AKTUALNOŚCI Atrakcje w Polsce

Rzeszów - atrakcje nie tylko dla zakochanych!

 ·  autor: Administrator  ·   1948

Rzeszów słynie z… no właśnie, z czego? Zdaje się, że najbardziej z tego, że niedaleko stąd w Bieszczady. Jednak stolica Podkarpacia to coś znacznie więcej! Rzeszów doceniony został także przez brytyjski dziennik The Telegraph, który umieścił go w rankingu mało znanych miast wartych odwiedzenia podczas podróży po Europie. Przekonajcie się, dlaczego warto odwiedzić to miasto i… pakujcie walizki!

Rzeszów, atrakcje nie tylko dla zakochanych!

Kierunek Rzeszów! Atrakcje.

Rzeszowskie turystyczne atrakcje, które warto zobaczyć

 

Rzeszów atrakcje

Stary Rynek

The Telegraph na swoich łamach nazwał Rzeszów „dzikim zachodem”, położonym w niedalekiej odległości od Ukrainy. Redaktorów brytyjskiego dziennika zachwycił rzeszowski rynek, który otoczony jest urokliwymi kamienicami. Tu także znajduje się ratusz miejski, z którego 7 razy w ciągu dnia usłyszeć można rzeszowski hejnał, a w jego centralnym punkcie zlokalizowana jest charakterystyczna studnia. Wiosną i latem rzeszowski rynek tętni życiem, jednak na próżno szukać tu tłumów oraz wysokich cen, tak jak bywa to w bardziej turystycznych miastach. Można tu bez wyrzutów rozkoszować się pysznym jedzeniem oraz… ciszą i spokojem.

 

Podziemna Trasa Turystyczna

W The Telegraph wyróżniono także Podziemną Trasę Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice”, która dosłownie przenosi zwiedzających w czasie - do XV wieku. Trasa ta liczy 396 metrów, jej najgłębszy punkt znajduje się 10 metrów pod powierzchnią ziemi, a najwęższe miejsca ma zaledwie 70 cm. Mnóstwo tu historycznych eksponatów, replik zbroi czy broni. Duży fragment trasy poświęcono również pobliskim Bieszczadom, które opisano jako miejsce idealne dla miłośników natury, rozległe wzgórza pokryte gęstymi lasami oraz pełne dzikich zwierząt – wilków, niedźwiedzi, rysi i bizonów.

 

Muzeum Dobranocek

My, do opisanych przez brytyjski dziennik atrakcji dodać musimy na pewno Muzeum Dobranocek, które pochwalić się może największą kolekcję maskotek i lalek w Polsce. Patronami tego miejsca są bohaterowie najstarszej polskiej dobranocki – Jacek i Agatka. Wszystkie zebrane w muzeum eksponaty pochodzą ze zbiorów Wojciecha Jamy. Na wystawie znajdują się bohaterowie takich animacji jak. Przygody Misia Colargola, Miś Uszatek, Plastusiowy Pamiętnik, Mały Pingwin Pik-Pok, Kolorowy Świat Pacyka. Nie brakuje również folii z kadrami z filmów animowanych, plakatów, książek oraz przedmiotów użytych w produkcjach kultowych polskich bajek.

 

Rzeszów atrakcje - Zamek Lubomirskich

Zamek Lubomirskich

Na uwagę zasługuje także rzeszowski Zamek, powstały na przełomie XVI i XVII wieku z inicjatywy Mikołaja Sptyka Ligęzy, po którego śmierci budynek przeszedł w posiadanie Jerzego Sebastiana Lubomirskiego. Ta niezwykle strojna wówczas i budząca podziw budowla znacznie ucierpiała podczas walki m.in. z Tatarami, kozakami, Turkami oraz podczas Potopu Szwedzkiego. W późniejszym okresie zamek przechodził z rąk do rąk, podczas wojny był miejscem tortur, a do początków lat 80. Pełnił funkcję więzienia. Obecnie Zamek jest gmachem rzeszowskiego sądu, dlatego zwiedzać można go jedynie z zewnątrz.

 

Rzeszów Synagoga Staromiejska

Synagoga Staromiejska

Przy niezwykle ciekawej historii stolicy Podkarpacia warto pozostać nieco dłużej. W XX wieku głównie przed wojną mieszkało w tym mieście wielu Żydów, po których do dziś pozostały synagogi. Synagoga Staromiejska, nazywana także „małą” wzniesiona została w 1610 roku i od samego początku była obiektem wielu napadów i włamań. Jednak największe szkody zostały wyrządzone podczas II wojny światowej, po której jednak konsekwentnie ją odrestaurowano. Synagoga Nowomiejska powstała na przełomie XVII i XVIII wieku i na początku pełniła funkcje obronne. Obecnie w jej wnętrzach znajduje się Biuro Wystaw Artystycznych, siedziba Związku Polskich Plastyków, a także pracownie plastyczne i kawiarnia dla gości.

Zapraszamy Was również do zapoznania się z innymi atrakcjami Podkarpacia.

Park w Rzeszowie

fot.Park w Rzeszowie

Jak zapatrujecie się na Rzeszów? Zgadzacie się z rankingiem dziennika The Telegraph? Może warto wreszcie docenić miasta, które do tej pory omijaliśmy? Rezerwujcie zatem nocleg! Jeśli chcecie znaleźć zakwaterowanie spełniające Wasze wymagania, zajrzyjcie na Trivabook.pl.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!