AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI Warto zobaczyć
Zwierzyniec – perła Roztocza
· autor: Administrator · 7306Nazywany „perłą Roztocza”, jest miastem wyjątkowym. Kto w czasie wycieczki po terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego odwiedzi Zwierzyniec, ten z pewnością żałować nie będzie. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Zwierzyniec – perła Roztocza
Na terenie Zwierzyńca czeka na nas wiele atrakcji przyrodniczych, wspaniałych budowli oraz ciekawych pomników, mających przypominać nam o ciekawej historii tego miasta. Zwierzyniec, znany dziś jako najlepszy punkt wypadowy na teren Roztoczańskiego Parku Narodowego, powstał w XVI wieku jako zwierzyniec służący Zamoyskim – panom pobliskiego Zamościa oraz twórcą tzw. Ordynacji Zamojskiej. Do dziś zachował Zwierzyniec charakter miasta ogrodu, do dziś urzeka spokojem i piękną okolicą.
Co warto zobaczyć podczas wycieczki po terenie tego miasta?
Większość turystów skupia swą uwagę na południowej części miasta. Dlaczego? Bo to właśnie tu można zobaczyć jego najważniejsze atrakcje. Jedną z nich jest unikalny zabytek - położony na wysepce kościół św. Jana Nepomucena. Jego fundatorami byli ówcześni ordynaci, Tomasz Antoni i jego żona Teresa Aniela z Michniowskich, którzy budową kościoła chcieli uczcić narodziny swego syna, Klemensa. To na ich zlecenie w latach 1741-47 Giovanni Columbani zbudował kościół, w którym do dziś można ujrzeć wiele cennych zabytków i dzieł sztuki.
Szczególną atrakcją są tu iluzjonistyczne freski, które wykonał Łukasz Smuglewicz, znany też jako malarz Augusta III. Niewielkie rozmiary świątyni mają swe uzasadnienie. Warto pamiętać, że zanim stała się ona kościołem służącym wszystkim mieszkańcom miasteczka, pełniła rolę dworskiej kaplicy. W pobliżu tego kościoła czekają kolejne atrakcje - zabudowania Zarządu Ordynacji Zamojskiej. To zespół klasycystycznych budowli, które wzniesiono na początku XIX wieku w chwili, gdy siedziba Ordynacji została przeniesiona z Zamościa do Zwierzyńca. W zachowanych oficynach dziś mieszczą się różne instytucje, m. in. Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska. W pobliżu czeka kolejna atrakcja, czyli pochodzący z początku XIX wieku browar zwierzyniecki. To miejsce, w którym do dziś produkowane jest lokalne piwo. W dawnym domu plenipotenta, czyli w siedzibie zarządcy Ordynacji, urzęduje dziś Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego.
W jej sąsiedztwie można z kolei zobaczyć ciekawą wystawę, poświęconą przyrodzie Roztocza. To Ośrodek Edukacyjno-Muzealny, który powstał w połowie lat 90-tych. Jego zwiedzenie jest ważnym wprowadzeniem dla tych którym marzą się dalsze wycieczki po terenie parku narodowego. Oznaczone trasy pozwalają dotrzeć z tego miejsca do słynnych Stawów Echo z Ostoją Konika Polskiego, wielkim powodzeniem turystów cieszy się też ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę.
A co z pomnikami?
- Jednym z symboli Zwierzyńca jest przeniesiony tu z Hamerni pomnik szarańczy, upamiętniający walkę z plagą tego owada w 1711 roku.
- Inny ciekawy pomnik to kamień w kształcie rzymskiego sarkofagu, który stoi na grobie ukochanego psa Marysieńki – żony króla Jana III Sobieskiego.
- Dodatkowo na terenie miasta znajduje się kilkadziesiąt tablic pamiątkowych, które mają przypominać o trudnej i burzliwej historii tej części kraju.
Zwierzyniec to dobrze zagospodarowany ośrodek turystyczny, na terenie którego każdy z nas znajdzie bez większych przeszkód tanie noclegi w dobrych warunkach. Dzięki temu każdy z nas będzie miał szansę na to, by lepiej poznać i Zwierzyniec, i jego najbliższą okolicę. A że jest ona wyjątkowa, wycieczki po tej części Roztocza dla każdego staną się wyjątkowym doświadczeniem.