AKTUALNOŚCI Porady

Reklama na Facebooku

 ·  autor: Administrator  ·   2102

Wynajmując noclegi, nie powinniśmy zapominać o inwestycjach w reklamę. Reklama na Facebooku stała się bardzo popularna i wykorzystywana coraz częściej przez przedsiębiorców w różnych branżach. W jaki sposób się reklamować na Facebooku przedstawimy Wam w poniższym artykule.

Reklama na Facebooku

Facebook i reklama na Facebooku, czyli wszystko o tym, jak założyć i prowadzić konto marki, jak angażować fanów, reklamować się, wyróżniać się czy odpowiadać na negatywne komentarze.

Reklama na Facebooku to nowi klienci dla Twojej firmy

Fot. Reklama na Facebooku to nowi klienci dla Twojej firmy

Facebook to zdecydowanie najpopularniejszy portal społecznościowy w sieci, który gromadzi miliony użytkowników o różnych preferencjach i upodobaniach. Facebooka możemy zatem używać do celów komercyjnych lub prowadzenia innych projektów i pozyskiwania dla nich odbiorców.

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, z którego korzysta wiele marek i osób prywatnych — i choć możemy zlecić to zadanie wielu agencjom marketingowym, w dużej części wypadków decydujemy się prowadzić konto marki na Facebooku samodzielnie.

W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o tym i odpowiadamy na pytania, jak założyć i zoptymalizować konto marki oraz następnie je prowadzić, jak angażować odbiorców, jak reagować na negatywne komentarze, jak wyróżniać się na Facebooku oraz jakie darmowe lub płatne formy reklamy otrzymujemy i co możemy zyskać dzięki umieszczeniu reklam na Facebooku.

Reklama na Facebooku - media

Fot. Reklama na Facebooku

 

Jak stworzyć i zoptymalizować konto na Facebooku

Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy rozpocząć promocję na Facebooku, jest stworzenie odpowiedniego profilu. Należy zatem zadecydować czy będziemy tworzyli profil prywatny, czy stronę marki. Różnica nie będzie jedynie organizacyjna. Założenie nowej strony daje możliwość np. kierowania reklam na Facebook Ads w późniejszym czasie poprzez Facebooka do osób, które odwiedzały naszą stronę na Facebook, a czego nie możemy zrobić z naszym profilem prywatnym.

Prywatny profil Facebook jako konta marki

Potraktowanie jednak profilu Facebook jako konta marki, będzie korzystniejsze przy mniejszych projektach lub gdy nie znamy się i zaawansowany sposób na FB oraz dodatkowe funkcjonalności nie są nam do niczego potrzebne. Jeśli jednak chcemy promować własną markę w zaawansowany i skuteczny sposób, zdecydowanie warto wybrać stworzenie nowej strony, gdyż posiada ona więcej opcji i dostosowań pod kątem promocji w sieci.

Reklama na Facebook Ads do grupy docelowej

Fot. Reklama na Facebook Ads

 

Profil marki — Twoje dane na FB

Sam profil marki na Facebook przede wszystkim należy uzupełnić, jak największą ilością danych. Wpłynie to pozytywnie zarówno na pozycjonowanie i promowanie naszego profilu marki w wynikach wyszukiwania, jak i na postrzeganie naszego profilu przez potencjalnych odbiorców.

Tylko w pełni uzupełnione profile są wiarygodne i chętnie polecane przez Facebooka w wyszukiwarce.

Należy zatem zadbać o jakościowe zdjęcia i grafiki, uzupełnienie wszystkich danych o marce, dodanie oferty marki w postach w atrakcyjnej formie czy dodanie treści tak, aby profil nie był pusty tuż po jego uruchomieniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość dodawania odnośników do innych witryn czy miejsc w sieci związanych z naszą marką. Warto też wybrać odpowiednie sekcje w menu, których rzeczywiście będziemy używać.

Optymalizacja konta na Facebooku to również jego dostosowanie pod kątem SEO.

Należy zatem wybrać konkretne frazy i słowa kluczowe, pod którymi chcemy być widoczni na FB oraz umieszczać je w różnych częściach profilu.

Reklamy na Facebook Ads  do docelowej grupy odbiorców teraz również na Instagramie

Fot. Reklamy na Facebook Ads do grupy docelowej teraz również na Instagramie

 

Jak prowadzić konto marki na Facebooku

Gdy mamy już utworzone konto marki na Facebooku należy zastanowić się, jak je prowadzić. Z pewnością warto robić to w przemyślany i świadomy sposób, gdyż tylko tak możemy osiągnąć sukces.

Należy również analizować wyniki, jakie osiągamy i wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu kanału, jeśli ten nie przynosili zamierzonych rezultatów. Z pewnością powinniśmy regularnie publikować content i posty na naszym profilu, aby użytkownicy wiedzieli, iż regularnie pojawiają się na nim aktualizacje. Same treści powinny być odpowiednio otagowane, aby były łatwo wyszukiwane w wyszukiwarce.

Możemy pisać je i tworzyć samodzielnie lub zamówić u copywriterów. Najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby do obsługi naszego profilu, a krok ten warto rozważyć, jeśli profil przynosi konkretne zyski. Bardzo dobrym pomysłem jest również korelowanie działań z innymi kanałami i często odesłanie na nie lub przysyłanie z nich odbiorców. Prowadząc profil na Facebooku, powinniśmy również odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu go prowadzimy.

Jeśli jest to cel sprzedażowy, powinniśmy kierować go do wąskiej grupy odbiorców, którzy z dużym prawdopodobieństwem zakupią nasz produkt, a jeśli naszym celem jest cel wizerunkowy lub zwiększenia zasięgu, należy tworzyć profil o jak najszerszym spektrum tematycznym, aby był ciekawy dla wielu osób, które mogą pozostać fanami naszej marki. Zawsze profil należy prowadzić w jakościowy sposób, gdyż zbudowanie utraconego zaufania oraz jakość są bardzo trudne i ważne.

Social media audience network - wybierz grupę docelową - reklama na Facebooku

Fot. Social media audience network — wybierz grupę docelową

Jak angażować odbiorców na Facebooku

Prowadząc profil na FB i posiadając już odbiorców, istotną kwestią jest ich zaangażowanie. Jeśli będą się oni utożsamiać z naszą marką, znacznie łatwiej podejmą decyzję zakupową, a przywiązanie do marki spowoduje, że nie będą szukali innych rozwiązań czy marek.

Jak zatem angażować odbiorców w życie profilu FB?

Z pewnością warto przeprowadzać konkursy. Powinniśmy stawiać szczególnie na zadania wymagające zaangażowania u osób biorących w nich udział. Warto zatem wymyślać kreatywne sposoby wzięcia udziału w konkursie takie jak wykonanie danej pracy konkursowej. To o czym musimy pamiętać, to fakt, że regulamin Facebooka zabrania organizowania konkursów z losowymi wynikami, a przeprowadzenie takiego konkursu może narazić nas również na kłopoty prawne związane z hazardem.

Kolejnym sposobem na zaangażowanie odbiorców jest pytanie ich o zdanie. Dzięki temu poczują się doceniani i chętnie będą chcieli dzielić się swoim zdaniem z naszą marką. Możemy zatem zadawać pytania otwarte lub prosić o wypowiedzenie się na temat naszej marki. Dobrym pomysłem jest współtworzenie nowych rozwiązań i produktów.

Jedną zaś z najczęściej wybieranych form angażowania odbiorców jest tworzenie ankiety np. w której odbiorcy będą oddawali głos, używając danego przycisku np. polubienia czy uśmiechu. Dzięki temu sprytnie uzyskamy dużą aktywność postu, która jest ważna pod kątem pozycjonowania profilu na Facebooku. Jest to doskonała forma reklamy na Facebooku naszego profilu.

Aby angażować odbiorców, możemy również przeprowadzać eventy w świecie realnym czy organizować specjalne promocje jedynie dla obserwatorów naszego profilu. Z pewnością zaowocuje to większym zainteresowaniem naszego profilu marki i regularnym sprawdzaniem, czy pojawiają się na nim kolejne promocje. Bardzo dobrym sposobem na zaangażowanie odbiorców jest również publikowanie ich prac na naszym profilu w różnej formie np. graficznej czy tekstowej.

Reklama na Facebook Ads do grupy docelowej

Fot. Reklama na Facebook Ads do grupy docelowej

 

Jak wyróżnić się na Facebooku

Prowadząc profil marki na Facebooku, warto również wyróżniać się na tle innych konkurencyjnych profili. Jednym z najbardziej efektownych sposobów jest umieszczenie animowanego awatara. Z pewnością poruszający się obrazek profilowy — miniaturka, nie jest częstym widokiem i będzie budził spore zainteresowanie wśród odbiorców.

Możemy dodać go w formie gif w aplikacji Facebooka. Kolejnym sposobem na wyróżnienie się — tym razem bardziej merytorycznym jest dodawanie dłuższych treści oraz robienie to częściej niż konkurencyjne profile.

Na Facebooku możemy również publikować bardziej oryginalne materiały, które nie są często wykorzystywane przez inne marki. Są to np. zdjęcia interaktywne, które pozwalają rozglądać się po zdjęciu w 360 stopniach, jakie można łatwo dodać do tych samych albumów, w których znajdują się zdjęcia tradycyjne. Możemy też przeprowadzać webinaria i transmisje na żywo, a także rozdawać gratisy w postaci np. darmowych e-booków.

Reklamy Facebook przyciągają nowych klientów

Fot. Reklamy Facebook przyciągają nowych klientów

 

Jak reagować i odpowiadać na negatywne komentarze na FB oraz dlaczego warto

Bardzo ważną częścią prowadzenia każdego profilu jest radzenie sobie z negatywnymi opiniami lub hejtem. Zjawiska takie pojawiają się coraz częściej z uwagi na wysoką świadomości odbiorców i wysokie wymagania oraz specyfikę społeczności internetowej, w której znacznie łatwiej obrażać inne osoby. Jak zatem reagować na negatywne komentarze?

Z pewnością powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy są to usprawiedliwione negatywne opinie, czy jest to jedynie bezpodstawny hejt. Jeśli jest to pierwszy wypadek, powinniśmy podejść do każdej negatywnej opinii z szacunkiem i zrozumieniem, a także spróbować oficjalnie i publicznie rozwiązać dany problem. Dzięki temu inni odbiorcy będą wiedzieli, iż szanujemy naszych klientów, a także dowiedzą się, że sprawa została rozwiązana lub wyjaśniona bez pozostawiania groźnych niedomówień. Należy reagować na negatywne opinie, aby powtarzane wielokrotnie i pozostawione bez żadnej reakcji nie stały główną narracją i nie stały się prawdą.

Samo rozwiązywanie problemów powinno również być bardzo szybkie i rzeczowe, a jeśli nasza wina jest bezsporna, powinniśmy zaproponować rekompensatę. Z kolei, jeśli negatywne wpisy na naszym profilu są jedynie hejtem, należy zareagować bardzo stanowczo i wezwać do zaprzestania zamieszczenia takich wpisów. Będziemy też w pełni usprawiedliwionymi, jeśli od razu będziemy blokowali takie osoby lub usuwali komentarze i nie dopuszczali do takich sytuacji. Jeśli będą miały one zorganizowaną formę ataków na nas, nie powinniśmy również wahać się, powiadomić organów ścigania.

Jeśli negatywne wpisy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, nie powinniśmy również wchodzić w polemikę z takimi osobami, gdyż z możemy przez to jedynie stracić wizerunkowo, a w razie rozwiązania problemu, który i tak nie istnieje, nic nie zyskamy.

Skuteczna reklama na Facebooku do grupy docelowej

Fot. Social media — Skuteczna reklama na Facebooku do grupy docelowej

 

Płatne i darmowe sposoby reklamy na Facebooku

Prowadząc profil marki na FB mamy do wyboru bardzo wiele różnego rodzaju sposobów reklamy. Są to sposoby zarówno darmowe, jak i płatne. Darmowymi sposobami reklamy na FB będą z pewnością dwa najpopularniejsze, jakimi jest marketing szeptany i promocja na grupach tematycznych.

Marketing szeptany na Facebook to forma reklamy

Marketing szeptany będzie polegał na umieszczeniu na Facebooku w istniejących już wątkach poleceń naszej marki w odpowiedzi na zadane pytania, a promocja na grupach będzie polegała z kolei na umieszczeniu oferty naszej marki.

Na FB możemy również publikować otagowany wysokojakościowy content i to właśnie nim przyciągać odbiorców do naszej marki wykorzystując marketing treści. Na FB możemy wdrażać social selling, czyli sprzedaż społecznościową polegającą na nawiązywaniu i rozwijaniu jakościowych kontaktów, a następnie sprzedaży produktów osobom już nam znanym, które chętnie dokonania zakupu u nas.

Dodaj reklamę na Facebooku do grupy docelowej

Fot. Reklama na Facebooku do grupy docelowej

 

Facebook Ads do grupy docelowej

Kampanie reklamowe na Facebooku można precyzyjnie kierować nie tylko do podstawowych grup odbiorców. Do płatnych sposobów reklamy na Facebooku możemy zaliczyć przede wszystkim system reklamowy Facebook Ads, który umożliwia wyemitowanie reklamy naszego profilu użytkownikom FB. Do wyboru otrzymamy wiele form reklam od tekstowych poprzez graficzne do wideo czy karuzelowych w różnych miejscach. Wybierając formę reklamy Facebook Ads, mamy możliwość wybrania opcji by nasza reklama została również wyświetlona Instagramie. Dla zaczynających przygodę z reklamą na Facebook polecamy korzystanie z menadżera reklam. Możliwości jak sami widzicie, jest bardzo dużo.

Będziemy mogli wybrać odpowiednią formę i umiejscowienie reklamy na Facebook Ads, aby atrakcyjnie przedstawić naszą markę. Dobrą poradą jest wybranie dla każdej reklamy konkretnej formy i umiejscowienie, dzięki czemu reklama będzie lepiej dopasowana do grupy odbiorców.

Korzystając z FB mamy do wyboru również różne sposoby płatności i rozliczenia się od płatności za wyświetlenia po płatności za kliknięcie w link. Reklamy w Facebook Ads to również możliwość targetowania, czyli wybierania odbiorców na podstawie wielu parametrów, które znacznie zwiększa skuteczność reklamy. Do sposobów reklamy na Facebook Ads, możemy zaliczyć także influencer marketing i płacenie znanym profilom za możliwość umieszczenia na nich reklamy naszego.

Promuj swoją firmę za pomocą reklam na Facebooku

Pamiętaj, że każda forma prawidłowo przygotowanej i przemyślanej reklamy przyniesie pozytywne skutki i dotyczy to nie tylko reklamy Facebook Ads. Możliwości reklam jest wiele, najważniejsze, by wybrać tę najskuteczniejszą formę reklamy. . .

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!