AKTUALNOŚCI Atrakcje w Polsce

Największe atrakcje Podkarpacia

 ·  autor: Administrator  ·   3216

Południowo-wschodnie tereny naszego kraju kojarzone są głównie z Bieszczadami. I prawidłowo, jednak poza tymi dość dzikimi jeszcze górami całe Podkarpacie jest jednym z najbardziej interesujących, niezwykle różnorodnych i bogatych w zabytki i atrakcje regionów Polski. Dlatego postanowiliśmy przedstawić Wam podkarpackie skarby, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Poznajcie zatem mało jeszcze znane Podkarpacie.

Największe atrakcje Podkarpacia - Co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Atrakcje Podkarpacia

Fot. Atrakcje Podkarpacia

Na przestrzeni lat utarło się i zapewne tak już zostanie, że Podkarpacie nieodłącznie kojarzone jest z Bieszczadami, a przez niektórych nawet wyłącznie z Bieszczadami. Jednak w Polsce to nadal województwo podkarpackie posiada dużo ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć na Podkarpaciu.

Te, wciąż jeszcze dzikie, majestatycznie górskie tereny oczywiście zasługują na zachwyt i poświęcić im trzeba na pewno nie jeden artykuł, jednak w poniższym tekście postanowiliśmy je pominąć i skupić się na innych skarbach tego regionu.

Chcemy pokazać Wam mniej znane, jednak równie mocno zasługujące na uwagę miejsca Podkarpacia, a być może zapragniecie zobaczyć je wszystkie na własne oczy. Nie zapomnijcie odwiedzić w Trzcinicy atrakcyjne miejsce, gdzie znajduje się gród i wioski oraz skarb ukryty przez słowiańskiego władcę - Karpacka Troja.

NOCLEGI W GÓRACH - https://trivabook.pl/noclegi-w-gorach

 

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu? Rezerwat przyrody Zwiezło

Atrakcje Podkarpacia - rzeka

Pozostając przy dzikiej naturze, z której głównie słynie Podkarpacie, jako pierwsze pod lupę postanowiliśmy wziąć tamtejsze rezerwaty. Jednym z nich jest Rezerwat Zwiezło, w którym znajdują się niezwykle urokliwe, magiczne wręcz Jeziorka Duszatyńskich, powstałe w wyniku ulewnych deszczy w 1907 roku. Rezerwat ten skrywa także inne piękne miejsca, do których z pewnością należy kaskadowy wodospad na Potoku Olchowatym oraz malowniczy Szlak Beskidzki prowadzący od Komańczy po Chryszczate.

Ciekawe miejsca Podkarpacia - Rezerwat Prządki

Rezerwat Prządki

Fot. Rezerwat Prządki - atrakcje, które warto zobaczyć na Podkarpaciu

Innym, zasługującym na uwagę rezerwatem jest Rezerwat Prządki. Podziwiać tu można unikalne skalne twory zwane „grzybkami”, które powstały w wyniku erozji i niektóre z nich osiągają wysokość, sięgającą nawet do 20 metrów, inne z kolei do złudzenia przypominają ludzkie postacie. Przed wiekami istniało tu grodzisko, o czym świadczy odnalezione na terenie Rezerwatu cmentarzysko kurhanowe. To miejsce bez wątpienia skrywa w sobie jeszcze wiele tajemnic.

Arboretum w Bolestraszycach

Dla miłośników fauny i flory interesującymi miejscami będą również Arboretum w Bolestraszycach, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych oraz Centrum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

 

Jeśli interesują Cię Bieszczady jesienią, to polecamy artykuł pod tym właśnie tytułem w dziale "warto zobaczyć".

Skansen w Sanoku

Skansen w Sanoku

Fot. Skansen w Sanoku - atrakcje, które warto zobaczyć na Podkarpaciu

Zespół zamkowy rodu Lubomirskich w Łańcucie

Zespół zamkowy rodu Lubomirskich w Łańcucie

Jednak Podkarpacie to nie tylko piękna natura, ale także niezwykle bogata i fascynująca historia oraz powstałe dzięki niej zabytki. Będąc w tym regionie, koniecznie zobaczyć trzeba zespół zamkowy rodu Lubomirskich w Łańcucie. Budowla ta wzniesiona została w XVII wieku i obecnie uchodzi za jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w naszym kraju rezydencji magnackich. Wnętrza neobarokowego zamku to najprawdziwsza skarbnica sztuki. Zobaczyć można tu bogato zdobione komnaty z XVII wieku – w tym Salę Balową, Wielką Jadalnię oraz magnackie sypialnie i łazienki. Wrażenie na zwiedzających robi także zamkowa Galeria Rzeźb i rozległy park.

 

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim atrakcje Podkarpacia

Fot. Zamek w Baranowie Sandomierskim atrakcje, które warto zobaczyć na Podkarpaciu

Polecamy także inne zamki Podkarpacia - zamek w Baranowie Sandomierskim oraz w Krasiczynie. Obie te budowle to niezwykle piękne perły renesansu. Ten pierwszy - zamek w Baranowie Sandomierskim pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku i zaprojektowany został przed słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego. Charakterystycznym miejscem tego zamku jest imponujący dziedziniec, a także pochodzące w późniejszego okresu secesyjna kaplica.

Warto zobaczyć na Podkarpaciu - Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie atrakcja na Podkarpaciu

Zamek w Krasiczynie jest z kolei przykładem późnego renesansu. Wzniesiony został na planie kwadratu i wyróżnia się jedynymi w swoim rodzaju czterema, zupełnie różnymi od siebie wieżami – Boską, Papieską, Królewską i Szlachecką.

 

Pałac Łosiów w Narolu - Atrakcje Podkarpacia

Miłośnikom architektury polecamy także inne piękne budowle Podkarpacia - pałac Łosiów w Narolu, pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz Dwór Kombornia w Korczynie, którego historia sięga czasów Karola Wielkiego.

 

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO

Pisząc o Podkarpaciu, nie można zapomnieć o Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, które nie ominęła również tego regionu. Wpisano na nią 6 ze 130 unikatowych zabytków ujętych w Szlak Architektury Drewnianej i należą do nich - będący największym drewnianym kościołem gotyckim w Europie – kościół w Haczowie, pochodzący z I połowy XV wieku, niewiele młodszy kościół w Bliznem, a także cerkwie w Chotyńcu, Smolniku, Turzańsku i Radrużu.

 

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce - Atrakcje Podkarpacia

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego - Atrakcje Podkarpacia

Na Podkarpaciu nie brakuje także muzeów, a jednym z ciekawszych jest Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Nie wszyscy wiedzą, ale to właśnie w podkarpackiej Bóbrce powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. W Muzeum do dziś zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Dla turystów przygotowano tu 4 trasy oprowadzania, dając odwiedzającym muzeum wybór najlepszego sposobu poznania najstarszej w świecie kopalni ropy naftowej.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie - Atrakcje Podkarpacia

Na uwagę zasługuje również Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, będące pierwszym w Polsce muzeum przedstawiające dziedzictwo i technikę szklanego hutnictwa w nowoczesnej formule. Dzięki wizycie w tym miejscu w interaktywny sposób można odkryć, jak fascynujący jest świat szkła. A dzięki pokazom wytwarzania szkła poznać go dosłownie od samego początku… od wsypania kwarcowego piasku do hutniczego pieca. Co więcej, zwiedzający mogą aktywnie wziąć w nich udział. Centrum jest również galerią prezentującą szkło artystyczne, jak i użytkowe, a latem organizowane są laserowe pokazy 3D-mappingu wyświetlane na elewacji budynku.

Nasz mini przewodnik po Podkarpaciu sprawił, że już chcecie pakować walizki? Jednak zaraz, zaraz... co z zakwaterowaniem? Żaden problem! Zajrzyjcie na stronę trivabook.pl, gdzie znajdziecie noclegi idealnie dopasowane do Waszych potrzeb.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!