AKTUALNOŚCI Warto zobaczyć

Mikołajki - noclegi w Krainie Wielkich Jezior

 ·  autor: Administrator  ·   1875

Czy wiecie, która z mazurskich miejscowości jest najchętniej odwiedzana przez turystów? To Mikołajki - druga żeglarska stolica Polski. Liczne jeziora, rozległe lasy, wszechobecny spokój i świeże powietrze sprawią, że odpoczynek tutaj nie ma sobie równych! Zapraszamy Was dziś w podróż do Mikołajek położonych w Krainie Wielkich Jezior.

Mikołajki - noclegi w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Mikołajki

Wioska Żeglarska i Przystań Żeglugi Mazurskiej

Odwiedzając drugą, żeglarską stolicę Polski, swoją wycieczkę wypada zacząć od spaceru po tutejszej Wiosce Żeglarskiej, której główna infrastruktura znajduje się w północnej części Jeziora Mikołajskiego. Zlokalizowany jest tu także największy port w mieście, mogący poszczycić się niezwykle bogatą tradycją. Pierwszy stały most powstał tu w 1515 roku i pobierano na nim myto za przejazd z jednego jeziora na drugie. W Wiosce Żeglarskiej każdego roku otwierany jest sezon żeglarski, a na przełomie lipca i sierpnia do portu przybija sporych rozmiarów barka, na której odbywa się Festiwal Szantowy.

  • Nad Jeziorem Mikołajskim zlokalizowana jest również przystań Żeglugi Mazurskiej, z której na liczne wycieczki, między innymi po jeziorze Śniardwy oraz do Rucianego i Giżycka w sezonie letnim regularnie wypływają statki turystyczne.

 

Kościół św. Mikołaja z wieżą widokową

Noclegi w Mikołajkach na zdjęciu wieża widokowa

  • Nietrudno zgadnąć, że patronem miasta jest św. Mikołaj, który jest opiekunek rybaków i żeglarzy, i to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa miejscowości.

Dlatego nie zdziwi Was pewnie fakt, że św. Mikołaj jest także patronem jednego z tutejszych kościołów. Murowany budynek świątyni powstał w 1990 roku. Na szczycie 40-metrowej kościelnej wieży znajduje się punkt widokowych, który w miesiącach letnich udostępniany jest turystom, którzy podziwiać mogą stąd piękną panoramę miasta, a także okoliczne jeziora takie, jak Jezioro Mikołajskie, Śniardwy, Tałty i Bełdany. Na wieży znajdują się również trzy dzwony noszące imiona: św. Jadwigi, św. Mikołaja oraz św. Jana Pawła II.

 

Muzeum Reformacji Polskiej

Jednym z kolejnych ciekawych miejsc, które musicie odwiedzić, będąc w Mikołajkach jest Muzeum Reformacji Polskiej. Muzeum to otwarte zostało w 1973 roku, a jego wystawy poświęcone są reformacji polskiej, z głównym nastawieniem na teren Mazur. W swoich zbiorach posiada unikatowe zabytki piśmiennictwa i drukarstwa polsko – ewangelickiego z tego regionu, a także cenne eksponaty związane z życiem religijno – kulturalnym na Mazurach i nie tylko. Najstarszy starodruk pochodzi z 1658 roku. Po zmodernizowaniu wystawy Reformacja z XVI wieku ukazana jest nie tylko jako wydarzenie regionalne, ale ogólnoeuropejskie. Muzeum Reformacji w Mikołajkach przedstawia mało znaną, ale niezwykle ciekawą historię pięknego mazurskiego regionu.

 

Cmentarz wyznania mojżeszowego

Wyznawcy judaizmu zamieszkiwali Mikołajki do 1938 roku i właśnie w tej miejscowości znajduje się jedna z nielicznych nekropolii żydowskich na Mazurach. Większość dostępnych obecnie publikacji datuje powstanie cmentarza żydowskiego w Mikołajkach na 1881 rok, jednak niektóre zachowane nagrobki, pochodzące z 1847/48 i 1862 roku, świadczą, że postał on nieco wcześniej. I właśnie nagrobek z 1847/48 roku jest najstarszym znajdującym się na cmentarzy, z kolei najmłodsza macewa pochodzi z 1931 roku. Na cmentarzu pochówków dokonywano w układzie rzędowym, jednak bez tradycyjnego nierzadko, w przypadku cmentarzy żydowskich podziału na kwatery męskie i żeńskie. Większość nagrobków ma formę stojących pionowo prostokątów, pojedyncze mają formę obelisków. Zabytkowy żydowski cmentarz został niedawno odnowiony przez mieszkańców Mikołajek oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno

Ten niezwykły rezerwat faunistyczny, położony jest około 5 kilometrów od centrum Mikołajek na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W 1977 roku włączony został do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO. Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno jest największym naturalnym siedliskiem ptactwa w naszym kraju, a na jego terenie żyje ponad 170 gatunków. Głównym celem jego utworzenia było zachowanie jednej z największych w Europie kolonii łabędzia niemego. Największą liczbę osobników tego gatunku zaobserwować może na tych terenach w okresie jesiennym. Jest to możliwe i całkiem nietrudne dzięki zlokalizowanym wokół jeziora Łuknajno czterem wieżom widokowym, do których dotrzeć można, przemieszczając się przebiegającą malowniczo wokół jeziora ścieżką pieszo-rowerową. Liczy ona około 11 kilometrów długości.

 

Mikołajki na mapie Google

 

Skoro wiecie już, co warto zobaczyć w Mikołajkach, a chcecie poznać to miasto jeszcze lepiej, warto znaleźć komfortowe zakwaterowanie, które czeka na Was na portalu rezerwacyjnym Trivabook.pl.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!