AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI Porady
Podróżowanie z dziećmi – praktyczny poradnik
· autor: Administrator · 1968Skoro interesują Cię podróże, zakładamy, że jesteś ciekawy świata. A jak ciekawe świata jest Twoje dziecko? Mniej, tak samo, a może bardziej? No cóż, prawda jest taka, że… nikt nie jest tak ciekawy świata jak dziecko, tym bardziej małe dziecko i tym bardziej w podróży. I powiedzmy sobie szczerze, ta dziecięca ciekawość bywa uciążliwa. Jak zatem zadbać o to, by wakacje zarówno dzieciom, jak i rodzicom kojarzyły się z przyjemnością?
Podróżowanie z dziećmi – praktyczny poradnik
Przed Wami praktyczny przewodnik, który podpowie jak zaplanować wyjazd, aby móc czerpać z niego radość, zapewniając jednocześnie niesamowite wrażenia naszym pociechom.
Pierwszym krokiem w stronę idealnego wyjazdu z dziećmi jest wybranie odpowiedniego miejsca. Dlatego najlepiej unikać terenów niebezpiecznych oraz zbyt długich tras i zbyt wielu przesiadek. Za cel podróży warto obrać miejsce, które da zarówno nam, jak i naszym pociechom poczucie komfortu i pozwoli skutecznie wypocząć.
Krok drugi to odpowiednie przygotowania, które należy uzależnić od obranego wcześniej celu podróży. W tym punkcie warto zadbać o:
• ubezpieczenie – podczas wyjazdów z dziećmi trzeba być przygotowanym na dosłownie każdą okoliczność, dlatego warto dodatkowo się ubezpieczyć, a wyjeżdżając w bardziej odległe zakątki, dobrze jest także mieć przygotowaną listę miejsc, w których otrzymać możemy ewentualną pomoc medyczną,
• wizytę u lekarza – szczególnie przed podróżą w odleglejsze zakątki, warto skonsultować się z lekarzem oraz wykonać wszelkie niezbędne szczepienia,
• przygotowanie dokumentów – dobrze jest odpowiednio wcześniej sprawdzić ważność paszportów i dowodów osobistych, szczególnie jeśli celem naszej podróży jest zagranica,
• szczegółowe zaplanowanie podróży – samodzielne planowanie podróży nie należy może do najłatwiejszych, jednak w rezultacie oferuje dużo większą swobodę niż wyjazdy zorganizowane. Ważną zasadą jest dopasowanie wyjazdu do swojego budżetu, uzgodnienie dokładnej daty, szczegółową trasę podróży i, jeśli nie jedziemy samochodem zakup biletów, warto zaopatrzyć się także w mapy – niekoniecznie papierowe, jednak jeśli postawimy na te w wersji elektronicznej, najlepiej wybrać takie, które nie wymagają ciągłego połączenia z Internetem. Ponadto, przed wyruszeniem w podróż, polecamy przejrzeć przewodniki lub zerknąć na blogi opisujące miejsce, do którego się wybieramy. Poznanie kultury danego kraju lub miejsca, praktyczne wskazówki na temat poruszania się po mieście lub wyboru lokalnych potraw mogą okazać się bardzo cenne,
• rezerwację noclegów - podróżując z dziećmi, nie warto ryzykować i jechać w ciemno, z nadzieją, że odpowiednie zakwaterowanie znajdziecie dopiero, będąc na miejscu. Najlepiej zadbać o to wcześniej, aby nocleg odpowiadał Wam zarówno pod względem warunków, jak i ceny. Jeśli planujecie odkrywanie Polski i jej urokliwych zakątków i nie chcecie tracić czasu na przeglądanie niekończącej się ilości wyszukiwarek, zajrzyjcie na trivabook.pl – gdzie łatwo i szybko znajdziecie nocleg idealnie dopasowany do Waszych kryteriów,
• mądre spakowanie bagaży – co w tym przypadku oznacza słowo mądre? Dokładnie przemyślane i odpowiednie dla miejsca, w które się wybieramy. Zabrane ubrania powinny być zatem dopasowane do pogody i aktywności, które planujemy podjąć w destynacji docelowej. Buty wygodne, najlepiej sprawdzone, aby zapobiec ewentualnym otarciom. Podróżne ręczniki, które zajmują w bagażu o wiele mniej miejsca niż te tradycyjne. W zależności od wieku dzieci przydać się mogą również pieluszki i mokre chusteczki, a także nakrycia głowy i krem z filtrem – tu już bez względu na wiek wszystkich członków rodziny. Nie można zapomnieć również o podręcznej apteczce, w której znaleźć powinny się: leki przeciwbólowe, na gorączkę, na chorobę lokomocyjną, na biegunkę, na alergie, maść na ugryzienia, środek na komary, plastry, bandaże,
• wózek lub nosidło – jeśli podróżujemy z małym dzieckiem, zastanowić należy się nad wygodnym i poręcznym sposobem przemieszczania się na miejscu. Jeśli wybieramy się w góry, z pewnością lepszym wyborem będzie nosidło, które można łatwo przymocować do plecaka ze stelażem. Jeśli jednak przed nami spacery po płaskim terenie, warto postawić na wózek.
Do przygotowań warto zaangażować również dzieci, to przecież Wasza wspólna podróż! Rozmowa o miejscu, do którego się wybieracie i o czekających tam atrakcjach, wzbudzi w nich ciekawość i radość oczekiwania.
Gdy wszystko jest już zaplanowane, zarezerwowane i spakowane, a dzieci mają w ręku ulubioną zabawkę pora ruszyć w drogę!
Podróż z dzieckiem na pokładzie nierzadko kojarzy się z koszmarem, jednak walce nie musi taka być. Wszystko oczywiście zależy od wieku, w jakim są pociechy, ale warto spróbować nauczyć się panować nad tym ewentualnym chaosem. Kluczem do sukcesu, a przynajmniej jedną z jego wielu składowych jest robienie częstych przerw podczas podróży oraz odpowiednie ich wykorzystywanie. Zabawa, która pozwoli dziecku, pozbyć się nadmiaru energii może okazać się zbawienna podczas kolejnych etapów wycieczki. Zadbajcie także o wygodną poduszkę i koc, które zagwarantują maluchowi komfort, a drobne przekąski pod ręką mogą pomóc nie tylko podczas nagłych napadów głodu, ale również urozmaicą monotonną podróż. Pozostając w temacie monotonii, warto zabrać ze sobą tablet do oglądania bajek oraz gry i zagadki, które wspólnie rozwiązywać będzie podczas jazdy cała rodzina. A może wspólne wymyślanie opowiadania na temat tego, co widać za oknem? Możliwości jest naprawdę wiele.
Gdy po trudach podróży wreszcie wspólnie dotrzecie do jej celu, warto postawić na dobry nastrój. Dzieci od razu wyczuwają niepokój czy rozdrażnienie dlatego zachowanie spokoju i pozytywne nastawienie rodziców, wpłynie korzystnie także na nie.
Na samym początku podzielmy obowiązki – wzajemna pomoc i współpraca na pewno ułatwią rodzinny wypoczynek. Warto jednak nieco odpuścić, przecież ma być przede wszystkim przyjemnie! Gdy już trochę zadomowimy się w nowym miejscu, pora postawić na ciekawe rozrywki dla dzieci – może to być zbieranie kamyków, budowanie zamków z piasku czy pluskanie się w wodzie. A może wspólne mini wycieczki i odkrywanie intrygujących miejsc?
To, że podróżowanie z dziećmi wymaga bardziej zaangażowanego i uważnego planowania, pomysłowości oraz czasu, jest prawdą. Jednak gdy już sobie z tym poradzimy, radość z wyjazdu wynagrodzi wszystkie trudy. Pamiętajmy, że wspólne podróże to szansa na zacieśnienie rodzinnych więzi, zwłaszcza gdy dzieci są już nieco starsze. Podejmowane razem aktywności i zabawy dostarczają tematów do rozmów i frajdę całej rodzinie. A doświadczenia i umiejętności, które dzieci zbiorą podczas podróżowania z rodzicami, mogą im służyć przez całe życie.