AKTUALNOŚCI Nowinki

Jak spędzimy ferie zimowe 2021?

 ·  autor: Administrator  ·   1337

Ferie zimowe 2021 to szczególny okres, w którym Polacy w okresie styczniowo-lutowym, z powodu przerwy od szkoły i wziętych urlopów, oddadzą się uciechom, związanym ze sportami zimowymi, wycieczkami i szeroko pojętym relaksem. Jest to czas umożliwiający odpoczynek od pracy i obowiązków. Jakie będę ferie w roku 2021?

Jak spędzimy ferie zimowe 2021?

Ferie zimowe 2021

fot. Dzieci podczas ferii zimowych, zjeżdżające na nartach

 

Ferie zimowe 2021 z pewnością będą szczególne. Bynajmniej nie z powodów radosnych, lecz raczej z tych smutnych i wymagających od nas samokontroli.

Pandemia wirusa SARS-CoV-19 bardzo silnie wpływa na nasze dotychczasowe obyczaje i przyzwyczajenia. Nasze zachowanie uległo przeformułowaniu na rzecz walki z koronawirusem i nie inaczej ma się to w przypadku najbliższych ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021. Jednak czy Polki i Polacy będą mogli choć trochę z nich skorzystać, nie spędzając ich jedynie w domu pośród najbliższych? Czy stoki narciarskie będą otwarte i czy będzie można w pełni korzystać z hoteli i pensjonatów?  Jak się zapowiadają terminy ferii zimowych 2021?

 

Decyzje rządu dotyczące ferii zimowych w 2021

Premier Rządu Mateusz Morawiecki odniósł się już do zbliżających się ferii zimowych, wyznaczając ich termin ferii zimowych na okres od 4 do 17 stycznia. Wyjątkowe w tej decyzji jest jednak to, że w tym roku mieszkańcy wszystkich województw spędzą je w tym samym czasie. Ponadto ferie zimowe połączą się z przerwą świąteczną i wydłużą się do około miesiąca. Tak czy inaczej, wspólny termin ferii dla wszystkich, w połączeniu z otwartymi w tym czasie stokami narciarskimi i branżą turystyczną, oznaczałby wystąpienie dużych skupisk ludzi, co naturalnie zwiększałoby ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Premier zaleca pozostanie w domach podczas  zimowych ferii 2021

W celu ograniczenia zjawisk choroby związanej z wirusem SARS-CoV-19 zabronione są wszelkie imprezy masowe i duże zgromadzenia ludzi. Cierpią na tym m.in. branże turystyczne, eventowe i gastronomiczne. Poszczególne święta, które dawały okazję zarobku dla innych branż, takich jak choćby Święto Zmarłych, również nie mogły odbywać się tak jak dawniej. Rzecz jasna obostrzenia te naraziły na straty sprzedawców zniczy i kwiatów. Podobnie ma się stać, jeśli chodzi o branże związaną ze sportami zimowymi. Premier Mateusz Morawiecki, wyznaczając jeden wspólny termin ferii 2021 dla mieszkańców wszystkich województw, jednocześnie namawia, aby wszyscy pozostali w tym czasie w domach. Korzystanie ze stoków narciarskich, wypożyczalni sprzętu i z pensjonatów, hoteli, pokoi i kwater prywatnych w górach przez wszystkich obywateli w jednym czasie mogłoby doprowadzić do powstania kolejnych ognisk chorobotwórczych koronawirusa. Natomiast oficjalna decyzja dotycząca funkcjonowania branży związanej ze sportami zimowymi na okres ferii jeszcze nie padła mimo, że już podano terminy ferii zimowych. Jej przedstawiciele wciąż nie wiedzą, czy przyjdzie im otworzyć swój biznes. Czekaja zatem na jednoznaczne rządu.

 

Ferie zimowe 2021 i sprzeczne sygnały z rządu

Premier Morawiecki zaapelował, aby już teraz nie planować żadnych turystycznych wyjazdów do Austrii, Włoch, Szwajcarii, a także do narciarskich ośrodków w Polsce. Pragnie on ograniczyć przemieszczanie się obywateli, w celu zredukowania liczby zachorowań. Podobną deklarację można było usłyszeć również od Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina, który w programie „Gość Wydarzeń” w stacji telewizyjnej Polsat, zapewnił, że oczywistym jest brak otwarcia branży narciarskiej i hotelowej na okres ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021. Jednakże kilka dni później, 23 listopada, Jarosław Gowin na portalu społecznościowym Twitter, udostępnił informację, w której zapewnił o pracach mających na celu wypracowanie warunków sanitarno-epidemiologicznych, umożliwiających funkcjonowanie branży narciarskiej na określonych warunkach przez okres ferii zimowych. Napisał, że ów pomysł konsultowany jest Głównym Inspektoratem Sanitarnym i że wkrótce można się spodziewać oficjalnej decyzji w tej sprawie. Oczekujemy z  niecierpliwością  konferencji prasowej, na której być może zostaną podane nowe terminy ferii zimowych 2021.

 

W oczekiwaniu na oficjalną decyzję

Informacje, które padły od Szefa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego stoją w pewnej sprzeczności do obietnic jego zastępcy Jarosława Gowina. Tak czy inaczej, amatorzy sportów zimowych, jak i przedsiębiorcy, odpowiedzialni za ich podaż, muszą wciąż czekać na oficjalne decyzje z Rządu. Wszelkie dalekosiężne plany Polek i Polaków na ferie 2021 nie są jeszcze pewne. Czekamy z niecierpliwością, być może ferie zimowe 2021 odbędą się w innych, nowych terminach. Mamy nadzieję, że szczegółowe informacje otrzymamy już wkrótce.

 

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!