AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI Górskie kurorty
Najciekawsze ośrodki narciarskie w Polsce
· autor: Administrator · 1205Zima zbliża się, stawiając coraz większe kroki, a wraz z nią, nieodłącznie kroczy nowy sezon narciarski. Ogarniające nas co roku białe szaleństwo, sprawia, że chętnie wyruszamy na stoki szlifować snowboardowe i narciarskie umiejętności lub stawiać pierwsze kroki na jednej czy dwóch deskach. Jeżeli zastanawiacie się, gdzie warto wyjechać na narty w Polsce, przygotowaliśmy dla Was rzetelny opis najciekawszych ośrodków narciarskich w Polsce, idealnych zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.
Najciekawsze ośrodki narciarskie w Polsce
Szczyrk
Położony w województwie śląskim Szczyrk, a właściwie Szczyrk Mountain Resort uznawany jest z jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Na miłośników białego szaleństwa czekają tu aż 22 kilometry tras o zróżnicowanym poziomie trudności, w tym 5 km tras oświetlonych, po których śmiało szusować można także po zmroku. Dzięki współpracy Szczyrk Mountain Resort z Beskid Sport Arena, turyści mogą korzystać ze wspólnego skipassu o długości 40 kilometrów. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym i poszerzonym stokom oraz nowoczesnemu systemowi naśnieżania można tu cieszyć się bezpieczna i komfortową jazdą. Modernizacja ośrodka sprawiła, że w Szczyrku uruchomiono 10-osobową kolej gondolową oraz dwie 6-osobowe kolejki kanapowe.
Białka Tatrzańska
Największy ośrodek narciarski na Podhalu – Kotelnica, znajduje się w Białce Tatrzańskie. To miejsce doskonałe zarówno dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów, jak i tych, którzy po raz pierwszy chcą spróbować swoich sił w sportach zimowych. Na tych drugich czeka także profesjonalna szkółka narciarska, a dla wszystkich wypożyczalnia sprzętu i serwis. Kotelnica oferuje 14 kilometrów tras zjazdowych o różnych poziomach trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Co ciekawe niektóre z tutejszych tras posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, a to oznacza, że można tu poczuć się jak prawdziwy alpejczyk. Na gości czeka tu również nowoczesna kolejka linowo-krzesełkowa, wyposażona w podgrzewane 6-osobowe kanapy oraz kopułki przeciwwietrzne. W Białce Tatrzańskiej przygotowano również 11 kilometrów tras biegowych.
Zieleniec
W przepięknym kurorcie Duszniki-Zdrój, zaledwie dwie godziny jazdy samochodem od Wrocławia znajduje się Zieleniec Ski Arena, uznawany za stolicę narciarstwa Ziemi Kłodzkiej. Na ośrodek ten składa się 29 kolei i wyciągów z nowoczesnymi kanapami, i gondolami oraz malownicze trasy o długości 23 kilometrów. Różne poziomy trudności sprawiają, że doskonale odnajdą się w Zieleńcu zarówno osoby stawiające pierwsze kroki na nartach, jak i bardziej wymagający narciarze oraz snowboardziści. Większość tutejszych tras oferuje sztuczne oświetlenie, co sprawia, że na zielenieckich stokach szusować można nawet do 21:00. Znajduje się tu również Snow Park, będący rajem dla miłośników freeridowej jazdy czy to na nartach i snowboardzie. Ten największy tego typu obiekt w naszym kraju pełen jest zarówno podstawowych, jak i bardziej ekstremalnych przeszkód i innych ciekawych atrakcji.
Sienna
Kolejnym wartym uwagi ośrodkiem narciarskim w województwie dolnośląskim jest Sienna. Ta niewielka wieś, położona u podnóża Czarnej Góry to całoroczny ośrodek górski. Czarna Góra Resort wiosną i latem przyciąga rowerzystów oraz wielbicieli górskich wędrówek, a zimą amatorów białego szaleństwa. Oferuje jedną z ciekawszych stacji narciarskich w naszym kraju - 14 tras o łącznej długości 14 kilometrów, zróżnicowanych pod względem trudności – na początkujących czekają łagodnie nachylone stoki, a tych bardziej zaawansowanych spragnionych wyzwań narciarzy czarna trasa A z homologacją FIS. Dzięki nowoczesnemu systemowi naśnieżania komfortową jazdą można się tu cieszyć nawet przy słabszych warunkach, a sztuczne oświetlenie pozwala szusować jeszcze długo po zmroku. W Czarna Góra Resort działa sześć wyciągów, trzy liniowe koleje oraz trzy taśmy. Najnowocześniejsza - 6-osobowa Luxtorpeda, transportuje turystów na sam szczyt Czarnej Góry.
Zakopane
Zakopane uznawane jest za zimową stolicę Polski i nic w tym dziwnego, bo można tu skosztować narciarstwa w iście alpejskim stylu. A wszystko to za sprawą dwóch szerokich i malowniczych tras zjazdowych, zlokalizowanych na Kasprowym Wierchu. Przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych narciarzy gwarantują duże nachylenia, a ich najtrudniejsze fragmenty oznaczone są kolorem czarnym lub czerwonym. Z Kasprowego Wierchu można zjechać do Hali Gąsienicowej trasą z homologacją FIS o długości 1500 metrów, na której średnie nachylenie wynosi 30%. Na narciarzy czeka tu nowoczesny, 4-osobowy krzesełkowy wyciąg. Druga trasa prowadzi do Hali Goryczkowej i ma około 2200 metrów, a różnica wysokości to 602 metry. Dostępna jest również nartostrada, która zjechać można z Kasprowego Wierchu do Kuźnic. Jej długość wynosi 8 kilometrów, co czyni ją najdłuższą trasą narciarską w Polsce.
Karpacz
Karpacz nie od dziś uznawany jest za jedną z najbardziej interesujących miejscowości w polskich górach. A zimą zamienia się w najprawdziwszy raj dla narciarzy. Karpacz Ski Arena to ośrodek narciarski zlokalizowany u podnóża Śnieżki, będącym jednym z największych tego typu w Polsce. Trasy o różnym stopniu trudności, siedem wyciągów, szeroki wybór szkółek narciarskich oraz wypożyczalni sprzętu sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Karpacz Ski Arena oferuje siedem tras o łącznej długości prawie 6 kilometrów, a każdej z nich towarzyszy wyciąg krzesełkowy, orczykowy lub taśma dla dzieci. Znajdująca się na terenie ośrodka kolej linowa, wwozi turystów oraz narciarzy na sam szczyt Kopy, z której zjechać można nartostradą o długości 1500 metrów, przeznaczoną wyłącznie dla osób, które na nartach czują się pewnie.
Tylicz
W miejscowości Tylicz, położonej w malowniczym Beskidzie Sądeckim, znajduje się ośrodek narciarski oferujący idealne warunki dla całej rodziny – Tylicz.ski. To doskonałe miejsce dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na nartach lub snowboardzie – wydzielono tu specjalnie łagodne polanki z wyciągiem taśmowym i orczykiem szkoleniowym. Można skorzystać tu również z oferty przedszkola oraz szkoły narciarskiej, w których doświadczeni instruktorzy wprowadzą wszystkich w tajniki narciarstwa. Na bardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów czekają trudniejsze stoki obsługiwane przez dwie koleje krzesełkowe i oświetlone po zmroku.
W centrum Tylicza znajduje się również innych ośrodek narciarski – Master Ski, dysponujący 7 kilometrami zróżnicowanych po względem trudności tras zjazdowych oraz dwiema nartostradami, które należą do najdłuższych w okolicy.
Jednak nie samym narciarstwem zjazdowym Tylicz stoi — to także doskonałe miejsce dla fanów narciarstwa biegowego, na których dwie trasy – o długości 2,5 km oraz 4 km. Dostępne są dla wszystkich, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy.
Szklarska Poręba
W Szklarskiej Porębie na spragnionych zimowych szaleństw na stokach czeka ośrodek narciarski Ski Arena Szrenica, którego długość tras zjazdowych wynosi razem 12 kilometrów. Wszystkie wyposażone są w system sztucznego dośnieżania oraz oświetlenia, pozwalającego szusować nawet po zmroku. Tutejsze trasy narciarskie są zarówno trudniejsze, jak i łatwiejsze, idealne dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Ski Arena Szrenica udostępnia 5 nartostrad, z których jedna oznaczona jest kolorem czarnym, stanowiąc wyzwanie nawet dla doświadczonych narciarzy. Przy stokach działają zmodernizowane wyciągi – 3 koleje linowe oraz 5 wyciągów narciarskich. Dostępna jest także wypożyczalnia sprzętu.
Choć oferta narciarstwa zjazdowego jest tu bogata, Szklarska Poręba słynie głównie z narciarstwa biegowego. Znajdująca się tu Polana Jakuszycka w Górach Izerskich to miejsce wręcz legendarne, w którym na narciarzy czeka aż 100 km tras biegowych, większość z nich z homologacją FIS. Wszystkie łączą się ze sobą, dając możliwość zaplanowania interesującej, narciarskiej wycieczki. Jakuszycka Akademia Biegowa, prowadzi zajęcia nauki biegu na nartach, a w soboty darmowe lekcje dla dzieci i dorosłych.
Wisła
Wisła znana jest głównie za sprawą Adama Małysza, jednak jest to także prawdziwy raj dla narciarzy. Znajduje się tu ponad 10 różnorodnych ośrodków narciarskich – zarówno mniejszych, bardziej kameralnych dla nowicjuszy np. stacja Soszowa z przedszkolem i szkółką, jak i większych, doskonałych dla bardziej doświadczonych narciarzy. Jedną z większych stacji narciarskich w Beskidach jest zlokalizowana w Wiśle Stacja Narciarska Soszów. Oferuje ona trasy o łącznej długości 6 kilometrów, o różnym stopni trudności. Dla rodzin z dziećmi idealny będzie Ośrodek Narciarski Klepki w Wiśle Malince, można tu skorzystać z pomocy doświadczonych instruktorów, a na najmłodszych czeka zabawa na oślej łączce. Trasy ośrodka są oświetlone, więc zimowym szaleństwom na stoku można oddawać się aż do wieczora. Narciarze z dłuższym stażem i pewnymi umiejętnościami powinni wybrać się na Stożek, gdzie znajdują się stoki o poziomie trudności od niebieskiego do czarnego, częściowo sztucznie naśnieżane. Tu także dostępny jest slalom gigant. W centrum Wisły na narciarzy i snowboardzistów czeka otwarty przez cały rok ośrodek Skolnity, oferujący dwie oświetlone i zróżnicowane pod względem trudności trasy narciarskie. Skolnity to miejsce idealne dla początkujących i średnio-zaawansowanych amatorów narciarstwa.
Jak widzicie, w Polsce ciekawych ośrodków narciarskich z różnorodnymi trasami nie brakuje. Są one systematycznie modernizowane i systematycznie poszerzane są ich oferty, aby jeździło się jeszcze bezpieczniej i lepiej. Wiecie już, gdzie chcielibyście szusować w tym i na początku przyszłego roku? Jeśli tak – pora zaplanować wyjazd! Najlepiej zacząć od znalezienia komfortowego zakwaterowania na stronie trivabook.pl. Lepiej zająć się tym już teraz bo sezon narciarski zbliża się naprawdę wielkimi krokami!