AKTUALNOŚCI Porady

Kiedy rezerwować wakacje? Taniej first minute, czy last minute?

 ·  autor: Administrator  ·   10204

Kiedy rezerwować wakacje? Taniej first minute, czy last minute? W tym artykule spróbujemy Wam przybliżyć te dwie różne strony rezerwacji wakacji. Pokażemy, jakie są plusy i minusy rezerwacji ofert noclegowych first minute i last minute. Po przeczytaniu tych porad będzie Wam zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję, kiedy zarezerwować wakacje, czy tanie noclegi.

Kiedy rezerwować wakacje?

Wakacje taniej first minute, czy jednak last minute?

Wakacje to z pewnością najprzyjemniejszy okres w życiu każdego człowieka. To czas, gdy możemy naładować baterię na pozostałe, ciężkie dni w roku, zbierając przy tym niezapomniane i niesamowite wspomnienia, które zostaną z nami na zawsze. Jednak takie wczasy z prawdziwego zdarzenia, są ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu, szczególnie gdy planujemy wczasy dla całej rodzimy. Patrząc realistycznie, nie każda rodzina może sobie dziś pozwolić na wczasy w ciepłym kraju dla na przykład czterech osób. Co zrobić, żeby w jak najmniejszym stopniu uszczuplić swój portfel, nie rezygnując przy tym z wielu atrakcji i udogodnień? Najczęściej wybierana jest przez nas jedna z dwóch ofert biur podróży, hoteli czy linii lotniczych. Mowa tu oczywiście o ofertach first minute oraz ofertach last minute. Sprawdźcie, jakie są różnice pomiędzy ofertami first minute a last minute, jakie są wady i zalety tych dwóch ofert oraz najważniejsze - jakie korzyści niesie za sobą wybór jednej z nich?

First minute czy last minute?

Co nam się bardziej opłaca? First minute? A może jednak last minute?

Kiedy będzie taniej?

Podróże planuje każdy z nas, te dalekie i krótsze. Tak naprawdę pomysłów na podróże jest dokładnie tyle, ile osób planujących wycieczki. Jedni lubią mieć wszystko dokładnie poukładane, inni z kolei spontanicznie wpadają na pomysł i w przeciągu kilku chwil wychodzą w nieznane z domu ze spakowanymi walizkami. Wybór jest duży, jedni zdecydują, każdy krok podróży ustalić we własnym zakresie, inni wybiorą dużo łatwiejszą opcję i wytypują jedno z wielu biur podróży.

Z roku na rok coraz więcej osób planuje swoje wakacyjne wyjazdy, poszukując ofert  na portalach noclegowych z jak najniższą ceną. Taką możliwość dają nam oferty wakacji first minute oraz wakacji last minute. Od kilku lat te, dwie opcje wakacyjnych wycieczek są najbardziej popularną pozycją, jednakowo w biurach podróży, liniach lotniczych oraz hotelach na całym świecie. Wybierając jedną z tych dwóch form rezerwacji, first minute lub last minute, zapłacić możemy o wiele mniej niż osoby decydujące się na wykupienie wycieczki w standardowej cenie. Ze statystyk wywnioskować możemy, że dużo więcej osób, bo około 40% turystów decyduje się na wykupienie oferty na ostatnią chwilę - last minute. Z kolei około 25% osób kupuje wycieczki z dużym wyprzedzeniem - first minute. Statystyki te, co roku ulegają dużym zmianom. Poszukując idealnej oferty wakacyjnej, zawsze powinniśmy dwa razy się zastanowić, która z ofert będzie dla nas korzystniejsza. Większość z nas uważa raczej, że dobry plan, przygotowany z dużym wyprzedzeniem, zwiastować będzie najwspanialszą wycieczkę pod słońcem. Jednakże nie każdy może sobie pozwolić na rezerwację terminu wakacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, składać się mogą na to różne czynniki. Dlatego duża część podróżujących decyduje się na wykupienie oferty last minute. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni do żadnych zobowiązań, związanych z dużo wcześniejszą rezerwacją wakacji, dzięki temu możemy być bardziej elastyczni.

Terminem last minute, z angielskiego ostatnia minuta, określa się oferty, których czas realizacji przypada maksymalnie za kilka dni.

Często możemy trafić ofertę, gdzie wylot jest za kilka dni, najczęściej jest to czas od dwóch do pięciu dni, ale zdarzają się również oferty, gdzie wylot jest za kilka godzin. Okazuje się, że last minute nie jest jedynie korzyścią dla podróżującego, który płaci kilkadziesiąt procent mniej od regularnej ceny wycieczki. Biura podróży mają zwykle wykupioną określoną ilość miejsc w hotelach, samolotach czy autokarach. W momencie, gdy biuro nie zapełni miejsc, zobowiązane jest pokryć 100% dokonanych rezerwacji. Last minute spieszy tutaj z pomocą. Klienci wykupują takie wycieczki na ostatnią chwilę po niższej cenie, wtedy biura muszą pokryć nieznaczną sumę.

Last minute - ostatnia szansa na wymarzone wakacje

Oferty noclegowe last minute

Oczywiście wybór oferty last minute wiąże się z pewnego rodzaju ograniczeniami. Oferty last minute, to w większości ostatnie miejsca, których nie udało się sprzedać biurom podróży po regularnej cenie. Osoby szukające ofert last minute nie powinny być wybredne i nastawiać się na konkretny cel podróży, ponieważ może się stać tak, że poszukiwać będziemy wycieczki do wymarzonej Hiszpanii, a w ofertach last minute znajdziemy jedynie Grecję czy Albanię. Prościej mówiąc, decydując się na last minute, bierzemy po prostu to, co jest. Pomijając ten fakt, osoby wybierające last minute muszą być bardzo zorganizowane, żeby w ciągu kilku chwil spakować walizkę i udać się w podróż. Od pewnego czasu, jest też modny inny, ekstremalny sposób na oferty last minute. Polega on na udaniu się ze spakowanym bagażem na wyznaczone lotnisko, oczekując tam na najlepszą ofertę last minute, gdzie samolot odleci dosłownie za kilka godzin. Last minute może być świetnym sposobem na przeżycie niezapomnianej przygody, ale wciąż wiąże się ona z pewnym ryzykiem. Raczej nie powinniśmy polecać takiej formy podróży dla rodzin z malutkimi dziećmi, tu mogą przeszkodzić problemy organizacyjne. Musimy być przygotowani na to, że może wcale nie znajdziemy żadnej satysfakcjonującej nas oferty last minute. Wtedy warto mieć przygotowany drugi, awaryjny plan. Osoby decydujące się na taką formę rezerwacji last minute muszą być z pewnością spontaniczni i żądni masy przygód.

Zobacz również inny artykuł: Jak bezpiecznie zarezerwować nocleg?

 

First minute - im wcześniej, tym lepiej?

Oferty noclegowe fist minute

Jak wcześniej wspominaliśmy większa część podróżujących, decyduje się czekać do ostatniej chwili, wyszukując najlepszych ofert last minute. Jednakże z roku na rok, coraz więcej osób zaczyna decydować się na rezerwację wczasów z dużym wyprzedzeniem, wybierając oferty first minute. Taki rodzaj rezerwacji pozwoli nam na zaplanowanie wymarzonych wakacji w stosunkowo niskiej cenie. First minute wybierają zazwyczaj osoby zorganizowane, z dokładnym planem na kilka miesięcy do przodu. Zupełnie odwrotnie niż osoby wybierające last minute. First minute to również dobry pomysł na organizację wakacji dla rodzin z małymi dziećmi. Oferty first minute zaczynają pojawiać się w biurach podróży najczęściej zaraz po zakończeniu wyjazdowego sezonu letniego, czyli w okolicach października i dotyczą przyszłego lata. W tym przypadku, biura podróży mają gwarancję, że klient wykupujący wycieczkę z wyprzedzeniem, raczej się nie wycofa, w zamian biura podróży proponują korzystne rabaty. Biura podróży oferując first minute, często wychodzą potencjalnym klientom naprzeciw, proponując dodatkowe udogodnienia. Na przykład, możliwość darmowej rezygnacji, co rozwiąże nam problem z ewentualnym wystąpieniem nieprzewidzianych wypadków. Często też biura podróży, hotele i organizatorzy turystyki biorą pod uwagę fakt, że w tym terminie spływa dużo rezerwacji od rodzin z dziećmi. Wtedy spotykamy rozmaite promocje w ofercie first minute, typu pobyt dziecka za darmo lub za pół ceny. Przy ofertach first minute, możemy się też często spotkać z dopiskiem "gwarancja najniższej ceny". Tym sposobem biura podróży przyciągają klientów, zapewniając, że ta oferta nie będzie już dostępna taniej, chyba że okazuje się to być jedynie doskonałym chwytem marketingowym.

Na co się zdecydować? Kiedy zapłacimy mniej?

Za jaką ofertę noclegową i kiedy zapłacisz mniej?

Portal Noclegowy Trivabook.pl poleca noclegi w Polsce.

W dzisiejszych czasach, gdy prawie każdy z nas ma nieograniczony dostęp do internetu, znalezienie oferty wymarzonych wakacji nie jest takie trudne. Biura podróży, hotele czy linie lotnicze oferują bardzo dużo ciekawych miejsc, gdzie warto udać się na wymarzone wakacje. Jednak, gdy chcemy wyjechać na super wakacje, jednocześnie nie wykosztowywać się przy tym za bardzo, musimy zawęzić nasze preferencje poszukiwań. W formule last minute możemy liczyć na wysokie rabaty, czasami sięgające nawet 50% regularnej ceny wycieczki. Takich ofert nie jest jednak zbyt wiele. Wszystko jest zależne od tego, ile wolnych miejsc pozostało do rozdysponowania lub czy ktoś nagle nie zrezygnował w ostatniej chwili ze swojej wycieczki. Patrząc jak duży, jest rynek turystyczny, biorąc pod lupę oferty last minute ze wszystkich biur podróży, mamy małe pole manewru i wyboru najlepszej dla nas i najtańszej oferty. W przypadku ofert first minute rabaty na wycieczki sięgają najczęściej kilkunastu procent. Przy tych ofertach klienci otrzymują również często dodatkowe udogodnienia typu, rabat na pobyt dziecka, czy możliwość darmowej rezygnacji. W obu przypadkach ofert last minute i first minute możemy liczyć średnio, na około 20% rabatu od regularnej ceny wycieczki. Biorąc pod uwagę rezerwację takiej wycieczki dla czteroosobowej rodziny, powinniśmy być usatysfakcjonowani taką obniżką. Chcąc analizować bardziej, możemy posprawdzać podobne oferty z zeszłego roku, to da nam mniej więcej obraz tego, ile zaoszczędziliśmy. Ważną kwestią tego ile zapłacimy za daną wycieczkę, jest też termin podróży. Wiadomo, że dużo łatwiej znaleźć najtańszą ofertę poza sezonem wakacyjnym. Wtedy możemy liczyć na najwyższe rabaty. Natomiast nie liczcie na niesamowite, niskie ceny wycieczek w najbardziej popularnych terminach np. świąt, długich weekendów czy okresu lipca i sierpnia. W tych okresach ceny ofert first minute i last minute, z pewnością będą najwyższe, jednak nadal niższe od regularnych cen. Tyle ile ludzi, tyle pomysłów na wymarzone wakacje i jak największą oszczędność. Każdy z nas powinien samodzielnie wybrać, która oferta jest najkorzystniejsza. Czy możemy pozwolić sobie na rezerwację z dużym wyprzedzeniem, czy też nie? Czy chcemy pakować walizki na ostatnią chwilę i wyruszać na przygodę w nieznane, czy też nie? O tym zdecydujecie sami i wybierzecie najkorzystniejszą dla was ofertę first minute lub last minute.

Wszystkim podróżnikom, tym zorganizowanym, twardo stąpających po ziemi oraz tym spontanicznym i wciąż poszukującym przygód, życzymy niezapomnianych wypraw i przygód przeżytych razem z najbliższymi. Bo każda podróż to początek nowej przygody.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!