AKTUALNOŚCI Porady

Co warto zabrać na pieszą wycieczkę?

 ·  autor: Administrator  ·   2390

Spacery i piesze wędrówki są nieodłącznym elementem podróży w malownicze miejsca Polski. Mogą być to zarówno kilkugodzinne wycieczki, jak i te nieco dłuższe – kilkudniowe. Aby podczas takiego spaceru czuć się komfortowo i bezpiecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie. Sprawdźcie, co powinno znaleźć się w podstawowym ekwipunku wycieczkowicza. Nie dajcie się zaskoczyć zmiennym warunkom czy niespodziankom na trasie – bądźcie przygotowani na każdą ewentualność.

Co warto zabrać na pieszą wycieczkę?

Skomponowaliśmy dla Was listę rzezy, które mogą być koniecznością podczas pieszych wycieczek, zarówno krótszych, jak i dłuższych. Być może uda Wam się jeszcze uzupełnić braki w wyposażeniu przed nadchodzącą wędrówką.

Gotowi? Zatem zaczynamy!

To, co powinno znaleźć się w bagażu na pieszą wycieczkę, powinno zależeć od miejsca oraz pogody, jaka przewidziana jest na dzień lub dni, w które ma się ona odbyć. Przygotowania zaczynamy zatem od sprawdzenia prognozy pogody. Jeżeli wybieramy się w góry, warto dodatkowo zaopatrzyć się w aplikacje burzowe w telefonie.

Co zabrać na pieszą wycieczkę?

Kiedy wiemy już jaka pogoda czeka nas podczas wycieczki, zadbajmy o odpowiedni sprzęt, w skład którego powinny wejść:

  • Dobry, wygodny plecak

Powiedzmy sobie szczerze, bez niego nie odbędzie się chyba żadna piesza wycieczka. Do plecaka spakować można dosłownie wszystko, czego potrzebować będziemy podczas wyprawy. Ważne, aby był on wygodny, aby tym samym nie obciążyć zbytnio naszego ciała. Czym się kierować przy wyborze plecaka idealnego? Dobry plecak powinien być odpowiednio wyprofilowany, czyli skonstruowany tak, aby jego noszenie było możliwe zarówno przy mniejszym, jak i pełnym obciążeniu nawet przez kilkanaście kilometrów bez przerwy. Dlatego na dłuższe, kilkudniowe wycieczki, na które z reguły zabiera się ze sobą dużo rzeczy, warto wybrać plecak ze stelażem. Na krótkie wycieczki wystarczy mniejszy, ergonomiczny i pakowny plecak jednodniowy – tzw. daypack. Pamiętajmy także, aby na pieszą wycieczkę zabrać wodoodporny pokrowiec na plecak.

  • Odpowiednia odzież i komfortowe obuwie

Niezwykle istotnym jest przygotowanie się do pieszej wycieczki pod kątem odpowiedniej odzieży oraz komfortowego obuwia. To w dużej mierze od nich zależy komfort spacerowania. Dlatego, szczególnie przy dłuższych wyprawach najlepiej postawić na ubrania termoaktywne, które mają właściwości oddychające i łatwo odprowadzają wilgoć. Nie mniej ważna jest lekka kurtka – przeciwdeszczowa lub typu softshell, która ochroni przed zimnem, deszczem lub wiatrem, zależnie od pory roku i miejsca wyprawy. Warto podkreślić, że kurtkę zawsze trzeba mieć przy sobie. Nawet jeśli na początku wycieczki świeci słońce, nie oznacza to wcale, że w ciągu dnia nie pojawi się deszcz lub ochłodzenie – tym bardziej, jeśli spacerujemy po górach. Może przydać się także peleryna przeciwdeszczowa. Ponadto, chusta lub komin – bardzo pomocne przy zmianie pogody i silnym wietrze oraz czapka z daszkiem, w przypadku silnego działania słońca.

Zobacz najpiękniejsze trasy piesze w Polsce, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Kolejna niebagatelna sprawa to komfortowe obuwie. Na dłuższe spacery najlepiej nadaje się obuwie trekkingowe – powinno być idealnie dopasowane do stopy, z cholewką ponad kostkę oraz z solidną podeszwą. Ważne, aby buty były wygodnie i sprawdzone. Na pieszą wycieczkę lepiej nie zabierać nowego obuwia, nasze stopy mogą na tym bardzo ucierpieć.

  • Prowiant

Gdy znamy już dokładną trasę i długość pieszej wycieczki, prawdopodobnie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak dużo prowiantu trzeba ze sobą zabrać. Przy kilkudniowych wędrówkach warto zastanowić się nad kuchenką turystyczną z niewielką butlą z gazem, na której z łatwością podgrzać można jedzenie i przygotować świeżą, aromatyczną kawę. Potrzebne mogą być także innego rodzaju sprzęty, na przykład komplet lekkich naczyń i sztućców. Wszystko zależy od tego, dokąd prowadzić ma wędrówka, a także dostępność schronisk czy lokali gastronomicznych po drodze. Niezależnie od długości wycieczki podstawą jest duża ilość wody, najlepiej niegazowanej. Regularne zalecenia, wskazują ilość półtora litra wody na dzień, na każdego uczestnika wycieczki. Choć woda jest dość ciężkim elementem bagażu, jednocześnie jednym z najbardziej koniecznych podczas pieszych wędrówek. Warto mieć ze sobą kanapki – szczególnie na krótszych wycieczkach. Przydać może się również energetyczne jedzenie np.: batony, tabliczka czekolady czy „mieszanka studencka” – składająca się z różnego rodzaju orzechów, suszonych owoców i ziaren. Jesienią i zimą nie można zapomnieć o gorącej herbacie w termosie.

  • Apteczka

Zabranie na pieszą wycieczkę apteczki to konieczność. Nigdy nie da się przewidzieć tego, co może przydarzyć się podczas spaceru po nieznanym terenie. Prawdziwy wędrowiec musi być przygotowany na każdą sytuację — potknięcia, otarcia, zwichnięcia, ugryzienia owadów mogą przydarzyć się każdemu. Prawdziwy wędrowiec powinien zawczasu przewidzieć wszelką ewentualność i wiedzieć, jak poradzić sobie w momencie zagrożenia. Co powinno znaleźć się w takiej turystycznej apteczce? Warto włożyć do niej: leki przeciwzapalne, gazę, gazik z alkoholem do oczyszczania ran, bandaż, rękawiczki, chustę, koc ratunkowy, repelenty przeciw owadom.

Co zabrać na wakacje? Jak się spakować i nie zwariować?

Wyżej wymienione elementy to podstawa sprzętu i ekwipunku, jaki zabrać powinniśmy na pieszą wycieczkę. Lista niezbędników może być jednak zdecydowanie dłuższa w zależności od długości wędrówki, jej celu i warunków na trasie, jak i pogody. Poniżej przedstawiamy listę produktów, które także mogą się przydać. Dobierzcie je według własnego uznania.

• mapy (najlepiej w osłonce lub laminacie) lub aplikację z mapami w telefonie
• naładowany telefon i Power Bank do jego naładowania
• krem z filtrem przeciwsłonecznym
• pomadka, lub balsam do ust
• okulary przeciwsłoneczne (najlepiej blokujące promieniowanie UVA, jak i UVB)
• latarka czołowa (tzw. czołówka) lub zwykła latarka (plus dodatkowo jedna zapasowa)
• zapasowa bateria
• kijki trekkingowe
• pojemnik wodoodporny np. na telefon i dokumenty
• scyzoryk wielofunkcyjny
• chusteczki
• namiot
• śpiwór, karimata

Co dodalibyście do powyższej listy?

Przedstawione powyżej elementy mają charakter orientacyjny i nie powinny być traktowane jako absolutny wyznacznik tego, co należy zabrać ze sobą na pieszą wycieczkę. Listę tę można poszerzać o kolejne elementy, trzeba mieć na uwadze, że nie każda osoba będzie potrzebowała wszystkich wymienionych rzeczy. Tak czy inaczej, wcześniejsze przygotowanie się do pieszej wycieczki z pewnością wpłynie na jej komfort i powodzenie. A jedna udana wędrówka zachęca i inspiruje do kolejnych. Bez względu na region czy miejsce, jakie wybierzecie na wycieczkę idealnego noclegu szukajcie na portalu trivabook.pl.

 

Co warto zabrać na pieszą wycieczkę?

To, co powinno znaleźć się w bagażu na pieszą wycieczkę, powinno zależeć od miejsca oraz pogody, jaka przewidziana jest na dzień lub dni, w które ma się ona odbyć.

Czym się kierować przy wyborze plecaka idealnego?

Dobry plecak powinien być odpowiednio wyprofilowany, czyli skonstruowany tak, aby jego noszenie było możliwe zarówno przy mniejszym, jak i pełnym obciążeniu nawet przez kilkanaście kilometrów bez przerwy.

Jakie obuwie wybrać na pieszą wycieczkę?

Na dłuższe spacery najlepiej nadaje się obuwie trekkingowe – powinno być idealnie dopasowane do stopy, z cholewką ponad kostkę oraz z solidną podeszwą.

Czy warto na pieszą wycieczkę zabierać apteczkę?

Zabranie na pieszą wycieczkę apteczki to konieczność. Nigdy nie da się przewidzieć tego, co może przydarzyć się podczas spaceru po nieznanym terenie.

 

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!