AKTUALNOŚCI Porady

Jak spędzić bezpieczne wakacje?

 ·  autor: Administrator  ·   2148

W tym artykule przybliżymy Wam temat, jak spędzić bezpieczne wakacje. Okres wakacyjny to szczególny czas dla każdego z nas. W lipcu i sierpniu organizujemy różne wyjazdy. Często są to wyjazdy nad wodę, w góry lub nad morze. Towarzyszące urlopowej atmosferze odprężenie, często sprawia, że niestety zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jak spędzić bezpieczne wakacje?

Przedstawimy Wam kilka, prostych sposobów, abyście mogli spędzić bezpieczne wakacje. Oddać się wakacyjnym przyjemnościom, nie martwiąc się, że ktoś Wam te wakacje zepsuje.

 

NOCLEGI W GÓRACH

 

Spis treści:
  1. Zagrożenia czyhające podczas wakacji
  2. Zabezpieczenie mieszkania
  3. Przegląd samochodu
  4. Ochrona laptopa, telefonu czy tabletu
  5. Zabezpiecz swoje hasła dostępu
  6. Wyłączaj bluetooth
  7. Zadbaj o swoje zdrowie
  8. Będąc nad wodą, nie spożywaj alkoholu
  9. Bezpieczne miejsca do kąpieli
  10. Bezpieczny wypoczynek w górach

 

Jak spędzić bezpiecznie czas wolny?

Fot. Zabawy w basenie

 

Zagrożenia czyhające podczas wakacji

Z roku na rok nasza czujność na różnego rodzaju zagrożenia rośnie. Zwłaszcza podczas wakacyjnych wojaży. To za sprawą mediów, gdzie często słyszymy o kolejnych napadach i kradzieżach. Często nasza czujność rośnie dzięki rozmowom z innymi ludźmi. Oni nie dbając o bezpieczeństwo dobytku, utracili go nieodwracalnie, ponieważ padli łupem wakacyjnych rabusiów.

Jak wiadomo, człowiek uczy się przez całe życie.

 

Oto kilka rad, jak uchronić się od nieprzyjemnych sytuacji i spędzić bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje policja

Fot. Bezpieczne wakacje policja

 

Pierwsza podstawowa zasada bezpiecznych wakacji to zabezpieczenie naszego „gniazdka” na czas wypoczynku

Wakacyjny czas to doskonały moment dla włamywaczy! Pamiętaj w tym czasie, należy szczególnie dopilnować bezpieczeństwa podczas pobytu na wakacjach!

Pamiętajmy, żeby przed wyjściem z domu pozamykać okna. Nie pozostawiać na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów oraz gotówki. Oczywiście, sprawdźcie dla pewności dwa razy, czy na pewno dobrze zamknęliście drzwi do domu. Zwracajmy na to uwagę, dzięki temu możemy uchronić się przed włamaniem. Złodzieje tylko czekają na chwilę nieuwagi, która może się skończyć dla nas stratami.

 

Przed wyjazdem na wakacje wykonaj przegląd środka transportu, którym wyruszysz na urlop

Jeżeli wybieracie się na wczasy samochodem, warto przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny. Przed urlopem czas płynie szybciej i nagle nie wystarcza go na ważne sprawy. Jednak warto poświęcić kilka godzin, podjechać do serwisu i sprawdzić pojazd.

 

Bezpieczna ochrona laptopa, telefonu czy tabletu

Docieracie na miejsce i rozpoczynacie swój wymarzony urlop!

Prawie każdy z nas dokumentuje swoje wakacyjne przygody na różny sposób. Jedni robią piękne zdjęcia, inni kręcą szalone filmiki.

W wielu przypadkach chcemy dzielić się nimi na bieżąco z naszymi przyjaciółmi i rodziną. Dlatego zabieramy na wyjazd smartphony, tablety czy laptopy. Jeżeli uważacie, że tablet lub laptop jest Wam potrzebny, zadbajcie o jego zabezpieczenie.

Najprostszym sposobem zabezpieczenia jest oczywiście hasło dostępu. W razie utraty sprzętu uniemożliwi, dostanie się waszych danych w niepowołane ręce.

Innym sposobem może jest włączenie w tablecie lub laptopie śledzenia GPS. Pamiętajcie, że w telefonach istnieje możliwość zdalnego wyczyszczenia danych.

 

Zabezpiecz swoje hasła dostępu do kont bankowych i informacji osobistych

Bezpieczeństwo na wakacjach

Fot. Pieniądze podane na tacy

 

Chrońcie wszystkie swoje sprzęty, telefony, laptopy, tablety. Każde z nich jest podatne na zagrożenia bezpieczeństwa.

Na całym świecie możemy spotkać się z cyberprzestępcami. Wyszukują oni słabo zabezpieczone urządzenia. Działają, często skanując publiczne sieci Wi-Fi w celu przechwycenia danych. Mamy na uwadze dane przesyłane za pośrednictwem łącza. W tym dane uwierzytelniające transakcje bankowe. Haseł do kont lub informacji osobistych.

Dlatego bądźcie ostrożni podczas korzystania z publicznych sieci. Szczególnie na lotniskach, w kawiarniach czy innych miejscach turystycznych. Zdarza się, że niektórzy szkodliwi użytkownicy tworzą fałszywe sieci publiczne. Często o nazwie podobnej do nazwy lokalu gdzie udostępniane jest Wi-Fi.

Może to skutkować utratą Waszych danych. Co gorsza, danych kont bankowych i możliwość utraty naszych oszczędności. Korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi? Nie loguj się do stron, które żądają Twoich danych osobistych!

 

Programy antywirusowe pomocne w zabezpieczeniu przed kradzieżą danych

Dodatkową ochroną przeciw tego typu przestępstwom może być odpowiedni program antywirusowy zainstalowany na wszystkich waszych urządzeniach. Następna rada może wydawać się Wam dziwna, ale to też jest ważne.

 

Wyłączaj bluetooth, gdy go nie używasz

Wyłączajcie bluetooth w swoich urządzeniach, gdy nie jest potrzebny. Jeżeli bluetooth w urządzeniach jest aktywny, informacje w nim zawarte mogą być przechwycone przez innych.

Bezpiecznie dojechaliście na miejsce? Jesteście spokojni o swój dobytek, który zostawiliście w pozostawionym „pustym” domu? Wasze sprzęty są odpowiednio zabezpieczone przed cyberprzestępcami? Świetnie!

 

Przyszedł czas, abyście zadbali o swoje zdrowie

Pamiętajcie, że zdrowie ma się tylko jedno i nie zapomnijcie o tym podczas wakacyjnych wojaży. Na wczasach spędzamy długie godziny na słońcu. Piękna opalenizna, którą będziecie mogli się pochwalić wśród współpracowników po powrocie z urlopu, często może być zgubna. Poparzenia słoneczne bywają bardzo uciążliwe, bolesne i nieprzyjemne. Dlatego podczas upałów, wychodząc na słońce, nie zapominajcie o nakryciu głowy oraz o kremie z odpowiednim filtrem. Dzięki tym dwóm jakże niepozornym rzeczom możecie uchronić się od naprawdę groźnych poparzeń słonecznych. Unikajcie również drzemek na przykład na plaży. Spędzenie kilku godzin w jednej pozycji na pełnym słońcu, może skończyć się dla was naprawdę nieprzyjemnie.

 

Będąc nad wodą, nie spożywaj alkoholu!

Bezpieczne wakacje bez alkoholu nad wodą

Fot. Kolorowe kieliszki

Podczas wakacyjnych wojaży często towarzyszy nam alkohol. Wypicie kilku drinków w gronie znajomych sprawia, że do głowy przychodzą nam niezbyt mądre pomysły. Wówczas wyobrażamy sobie, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Jest to często zgubne, szczególnie podczas wypoczynku nad wodą. W Polsce w trakcie wakacji notuje się co roku kilkaset utonięć. Ich najczęstszą przyczyną jest brawura wywoływana spożytym wcześniej alkoholem. Pamiętajcie, że nie jesteśmy nieśmiertelni! Uwielbiane szczególnie przez młodzież skoki do wody, to najgroźniejsza możliwa forma zabawy! Jeden niefortunny skok może skończyć się tragicznie. Jednemu się uda, a następny śmiałek, chcący zaimponować znajomym może skończyć na wózku inwalidzkim lub jeszcze gorzej. Czego oczywiście nikomu nie życzymy. Dlatego warto mieć swój rozum i nie ulegać presji wywieranej przez rówieśników. Poza tym, że nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, ważne jest sprawdzenie akwenu wodnego przed kąpielą, szczególnie jeżeli jest to nieznane nam wcześniej miejsce.

 

Wybierajcie do kąpieli bezpieczne i strzeżone miejsca!

Bezpieczne miejsca do kąpieli na wakacjach

Fot. Koło ratunkowe na basenie — bezpieczeństwo przede wszystkim

Zachęcamy wszystkich do wybierania kąpielisk strzeżonych, gdzie nad waszym bezpieczeństwem czuwają profesjonalni ratownicy wodni. Jedak przede wszystkim, musimy pilnować sami siebie i „nie porywać się z motyką na słońce”.

 

Bezpieczne wakacje i wypoczynek w górach

Jeżeli chcecie spędzić bezpieczne wakacje w górach, pamiętajcie o kilku ważnych rzeczach.

Zabierzcie ze sobą mapkę lub przewodnik. Sprawdźcie prognozę pogody na kilka najbliższych godzin. Nie zapomnijcie o odpowiednim nawodnieniu (nie tylko podczas wypraw w góry). Zadbajcie o odpowiednie, wygodne obuwie.

Nie schodźcie ze szlaku podczas górskich wędrówek!

Nigdy, nawet jeśli jesteście najlepszymi wędrowcami na świecie, nie schodźcie ze szlaku podczas górskich wycieczek. Jeżeli pogoda wyraźnie wskazuje, że zbiera się na burzę, najlepiej będzie, jak odłożycie wyprawę na następny dzień.

Nawadniajcie się schłodzoną wodą mineralną. Na wyprawę w górskie tereny nie zabierajcie ze sobą zbędnego balastu. Zabierzcie tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

Jak dbać o bezpieczeństwo na górskich szlakach?

Podsumowując temat, jak spędzić bezpieczne wakacje, pamiętajcie, by rozważnie podchodzić do tematu!

Mamy nadzieję, że o codziennych sprawach bezpiecznego życia nie musimy przypominać.

Każdy z was będzie pamiętać, że na wakacjach należy rozejrzeć się podczas przechodzenia przez ulicę.

Kobiety pamiętać będą o noszeniu przerzuconych przez ramie, swoich pięknych, ZAMKNIĘTYCH torebek. W nich często znajduje się wiele kosztowności. Mężczyźni zadbają o swój portfel, nie nosząc go w tylnych kieszeniach swoich spodni.

Zadbanie o drobne szczegóły sprawi, że unikniemy kradzieży cennych rzeczy.

Życzymy Wam udanego i bezpiecznego wypoczynku — Zespół Trivabook.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!