to miejsce jest właśnie dla was.

Termy Uniejów

Termy Bania – aquapark w Białce Tatrzańskiej z widokiem na polskie Tatry

Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, w połączeniu ze wszystkimi atrakcjami aquaparku cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Kompleks "Terma Bania" spośród innych, podobnych wyróżnia podział na strefy głośną i cichą. Dzięki temu możemy wspólnie z rodziną szaleć na zjeżdżalniach albo cieszyć się ciszą i odprężyć, podziwiając panoramę Tatr. Na basenach znajduję się również bicze wodne, skorzystać też możecie z saun i basenu ze sztuczną falą. Termy Bania polecamy dla rodzin z dziećmi.

Temperatura wód termalnych w "Terma Bania" osiągają temperaturę od 20 do 38 C. Wody termalne w Białce Tatrzańskiej zawierają siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Wysoka temperatura wody i jej lekko kwaśny odczyn ułatwiają wchłanianie przez organizm tych cennych substancji.

Kąpiele w basenie przywracają między innymi równowagę psychofizyczną, poprawiają ciśnienie i przemianę materii, eliminują schorzenia i niedoskonałości skóry. Możemy tu korzystać, zarówno z basenów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wszystkich jest w sumie 14. Materiały wykorzystywane podczas budowy "Terma Bania" miały być naturalne, czyli kamień i drewno, występujące w większości w krajobrazie Podhala.

W Białce Tatrzańskiej znajdziecie szeroką ofertę noclegową. Tanie noclegi i kwatery prywatne są tutaj popularną formą noclegów. Bez problemu znajdziecie również nocleg w jednym z hoteli, wynajmiecie dom całoroczny lub elegancki apartament w centrum. Czas spędzony z rodziną lub z grupą znajomych w "Terma Bania", z pewnością nie będzie czasem straconym. Za to radosne momenty, podczas przyjemnego relaksu i dobrej zabawy, pozostaną w waszej pamięci na długo.

Atrakcje wodne - termy w Polsce

Termy Cieplice – najcieplejsze wody termalne w Polsce

Cieplice są uzdrowiskową częścią Jeleniej Góry, z której rozciąga się przepiękny widok na Karkonosze. Woda w tutejszych gorących źródłach osiągaja temperaturę nawet 87 stopni Celsjusza. Wydobywana z głębokości 1800 metrów musi być specjalnie chłodzona oraz filtrowana. Termy w Cieplicach znane są w całej Europie, to dzięki najwyższej zawartości krzemionki. Wykazują przez to działanie rozgrzewające, a oprócz tego zwiększają mineralizację kości, a nawet zapobiegają próchnicy. Ze względu na duże zmineralizowanie i temperaturę, woda termalna mieszana jest ze źródlaną, która później wypełnia kompleks basenów.

Park wodny został wyposażony w dwa baseny termalne, z których możemy się przedostać do basenu zewnętrznego, bez względu na porę roku i temperaturę powietrza. Ponadto w obiekcie znajdziecie basen rekreacyjny z torami pływackimi, brodziki dla dzieci, zjeżdżalnie wodne oraz centrum SPA. Relaks w strefie SPA to również bicze wodne, wanny jacuzzi, sauny oraz grota śnieżna. Strefa wyposażona jest w gabinety do masażu i różnego rodzaju zabiegów zdrowotnych. Cieplice jako znane uzdrowisko, każdego roku odwiedzane są przez rzeszę kuracjuszy. Prócz term znajdziecie tam również liczne budynki sanatoryjne.

Termy w Polsce - basen rekreacyjny

Baseny termalne Solec – Zdrój – termy z największą zawartością siarki

Solec – Zdrój to znana wieś uzdrowiskowa w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej, nad rzeką Rzoską, w niedalekim sąsiedztwie Buska – Zdroju. To właśnie tutaj znajdują się baseny termalne Solec – Zdrój, których woda pochodzi ze źródła „Malina”. Jest to solanka siarczkowo-bromkowo-jodkowo-borowa o najwyższej, niespotykanej w innych basenach termalnych w kraju, zawartości aktywnych związków siarki – około 900 mg. / litr.

Lecznicze wody solankowo-siarczkowe dozowane są bezpośrednio ze źródła za pomocą hermetycznych rurociągów, dzięki bezpośredniemu połączeniu ze źródłem „Malina” " i procedurze uzupełniania solanki siarczkowej w niecce basenu woda zawiera wysoki i stały poziom związków siarki i minerałów. Działania ogólne wód geotermalnych w termach Solec – Zdrój, to działania przeciwbólowe i przeciwzapalne, regeneracja chrząstek stawowych, detoksykacja organizmu, odbudowa połączeń kolagenowych skóry i chrząstek stawowych oraz wiele więcej leczniczych właściwości.

Basen rekreacyjny

Termy Uniejów

Powyżej przedstawiliśmy kilka najciekawszych propozycji najbardziej popularnych basenów geotermalnych w znanych kurortach i uzdrowiskach w Polsce. Musimy jednak dodać, że baseny geotermalne znajdziemy również w mniejszych, mało znanych miejscowościach. Pierwszym przykładem może być tutaj Uniejów. Niewielkie miasteczko w województwie łódzkim, położone kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi. Termy Uniejów, to kompleks położony w malowniczej okolicy u stóp XIV wiecznego zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Bilet wejściowy na termy można kupić przez stronę internetową, wówczas mamy pewność, że miejsca dla nas nie braknie, warto z tej opcji skorzystać.

Termy Uniejów to kompleks basenowy kryty, otwarty oraz strefa saun i odnowy biologicznej. Basen solankowo – uzdrowiskowy z ciepłą wodą dostępny jest przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Źródło wód termalnych w Termach Uniejów znajduje się na głębokości 2000 metrów, wody termalne osiągają tu temperaturę 68 stopni Celsjusza. Uniejowska solanka termalna znajduje zastosowanie przy leczeniu chorób reumatoidalnych, stanów po zabiegach operacyjnych narządów ruchu, schorzeń ucha, nosa, gardła, krtani i wiele więcej właściwości leczniczych. Termy w Uniejowie mają fantastyczną atrakcję nie tylko dla dzieci, którą jest rwąca rzeka, warto skorzystać z tej atrakcji, będąc w Uniejowie. Jedną atrakcji term w Uniejowie jest "Wyspa z jacuzzi", która znajduje się w centrum największego basenu.

Ciepła woda - baseny termalne

Termy Mszczonów

Kolejne termy położone w mniejszej miejscowości to Termy Mszczonów. Położone są pomiędzy Warszawą i Łodzią. Historia mszczonowskiej wody termalnej sięga 1976 roku, wtedy to wykonano odwiert w poszukiwaniu ropy. Ropy jednak nie znaleziono, ale natrafiono na wody o temp. od 22 do 24 stopni Celsjusza. Odkryciem zainteresowano się dopiero w 1992 roku. Władze samorządowe zarządziły przeprowadzenie badań, w których trakcie stwierdzono występowanie ciepłych wód podziemnych o temp. od 25 do 75 stopni. Termy Mszczonów wykorzystują wody geotermalne wydobywane z głębokości 1700 metrów. Wody te charakteryzują się podwyższoną zawartością żelaza. Termy Mszczonów to kąpiele w geotermalnych wodach mszczonowskich redukują stres, poprawiają samopoczucie, korzystnie wpływają na schorzenia reumatyczne oraz układu kostnego. Termy Mszczonów z wodą termalną zapraszają serdecznie do korzystania z atrakcji znajdujących się na obiekcie: jacuzzi, grota solna, zjeżdżalnie wodne oraz suche sauny.

Szaflary baseny termalne

Termy Szaflary

Innym kompleksem gorących wód w niewielkiej miejscowości to Termy Szaflary. Termy położone w miejscowości Szaflary - to niewielka wieś w Polsce, leżąca w województwie małopolskim. Termy Szaflary to kameralny kompleks posiadający zaledwie 4 baseny, dwa wewnętrzne i dwa zewnętrzne z wodą o temperaturze 30-38 stopni Celsjusza.

Niewątpliwie jest to miejsce dla wszystkich, którzy chcą uniknąć tłumów. Woda w Termach Szaflary jest mocno zmineralizowana, dzięki czemu sprawdza się między innymi w leczeniu nerwic oraz wspomaga odchudzanie. Termy Szaflary zapraszają do korzystania z atrakcji takich jak strefa saun - "Saunarium Termy Szaflary" poleca saunowe seanse rozgrzewające, ziołowo – owocowe peelingi, aromatyczne naparzania.

Wody termalne nie mają swojego odpowiednika wśród wód leczniczych w basenach Szaflary. Termy zasługują na wyróżnienie. Wśród składników mineralnych kąpieliska "Termy Szaflary" znajdują się potas, sód, magnez, wapń, siarka i żelazo.

Baseny termalne

Kompleks basenów termalnych – świetny pomysł na czas spędzony z rodziną

Baseny termalne w Polsce i na świecie z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Z jednej strony popularność rośnie dzięki wielu niesamowitym właściwościom leczniczym, a z drugiej strony, dzięki dawce niesamowitych emocji i dobrej zabawy w gronie najbliższych. Od wielu lat odwiedzamy termy, Polacy upatrzyli sobie termy w Czechach czy na Węgrzech, jednak od kilkunastu lat również Polska może chwalić się świetnymi kompleksami basenów z wodą o temperaturze, która nawet w zimie jest przyjemna do kąpieli. Łatwo więc można wywnioskować, że od jakiegoś czasu chętniej odwiedzamy takie miejsca w kraju niż za granicą, co niezmiernie nas cieszy.

Ogromnym udogodnieniem dla każdego, kto ma ochotę wybrać się na baseny termalne w Polsce jest możliwość wyboru, spośród kilkunastu naprawdę dobrze ocenianych kompleksów. Dodatkowo, jeżeli wybieramy się na termy w celach leczniczych, możemy wybrać wody termalne, które działają właśnie na nasze dolegliwości. Z własnego doświadczenia wiemy, jak świetna zabawa oraz relaks czekają w jednym z kompleksów polskich term. Każda wizyta w takim miejscu sprawi, że poczujecie się bardziej wypoczęci i pełni energii. Zachęcamy każdego do odwiedzenia polskich term. Nie odbiegamy od stwierdzenia, że każdy powinien przynajmniej raz odwiedzić takie miejsce. Także Zakopane, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Cieplice w Jeleniej Górze, a może któryś kompleks basenów termalnych w centrum Polski lub na Warmii czy w Wielkopolsce?

Termy - baseny termalne - gorące źródła

 

Termy Maltańskie

To kompleks rekreacyjno-wodny, zlokalizowany w Poznaniu, Polska oferujący różnorodne atrakcje rekreacyjno-relaksacyjne dla odwiedzających. Głównym punktem programu jest obszerny park wodny, który obejmuje baseny termalne, kaskady wodne, jacuzzi, a także atrakcje zewnętrzne, takie jak zjeżdżalnie i baseny letnie.

Strefy Saun:

Dla miłośników sauny, Termy Maltańskie przygotowały strefy saun, obejmujące różnorodne rodzaje saun, łaźnie parowe, a nawet saunę na dachu z panoramicznym widokiem na okolicę.

Park Saun:

Park Saun to wyjątkowe miejsce, w którym można skorzystać z różnorodnych rytuałów saunowych, relaksować się w basenach z zimną wodą i cieszyć się atmosferą prawdziwego spa.

Zabiegi Spa i Wellness:

Termy oferują również szeroką gamę zabiegów spa i wellness, takich jak masaże, zabiegi kosmetyczne, a także możliwość skorzystania z fitness klubu.

Dla Rodzin z Dziećmi:

Dla rodzin z dziećmi kompleks przygotował specjalne strefy i atrakcje, takie jak brodziki, zjeżdżalnie dostosowane do wieku najmłodszych, a także zajęcia animacyjne.

Restauracje i Kawiarnie:

Po intensywnym dniu relaksu odwiedzający mogą skorzystać z oferty gastronomicznej kompleksu, w którym znajdują się restauracje i kawiarnie serwujące różnorodne dania i napoje.

Imprezy i Wydarzenia:

Termy Maltańskie organizują różnego rodzaju wydarzenia, imprezy tematyczne, a także koncerty, tworząc atmosferę pełną rozrywki.

Informacje Praktyczne:

  • Adres: Termalna 1, 61-028 Poznań, Polska.

Podsumowanie:

Termy Maltańskie to miejsce, które łączy w sobie bogatą ofertę rekreacyjną, wellness, zabiegi spa i rozrywkę dla całej rodziny. Bez względu na to, czy chcesz zrelaksować się w basenach termalnych, skorzystać z saun, czy zaserwować sobie pyszny posiłek, Termy Maltańskie oferują kompleksowe doświadczenie dla osób poszukujących wypoczynku i relaksu.

Który basen termalny wybierzecie? Wybór pozostawiamy Wam.

Do zobaczenia w gorących wodach basenów termalnych!

 

Które wody termalne w kraju są najcieplejsze?

Najcieplejsze w naszym kraju są wody termalne w Cieplicach — osiągają temperaturę nawet 87 stopni Celsjusza.

Gdzie są baseny termalne w Polsce?

W Polsce najwięcej basenów termalnych znajdziesz na południu kraju, ale również w centrum w Uniejowie.

Które termy w Polsce są najczęściej polecane?

Do najczęściej polecanych basenów termalnych w Polsce należą termy Bania w Białce Tatrzańskiej.

Jaka jest temperatura wody w basenach termalnych?

Średnia temperatura wody w basenach termalnych waha się od 34 st.C. do 38 st.C.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!