AKTUALNOŚCI Warto zobaczyć

Atrakcje Mazur - Kraina Wielkich Jezior

 ·  autor: Administrator  ·   7019

Wiadomo nam nie od dziś, że Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Jedni nazywają Krainę Wielkich Jezior - "Mazurskim Morzem", inni określają ją jako "Krainę Tysiąca Jezior. Każde z tych określeń świetnie pasuje do tego malowniczego regionu. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, czyli mezoregion, położony w północnej części Polski, obejmujący środkową część Pojezierza Mazurskiego.

Atrakcje Mazur - Krainy Wielkich Jezior  - ciekawostki, historia.

fot. Mazury z lotu ptaka

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i jej atrakcje czekają na Was na Mazurach o każdej porze roku!

Powierzchnia regionu to 1732 kilometry kwadratowe, z czego aż 486 kilometrów kwadratowych zajmują Jeziora Mazurskie, a ląd w większej części porastają przepiękne lasy.

Kraina Wielkich Jezior graniczy od północy z Krainą Węgorapy, od południa z Równiną Mazurską, od wschodu z Pojezierzem Ełckim, a od zachodu graniczy z Pojezierzem Mrągowskim oraz Niziną Sępopolską. Nie możemy zapomnieć o historii, więc przypomnimy jak powstały mazurskie jeziora. Otóż na skutek ostatniej fazy zlodowacenia bałtyckiego, czyli około 10 tysięcy lat temu, cofający się lądolód usypywał położone równoleżnikowo ciągi wzgórz morenowych, zbudowane ze żwirów, głazów oraz gliny. Następnie, w zagłębieniach między wyniesieniami pozostawały wielkie bryły lodu, które wytapiając się, pozostawiały misy wytopiskowe, a płynące pod lodem rzeki wypłukały głębokie rynny. Tak powstały jeziora mazurskie, dziś połączone systemem kanałów.

W regionie znajduje się niemal 2600 jezior.

Kraina Wielkich Jezior liczy sobie w rzeczywistości niemal 2600 mniejszych i większych jezior, które połączone są kanałami mazurskimi, dzięki temu tworzą niesamowite trasy dla wytrawnych żeglarzy. Środkową część szlaku łączy cały zespół sztucznych kanałów, między innymi Kanał Jegliński, Grunwaldzki, Tałcki, Mioduński, Giżycki, Kula, Szymoński, Niegociński i inne. Największą atrakcją Krainy Wielkich jezior są oczywiście same jeziora, w tym największe jeziora w Polsce, czyli Śniardwy (ponad 113 kilometrów kwadratowych) oraz Mamry (ok. 105 kilometrów kwadratowych).

Ogromne wrażenie robią również inne, nieco mniejsze jeziora jak na przykład Jezioro Niegocin (27 kilometrów kwadratowych), Jezioro Roś (ok. 19 kilometrów kwadratowych) oraz Jezioro Tałty (ponad 18 kilometrów kwadratowych). Kraina Wielkich Jezior to najpopularniejsze i najbardziej atrakcyjne miejsce dla miłośników żeglugi oraz fanów innych sportów wodnych.

Rozległy obszar jezior umożliwia uprawianie prawie wszystkich rodzajów turystyki wodnej.

Tak rozległego ciągu jezior umożliwiającego uprawianie prawie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a jednocześnie tak urozmaiconego, nie ma w całej Europie. Jest to obszar wyjątkowy w skali naszego kraju, jak i całego kontynentu niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, znajdziemy tu również wiele historycznych zabytków. Region ten jest uwielbiany przez miłośników wszelkich sportów wodnych oraz w okresie wakacyjnym chętnie odwiedzany przez letników. Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z niezliczonych siedlisk rzadkich gatunków ptaków. Można tu obserwować między innymi, uważanego za symbol Mazur kormorana, perkoza dwuczubego, czaplę, łabędzia niemego najliczniej gniazdującego na Jeziorze Łuknajno oraz łyskę. Żyją tu również rzadko spotykane bociany czarne, kanie czarne, orzeł przedni oraz bielik. Turyści w Krainie Wielkich Jezior na swojej drodze często mogą się natknąć na wydrę, bobra, żółwia błotnego, łosia oraz wiele gatunków nietoperzy i kolorowych ważek. Na przełomie września i października szczególną atrakcją są tutaj rykowiska jeleni.

Atrakcje Krainy Wielkich Jezior Mazurskich - Giżycko

fot. Mazury - Giżycko

Sprawdź:

Ważne role w gospodarce regionu odgrywa przede wszystkim turystyka, ale także sporty wodne oraz rybołówstwo. Głównymi ośrodkami turystycznymi w tym regionie są Giżycko, Mikołajki, Pisz oraz Węgorzewo. Właśnie w tych miejscowościach podczas wakacji możemy znaleźć najlepsze miejsca noclegowe na Mazurach, nowoczesne campingi czy pola namiotowe, które jeszcze bardziej przybliżą nam urok biwaków z młodzieńczych lat. Miejscowości te są również najchętniej odwiedzane przez turystów, dlatego często możemy spotkać się z tłumami ludzi. Więc jeżeli wybieracie się na Mazury, marząc o ciszy i spokoju, polecamy wybrać mniejsze, malownicze miejscowości, które również oferują atrakcyjne obiekty noclegowe, w tym tanie noclegi na Mazurach, gdzie naprawdę odnajdziecie spokój i odpoczniecie od wielkomiejskiego zgiełku.

Giżycko to stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Stolicą Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest niewątpliwie Giżycko. To miasto o dosyć skomplikowanej historii. Dawne Lotzen, w granicach Polski znalazło się dopiero po 1945 roku. W czasach PRL-u było jednym z najmodniejszych kurortów. Właśnie w Giżycku swój słynny film „Nóż w wodzie” nakręcił Roman Polański. Po upadku komunizmu miasto przez długi czas nie mogło się podnieść, dziś jednak najgorsze czasy, ma już na szczęście za sobą. Znalazły się pieniądze oraz inwestorzy. W Giżycku turyści mogą dziś zaznać moc atrakcji, osoby lubiące spędzać czas aktywnie na wodzie, mają do dyspozycji oferty tutejszych wypożyczalni jachtów i innych sprzętów wodnych. Na innych czekają różne atrakcje w mieście oraz rejsy statkami Żeglugi Mazurskiej. W mieście odbywa się również wiele imprez kulturalnych, na przykład festiwale muzyczne.

Wróćmy nad jeziora.

Główny szlak zaczyna się na Jeziorze Brzozolasek, w pobliżu miasta Pisz, a kończy się na kanale w Węgorzewie. Długość szlaku w linii prostej mierzy długość ponad 110 kilometrów. Ze względu na dużą ilość jezior, na których panuje duży ruch, jest to szlak trudny, przeznaczony raczej dla zaawansowanych żeglarzy, natomiast tak naprawdę jest nieuciążliwy. Na brzegach możemy znaleźć dużą ilość dobrych miejsc, gdzie można rozbić biwak. Na przebycie całego szlaku należy poświęcić od 7 do 10 dni. Na całym Pojezierzu Mazurskim szlak Wielkich Jezior jest zupełnie osobliwym światem, który znają nie tylko mieszkańcy, którzy są tu na stałe, lecz również ludzie z całej Polski. Dla nich ta kraina to przede wszystkim woda, to różnorodność jezior, z których każde ma swą złą i dobrą sławę, to biwaki, na które wraca się każdego roku i ciągle na nowo odkrywa zatoki. Jak już wspominaliśmy, region jest bogaty pod względem przyrodniczym. Znajduje się tu szereg rezerwatów przyrody jak na przykład jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce – Mazurski Park Krajobrazowy.

Park w części Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

W przyszłości jest planowane utworzenie parku narodowego, w części Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to z pewnością wyjątkowy region naszego kraju, który warto odwiedzić. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przynajmniej w małym stopniu przybliżył was do wybrania się w podróż, która pozostanie wam na długo w pamięci. W końcu to nie przypadek, że Mazury, a właściwie Kraina Wielkich Jezior Mazurskich znalazły się w ścisłym finale plebiscytu "Siedem cudów świata". Drugiego takiego miejsca w naszym kraju z całą pewnością nie ma. Dlatego też zachęcamy was wszystkich do odwiedzin Krainy Wielkich Jezior, nie zapominajcie również o innych wspaniałych zakątkach naszego pięknego kraju.
Spotkajmy się na Mazurach! Ahoj!

Wpisz w wyszukiwarce Trivabook.pl hasło: Noclegi Mazury i ruszaj w drogę!

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!