AKTUALNOŚCI Atrakcje w Polsce

Największe atrakcje Podkarpacia

 ·  autor: Administrator  ·   602

Południowo-wschodnie tereny naszego kraju kojarzone są głównie z Bieszczadami. I prawidłowo, jednak poza tymi dość dzikimi jeszcze górami całe Podkarpacie jest jednym z najbardziej interesujących, niezwykle różnorodnych i bogatych w zabytki i atrakcje regionów Polski. Dlatego postanowiliśmy przedstawić Wam podkarpackie skarby, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Poznajcie zatem mało jeszcze znane Podkarpacie.

Największe atrakcje Podkarpacia

Atrakcje Podkarpacia

Na przestrzeni lat utarło się i zapewne tak już zostanie, że Podkarpacie nieodłącznie kojarzone jest z Bieszczadami, a przez niektórych nawet wyłącznie z Bieszczadami. Te, wciąż jeszcze dzikie, majestatycznie górskie tereny oczywiście zasługują na zachwyt i poświęcić im trzeba na pewno nie jeden artykuł, jednak w poniższym tekście postanowiliśmy je pominąć i skupić się na innych skarbach tego regionu.

Chcemy pokazać Wam mniej znane, jednak równie mocno zasługujące na uwagę miejsca Podkarpacia, a być może zapragniecie zobaczyć je wszystkie na własne oczy.

Rezerwat przyrody Zwiezło

Atrakcje Podkarpacia - rzeka

Pozostając przy dzikiej naturze, z której głównie słynie Podkarpacie, jako pierwsze pod lupę postanowiliśmy wziąć tamtejsze rezerwaty. Jednym z nich jest Rezerwat Zwiezło, w którym znajdują się niezwykle urokliwe, magiczne wręcz Jeziorka Duszatyńskich, powstałe w wyniku ulewnych deszczy w 1907 roku. Rezerwat ten skrywa także inne piękne miejsca, do których z pewnością należy kaskadowy wodospad na Potoku Olchowatym oraz malowniczy Szlak Beskidzki prowadzący od Komańczy po Chryszczate.

 

Rezerwat Prządki

Rezerwat Prządki

Innym, zasługującym na uwagę rezerwatem jest Rezerwat Prządki. Podziwiać tu można unikalne skalne twory zwane „grzybkami”, które powstały w wyniku erozji i niektóre z nich osiągają wysokość, sięgającą nawet do 20 metrów, inne z kolei do złudzenia przypominają ludzkie postacie. Przed wiekami istniało tu grodzisko, o czym świadczy odnalezione na terenie Rezerwatu cmentarzysko kurhanowe. To miejsce bez wątpienia skrywa w sobie jeszcze wiele tajemnic.

 

Arboretum w Bolestraszycach

Dla miłośników fauny i flory interesującymi miejscami będą również Arboretum w Bolestraszycach, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych oraz Centrum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

 

Jeśli interesują Cię Bieszczady jesienią, to polecamy artykuł pod tym właśnie tytułem w dziale "warto zobaczyć".

Skansen w Sanoku

Skansen w Sanoku

Zespół zamkowy rodu Lubomirskich w Łańcucie

Zespół zamkowy rodu Lubomirskich w Łańcucie

Jednak Podkarpacie to nie tylko piękna natura, ale także niezwykle bogata i fascynująca historia oraz powstałe dzięki niej zabytki. Będąc w tym regionie, koniecznie zobaczyć trzeba zespół zamkowy rodu Lubomirskich w Łańcucie. Budowla ta wzniesiona została w XVII wieku i obecnie uchodzi za jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w naszym kraju rezydencji magnackich. Wnętrza neobarokowego zamku to najprawdziwsza skarbnica sztuki. Zobaczyć można tu bogato zdobione komnaty z XVII wieku – w tym Salę Balową, Wielką Jadalnię oraz magnackie sypialnie i łazienki. Wrażenie na zwiedzających robi także zamkowa Galeria Rzeźb i rozległy park.

 

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim atrakcje Podkarpacia

Polecamy także inne zamki Podkarpacia - zamek w Baranowie Sandomierskim oraz zamek w Krasiczynie. Obie te budowle to niezwykle piękne perły renesansu. Ten pierwszy - zamek w Baranowie Sandomierskim pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku i zaprojektowany został przed słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego. Charakterystycznym miejscem tego zamku jest imponujący dziedziniec, a także pochodzące w późniejszego okresu secesyjna kaplica.

 

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie atrakcja na Podkarpaciu

Zamek w Krasiczynie jest z kolei przykładem późnego renesansu. Wzniesiony został na planie kwadratu i wyróżnia się jedynymi w swoim rodzaju czterema, zupełnie różnymi od siebie wieżami – Boską, Papieską, Królewską i Szlachecką.

 

Pałac Łosiów w Narolu

Miłośnikom architektury polecamy także inne piękne budowle Podkarpacia - pałac Łosiów w Narolu, pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz Dwór Kombornia w Korczynie, którego historia sięga czasów Karola Wielkiego.

 

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO

Pisząc o Podkarpaciu, nie można zapomnieć o Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, które nie ominęła również tego regionu. Wpisano na nią 6 ze 130 unikatowych zabytków ujętych w Szlak Architektury Drewnianej i należą do nich - będący największym drewnianym kościołem gotyckim w Europie – kościół w Haczowie, pochodzący z I połowy XV wieku, niewiele młodszy kościół w Bliznem, a także cerkwie w Chotyńcu, Smolniku, Turzańsku i Radrużu.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego - Atrakcje Podkarpacia

Na Podkarpaciu nie brakuje także muzeów, a jednym z ciekawszych jest Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Nie wszyscy wiedzą, ale to właśnie w podkarpackiej Bóbrce powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. W Muzeum do dziś zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Dla turystów przygotowano tu 4 trasy oprowadzania, dając odwiedzającym muzeum wybór najlepszego sposobu poznania najstarszej w świecie kopalni ropy naftowej.

 

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Na uwagę zasługuje również Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, będące pierwszym w Polsce muzeum przedstawiające dziedzictwo i technikę szklanego hutnictwa w nowoczesnej formule. Dzięki wizycie w Centrum w interaktywny sposób można odkryć, jak fascynujący jest świat szkła. A dzięki pokazom wytwarzania szkła poznać go dosłownie od samego początku… od wsypania kwarcowego piasku do hutniczego pieca. Co więcej, zwiedzający mogą aktywnie wziąć w nich udział. Centrum jest również galerią prezentującą szkło artystyczne, jak i użytkowe, a latem organizowane są laserowe pokazy 3D-mappingu wyświetlane na elewacji budynku.

 

Nasz mini przewodnik po Podkarpaciu sprawił, że już chcecie pakować walizki? Jednak zaraz, zaraz... co z zakwaterowaniem? Żaden problem! Zajrzyjcie na stronę trivabook.pl, gdzie znajdziecie noclegi idealnie dopasowane do Waszych potrzeb.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!