AKTUALNOŚCI Porady

Jak spędzić bezpiecznie wakacje?

 ·  autor: Administrator  ·   326

W tym artykule przybliżymy Wam temat, jak można spędzić bezpiecznie wakacje. Okres wakacyjny to szczególny czas dla każdego z nas. Właśnie w lipcu i sierpniu organizujemy różne wyjazdy nad wodę, w góry czy nad morze. Towarzyszące urlopowej atmosferze odprężenie, często sprawia, że niestety zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jak spędzić bezpiecznie wakacje?

W niniejszym artykule przedstawimy Wam kilka, wydaje się prostych sposobów, abyście mogli oddać się na sto procent wakacyjnym przyjemnościom, nie martwiąc się przy tym, że coś lub ktoś Wam te wakacje zepsuje, na przykład małą lub dużą kradzieżą. Sprawdźcie o co zadbać by wakacje były bezpieczne.

Spis treści:

  1. Zagrożenia czyhające podczas wakacji.
  2. Zabezpieczenie mieszkania.
  3. Przegląd samochodu.
  4. Ochrona laptopa, telefonu czy tabletu.
  5. Zabezpiecz swoje hasła dostępu.
  6. Wyłączaj bluetooth.
  7. Zadbaj o swoje zdrowie.
  8. Będąc nad wodą, nie spożywaj alkoholu.
  9. Bezpieczne miejsca do kąpieli.
  10. Bezpieczny wypoczynek w górach.

 

Jak spędzić bezpiecznie wakacje?

Zagrożenia czyhające podczas wakacji.

Z roku na rok nasza czujność na różnego rodzaju zagrożenia czyhające na nas podczas wakacyjnych wojaży rośnie. To za sprawą mediów, gdzie często słyszymy o kolejnych napadach czy kradzieżach. Często też nasza czujność rośnie dzięki rozmowom z innymi ludźmi, którzy nie zadbali o bezpieczeństwo swojego dobytku i niestety padli łupem wakacyjnych rabusiów.

Jak wiadomo, człowiek uczy się przez całe życie, poniżej przedstawiamy Wam kilka rad, jak możecie uchronić się od nieprzyjemnych sytuacji podczas beztroskiego, urlopowego wypoczynku i spędzić bezpiecznie wakacje.

Pierwszą, wydaje się podstawową zasadą, jest zabezpieczenie naszego „gniazdka”.

Wakacje to również doskonały czas dla włamywaczy!

Pamiętajmy, żeby przed wyjściem z domu pozamykać okna, nie pozostawiać na widoku wartościowych przedmiotów oraz nie pozostawiać większej ilości gotówki w domowych zakamarkach. Oczywiście, sprawdźcie też dla pewności dwa razy, czy aby na pewno dobrze zamknęliście drzwi od swojego domu. Coraz częściej zwracamy na to uwagę, dzięki tym kilku prostym krokom możemy uchronić się przed włamaniem, które może zrujnować nasz urlop. Drobne złodziejaszki tylko czekają na chwilę nieuwagi, która może skończyć się dla nas dużymi stratami.

Jeśli na wakacje jedziesz swoim autem - wykonaj przegląd samochodu.

Jeżeli wybieracie się na wczasy swoim samochodem, warto byłoby sprawdzić przed wyjazdem czy wszystkie podzespoły są sprawne. Wiadomo, że przed urlopem czas płynie szybciej i nagle nie wystarcza nam czasu na ważne sprawy. Jednak naprawdę warto poświęcić kilka godzin, podjechać do serwisu i sprawdzić pojazd, żeby w trasie nie obudzić się z przysłowiową „ręką w nocniku” stojąc na poboczu, oczekując na pomoc drogową.

Ochrona laptopa, telefonu czy tabletu.

Wreszcie docieracie na miejsce i rozpoczynacie już tak naprawdę swój wymarzony urlop - nocleg jest najważniejszy!
Prawie każdy z nas dokumentuje swoje wakacyjne przygody na różny sposób, jedni robią piękne zdjęcia, inni kręcą szalone filmiki. W wielu przypadkach chcemy dzielić się nimi na bieżąco z naszymi przyjaciółmi i rodziną, dlatego też zabieramy na wyjazd smartphony, tablety czy laptopy. Jeżeli uważacie, że taki sprzęt podczas wczasów jest Wam naprawdę potrzebny, zadbajcie o zabezpieczenie tych sprzętów. Najprostszym sposobem zabezpieczenia jest oczywiście hasło dostępu, które w razie utraty sprzętu uniemożliwi, dostanie się waszych danych przechowywanych na pamięci wewnętrznej w niepowołane ręce. Innym sposobem może być włączenie opcji śledzenia GPS w celu zlokalizowania zgubionego telefonu, z możliwością zdalnego wyczyszczenia danych z urządzenia.

Zabezpiecz swoje hasła dostępu do kont bankowych i informacji osobistych.

Bezpieczeństwo na wakacjach

Chrońcie wszystkie swoje sprzęty, telefony, laptopy, tablety. Każde z nich jest podatne na zagrożenia bezpieczeństwa. Na całym świecie możemy spotkać się z cyberprzestępcami, którzy tylko czekają na dobry kąsek w postaci niezabezpieczonego urządzenia. Cyberprzestępcy działają, często skanując publiczne sieci Wi-Fi w celu przechwycenia danych przesyłanych za pośrednictwem łącza, w tym danych uwierzytelniających transakcje bankowe, haseł do kont czy innych informacji osobistych. Dlatego bądźcie ostrożni podczas korzystania z publicznych sieci, na lotniskach, w kawiarniach czy innych miejscach turystycznych. Jeżeli macie zamiar połączyć się z taką siecią, upewnijcie się najpierw, pytając pracownika o dostarczenie informacji na temat sieci, jej nazwy, adresu IP czy hasła dostępu. Zdarza się, że niektórzy szkodliwi użytkownicy tworzą fałszywe sieci publiczne, o nazwie podobnej do nazwy lokalu gdzie udostępniany jest bezprzewodowy internet. Może to skutkować stratą prywatnych danych a co gorsza, danych kont bankowych i możliwość utraty naszych oszczędności. Gdy korzystacie z udostępnianych publicznie sieci Wi-Fi, nie logujcie się na strony, z których mogłyby wyciec wasze dane osobiste na przykład Facebook, Instagram, konta bankowe czy strony na których przechowywane są informacje dotyczące waszej karty bankowej.

Programy antywirusowe pomocne w zabezpieczeniu przed kradzieżą danych.

Dodatkową ochroną przeciw tego typu przestępstwom może być odpowiedni program antywirusowy zainstalowany na wszystkich waszych urządzeniach. Następna rada może wydawać się Wam dziwna, ale to też jest ważne.

Wyłączaj bluetooth, gdy go nie używasz.

Wyłączajcie bluetooth w swoich urządzeniach, gdy nie jest potrzebny. Jeżeli moduł bluetooth w waszych urządzeniach jest bez przerwy aktywny, informacje w nich zawarte mogą być dostępne i przechwycone przez innych.
Bezpiecznie dojechaliście na miejsce, jesteście spokojni o swój dobytek, który zostawiliście w pozostawionym „pustym” domu, wasze sprzęty są odpowiednio zabezpieczone przed cyberprzestępcami. Świetnie!

Przyszedł czas, abyście zadbali o swoje zdrowie.

Pamiętajcie, że zdrowie ma się tylko jedno i nie zapomnijcie o tym podczas wakacyjnych wojaży. Na wczasach spędzamy długie godziny na słońcu. Piękna opalenizna, którą będziecie mogli się pochwalić wśród współpracowników po powrocie z urlopu, często może być zgubna. Poparzenia słoneczne bywają bardzo uciążliwe, bolesne i nieprzyjemne. Dlatego podczas upałów, wychodząc na słońce, nie zapominajcie o nakryciu głowy oraz o kremie z odpowiednim filtrem. Dzięki tym dwóm jakże niepozornym rzeczom możecie uchronić się od naprawdę groźnych poparzeń słonecznych. Unikajcie również drzemek na przykład na plaży. Spędzenie kilku godzin w jednej pozycji na pełnym słońcu, może skończyć się dla was naprawdę nieprzyjemnie.

Będąc nad wodą, nie spożywaj alkoholu!

Bezpieczne wakacje bez alkoholu nad wodą

Podczas wakacyjnych wojaży często towarzyszy nam alkohol. Wypicie kilku drinków w gronie znajomych sprawia, że do głowy przychodzą nam niezbyt mądre pomysły, czasami wyobrażamy sobie, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Jest to często zgubne, szczególnie podczas wypoczynku nad wodą. W Polsce w trakcie wakacji notuje się co roku kilkaset utonięć, których najczęstszą przyczyną jest brawura wywoływana spożytym wcześniej alkoholem. Pamiętajcie, że nie jesteśmy nieśmiertelni! Uwielbiane szczególnie przez młodzież skoki do wody, to najgroźniejsza możliwa forma zabawy! Jeden niefortunny skok może skończyć się tragicznie. Jednemu się uda, a następny śmiałek, chcący zaimponować znajomym może skończyć na wózku inwalidzkim lub jeszcze gorzej. Czego oczywiście nikomu nie życzymy. Dlatego warto mieć swój rozum i nie ulegać presji wywieranej przez rówieśników. Poza tym, że nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, ważne jest sprawdzenie akwenu wodnego przed kąpielą, szczególnie jeżeli jest to nieznane nam wcześniej miejsce.

Wybierajcie do kąpieli bezpieczne i strzeżone miejsca!

Bezpieczne miejsca do kąpieli na wakacjach

Zachęcamy wszystkich do wybierania kąpielisk strzeżonych, gdzie nad waszym bezpieczeństwem czuwają profesjonalni ratownicy wodni. Jedak przede wszystkim, musimy pilnować sami siebie i „nie porywać się z motyką na słońce”.

Bezpieczny wypoczynek w górach

Jeżeli spędzacie wakacje w górach i kochacie spacerować po szczytach, przemierzając kolejne kilometry, pamiętajcie o kilku ważnych rzeczach przed wybraniem się w góry. Zabierzcie ze sobą mapkę lub przewodnik, sprawdźcie prognozę pogody na kilka najbliższych godzin, nie zapomnijcie o odpowiednim nawodnieniu (nie tylko podczas wypraw w góry), zadbajcie o odpowiednie, wygodne obuwie.

Nie schodźcie ze szlaku podczas górskich wędrówek!

Nigdy, nawet jeśli jesteście najlepszymi wędrowcami na świecie, nie schodźcie ze szlaku podczas górskich wycieczek. Jeżeli pogoda wyraźnie wskazuje, że zbiera się na burzę, najlepiej będzie, jak odłożycie wyprawę na następny dzień. Nawadniajcie się schłodzoną wodą mineralną. Na wyprawę w górskie tereny nie zabierajcie ze sobą zbędnego balastu, zadbajcie o najpotrzebniejsze rzeczy.

Jak dbać o bezpieczeństwo na górskich szlakach?

Podsumowując tych naszych kilka porad, jak spędzić bezpiecznie wakacje, pamiętajcie o tym, że wszystkie porady nie bądą nic warte, jeśli Wy sami nie będziecie rozsądnie podchodzić do wakacyjnego wypoczynku.

Mamy nadzieję, że o codziennych sprawach bezpiecznego życia nie musimy przypominać. I każdy z was będzie pamiętać, że na wakacjach również należy rozejrzeć się podczas przechodzenia przez ulicę. Kobiety pamiętać będą o noszeniu przerzuconych przez ramie, swoich pięknych, ZAMKNIĘTYCH torebek, w których często znajduje się wiele kosztowności, a mężczyźni zadbają o swój portfel nie nosząc go w tylnych kieszeniach swoich spodni. Czasami zadbanie o drobne szczegóły, może sprawić, że unikniemy kradzieży czy po prostu zgubienia swoich wartościowych rzeczy.

Liczymy, że powyższym artykułem przyczynimy się do tego, że wasz urlopowy wyjazd będzie bezpieczny i nikt ani nic, nie będzie w stanie zepsuć waszego zdrowia, nerwów oraz wspaniałego, wakacyjnego wypoczynku.

Życzymy Wam udanego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku - Zespół Trivabook.pl

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!