AKTUALNOŚCI Warto zobaczyć

Muzeum Powstania Warszawskiego

 ·  autor: Administrator  ·   1918

Aby zrozumieć dzisiejszą Warszawę, trzeba poznać jej historię, którą w wyjątkowy sposób przedstawia Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostało ono utworzone w celu uczczenia pamięci tych, którzy zginęli, walcząc o wolność Polski i jej stolicy podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Ekspozycje muzeum wywierają na odwiedzających to miejsce ogromne wrażenie i to nie tylko na pasjonatach historii.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie wybuchło we wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00, którą określono kryptonimem „W”. Choć planowane było na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. Było to jedno z najważniejszych polskich wystąpień zbrojnych podczas II wojny światowej, a zarazem najbardziej dramatyczne wydarzenie zapisane na kartach historii Warszawy, które na zawsze zmieniło oblicze tego miasta.

Budowa Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęła się w 2003 roku, z założeniem, że otwarte zostanie na sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. I tak też się stało – Muzeum otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Znajduje się w powstałym w 1908 roku budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich, który ściśle związany z dziejami miasta. To jeden z niewielu zachowanych do dziś przykładów architektury przemysłowej początku XX wieku. Charakteryzuje się piękną ceglaną fasadą, która w wyniku prac konserwatorskich, odzyskała utracony przez lata blask.

Multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego powstało w celu upamiętnienia największej akcji zbrojnej polskiego podziemia w wyjątkowy sposób. Nowoczesna, interaktywna ekspozycja oddaje klimat powstańczej Warszawy, przedstawiając nie tylko militarne oblicze 63 dni walk, ale także codzienność cywilów. Tu, spacerując po bruku wśród gruzów zniszczonego miasta, wsłuchując się w zachowane dźwięki bombardowania, zrekonstruowane opowieści powstańców, powstańcze piosenki i modlitwy, a także oglądając powstańcze pamiątki - broń, rzeczy osobiste, dokumenty, listy oraz mapy, zrozumieć można jak czuli się przemieszczający się kanałami żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, walcząc z niemieckim okupantem. Z kolei w prezentowanym w muzeum filmie „Miasto Ruin”, obejrzeć można zrównaną z ziemią Warszawę z lotu ptaka. Na wystawie obok znajduje się wierna replika Liberatora B-24J, z tego typu samolotów dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej stolicy.

Najprawdziwszym sercem muzeum jest stalowy monument przechodzący przez wszystkie jego kondygnacje. Ściany monumentu pokryte są datami kolejnych dni powstania oraz śladami po pociskach. Z jego wnętrza wydobywa się brzmienie bijącego serca, symbolizującego życie Warszawy w 1944 roku.

Bardzo ważnym elementem Muzeum Powstania Warszawskiego jest także ekspozycja przeznaczona dla dzieci – to Sala Małego Powstańca, w której najmłodsi mogą stawiać pierwsze kroki w poznawaniu historii. W sali tej prowadzone są lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci. Maluchy inaczej niż dorośli przeżywają emocje, dlatego dla twórców muzeum ważnym było, aby wizyta w nim nie kojarzyła się im z nudą i straconym czasem.

Tuż obok Muzeum znajduje się Park Wolności, a w nim Mur Pamięci, na którym wyryte zostały nazwiska blisko 11 tysięcy poległych w Powstaniu żołnierzy. Na „Murze Sztuki” podziwiać można także powstańcze murale autorstwa znanych polskich artystów.

Muzeum Powstania Warszawskiego zwiedzać można codziennie, poza wtorkami. Warto mieć to na uwadze, wybierając się na wycieczkę do Warszawy. Jeśli szukacie najlepszej opcji zakwaterowania w stolicy, koniecznie zajrzyjcie na Trivabook.pl, gdzie czeka na Was bogata oferta noclegów.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!