AKTUALNOŚCI Atrakcje w Polsce

Poznań, atrakcje stolicy Wielkopolski

 ·  autor: Administrator  ·   2290

Poznań jest ósmym co do wielkości miastem w Polsce, jednak pod względem oferty atrakcji turystycznych z pewnością zajmuje wyższe miejsce. To właśnie tu, w stolicy Wielkopolski codziennie o dwunastej trykają się koziołki, to tu wypocząć można nad Maltą, także tu znajduje się Stary Browar – znane na cały świat centrum handlu i sztuki. Poznajcie najciekawsze atrakcje Poznania.

Poznań, atrakcje stolicy Wielkopolski

Poznań atrakcje stolicy Wielkopolski

Stare Miasto z Rynkiem

Poznań atrakcyjne Stare Miasto

Sercem Poznania jest Stare Miasto i Rynek, który stworzony został na planie kwadratu, a dookoła otaczają niesamowicie kolorowe, zabytkowe kamienice. Centrum poznańskiego rynku jest piękny renesansowy ratusz. Jego środkową wieżyczkę zdobi zegar oraz mechaniczne koziołki, które codziennie o godzinie 12:00 bodą się w rytm hymnu Poznania. W ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta. Zwiedzając Stare Miasto, warto zobaczyć słynną Studzienkę Bamberki, jest to niezwykle symboliczna figurka przedstawiającą kobietę ubraną w charakterystyczny strój bamberski, z nosidłami i konwiami, jakich używa się w winiarstwie. Ponadto, poznański rynek jest także gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych – w czerwcu organizowany jest tu Jarmark Świętojański, a latem różne imprezy kulturalne, np. niektóre spektakle festiwalu teatralnego "Malta". Rynek jest również głównym miejscem spotkań mieszkańców miasta. Znajduje się tu wszystko, czego potrzeba, na wyciągnięcie ręki są hotele, restauracje, bary, kluby, instytucje kultury i różnorodne sklepy.

 

Zamek Cesarski

Poznań atrakcje Zamek Cesarski

Z Rynku swoje kroki warto skierować do Zamku Cesarskiego. To monumentalna bryła wzniesiona na początku XX wieku, która początkowo spełniała funkcję rezydencji cesarza Niemiec – Wilhelma II, goszczącego tu zaledwie dwukrotnie. Neoromański gmach nawiązuje do średniowiecznych, warownych zamków z terenów Niemiec i Włoch. Charakterystycznym elementem budynku jest wieża z zegarem, która pierwotnie miała 74 metrów wysokości, a obecnie, w wyniku zniszczeń wojennych jej wysokość osiąga 54 metry. Na przestrzeni lat Zamek wielokrotnie zmieniał gospodarzy - był rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego, a latach okupacji hitlerowskiej także rezydencją Hitlera.
Obecnie w budynku mieści Centrum Kultury ,,Zamek”, które organizuje liczne spektakle teatralne, koncerty, wystawy, pokazy filmowe oraz spotkania literackie, a także wiele różnorodnych warsztatów twórczych. Mieszczą się tu również inne instytucje kulturalne, m.in. Teatr Animacji, Muzeum Poznańskiego Czerwca i kino „Pałacowe”.

 

Zamek Królewski

Zamek Królewski w Poznaniu

Poznań jest chyba jedynym miastem w Polsce, które może poszczycić się dwoma zamkami. Poznański Zamek Królewski jest najstarszą zachowaną królewską rezydencją w naszym kraju – wzniesiono go w XIII wieku dla króla z dynastii Piastów – Przemysła II. W tamtym czasie była to największa budowla świecka w kraju, która na przestrzeni wieków była gospodarzem wielu ważnych wydarzeń – król Jan Olbracht przyjął tu hołd wielkiego mistrza krzyżackiego Hansa von Tiffen. Zamek gościł także w swoich murach wiele koronowanych głów - Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę i Kazimierza Jagiellończyka. Jednak liczne zniszczenia tej gotyckiej budowli – pożar z 1536 roku oraz potop szwedzki i wojna północna sprawiły, że w XVIII wieku zamek był niemalże ruiną. Budynek odbudowano w latach 1959-1964, a obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuk Użytkowych.

 

Brama Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Poznań atrakcje

Brama Poznania ICHOT to wyjątkowe centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego, które wprowadza zwiedzających w historyczny obszar poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Można tu dosłownie przenieść się w niezwykle interesującą podróż w czasie - do początków państwa polskiego i przemierzając jego wielowiekową historię dotrzeć do współczesności. Dzięki multimedialnym prezentacjom, interaktywnym makietom i wizualizacjom wszystkimi zmysłami chłonąć można klimat Ostrowa Tumskiego raz odkryć wiele tajemnic skrywanych przez to miejsce i znajdujące się tu zabytki. Brama Poznania znajduje się w najstarszej części miasta w sąsiedztwie wyspy katedralnej, z budynku roztacza się widok na najstarszą katedrę w Polsce.

 

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Poznańska Bazylika archikatedralna jest jednym z najstarszych budynków sakralnych w naszym kraju i najstarszą polską katedrą – jej początki sięgają 968 roku. Jej budowę rozpoczął Mieszko I i początkowo miała cechy bazyliki przedromańskiej. Gotyckiego charakteru budynek nabrał w XIV wieku, kiedy dobudowano korpus nawowy, a później także nowe gotyckie prezbiterium. Liczne pożary oraz działania wojenne sprawiły, że katedra została mocno zniszczona, jednak w latach 1948-1956 udało przywrócić się jej formy gotyckie z XIV wieku.

Bazylika archikatedralna to niezwykle ważne miejsce w historii Polski miejsce. To prawdopodobnie właśnie tu Mieszko I przyjął chrzest. To właśnie tu obywały się ważne śluby – między innymi ślub króla Wacława II z Ryksą, córką Przemysła II oraz pogrzeby średniowiecznych królów i książąt - w katedralnych kryptach spoczywają ciała pierwszych polskich władców, między innymi: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Ponadto, w archikatedralnych kaplicach znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, poza grobowcami i mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego z odlanymi z brązu posągami obu władców, zobaczyć można tu także monumentalny nagrobek Górków z XVI wieku, który uchodzi za najwspanialsze dzieło renesansowej rzeźby w Wielkopolsce. W bazylice podziwiać można również nagrobek biskupa Benedykta Izdbieńskiego wykonany przez wybitnego rzeźbiarza polskiego renesansu Jana Michałowicza z Urzędowa oraz obraz Krzysztofa Boguszewskiego z 1628 roku przedstawiający wjazd św. Marcina do Amiens.

 

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania

Świętomarcińskie rogale to bez wątpienia najpopularniejsze tradycyjne i regionalne wyroby cukiernicze. Skosztować można ich jedynie w Poznaniu i jedynie u cukierników, którzy posiadają europejski certyfikat na ich wyrób. W Wielkopolsce są tak uwielbiane, że doczekały się nawet własnego muzeum, dlatego wielbicielom tych słodkości polecamy odwiedzenie tego miejsca, które znajduje się na Starym Rynku pod numerem 41. W Muzeum można między innymi poznać tajny przepis (mający ponad 150 lat!) na ten przysmak, a także uczestniczyć w całym procesie pieczenia największego skarbu kulinarnego Poznania. Zapewniamy, że każdy łasuch z wizyty w tym muzeum będzie bardzo zadowolony!

 

Park Cytadela

Park Cytadela

Park Cytadela to największy park Poznania (o powierzchni około 100 ha), znajdujący się na miejscu dawnego fortu Winiary z XIX wieku, który był istotnym elementem pruskiej twierdzy. II wojna światowa w znacznym stopniu zniszczyła fortyfikacje, które w kolejnych latach zostały całkiem rozebrane. W 1962 roku w miejscu tym powstał park - pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko – Radzieckiej, który od 1992 roku nosi nazwę Park Cytadela. Obecnie na jego terenie zlokalizowane są dwa muzea - Muzeum Armii "Poznań" i Muzeum Uzbrojenia. Znajduje się tu także wiele pomników, będących reliktami przeszłości, miedzy innymi pomnik Bohaterów, pomnik marszałka Związku Radzieckiego Wasilija Czujkowa dowódcy 8 armii gwardii, której oddziały szturmowały Cytadelę w 1945 roku. W Parku Cytadela zobaczyć można również kilka ciekawych rzeźb, np. „Braterstwo Broni” autorstwa Dimitra Sowy z Charkowa lub „Saperzy” dłuta Jana Jakóba. W 2002 roku, z okazji obchodów 750-lecia lokacji miasta, na terenie parku stanęła chyba najpopularniejsza instalacja Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”. W okresie wielkanocnym na terenie Cytadeli z wielkim rozmachem, po zmroku organizowane są misteria pasyjne przyciągające tłumy poznaniaków i turystów.

 

Poznańska Malta

Poznańska Malta

Poznańska Malta to najchętniej odwiedzane przez mieszkańców miasta tereny rekreacyjne, których swego rodzaju serce stanowi, sztucznie utworzone Jezioro Maltańskie. Zastanawiacie się pewnie skąd ta nazwa? Otóż wielkopolska Malta pochodzi od dawnych właścicieli tych ziem – od zakonu Joannitów, którego główną siedzibą przez wieki była słoneczna wyspa Malta na Morzu Śródziemnym. W Poznaniu w tych terenach znajduje się piękne parki, bogata baza gastronomiczna oraz zaplecze do uprawniania wielu dyscyplin sportowych, które przyciągają rowerzystów, rolkarzy, biegaczy, wioślarzy oraz miłośników innych sportów wodnych. Co ciekawe, Jezioro Maltańskie już parokrotnie było gospodarzem wielu prestiżowych zawodów wioślarskich i kajakarskich, w tym także mistrzostw świata. Tuż obok jeziora zlokalizowany jest jeden z najnowocześniejszych ośrodków rekreacyjno-sportowych w Polsce – Termy Maltańskie, wykorzystujące naturalne wody termalne. Powierzchnia ośrodka to 6 hektarów, na których znajduje się 18 różnych basenów, profesjonalne SPA, sauny oraz największy polski Aquapark. Latem można tu wypocząć na leżakach, na tarasie z widokiem na jezioro. Na poznańskiej Malcie znajduje się również… stok narciarski – Malta Ski, po którym zimą szusować można na nartach lub snowboardzie, a latem zjeżdżać na pontonach. Obok zlokalizowany jest tor saneczkowy, kolejka górska oraz pole do gry w minigolfa.

 

Stary Browar

Stary Browar - atrakcje Poznania

Zlokalizowany w ścisłym centrum Poznania ośrodek biznesu i sztuki Stary Browar to z pewnością jedna z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek stolicy Wielkopolski. Obiekt ten mieści się w zrewitalizowanym, XIX-wiecznym Browarze Huggera i w nowej, jednak wciąż utrzymany w zabytkowej formie otwarty został w 2003 roku. 4 lata później w tym samym stylu architektonicznym dobudowano nowe skrzydło. W Starym Browarze mieści się prawie 200 sklepów, kilkadziesiąt restauracji i kawiarni, 8 sal kinowych 5-gwiazdkowy hotel, kluby muzyczne oraz klimatyczne wnętrza wystawiennicze i eventowe, a także zabytkowy park. Nic więc dziwnego, że kompleks ten rocznie odwiedza 9 milionów osób.
Stary Browar był wielokrotnie doceniany za zastosowane w nim koncepcje architektoniczne, dwukrotnie zyskał także miano najlepszego muzeum handlowego na świecie. W plebiscycie organizowanym przez National Geographic Traveller, został wybrany jednym z siedmiu Nowych Cudów Polski.

Wygląda na to, że w Poznaniu nie ma czasu na nudę. Każdy - od miłośnika historii i architektury, przez amatora aktywności fizycznej do wielbiciela sztuki i pasjonata zakupów, znajdzie w stolicy Wielkopolski coś dla siebie. Także wymarzone zakwaterowanie, które czeka na Was na trivabook.pl.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!