AKTUALNOŚCI Porady

Zasady prowadzenia usług noclegowych w czasie epidemii COVID-19

 ·  autor: Administrator  ·   1430

Pandemia koronawirusa nie ustępuje, a wraz z nią wprowadzane są nowe obostrzenia, które dotyczą niemalże wszystkich sektorów gospodarki, w tym w dużym stopni turystyki i hotelarstwa. Pensjonaty, kwatery prywatne i inne obiekty noclegowe muszą przestawić się na zupełnie nowe tory. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc bezpiecznie przyjmować gości? Jakie kroki podjąć, by zachęcić turystów do przyjazdu? Szczegóły w poniższym artykule.

Zasady prowadzenia usług noclegowych w czasie epidemii COVID-19

Dla właścicieli pensjonatów, kwater prywatnych oraz innych obiektów noclegowych obecny czas nie jest łatwy – wymaga konieczności przestrzegania szeregu ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej. Warto jednak zrobić wszystko, by przyciągnąć klientów i jednocześnie sprostać wytycznym rządu związanym z obostrzeniami. Tym bardziej, że turystom bardzo zależy na wyborze bezpiecznego obiektu noclegowego – w którym mocno przestrzega się zasad higieny. Co ciekawe, coraz więcej gości dopytuje, czy każdy nawet najmniejszy przedmiot w pokoju na pewno został zdezynfekowany.

Dystans, dezynfekcja, maseczki

Wiele podstawowych zaleceń znanych jest już od dłuższego czasu, część obowiązuje w przestrzeni publicznej od początku pandemii, a część wprowadzona została w późniejszym okresie. Oto najistotniejsze zasady, których trzeba przestrzegać w obiektach noclegowych, aby móc bezpiecznie przyjmować gości:

• Umieszczenie na terenie obiektu noclegowego dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet.

• Wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych instrukcji dot. mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i nakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji także instrukcji prawidłowej dezynfekcji rąk.

• Przygotowanie i umieszczenie w widocznym miejscu potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz do służb medycznych.

• Po każdym pobycie gości konieczne jest rutynowe sprzątnięcie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia, albo po sprzątnięciu pomieszczenia - dokonanie ozonowania/ zamgławiania/ dekontaminacji z użyciem innych dedykowanych technologii.

• Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji w okresie zgodnym z instrukcją urządzenia służącego do dekontaminacji, alb zaleceń producenta zastosowanych technologii.

• Personel sprzątający powinien być wyposażony i przestrzegać używania jednorazowej maseczki, rękawiczek, a w razie potrzeby jednorazowego fartucha z długim rękawem. Pościel i ręczniki należy prać w temp. min 60º C z dodatkiem detergentu. Prane i dostarczane powinny być w reżimie sanitarnym.

• W pomieszczeniach i salach określanych, jako powierzchnie wspólne – sale zabaw, świetlice, restauracje należy przestrzegać wymaganego dystansu przestrzennego między personelem, a gośćmi oraz pomiędzy gośćmi (minimum 2 metry).

• Zapewnienie sprzętu i środków oraz monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem regularnego dezynfekowania powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich.

• Jeżeli dany obiekt posiada recepcję, warto zamontować w tym miejscu ścianki z plexi. Pracownicy muszą przyjmować gości w maseczkach, wskazane są także rękawiczki.

• Zakaz przebywania w danym obiekcie noclegowym osób, które nie są w nim zakwaterowane.

• Rekomenduje się także, aby w recepcji była możliwość zakupu maseczek ochronnych oraz środków do dezynfekcji rąk.

• Wszystkich gości przybyłych na miejsce należy poinformować o wprowadzonych procedurach bezpieczeństwa i reżimie sanitarnym.

• Osoba z wyraźnymi oznakami choroby (m. in. kaszel, duszność, złe samopoczucie) nie powinna być wpuszczona na teren danego obiektu noclegowego.

Ważne!

Bardzo ważnym krokiem jest także wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia lub pokoju, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

W przypadku stwierdzenia wyraźnych objawów chorobowych u gościa danego obiektu, należy go odizolować w przeznaczonym do tego pomieszczeniu, powiadomić pogotowie ratunkowe oraz zgłosić incydent do kierownictwa obiektu. Obszary, w których przebywała i poruszała się taka osoba, powinny być poddane sprzątaniu i dezynfekcji w zakresie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze itp.).

Elastyczność i komfort planowania pobytu

Aby przyciągnąć gości do swojego obiektu noclegowego w tym nieciekawym czasie, warto zadbać również o jasne zasady i zaoferować turystom jak największą elastyczność oraz komfort planowania pobytu. Należy m.in. jasno określić zasady anulowania rezerwacji oraz wpłaty zaliczki i ewentualnego jej zwrotu. Można tu zaproponować np. bezpłatne anulowanie rezerwacji i bezproblemowy zwrot wpłaconej zaliczki na konto lub możliwość wykorzystania jej w innym dogodnym terminie. Warto także wyraźnie komunikować możliwość realizacji bonów turystycznych, co z pewnością przyciągnie na wypoczynek rodziny z dziećmi.

Obecnie działalność obiektów noclegowych ogranicza się głównie do ich podstawowej funkcji - miejsca do spania dla turystów. Wszystkie dodatkowe atrakcje muszą poczekać na lepsze czasy. Trzeba podkreślić, że obiekty noclegowe, które posiadają na swojej stronie i w swoich mediach społecznościowych dokładne informacje o ofercie oraz jasno zakomunikowane zasady higieny i bezpieczeństwa, mają nawet dwa razy więcej zapytań niż inne. Widać, że turyści coraz świadomiej podchodzą do tych kwestii i wybierając się na wypoczynek, zwracają na to szczególną uwagę, są także bardziej odpowiedzialni. Dlatego w każdy możliwy sposób należy podkreślać, że Twój obiekt noclegowy jest bezpieczny, otwarty na potrzeby gości, którzy podczas pobytu nigdy nie zostaną pozostawieni sami sobie.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!