AKTUALNOŚCI Warto zobaczyć

Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce

 ·  autor: Administrator  ·   1914

Zastanawiasz się jakie tajemnicze miejsca w Polsce odwiedzić podczas przyszłego urlopu lub weekendu? Może poza oczywistymi atrakcjami warto rozejrzeć się za czymś bardziej tajemniczym. W Polsce wiele jest miejsc, skrywających swoje sekrety, z którymi wiążą się fascynujące, nierzadko tragiczne historie. Przedstawiamy Wam miejsce, które zrobiły na nas największe wrażenie. Odkryj je razem z nami!

Tajemnicze miejsca w Polsce

Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce

NOCLEGI W GÓRACH

Kaplica Czaszek w Czermnej

 

Kaplica Czaszek w Czermnej - Tajemnicze miejsca w Polsce

Fot. Tajemnicze miejsca w Polsce - Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica to cmentarzysko zamknięte w czterech ścianach wielkiego, wspólnego grobowca ofiar wojen Śląskich oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku. 3 tysiące czaszek i ludzkich kości wypełnia wszystkie ściany i sufit. Z kolei pod podłogą znajduje się kolejne 20-30 tysięcy ludzkich szczątków. Kaplica wybudowana została w 1776 roku i jest jedyną tego typu budowlą w Polsce i jedną z trzech w Europie.

Nie da się ukryć, że miejsce to nieco przeraża i pozostawia dość przejmujące wrażenie.

Projekt Riese w Górach Sowich

Fot. Tajemnicze miejsca w Polsce - Projekt Riese w Górach Sowich

Ten podziemny obiekt w przeszłości miał być jedną z kwater głównych Adolfa Hitlera, a dziś jest najbardziej tajemniczym tego typu w naszym kraju. Riese, czyli po polsku Olbrzym to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec mającego miejsce Górach Sowich i na zamku Książ. Budowa kompleksu, który nigdy nie został ukończony, pochłonęła wiele ofiar - do pracy w nieludzkich warunkach wykorzystywano więźniów z okolicznych obozów, tylko nielicznym z nich udało się przeżyć.

Obecnie do zwiedzania udostępnione są trzy części obiektu: Osówka, Włodarz i sztolnie Walimskie.

 

Gryfino – Krzywy Las

Na zlokalizowany koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim Krzywy Las składają się naprawdę niecodzienne drzewa. Rosnące tu sosny zdają się swoim kształtem przypominać niezwykle elegancko wygiętą łabędzią szyję. W jaki sposób powstał ten las? To pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Teorii na ten temat jest wiele, a jedna z nich mówi, że winni temu są żołnierze, którzy po sadzonkach drzew przejechali czołgiem. Inna z kolei, przedstawia sprawę nieco inaczej, tłumacząc, że sadzonki sosen przycinane były tuż nad najniższą gałązką, która po wszystkim przejęła rolę głównego pnia.

Krzywy Las w Gryfinie

Fot. Tajemnicze miejsca w Polsce - Krzywy Las w Gryfinie

To doskonałe miejsce na rodzinne spacery, pikniki i wyciszający odpoczynek.

 

Odry – polskie kamienne kręgi to najbardziej tajemnicze miejsce w Polsce

W głębi sosnowych lasów Borów Tucholskich, tam, gdzie ścieżkę osłaniają bujne porosty, a dźwięk kroków tłumią miękkie poduszki mchu, odnaleźć można koncentrycznie ułożone głazy, tworzące dwanaście kręgów. Co symbolizują? Interpretacji tego miejsca jest bez liku – kręgi tworzyć miały kalendarz, portal czasoprzestrzenny, a jedna z legend mówi nawet, że kręgi to zaklęci w kamień turyści. Prawdziwa historia jest jednak nieco inna – kręgi to cmentarzyska pochodzących ze Skandynawii Gotów, którzy przed wiekami wędrowali przez te tereny. Mimo że dotarcie do tego magicznego miejsca nie należy do najłatwiejszych, trud drogi wynagrodzą piękne widoki i krystalicznie czyste powietrze zielonych płuc Polski.

Odry kamienne kręgi w Borach Tucholskich

Fot. Odry kamienne kręgi w Borach Tucholskich - Tajemnicze miejsca w Polsce

 

Bory Tucholskie - kamienne kręgi

Fot. Tajemnicze miejsca w Polsce - Bory Tucholskie - kamienne kręgi

 

Kłomino - tajemnicze miasto widmo

Zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim Kłomino to jedyne miasto widmo w Polsce. Patrząc na puszczone budynki mieszkalne, ruiny i wszechogarniającą pustkę trudno uwierzyć, że jeszcze w 1992 roku miejsce to tętniło życiem. Kłomino powstało w latach 30. XX wieku, jako niemieckie militarne miasteczko. W 1939 roku koszarowe budynki zostały przekształcone w obóz jeniecki dla oficerów, w którym więziono głównie Polaków i Rosjan. Po wojnie teren przejęła Armia Radziecka, która przetrzymywała tu niemieckich żołnierzy. Po wojnie stworzono w Kłominie miasteczko dla oficerów radzieckich i ich rodzin, które opustoszało na początku lat 90., wraz z wyjazdem ostatnich Rosjan.

 

Kopice – pałac jak z bajki

Z pewnością wszyscy znamy romantyczną historię Kopciuszka, która bardzo przypomina historię bohaterów, zamieszkujących pałac w Kopicach pod Grodkowem w XIX wieku. 6-letnia wówczas córka służącej - Jaonna Gryczik odziedziczyła po swoim gospodarzu niemałą fortunę, z której po latach, wraz z mężem hrabią Hansenem Schaffgotschem stworzyła jedną z najpiękniejszych rezydencji na Śląsku, goszcząc w niej znakomitych artystów, polityków, baronów. Otoczony z trzech stron stawami budynek nazywany był także pałacem na wodzie. Potomkowie rodziny von Schaffgotsch zamieszkiwali rezydencję do 1945 roku, po czym budynek zaczął niszczeć, a jego wyposażenie znikać. Dziś pałac raczej straszy swoim wyglądem, chociaż dookoła wciąż odczuwalna jest magia dawnego blasku tego miejsca.

Kopice - ruiny pałacu

Fot. Kopice - ruiny pałacu

 

Znacie inne fascynujące i tajemnicze, opuszczone miejsca zlokalizowane na terenie naszego kraju, które kryją niewyjaśnione okoliczności powstania? Polska jest pełna takich miejsc trzeba tylko je odnaleźć!

A może chcielibyście odwiedzić te przedstawione przez nas?

Zajrzyjcie na Trivabook.pl, gdzie w kilka chwil, z bogatej oferty noclegów wybierzcie tę najlepiej dopasowaną do Waszych potrzeb.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!