AKTUALNOŚCI Górskie kurorty

Najciekawsze ośrodki narciarskie w Polsce

 ·  autor: Administrator  ·   1132

Zima zbliża się, stawiając coraz większe kroki, a wraz z nią, nieodłącznie kroczy nowy sezon narciarski. Ogarniające nas co roku białe szaleństwo, sprawia, że chętnie wyruszamy na stoki szlifować snowboardowe i narciarskie umiejętności lub stawiać pierwsze kroki na jednej czy dwóch deskach. Jeżeli zastanawiacie się, gdzie warto wyjechać na narty w Polsce, przygotowaliśmy dla Was rzetelny opis najciekawszych ośrodków narciarskich w Polsce, idealnych zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Najciekawsze ośrodki narciarskie w Polsce

Najciekawsze ośrodki narciarskie w Polsce

NOCLEGI W GÓRACH

Szczyrk

Położony w województwie śląskim Szczyrk, a właściwie Szczyrk Mountain Resort uznawany jest z jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Na miłośników białego szaleństwa czekają tu aż 22 kilometry tras o zróżnicowanym poziomie trudności, w tym 5 km tras oświetlonych, po których śmiało szusować można także po zmroku. Dzięki współpracy Szczyrk Mountain Resort z Beskid Sport Arena, turyści mogą korzystać ze wspólnego skipassu o długości 40 kilometrów. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym i poszerzonym stokom oraz nowoczesnemu systemowi naśnieżania można tu cieszyć się bezpieczna i komfortową jazdą. Modernizacja ośrodka sprawiła, że w Szczyrku uruchomiono 10-osobową kolej gondolową oraz dwie 6-osobowe kolejki kanapowe.

Stacja narciarska Skrzyczne

 

Białka Tatrzańska

Największy ośrodek narciarski na Podhalu – Kotelnica, znajduje się w Białce Tatrzańskie. To miejsce doskonałe zarówno dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów, jak i tych, którzy po raz pierwszy chcą spróbować swoich sił w sportach zimowych. Na tych drugich czeka także profesjonalna szkółka narciarska, a dla wszystkich wypożyczalnia sprzętu i serwis. Kotelnica oferuje 14 kilometrów tras zjazdowych o różnych poziomach trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Co ciekawe niektóre z tutejszych tras posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, a to oznacza, że można tu poczuć się jak prawdziwy alpejczyk. Na gości czeka tu również nowoczesna kolejka linowo-krzesełkowa, wyposażona w podgrzewane 6-osobowe kanapy oraz kopułki przeciwwietrzne. W Białce Tatrzańskiej przygotowano również 11 kilometrów tras biegowych.

Stacja narciarska w Białce Tatrzańskiej

 

Zieleniec

W przepięknym kurorcie Duszniki-Zdrój, zaledwie dwie godziny jazdy samochodem od Wrocławia znajduje się Zieleniec Ski Arena, uznawany za stolicę narciarstwa Ziemi Kłodzkiej. Na ośrodek ten składa się 29 kolei i wyciągów z nowoczesnymi kanapami, i gondolami oraz malownicze trasy o długości 23 kilometrów. Różne poziomy trudności sprawiają, że doskonale odnajdą się w Zieleńcu zarówno osoby stawiające pierwsze kroki na nartach, jak i bardziej wymagający narciarze oraz snowboardziści. Większość tutejszych tras oferuje sztuczne oświetlenie, co sprawia, że na zielenieckich stokach szusować można nawet do 21:00. Znajduje się tu również Snow Park, będący rajem dla miłośników freeridowej jazdy czy to na nartach i snowboardzie. Ten największy tego typu obiekt w naszym kraju pełen jest zarówno podstawowych, jak i bardziej ekstremalnych przeszkód i innych ciekawych atrakcji.

Narty w Zieleńcu

 

Sienna

Kolejnym wartym uwagi ośrodkiem narciarskim w województwie dolnośląskim jest Sienna. Ta niewielka wieś, położona u podnóża Czarnej Góry to całoroczny ośrodek górski. Czarna Góra Resort wiosną i latem przyciąga rowerzystów oraz wielbicieli górskich wędrówek, a zimą amatorów białego szaleństwa. Oferuje jedną z ciekawszych stacji narciarskich w naszym kraju - 14 tras o łącznej długości 14 kilometrów, zróżnicowanych pod względem trudności – na początkujących czekają łagodnie nachylone stoki, a tych bardziej zaawansowanych spragnionych wyzwań narciarzy czarna trasa A z homologacją FIS. Dzięki nowoczesnemu systemowi naśnieżania komfortową jazdą można się tu cieszyć nawet przy słabszych warunkach, a sztuczne oświetlenie pozwala szusować jeszcze długo po zmroku. W Czarna Góra Resort działa sześć wyciągów, trzy liniowe koleje oraz trzy taśmy. Najnowocześniejsza - 6-osobowa Luxtorpeda, transportuje turystów na sam szczyt Czarnej Góry.

Narty w Czarnej Górze

 

Zakopane

Zakopane uznawane jest za zimową stolicę Polski i nic w tym dziwnego, bo można tu skosztować narciarstwa w iście alpejskim stylu. A wszystko to za sprawą dwóch szerokich i malowniczych tras zjazdowych, zlokalizowanych na Kasprowym Wierchu. Przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych narciarzy gwarantują duże nachylenia, a ich najtrudniejsze fragmenty oznaczone są kolorem czarnym lub czerwonym. Z Kasprowego Wierchu można zjechać do Hali Gąsienicowej trasą z homologacją FIS o długości 1500 metrów, na której średnie nachylenie wynosi 30%. Na narciarzy czeka tu nowoczesny, 4-osobowy krzesełkowy wyciąg. Druga trasa prowadzi do Hali Goryczkowej i ma około 2200 metrów, a różnica wysokości to 602 metry. Dostępna jest również nartostrada, która zjechać można z Kasprowego Wierchu do Kuźnic. Jej długość wynosi 8 kilometrów, co czyni ją najdłuższą trasą narciarską w Polsce.

Narty Kasprowy Wierch

 

Karpacz

Karpacz nie od dziś uznawany jest za jedną z najbardziej interesujących miejscowości w polskich górach. A zimą zamienia się w najprawdziwszy raj dla narciarzy. Karpacz Ski Arena to ośrodek narciarski zlokalizowany u podnóża Śnieżki, będącym jednym z największych tego typu w Polsce. Trasy o różnym stopniu trudności, siedem wyciągów, szeroki wybór szkółek narciarskich oraz wypożyczalni sprzętu sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Karpacz Ski Arena oferuje siedem tras o łącznej długości prawie 6 kilometrów, a każdej z nich towarzyszy wyciąg krzesełkowy, orczykowy lub taśma dla dzieci. Znajdująca się na terenie ośrodka kolej linowa, wwozi turystów oraz narciarzy na sam szczyt Kopy, z której zjechać można nartostradą o długości 1500 metrów, przeznaczoną wyłącznie dla osób, które na nartach czują się pewnie.

Karpacz wyciąg narciarski

 

Tylicz

W miejscowości Tylicz, położonej w malowniczym Beskidzie Sądeckim, znajduje się ośrodek narciarski oferujący idealne warunki dla całej rodziny – Tylicz.ski. To doskonałe miejsce dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na nartach lub snowboardzie – wydzielono tu specjalnie łagodne polanki z wyciągiem taśmowym i orczykiem szkoleniowym. Można skorzystać tu również z oferty przedszkola oraz szkoły narciarskiej, w których doświadczeni instruktorzy wprowadzą wszystkich w tajniki narciarstwa. Na bardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów czekają trudniejsze stoki obsługiwane przez dwie koleje krzesełkowe i oświetlone po zmroku.

W centrum Tylicza znajduje się również innych ośrodek narciarski – Master Ski, dysponujący 7 kilometrami zróżnicowanych po względem trudności tras zjazdowych oraz dwiema nartostradami, które należą do najdłuższych w okolicy.

Jednak nie samym narciarstwem zjazdowym Tylicz stoi — to także doskonałe miejsce dla fanów narciarstwa biegowego, na których dwie trasy – o długości 2,5 km oraz 4 km. Dostępne są dla wszystkich, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy.

Stok narciarski w Tyliczu

 

Szklarska Poręba

W Szklarskiej Porębie na spragnionych zimowych szaleństw na stokach czeka ośrodek narciarski Ski Arena Szrenica, którego długość tras zjazdowych wynosi razem 12 kilometrów. Wszystkie wyposażone są w system sztucznego dośnieżania oraz oświetlenia, pozwalającego szusować nawet po zmroku. Tutejsze trasy narciarskie są zarówno trudniejsze, jak i łatwiejsze, idealne dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Ski Arena Szrenica udostępnia 5 nartostrad, z których jedna oznaczona jest kolorem czarnym, stanowiąc wyzwanie nawet dla doświadczonych narciarzy. Przy stokach działają zmodernizowane wyciągi – 3 koleje linowe oraz 5 wyciągów narciarskich. Dostępna jest także wypożyczalnia sprzętu.

Choć oferta narciarstwa zjazdowego jest tu bogata, Szklarska Poręba słynie głównie z narciarstwa biegowego. Znajdująca się tu Polana Jakuszycka w Górach Izerskich to miejsce wręcz legendarne, w którym na narciarzy czeka aż 100 km tras biegowych, większość z nich z homologacją FIS. Wszystkie łączą się ze sobą, dając możliwość zaplanowania interesującej, narciarskiej wycieczki. Jakuszycka Akademia Biegowa, prowadzi zajęcia nauki biegu na nartach, a w soboty darmowe lekcje dla dzieci i dorosłych.

Stok narciarski w Szklarskiej Porębie

 

Wisła

Wisła znana jest głównie za sprawą Adama Małysza, jednak jest to także prawdziwy raj dla narciarzy. Znajduje się tu ponad 10 różnorodnych ośrodków narciarskich – zarówno mniejszych, bardziej kameralnych dla nowicjuszy np. stacja Soszowa z przedszkolem i szkółką, jak i większych, doskonałych dla bardziej doświadczonych narciarzy. Jedną z większych stacji narciarskich w Beskidach jest zlokalizowana w Wiśle Stacja Narciarska Soszów. Oferuje ona trasy o łącznej długości 6 kilometrów, o różnym stopni trudności. Dla rodzin z dziećmi idealny będzie Ośrodek Narciarski Klepki w Wiśle Malince, można tu skorzystać z pomocy doświadczonych instruktorów, a na najmłodszych czeka zabawa na oślej łączce. Trasy ośrodka są oświetlone, więc zimowym szaleństwom na stoku można oddawać się aż do wieczora. Narciarze z dłuższym stażem i pewnymi umiejętnościami powinni wybrać się na Stożek, gdzie znajdują się stoki o poziomie trudności od niebieskiego do czarnego, częściowo sztucznie naśnieżane. Tu także dostępny jest slalom gigant. W centrum Wisły na narciarzy i snowboardzistów czeka otwarty przez cały rok ośrodek Skolnity, oferujący dwie oświetlone i zróżnicowane pod względem trudności trasy narciarskie. Skolnity to miejsce idealne dla początkujących i średnio-zaawansowanych amatorów narciarstwa.

Stok w Wiśle

Jak widzicie, w Polsce ciekawych ośrodków narciarskich z różnorodnymi trasami nie brakuje. Są one systematycznie modernizowane i systematycznie poszerzane są ich oferty, aby jeździło się jeszcze bezpieczniej i lepiej. Wiecie już, gdzie chcielibyście szusować w tym i na początku przyszłego roku? Jeśli tak – pora zaplanować wyjazd! Najlepiej zacząć od znalezienia komfortowego zakwaterowania na stronie trivabook.pl. Lepiej zająć się tym już teraz bo sezon narciarski zbliża się naprawdę wielkimi krokami!

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!