AKTUALNOŚCI Porady

Jak dbać o bezpieczeństwo na górskich szlakach?

 ·  autor: Administrator  ·   1691

Dziś Wam podpowiadamy jak zadbać o bezpieczeństwo i na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając się na wędrówki po górskich szlakach. Wielu turystów wybierając się w góry na piesze wędrówki, nie przygotowuje się odpowiednio do tego i popełnia wiele podstawowych błędów, często przy tym narażając swoje i swoich bliskich zdrowie, a czasem nawet życie. Wyprawa w góry to nie spacer w niedzielę alejkami w miejskim parku, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, by nie popełniać klasycznych błędów i dobrze przygotować się  do wymarszu na górskie szlaki.

Jak dbać o bezpieczeństwo na górskich szlakach?

Turystyka górska z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a co za tym idzie, turystów na szlakach regularnie przybywa. Niestety wielu z nich zapomina, jak ważne jest bezpieczeństwo na górskich szlakach i odpowiednie przygotowania. To bardzo ważny temat, dlatego postanowiliśmy poświęcić mu dużo uwagi. 

NOCLEGI W GÓRACH

Bezpieczne szlaki turystyczne

Właściwy ekwipunek

Pierwszym krokiem jest przygotowanie właściwego ekwipunku na górską wyprawę. Postawić trzeba przede wszystkim na wygodne buty, szczególnie gdy wybieramy się w wyższe partie gór. Buty powinna charakteryzować twarda, antypoślizgowa podeszwa oraz cholewka dobrze trzymają kostkę. Zawsze należy mieć także odpowiednie okrycie, na wypadek deszczu i ochłodzenia – pogoda w górach potrafi niemiło zaskoczyć.

Nie można zapomnieć o zabraniu odpowiedniej ilość płynów – wodę mineralną, napoje izotoniczne czy ciepłą herbatę w termosie, zabrać należy również coś do jedzenia np. kanapki, batony czy owoce. Należy upewnić się, czy na trasie są schroniska, gdzie można uzupełnić zapasy.

Bezpieczny ekwipunek na szlaki górskie

Zabierzmy także apteczkę dostosowaną do planowanej wycieczki. Jeżeli jest to spacer w łatwym terenie, wystarczą podstawowe środki opatrunkowe, ale jeżeli jest to dłuższa i wymagająca trasa, trzeba pomyśleć o wyposażeniu jej w: bandaże zwykłe, bandaż elastyczny, gazę, plaster na rolce, chustę trójkątną, wodę utlenioną, rękawiczki ochronne, aluminiową folię termiczną NRC i środki przeciwbólowe.

Wybór odpowiedniej trasy

Pamiętajmy, aby nie planować trasy, która może być ponad nasze możliwości – nie chcemy chyba, aby to przez nas tworzyła się kolejka na szlaków np. do łańcuchów. Planując wycieczkę w grupie, trudność szlaku dostosujmy do najsłabszego uczestnika wyprawy. Wybierając trasę na górską wędrówkę, wziąć pod uwagę należy także panujące w danych dniu warunki atmosferyczne lub prognozy oraz porę roku.

Mapa szlaki turystyczne w górach

 

Zagrożenie zewnętrze i jak sobie z nimi radzić

 

Warunki pogodowe

  • burze i pioruny

Słysząc zbliżającą się burzę, jak najszybciej zejdźmy z grani w dolinę. Gdy burza z piorunami pojawi się gdy będziemy wysoko w górach, bez możliwości szybkiego zejścia w dół postarajmy się przybrać odpowiednią postawę - należy usiąść na plecaku i "zwinąć się w kłębek", podkurczając nogi i w takiej pozycji przeczekać wyładowania.

  • znaczne skoki temperatury

Pogoda w górach, a szczególnie w Tatrach charakteryzuje się gwałtownymi spadkami temperatury. Warto pamiętać także, że temperatura zmienia się tam wraz z wysokością. Warto być zawsze odpowiednio przygotowanym na chłód.

  • słońce

Wybierając się w góry, pamiętajmy zawsze o czapce lub chustce na głowę oraz filtrze z wysokim filtrem. W górach promieniowanie UV jest znacznie silniejsze niż na nizinach, a szczególnie niebezpieczny jest śnieg. Promieniowanie odbite od śniegu może spowodować "kurzą ślepotę" dlatego też zawsze powinniśmy mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne.

Warunki terenowe

  • lawiny

Lawiny są jednym z największych zimowych zagrożeń, a ich zejście zależy od wielu czynników. Podstawową zasadą bezpieczeństwa w sytuacji lawinowej jest zachowanie zdrowego rozsądku i uważne śledzenie komunikatów lawinowych ogłaszanych przez TOPR lub GOPR. Nigdy też nie należy wchodzić na szlaki zamknięte zimą.

  • spadające kamienie

Stanowią duże zagrożenie na szlakach stromych, w skalistym terenie. W polskich Tatrach znajdują się takie turystyczne szlaki, zwłaszcza w rejonie Orlej Perci. Zjawisko to wywoływane jest najczęściej przez nieostrożnych turystów. Jeśli usłyszymy nad sobą huk spadających kamieni, przede wszystkim osłońmy głowę plecakiem i przylgnijmy do ściany skalnej - wtedy prawdopodobieństwo uderzenia będzie najmniejsze.

Bezpieczeństwo a warunki terenowe w Tatrach

 

Ważne

  1. Zawsze miejcie ze sobą telefon – zadbajcie o to, aby miał naładowaną baterię, warto zabezpieczyć go także przed deszczem. Pamiętajcie, by wpisać do niego również odpowiednie numery alarmowe: TOPR/GOPR 601 100 300 lub 985.
  2. Wybierając się na górską wędrówkę, nie zapomnijmy o poinformowaniu najbliższych osób o planowanej trasie.
  3. Opuszczając nocleg, wychodząc z hostelu, pensjonatu czy ze schroniska warto zostawić w książce wyjść notatkę o swojej trasie. Wędrując po górach większą grupą, bardzo ważna jest zasada trzymania się razem – razem wychodzimy i razem wracamy. Nie rozdzielamy się w trakcie wycieczki.
  4. Przed wyjściem na szlak za każdym razem sprawdzajcie prognozę pogody oraz komunikaty dotyczące zagrożenia lawinowego lub burz i dopasowujcie plan wyprawy do warunków.
  5. O której godzinie należy wychodzić w góry? Najlepiej wczesnym rankiem, po to aby mieć odpowiednio dużo czasu na powrót. Warto mieć także na uwadze, że załamanie pogody, w tym niebezpieczne burze pojawiają się zazwyczaj po południu.
  6. Bardzo ważne – w górach nie śmiecimy! Wszystkie przyniesione ze sobą śmieci – opakowania czy butelki zabieramy z powrotem, po czym wyrzucamy do odpowiednio oznaczonych pojemników.

 

Czy Wy również kochacie góry i coraz częściej wybieracie je jako miejsce urlopu? Wybierając się na górskie wędrówki, warto pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu, aby móc po prostu cieszyć się pięknem przyrody i przyjemnością trekkingu. Chcąc poznać góry, warto znaleźć komfortowe zakwaterowanie, które czeka na Was na portalu rezerwacyjnym trivabook.pl.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!