AKTUALNOŚCI Porady

Jak zorganizować udaną wyprawę turystyczną na własną rękę?

 ·  autor: Administrator  ·   1552

Wycieczka po kraju na własną rękę stanowi znakomity pomysł na spędzenie wakacji. Dzięki temu, że osobiście wyznaczysz trasę do przebycia, zobaczysz wyłącznie te atrakcje turystyczne, które szczególnie cię interesują. Tylko od ciebie będzie zależało, czy większość czasu wykorzystasz na zwiedzanie starych kościołów, udział w lokalnym festiwalu, wędrowanie po mniej znanych szlakach turystycznych, czy też na wygrzewanie się nad leśnym jeziorkiem.

Jak zorganizować udaną wyprawę turystyczną na własną rękę?

Jakie są walory turystyczne Polski?

Warto jednak pamiętać, że taka wyprawa wymaga bardzo starannego przygotowania. Nikt za nas nie zadba o szczegóły, nie zajmie się organizacją wyprawy, nie zarezerwuje biletów na atrakcje ani noclegów. Żeby zwiedzanie na własną rękę doprowadziło do przeżycia niezapomnianej przygody i powrotu z głową pełną wrażeń, trzeba samemu opracować plan wakacji i wprowadzić go w życie.

NOCLEGI W GÓRACH

Udana wycieczka rodzinna w góry

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań do urlopu?

  • Sporządź listę obiektów turystycznych, które chcesz zobaczyć w trakcie wyprawy organizowanej na własną rękę.
  • Uwzględnij również godziny ich otwarcia oraz przewidywany czas potrzebny na to, aby spokojnie zwiedzić wybrane atrakcje lub wziąć udział w planowanej aktywności.

Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, w której wymarzone muzeum jest nieczynne, gdyż w danym dniu zamykane jest wcześniej. Lokalne targi lub jarmark potrafią zająć dużo więcej czasu, niż początkowo się wydaje, gdy oglądane stanowiska okazują się szczególnie ciekawe. Przewodnik turystyczny może sugerować, że przebycie danej trasy zajmie około 3 godzin, ale jeśli pogoda nie dopisze, albo rozbolą cię nogi, wyprawa może się przedłużyć.

Zastanów się także, w jakiej kolejności zaliczysz kolejne punkty wyprawy i jak przemieścisz się pomiędzy punktami noclegowymi. W przypadku podróży samochodem nie stanowi to problemu, ale jeśli korzystasz z PKS lub kolei, warto sprawdzić godziny ich kursów i alternatywne rozwiązania, na wypadek gdyby wybrane połączenie jednak zawiodło.

Warto także starannie przemyśleć, gdzie najlepiej zdecydować się na nocleg i z góry zarezerwować sobie upatrzone miejsce. Znalezienie pokoju lub pensjonatu w małej miejscowości może stanowić spore wyzwanie, dobrze więc zabrać się do załatwiania miejscówek dużo wcześniej. Szczególnie pomocny okaże się przy tym portal bookingowy, który prezentuje oferty usługodawców z niewielkich miasteczek i wsi, oraz osób prywatnych.

Zanim zdecydujesz się na rezerwację noclegu w konkretnym lokalu, koniecznie sprawdź opinię danego oferenta i skontaktuj się z nim. Dzięki temu unikniesz na miejscu rozczarowania, a rano z nowym zapasem energii udasz się w dalszą drogę. Wprawdzie rzetelny portal bookingowy stara się weryfikować wszystkie oferty ze swojej bazy, ale sytuacja potrafi zmienić się z dnia na dzień. Może się zdarzyć, że ktoś zrezygnuje z udostępniania obiektu pod noclegi, ale zapomni zdjąć swoje ogłoszenia. Czasem z kolei wybrane miejsce okaże się tymczasowo niedostępne z uwagi na remont lub modernizację.

Wycieczka zorganizowana na własną rękę stanowi świetny sposób na wykorzystanie urlopu. Udana wyprawa wymaga jednak wcześniejszych przygotowań i dobrej organizacji. Zaplanuj listę atrakcji turystycznych, trasę podróży i metody komunikacji pomiędzy poszczególnymi punktami programu. Znacznie wcześniej zweryfikuj i zarezerwuj także noclegi w wybranych miejscach. Przy odrobinie wysiłku tak zaplanowane wakacje dostarczą ci wiele radości i na długo zapadną w pamięć!

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!