AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI Porady
Zasady prowadzenia usług noclegowych w czasie epidemii COVID-19
· autor: Administrator · 1521Pandemia koronawirusa nie ustępuje, a wraz z nią wprowadzane są nowe obostrzenia, które dotyczą niemalże wszystkich sektorów gospodarki, w tym w dużym stopni turystyki i hotelarstwa. Pensjonaty, kwatery prywatne i inne obiekty noclegowe muszą przestawić się na zupełnie nowe tory. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc bezpiecznie przyjmować gości? Jakie kroki podjąć, by zachęcić turystów do przyjazdu? Szczegóły w poniższym artykule.
Zasady prowadzenia usług noclegowych w czasie epidemii COVID-19
Dla właścicieli pensjonatów, kwater prywatnych oraz innych obiektów noclegowych obecny czas nie jest łatwy – wymaga konieczności przestrzegania szeregu ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej. Warto jednak zrobić wszystko, by przyciągnąć klientów i jednocześnie sprostać wytycznym rządu związanym z obostrzeniami. Tym bardziej, że turystom bardzo zależy na wyborze bezpiecznego obiektu noclegowego – w którym mocno przestrzega się zasad higieny. Co ciekawe, coraz więcej gości dopytuje, czy każdy nawet najmniejszy przedmiot w pokoju na pewno został zdezynfekowany.
Dystans, dezynfekcja, maseczki
Wiele podstawowych zaleceń znanych jest już od dłuższego czasu, część obowiązuje w przestrzeni publicznej od początku pandemii, a część wprowadzona została w późniejszym okresie. Oto najistotniejsze zasady, których trzeba przestrzegać w obiektach noclegowych, aby móc bezpiecznie przyjmować gości:
• Umieszczenie na terenie obiektu noclegowego dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet.
• Wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych instrukcji dot. mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i nakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji także instrukcji prawidłowej dezynfekcji rąk.
• Przygotowanie i umieszczenie w widocznym miejscu potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz do służb medycznych.
• Po każdym pobycie gości konieczne jest rutynowe sprzątnięcie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia, albo po sprzątnięciu pomieszczenia - dokonanie ozonowania/ zamgławiania/ dekontaminacji z użyciem innych dedykowanych technologii.
• Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji w okresie zgodnym z instrukcją urządzenia służącego do dekontaminacji, alb zaleceń producenta zastosowanych technologii.
• Personel sprzątający powinien być wyposażony i przestrzegać używania jednorazowej maseczki, rękawiczek, a w razie potrzeby jednorazowego fartucha z długim rękawem. Pościel i ręczniki należy prać w temp. min 60º C z dodatkiem detergentu. Prane i dostarczane powinny być w reżimie sanitarnym.
• W pomieszczeniach i salach określanych, jako powierzchnie wspólne – sale zabaw, świetlice, restauracje należy przestrzegać wymaganego dystansu przestrzennego między personelem, a gośćmi oraz pomiędzy gośćmi (minimum 2 metry).
• Zapewnienie sprzętu i środków oraz monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem regularnego dezynfekowania powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich.
• Jeżeli dany obiekt posiada recepcję, warto zamontować w tym miejscu ścianki z plexi. Pracownicy muszą przyjmować gości w maseczkach, wskazane są także rękawiczki.
• Zakaz przebywania w danym obiekcie noclegowym osób, które nie są w nim zakwaterowane.
• Rekomenduje się także, aby w recepcji była możliwość zakupu maseczek ochronnych oraz środków do dezynfekcji rąk.
• Wszystkich gości przybyłych na miejsce należy poinformować o wprowadzonych procedurach bezpieczeństwa i reżimie sanitarnym.
• Osoba z wyraźnymi oznakami choroby (m. in. kaszel, duszność, złe samopoczucie) nie powinna być wpuszczona na teren danego obiektu noclegowego.
Ważne!
Bardzo ważnym krokiem jest także wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia lub pokoju, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
W przypadku stwierdzenia wyraźnych objawów chorobowych u gościa danego obiektu, należy go odizolować w przeznaczonym do tego pomieszczeniu, powiadomić pogotowie ratunkowe oraz zgłosić incydent do kierownictwa obiektu. Obszary, w których przebywała i poruszała się taka osoba, powinny być poddane sprzątaniu i dezynfekcji w zakresie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze itp.).
Elastyczność i komfort planowania pobytu
Aby przyciągnąć gości do swojego obiektu noclegowego w tym nieciekawym czasie, warto zadbać również o jasne zasady i zaoferować turystom jak największą elastyczność oraz komfort planowania pobytu. Należy m.in. jasno określić zasady anulowania rezerwacji oraz wpłaty zaliczki i ewentualnego jej zwrotu. Można tu zaproponować np. bezpłatne anulowanie rezerwacji i bezproblemowy zwrot wpłaconej zaliczki na konto lub możliwość wykorzystania jej w innym dogodnym terminie. Warto także wyraźnie komunikować możliwość realizacji bonów turystycznych, co z pewnością przyciągnie na wypoczynek rodziny z dziećmi.
Obecnie działalność obiektów noclegowych ogranicza się głównie do ich podstawowej funkcji - miejsca do spania dla turystów. Wszystkie dodatkowe atrakcje muszą poczekać na lepsze czasy. Trzeba podkreślić, że obiekty noclegowe, które posiadają na swojej stronie i w swoich mediach społecznościowych dokładne informacje o ofercie oraz jasno zakomunikowane zasady higieny i bezpieczeństwa, mają nawet dwa razy więcej zapytań niż inne. Widać, że turyści coraz świadomiej podchodzą do tych kwestii i wybierając się na wypoczynek, zwracają na to szczególną uwagę, są także bardziej odpowiedzialni. Dlatego w każdy możliwy sposób należy podkreślać, że Twój obiekt noclegowy jest bezpieczny, otwarty na potrzeby gości, którzy podczas pobytu nigdy nie zostaną pozostawieni sami sobie.