AKTUALNOŚCI Porady

Pies na wakacjach - czy zabierać psa na wakacje?

 ·  autor: Administrator  ·   2847

Osoby, które lubią podróżować, a chcą adoptować lub kupić psa powinny przemyśleć kwestię opieki nad zwierzakiem w czasie licznych wycieczek. Większość posiadaczy psów decyduje się na zabranie pupila ze sobą. Istnieją też specjalne hotele, w których można zostawić zwierzę pod opieką fachowca.

Pies na wakacjach — czy zabierać psa na wakacje?

Bagażnik samochodu spakowany na wakacyjny wyjazd z psami

Fot. Czy zabierać psa na wakacje?

Pies na wakacjach — zabieramy psa na wakacje i co dalej?

Jeśli opiekun zdecyduje się zabrać psa na wakacje, to musi uwzględnić kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, jeśli jest pies na wakacjach, należy znaleźć nocleg, w którym właściciel zgadza się na nocowanie zwierząt w obiekcie.

Po drugie, warto wziąć ze sobą książeczkę zdrowia psa w razie konieczności wizyty u lekarza weterynarii. W przypadku jazdy środkami publicznej komunikacji np. pociągiem pies musi posiadać kaganiec oraz aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Wakacje z psem powinny być rozpatrywane pod wieloma względami!

Zdjęcie czworonoga na plaży - wakacje z psem

Fot. Zdjęcie czworonoga na plaży

 

Jak przygotować się z psem do podróży?

Większość zwierzaków spokojnie znosi jazdę samochodem. Jednak zdarzają się osobniki, które wymiotują, albo po prostu są niespokojne. Przez całą drogę piszczą oraz skaczą na tylnym siedzeniu samochodu.

Wtedy warto udać się do weterynarza po leki przeciwwymiotne oraz ziołowe preparaty wyciszające. Najważniejsze jest, aby pies nie biegał po całym samochodzie, ponieważ może to doprowadzić do wypadku. W sklepach zoologicznych są dostępne specjalne pasy i maty dla psiaków do auta.

 

Czy na wakacje brać legowisko dla swojego psa?

Osoby, które lubią podróżować, a chcą adoptować lub kupić psa powinny przemyśleć kwestię opieki nad zwierzakiem w czasie licznych wycieczek. Większość posiadaczy psów decyduje się na zabranie pupila ze sobą. Istnieją też specjalne hotele, w których można zostawić zwierzę pod opieką fachowca.

Urlop z psem - legowisko

Fot. Wakacje z psem — legowisko

Czy zabranie legowiska to dobry pomysł, czyli jak zredukować stres pupila?

Nowe otoczenie może być dla zwierzęcia stresujące. Psy zupełnie inaczej niż ludzie odbierają zmiany, ponieważ są przywiązane nie tylko do właścicieli, ale też samego domu. Szczególnie zwierzaki starsze z demencją albo słabo widzące mogą mieć problem z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości.

W związku z tym warto na przykład zabrać w podróż legowisko, do którego pies jest przyzwyczajony. Posłanie ma zapach kojarzący się pupilowi z domem oraz bezpieczeństwem, więc stanie się jego ostoją w trudnych momentach. Można również zabrać kilka zabawek oraz kocyki. Przed podróżą lepiej nie prać psiego posłania, aby nie utraciło ono charakterystycznych zapachów.

Legowisko pieska

Fot. Pies w legowisku na wakacjach

Wyjazd z psem — gdzie położyć legowisko psa w hotelu?

W nieznanym otoczeniu psy powinny móc się wyciszyć i w spokoju odreagować napływające ze środowiska, nowe bodźce. W związku z tym najlepiej posłanie możesz położyć w cichym miejscu, gdzie zwierzak nie będzie niepokojony dźwiękami dochodzącymi zza drzwi. Idealnie, gdyby legowisko było w pobliżu łóżka właścicieli, albowiem to dla psów większe poczucie bezpieczeństwa.

Legowisko psa podczas pobytu w hotelu na urlopie

Fot. Legowisko psa — pobyt w pokoju hotelowym

Wakacje z psem — czy można zostawić psa samego w pokoju hotelowym?

Znalezienie miejsca noclegowego, gdzie zwierzęta są akceptowane, jest nadal sporym wyzwaniem. Natomiast wystarczy poszukać prywatnych pensjonatów i kwater, ponieważ w takich miejscach właściciele chętniej przystają na nocleg z pupilem.

W pierwszych dniach, jeśli istnieje taka możliwość lepiej zwierzaka zabierać ze sobą na przykład na górską wycieczkę. Po pewnym czasie pupil przyzwyczai się do nowego miejsca i o ile nie cierpi na lęk separacyjny, powinien poradzić sobie z rozłąką i grzecznie odpoczywać w pokoju we własnym legowisku.

Pies na wakacjach w pokoju hotelowym

Fot. Pies na wakacjach w pokoju hotelowym

Ważne! Nie zapomnijcie zabrać podstawowych, niezbędnych rzeczy, które na co dzień używacie w domu:

  • miska dla psa
  • kaganiec i smycz dla psa
  • psi paszport
  • pasy bezpieczeństwa dla psa, by go przypiąć podczas podróży
  • oraz inne dodatkowe rzeczy, które na co dzień ma Wasz pies w domu

 

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!