AKTUALNOŚCI Szlaki turystyczne

Sandomierski Szlak Winiarski – polska Italia

 ·  autor: Administrator  ·   1467

Sandomierski Szlak Winiarski jest coraz popularniejszy wśród turystów i rozwija się z każdym rokiem. Nie bez powodu nazywany jest polską Italią, a właściwie polską Toskanią. To jednak nie wszystko, koneserzy twierdzą, że to właśnie w tutejszych winnicach produkowane są najlepsze wina w naszym kraju.

Sandomierski Szlak Winiarski – polska Italia

Sandomierski Szlak Winiarski – polska Italia

Wśród urokliwych wzniesień i dolin wyżyny kielecko-sandomierskiej znajdują się winnice produkujące podobno jedne z najlepszych win w Polsce. Turyści przyjeżdżają tu z wielu różnych powodów - aby odpocząć w cieniu winorośli, podpatrzeć, jak się ją uprawia i jak wygląda zbiór owoców. Są również tacy, którzy chcą po prostu napić się dobrego wina oraz tacy, którzy marzą o ślubie w winnicy. Gości w sandomierskich winiarniach regularnie przybywa, podobnie jak samych gospodarstw.

NOCLEGI W GÓRACH

Sandomierski Szlak Winiarski - uprawa

Winorośl w regionie sandomierskim uprawiana była na szeroką skalę już w średniowieczu, a pierwszą winnicę założyli dominikanie, którzy przybyli na te tereny w 1226 roku. Obecnie ta, mająca ponad 10 hektarów winnica nosi imię Świętego Jakuba, a odwiedzając ją, poznać można tajniki wytwarzania wina metodami klasztornymi oraz dowiedzieć się więcej o jej bogatej historii.

 

Sandomierz noclegi

Niedługo później po pierwszej winnicy pojawiły się inne, a dzięki przebiegającym przez Sandomierz szlakom handlowym tutejsze wino znane było także w innych częściach Polski. Uprawie winorośli na Ziemi Sandomierskiej, a także jej bogatej nucie smaków i aromatów sprzyjają warunki naturalne – wyjątkowy mikroklimat, znakomite lessowe gleby i ukształtowanie terenu oraz długi okres bezprzymrozkowy.

W Polsce nastaje moda na enoturystykę, a wytyczony Sandomierski Szlak Winiarski jest na nią świetną odpowiedzią. Szlak ten, chociaż systematycznie się powiększa, liczy obecnie 60 kilometrów i dostarcza odwiedzającym naprawdę wielu wrażeń. Na jego trasie można obejrzeć kilkanaście winnic, dowiedzieć się od gospodarzy, jak się ją uprawia, skosztować owoców prosto z krzaka i oczywiście zatracić się w degustacji wybornego wina. Zainteresowani mogą również uczestniczyć w zbiorach i uczyć się winiarstwa, a także pomieszkać przy winnicy przez jakiś czas. Być może już niedługo oferta ta powiększy się o organizacje ślubów i wesel, ze względu na całkiem spore zainteresowanie tym tematem. Na Szlaku zlokalizowanych jest także wiele zabytków Ziemi Sandomierskiej, które zwiedzać można w otoczeniu pięknych krajobrazów. Co więcej, przed wiekami region ten był pełen rwących rzek, po których do dziś zostały wijące się kilometrami doliny rzeczne w postaci zachwycających wąwozów o wysokości nawet kilkunastu metrów. Najbardziej znanym jest lessowy wąwóz Królowej Jadwigi, o długości 500 metrów wpisany na listę pomników historii.

Renesans winiarstwa

Zdaniem turystycznych i winiarskich ekspertów w naszym kraju można mówić o renesansie winiarstwa. Plantacji przybywa nie tylko w okolicach Sandomierza, ale także koło Zielonej Góry, Krakowa, Kazimierza Dolnego oraz na Podkarpaciu.
Spis wszystkich winnic zlokalizowanych w rejonie Sandomierza oraz wszelkie niezbędne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie Szlaku: winiarzesandomierscy.pl.

Odpowiedniego dla Was zakwaterowania w tym regionie szukajcie na portalu rezerwacyjnym trivabook.pl.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!