NOCLEGI Podlasie

Polceamy tanie noclegi na Podlasiu

FILTRUJ PO

sprawdzony obiekt 50%
e-mail i telefon
dłużej niż rok
19-124 Dolistowo, Dolistowo 72     zobacz na mapie
Biebrza Safari Biebrza Safari - Marzysz o wypoczynku w zaciszu natury, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i zbędnych hałasów?  Oferujemy noclegi w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz ciekawy program pobytu. Zapraszamy do jakże malowniczej miejscowości Dolistowo, usytuowanej w bezpośrednim sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku...   zobacz ofertę

Nocujesz na Podlasiu? Sprawdź, co warto zobaczyć i jakie atrakcje skrywa Podlasie!

 

Noclegi Białystok

fot. Białystok - centrum miasta

 

Jeśli myśląc o Podlasiu, do głowy przychodzi Ci wyłącznie daleki wschód, najwyższa pora nadrobić zaległości! To niesamowicie wyjątkowy region naszego kraju, w którym rytm życia narzuca… natura. Zachwycające jest tu dosłownie wszystko od magicznych krajobrazów przez malownicze miasta i urokliwe wsie po niespotykaną nigdzie indziej w Polsce kulturę. Jesteście gotowi na poznawanie Podlasia? Zatem czas na zapięcie pasów i zaczynamy!

Podlasie zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem wielkości województw

Podlasie pod względem wielkości województw w naszym kraju zajmuje szóste miejsce, jednak pod względem zagęszczenia ludności wiedzie prym. Na kilometr kwadratowy województwa podlaskiego przypada 57 osób, podczas gdy w województwie śląskim liczba na wynosi 371. To także jedno z niewielu polskich województw, które sąsiaduje z dwoma różnymi państwami – Litwą i Białorusią. Podlasie na mapie naszego kraju wyróżnia także ukształtowanie terenu – jest to kraina polodowcowa z mnóstwem moren dennych, meandrujących rzek oraz głazów narzutowych. Największe rzeki to Bug, Biebrza i Narew, a ich dorzecza tworzą obszerne tereny bagienne. Nie brak tu również jezior – Wigry, Gaładuś, Rajgrodzkie oraz Hańcza – najgłębsze jezioro w Polsce. Podlasie wyróżniają także ogromne obszary leśne - Puszcza Augustowska, Puszcza Białowieska.

 

Puszcza Białowieska

Noclegi Podlasie - Puszcza Białowieska

fot. Puszcza Białowieska

I właśnie od lasów zaczniemy, a dokładniej od Puszczy Białowieskiej. To prawdziwe „must see” dla osób odwiedzających Podlasie! Bo czym byłaby wizyta w tym regionie bez zobaczenia białowieskiego żubra? Jednak musimy Was trochę zmartwić – to wcale nie jest takie proste, jak z pozoru może się wydawać. Białowieskie żubry, choć są olbrzymich rozmiarów, poruszają się właściwie bezszelestnie, przez co naprawdę trudno je zobaczyć. Jest jednak na to kilka sposobów. Pierwszy to udział w specjalnie zorganizowanej wyprawie w poszukiwaniu tych niezwykłych zwierząt. Na taką kilkugodzinną wycieczkę z przewodnikiem składa się odwiedzenie miejsca żerowania żubrów i możliwość stanięcia z nim prawie oko w oko. Drugi sposób to odwiedzenie Rezerwatu Pokazowego Żubra w Białowieży. W Rezerwacie mieszkają przedstawiciele ssaków żyjących w Puszczy Białowieskiej, a więc poza żubrem, można zobaczyć tu także jelenia, sarnę, łosia, dzika, a nawet rysia czy wilka.

Jeśli Wasze oczy ujrzały już żubra oraz inne ciekawe zwierzęta, polecamy spacer po znajdującej się tuż obok Rezerwatu kładce „Żebra Żubra”. Szlak ten uznawany jest na jeden z najpiękniejszych w całej Puszczy, a jego trasa prowadząca przez podmokłe tereny i bagienne lasy liczy około 3 kilometry. Zawieszona nad mokradłami drewniana kładka wiedzie turystów przez prawie połowę szlaku, a dalszą jego część stanowi gruntowa ścieżka. Spacer w otoczeniu białowieskich olch, lip, jesionów i świerków, przy akompaniamencie śpiewu ptaków lub skrzypiącego pod nogami śniegu to coś, co po prostu trzeba przeżyć!

Przeżycia przeżyciami, czas jednak na kilka faktów o Puszczy Białowieskiej, stanowiącej unikalny na skalę europejską kompleks leśny, jako ostatni las nizinny na Starym Kontynencie. Zachowane tu ekosystemy pozostały niezmienione przez człowieka i szczycą się niesamowitym bogactwem niezwykle interesującej fauny i flory, która nie występuje już w innych polskich lasach – Puszcza jest domem, dla między innymi 178 gatunków ptaków oraz ponad 10 tysięcy gatunków bezkręgowców. Ponadto, na terenie Puszczy znajduje się 20 rezerwatów, a jej sercem jest Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego mający w swoich granicach ponad 500-letni las.

 

Jeziora Hańcza

Jezioro Hańcza

fot. Jezioro Hańcza

Poza spacerami po Puszczy Białowieskiej warto przespacerować się także brzegiem najgłębszego jeziora nie tylko w Polsce, lecz także w Europie Środkowej. Mowa o jeziorze Hańcza, które posiada cechy specyficzne dla jezior wysokogórskich i którego głębokość osiąga miejscami 110 metrów. Niesamowita, prawie idealna przejrzystość jego wód, dochodząca nawet do 12 metrów, sprawia, że to miejsce doskonałe dla płetwonurków. A jest co pod wodą podziwiać, gdyż roślinność zanurzona w jeziorze tworzy piękne, rozległe, podwodne łąki.

 

Narwiański Park Narodowy

Cerkiew na Podlasiu

fot. Cerkiew na Podlasiu

Pozostając przy wodzie, polecamy także wycieczkę do Narwiańskiego Parku Narodowego i przeprawę przez tamtejsze bagna po… kładce. „Kładka wśród bagien” to ścieżka przyrodnicza o długości 1000 metrów, prezentująca najważniejsze zbiorowiska roślinne Parku oraz organizmy związane z poszczególnymi siedliskami. Znajdują się na niej dwa tarasy widokowe, tablice edukacyjne oraz kilka przystanków w postaci rzeki, trzcinowiska, turzycowiska, wilgotnych łąk oraz zarośli wierzbowych.

 

Kanał Augustowski

Widok z lotu ptaka na śluzę Przewięź, jezioro Białe Augustowskie oraz jezioro Studziennicze

fot. Widok z lotu ptaka na śluzę Przewięź, jezioro Białe Augustowskie oraz jezioro Studziennicze

Jeżeli temat wody jeszcze Wam się nie znudził, polecamy zajrzeć także nad zbudowany na początku XIX wieku Kanał Augustowski. Wzniesiony on został w celu uniknięcia pruskich ceł, hamujących nieco ówczesny handel. Kanał ma długość 101 kilometrów, co czyni go najdłuższym zabytkiem w naszym kraju i łączy dwie rzeki – polską Biebrzę z litewskim Niemnem. Można tutaj wybrać się w jeden z dwóch rejsów organizowanych przez Żeglugę Augustowską - śladem papieskim, czyli trasą, którą podczas swojej wizyty na Podlasiu przebył Jan Paweł II, można także wybrać się na wycieczkę do pięknej rzeki Rospudy i jej doliny. Jedną z największych atrakcji obu rejsów jest możliwość zobaczenia średniowiecznego zwyczaju podnoszenia śluz za pomocą lewarków, napędzanych ludzką siłą.

 

Mieszanka kulturowo-narodowościowa na Podlasiu

Zabytki religijne na Podlasiu

fot. Zabytki religijne na Podlasiu

Atrakcje Podlasia to jednak nie tylko przyroda. Występuje tu także niewiarygodna mieszanka kulturowo-narodowościowa, obok siebie w tym regionie od wieków żyją Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy i Żydzi. Dlatego wiele tutejszych zabytków i atrakcji ma związek właśnie z podlaską wielokulturowością. Jednym z nich jest meczet w Kruszynianach, będący jednym z najstarszych meczetów w Polsce. Ogromne wrażenie robi sam kolor budynku – mocna zieleń. Wnętrze meczetu polecamy poznawać w towarzystwie Dżemila – Tatara, dbającego o świątynię. Opowie on kilka ciekawych historii dotyczących zarówno samego meczetu, jak i Tatarów w Polsce. Naprzeciwko budowli znajduje się restauracja, w której skosztować można tradycyjnych potraw tatarskiej kuchni.

 

Podlasie i Góra Garbarka

Podlasie Góra Garbarka

fot. Święta Góra Grabarka - krzyże wotywne. Położona w powiecie siemiatyckim na Podlasiu Góra Grabarka jest największym miejscem kultu prawosławia w Polsce.

Góra Garbarka to z kolei święte miejsce wyznawców prawosławia, dokąd regularnie pielgrzymują tak jak katolicy na Jasną Górę w Częstochowie. Zlokalizowany jest tu jedyny w Polsce żeński klasztor prawosławny św. Marty i św. Marii. Na Świętej Górze znajduje się około dziesięciu tysięcy krzyży, symbolizujących nadzwyczajną, uzdrawiającą moc tego miejsca. Postawiono je ponad 300 lat temu, kiedy w okolicy panowała epidemia cholery, każdy krzyż oznacza jedno uratowane istnienie. Co ciekawe, z roku na rok liczba krzyży wzrasta, przynoszone są one przez pielgrzymów w konkretnych intencjach. Na Górze stoi także niewielka, drewniana cerkiew, którą zwiedzać można codziennie, w wybranych godzinach.

 

Szlak Krainy Otwartych Okiennic

Podlasie stary dom

fot. Stary dom na Podlasiu

Nie można zapomnieć również o Szlaku Krainy Otwartych Okiennic, który prowadzi przez trzy podlaskie wsie: Puchły, Soce i Trześciankę. Tu także znajdują się urokliwe, kolorowe cerkwie oraz wprawiające w zachwyt drewniane, bogato zdobione domy z otwartymi okiennicami. Chaty te charakteryzują się snycerskimi zdobieniami – pięknymi ornamentami na nad i podokiennikach, okiennicach i narożnikach domów, co czyni je unikatem w skali kraju.

Widok z lotu ptaka na Jezioro Rajgrodzkie oraz Rajgród, Polska

fot. Widok z lotu ptaka na Jezioro Rajgrodzkie oraz Rajgród, Polska

 

Noclegi Białystok nocą

fot. Noclegi - Białystok nocą

 

Noclegi Supraśl na Podlasiu

fot. Miasto Supraśl - noclegi na Podlasiu

 

Zamek Królewski w Tykocinie - noclegi Tykocin

fot. Zamek Królewski w Tykocinie

 

Mapa Podlasia

Czy Wam również Podlasie wydaje się jednym z najbardziej atrakcyjnych zakątków naszego kraju? Przyjeżdżając tu, wszystkie zmartwienia warto zostawić w domu, aby bezgranicznie móc napawać się pięknem tutejszej przyrody, życzliwością mieszkańców regionu oraz niezwykłą jego historią. Chcąc poznać to miejsce, warto znaleźć komfortowe zakwaterowanie, które czeka na Was na portalu rezerwacyjnym trivabook.pl, sprawdź tanie noclegi Podlasie.

 

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!