AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI Porady
Jak bezpiecznie zarezerwować nocleg?
· autor: Administrator · 3230Jak bezpiecznie zarezerwować nocleg? W tym poradniku spróbujemy przybliżyć temat bezpiecznej rezerwacji noclegu. W internecie można znaleźć setki przypadków i skarg rozżalonych turystów, którzy dali się nabrać na "wirtualny nocleg", który nigdy nie istniał, a pomimo tego oszust, który dał fałszywe ogłoszenie, pobierał za niego zaliczki, przedpłaty za wcześniejsze rezerwacje. Co zrobić i jak postępować, by nie paść ofiarą takich oszustów? Zapraszamy do lektury!
Jak bezpiecznie zarezerwować nocleg?
Wyjazd na wczasy jest zawsze dużym przedsięwzięciem, planujemy, rozważamy różne propozycje miejsc i oczywiście poszukujemy odpowiednich obiektów noclegowych. W dobie internetu, znalezienie noclegu wydaje się dość prostym zadaniem. Jednak musimy wziąć na to poprawkę i uzbroić się w cierpliwość oraz dokładnie sprawdzać wybrane przez nas oferty, aby nie paść ofiarą oszustów, których niestety nie brakuje.
Większość z nas poszukuje ofert noclegowych w internecie, przeglądając różnego rodzaju portale pośredniczące w rezerwacji noclegów, prywatne strony internetowe z kwaterami, portale ogłoszeniowe czy po prostu szukając czegoś ciekawego na oficjalnych stronach hoteli. Każda z wymienionych wyżej opcji poszukiwania noclegów nie jest zła, jednakże zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie i nie dajmy się oszukać. W ostatnich latach, niestety bardzo dużo mówiono o oszustach proponujących atrakcyjne miejsca noclegowe, tak zwane oferty - widmo, wyłudzając przy tym niemałe zaliczki od klientów, następnie słuch po nich ginął, a oszukani zostawali bez pieniędzy, wakacji i z dodatkowym problemem na głowie. W takim razie co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Jak bezpiecznie zarezerwować nocleg? Na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji noclegów? Niżej postaramy się dokładnie wszystko wyjaśnić i pomóc wam, jak uchronić się od niechcianego oszustwa.
Na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji noclegów?
Turyści coraz częściej naciągani są na nieistniejące apartamenty i coraz trudniej jest nam uchronić się przed takim zagrożeniem. Istnieje wiele sposobów, żeby uniknąć felernej oferty. Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku byłoby korzystanie z ofert poleconych przez rodzinę lub bliskich znajomych, gdzie właściciele obiektu noclegowego to przyjaciele któregoś z członków rodziny lub naszych znajomych. Niestety nie każdy z nas ma takie możliwości, dlatego dla poszukujących innych form ochrony przed oszustwem, przedstawiamy kolejne rozwiązania. Jedną z popularniejszych ostatnio metod na zwiększenie bezpieczeństwa, jest płatność kartą. Niestety ta forma płatności, często nie jest akceptowana przez właścicieli wynajmujących apartamenty, czy prywatne kwatery. W takich przypadkach musimy zachować szczególną ostrożność. W internecie trafić możemy na setki stron internetowych oferujących wynajem apartamentów, pensjonatów czy prywatnych kwater na wakacje. Musimy jednak pamiętać, że dziś praktycznie każdy może stworzyć sobie stronę internetową. Przestępcy tworzą strony budzące zaufanie, na takich stronach należy zwrócić uwagę na ceny noclegów. Oszuści bardzo często wabią potencjalnych klientów, podając atrakcyjne ceny noclegów, oferowane apartamenty często nawet rzeczywiście istnieją, jednak oczywiście osoby dodające takie ogłoszenia nie są ich właścicielami. Przestępcy początkowo odbierają telefony, przesyłają mailem potwierdzenie rezerwacji i oczywiście pobierają odpowiednią kwotę zaliczki przelewem na ich konto bankowe.
Rezerwacja hotelu, pensjonatu czy apartamentu - na co zwrócić uwagę?
W przypadku rezerwacji hotelu lub pensjonatu zabezpieczyć możemy się całkiem łatwo. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w tych przypadkach najlepszą i łatwą formą zabezpieczenia się przed oszustwem będzie płatność kartą. Większość pensjonatów i hoteli akceptuje taką formę płatności, która daje nam duże poczucie bezpieczeństwa podczas rezerwacji noclegów. Tutaj, w sytuacji, gdyby okazało się, że zostaliśmy oszukani, musimy zwrócić się do banku, a ten odda nam pieniądze z powrotem na konto. Taki sam zwrot możemy otrzymać nawet w przypadku, jeśli dany obiekt istnieje, jednak warunki w pokoju znacznie różnią się od tych podanych w ofercie. Jeżeli, zdecydujemy się na wybór apartamentu, tutaj z płatnością plastikiem, może być trudniej. W tym przypadku, z pomocą przychodzą nam portale noclegowe, które pośredniczą w dokonywaniu rezerwacji. Dodajmy, że tego typu portali, również nie brakuje w internecie. Takie portale nie tylko zwiększają nasze bezpieczeństwo podczas rezerwacji noclegu, ale również łatwo pomogą nam znaleźć wolne apartamenty, w interesującym nas terminie, miejscu oraz cenie. Korzystając z usług portali pośredniczących, również możemy domagać się zwrotu pieniędzy, jeśli okazałoby się, że na przykład zarezerwowany i opłacony apartament nie istnieje. Co więcej, na tego typu portalach użytkownicy często pozostawiają opinie, które mogą być pomocne przy wyborze danego obiektu, jednak i w tym przypadku nie możemy w stu procentach sugerować się opiniami.
Prywatne kwatery i rezerwacje tanich noclegów - jak nie dać się oszukać?
Poszukując tańszych alternatyw noclegów, takich jak prywatne kwatery, pokoje, często określanych w internecie jako tanie noclegi, jesteśmy najbardziej narażeni na to, że padniemy ofiarą oszustów. Podczas rezerwacji tego typu obiektu, musimy zwracać uwagę, tak naprawdę na wszystko. Od szczegółowego przeczytania oferty ogłoszenia, sprawdzenie dostępnych form płatności i danych właścicieli obiektów, które zawsze powinny być dostępne dla potencjalnych klientów. Większość właścicieli prywatnych kwater do wynajęcia nie przyjmuje płatności kartą, najczęściej wymagana jest wpłata zaliczki za pomocą przelewu. W tym wypadku nie będzie już opcji zwrotu środków, jak to jest przy płatności kartą. W przypadku, gdyby okazało się, że zostaliśmy oszukani, bank nie może cofnąć płatności. Takich ofert raczej nie znajdziemy na portalach pośredniczących w dokonywaniu rezerwacji, tego typu oferty znajdziemy najczęściej na zwykłych portalach ogłoszeniowych. Poszukując noclegów w prywatnych kwaterach, jak już wspominaliśmy, najlepiej jest wybierać sprawdzone przez znajomych czy rodzinę oferty. Korzystając z internetu, warto sprawdzić, czy interesująca nas oferta jest dostępna na regionalnej stronie WWW, gdzie znajdują się ogłoszenia z danej miejscowości, a nie tylko na prywatnej stronie internetowej. Istnieje duża szansa, że administrator lub użytkownicy takiej regionalnej strony szybko zidentyfikują i usuną nieuczciwe ogłoszenie, dlatego przestępcy zazwyczaj ich unikają. Każda strona internetowa www prywatnych obiektów noclegowych, powinna posiadać własną domenę oraz profesjonalny adres mailowy. Skrzynka założona w darmowym i powszechnie dostępnym serwisie, również powinna wzbudzić wasze podejrzenia.
Jak jeszcze możemy się zabezpieczyć przed oszustwem?
Wyżej przedstawiliśmy kilka najistotniejszych metod jak uchronić się przed oszustwem podczas rezerwacji noclegów. Oczywiście to jeszcze nie wszystko, co możemy zrobić w tej kwestii. Sposobów na to, żeby nie zostać ofiarami przestępców, jest znacznie więcej. Pamiętajcie, żeby wpłacać zadatek, a nie zaliczkę. Umawiając się z właścicielem obiektu na przedpłatę, najlepiej będzie ustalić formę zadatku, z prawnego punktu widzenia jest to najkorzystniejsza forma zapłaty. Używajcie tego zwrotu w korespondencji oraz nie zapomnijcie umieścić go również w tytule przelewu. Jest to ważne, ponieważ, jeżeli nie doszłoby do wykonania usługi, usługodawca zobowiązany będzie wypłacić nam dwu krotność wpłaconej kwoty. Zwracajcie na to uwagę, jakiego zwrotu używać będzie właściciel obiektu. Kolejnym ważnym elementem przy rezerwowaniu noclegów i płatności, jest dokonywanie wpłat jedynie na rachunek bankowy. Każdy godny zaufania obiekt noclegowy, powinien podać numer rachunku bankowego, wraz z właściwymi danymi. Każda z alternatywnych form wpłaty zaliczki (takich jak PayPal, czy przekaz WesternUnion) proponowana przez właściciela obiektu, powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Oczywiście po dokonaniu przelewu zadatku, pamiętajmy o pozostawieniu dowodu wpłaty oraz zapisaniu historii korespondencji mailowej. Kolejnym, na co musicie zwrócić uwagę podczas szukania noclegu, to sprawdzenie, czy ogłoszenie, które was zainteresowało, nie jest anonimowe. Jeśli ogłoszenie zawiera minimalną ilość informacji, nie są w nim wyszczególnione kompletne dane kontaktowe do właściciela obiektu, takie jak numer telefonu, dokładny adres obiektu, e-mail, strona www oraz imię i nazwisko właściciela lub nazwa firmy, lepiej będzie wstrzymać się z rezerwacją. W tym przypadku anonimowość ogłoszenia nie może zwiastować nic dobrego i ewidentnie wskazuje, że autor ogłoszenia może mieć złe intencje. Dodatkowo, jeżeli chcemy zweryfikować autentyczność ogłoszenia, możemy sprawdzić adres kwatery w wyszukiwarce i skorzystać z Google Maps, w ten sposób upewnimy się, czy dany obiekt rzeczywiście istnieje, i czy zdjęcia ze strony obiektu zgadzają się z tym, co zobaczymy na Street Viev.
Jak nie dać się oszukać?
Wszystkie z wymienionych wyżej metod na uniknięcie oszustwa, podczas poszukiwań i rezerwacji noclegów jak najbardziej się sprawdzają i warto o nich pamiętać. Jednak niestety doskonale wiemy, że oszustów w dzisiejszych czasach nie brakuje i nie ma złotego środka na rozszyfrowanie przestępcy. Po prostu zawsze musimy być czujni. Gdyby okazało się, że pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności podczas rezerwacji obiektu noclegowego, zostaliście oszukani, nie wahajcie się zgłosić tego faktu na policję. Takie posunięcie znacznie zwiększy szanse na złapanie przestępcy i odzyskanie straconych środków oraz uchronienie innych przed oszustem.