NOCLEGI Białystok

Dość macie oklepanych, turystycznych miejsc? A może męczą Was już ogromne miasta, pełne tłumów, hałasu i zanieczyszczeń? Polecamy miasto, które systematycznie się rozwija, jednak takie, w którym życie wciąż toczy się powoli w ciszy i spokoju. To także niezwykle interesujące miejsce pod względem krzyżowania się religii i kultur. O jakim mieście mowa? O stolicy województwa podlaskiego – Białymstoku, w którym uciekniecie o zgiełku wielkich miast. Zapraszamy do lektury mini przewodnika, a później na wycieczkę, albo dłuższe wakacje!

Polceamy tanie noclegi w Białymstoku i okolicy:

FILTRUJ PO

Nie znaleziono żadnych obiektów w wybranej lokalizacji.

Poznaj Białystok

Noclegi Białystok w centrum miasta

fot. Białystok wieczorem

 

Położony na pograniczu Europy Wschodniej i zachodniej, na północno-wschodnim krańcu naszego kraju Białystok jest częścią Zielonych Płuc Polski, nic więc dziwnego w tym, że na jego terenie wytyczono dwa rezerwaty - Las Zwierzyniecki oraz Antoniuk, które wraz z innymi terenami zielonymi zajmują 32% jego powierzchni. Czym są Zielone Płuca Polski? To obszar objęty kompleksową ochroną środowiska naturalnego. A jest co chronić, bo przyroda Białostocczyzny naprawdę zachwyca. Lokalizacja geograficzna i klimat sprawiają, że tutejsza szata roślinna ma wiele cech wspólnych z obszarami wschodniej i północnej części kontynentu, dlatego spotkać można tu wiele gatunków roślin borealnych, występujących głównie na północnym wschodzie Europy. Jeżeli więc masz ochotę na wypoczynek wśród niczym niezmąconej dzikiej przyrody, wdychając świeże powietrze bez grama zanieczyszczeń, pozostając jednocześnie w mieście Białystok to strzał w dziesiątkę.

Białystok wielokulturowe miasto

Góra Garbarka

fot. Góra Garbarka

Białystok jest miastem wielokulturowym, zamieszkuje go wiele różnych kulturowo i religijnie grup, z których najliczniejszą stanowią wyznawcy katolicyzmu i prawosławia. Dlatego w stolicy Podlasia wszystkie ważne święta religijne obchodzone są dwa razy w roku. Jednak oprócz wyznawców katolicyzmu i prawosławia w mieście żyją także protestanci oraz muzułmanie (Tatarzy). Nie brak tu również śladów kultury żydowskiej, a jednym z nich jest stary i dość zaniedbany cmentarz żydowski. Ponadto, kilka białostockich ulic nazwanych jest na cześć ważnych dla miasta postaci pochodzenia żydowskiego, a najbardziej znanym z nich był twórca języka esperanto – Ludwik Zamenhof.

Poznaj więcej noclegów i atrakcji Podlasia

Pałac Branickich

Pałac Branickich

fot. Pałac Branickich

Rozpoczynając zwiedzanie Białegostoku, swoje kroki należy skierować do Pałacu Branickich zwanego Wersalem Polskim lub Wersalem Północy, który jest prawdziwą wizytówką miasta. Początkowo – w XVI wieku budynek ten był zamkiem obronnym wybudowanym przez ówczesnych właścicieli stolicy Podlasia. W XVII wieku trafił w ręce rodu Branickich i wtedy nastąpiła największa jego przebudowa. Braniccy stworzyli z niego imponującą barokową rezydencję, dbając także o przepiękne ogrody ją otaczające. Do tego miejsca zjeżdżały najznamienitsze osoby tamtych czasów, między innymi wielu polskich królów, w tym Stanisław August Poniatowski, a także cesarz austriacki Józef II oraz król Prus Fryderyk Wilhelm II. Pałac Branickich do dziś zachwyca barokową fasadą oraz zachowanymi w tym samym stylu ogrodami. Spacer po pałacowych ogrodach będzie nie lada gratką dla wszystkich estetów. Ogród Górny to ogród w stylu francuskim, charakteryzujący się wieloma fontannami i klombami. Dolna jego część to styl angielski z licznymi altankami, pawilonami, promenadami, bulwarami, posągami, sadzawkami i ozdobnymi pomnikami.

Wewnątrz Pałacu znajduje się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, swoją siedzibę ma tu także rektorat Uniwersytetu Medycznego. Mimo tego zachowany został oryginalny barokowy styl, dzięki czemu po dziś dzień oglądać można tu unikatowe sztukaterie, płyty kominkowe z herbami Branickich i wnęki piecowe. Poza muzeum zwiedzać można tu Sień Wielką z klatką schodową, Apartamenty Izabeli Branickiej, Pokoje Złote, Jadalnię, Gabinet oraz Kaplicę.

Rynek Kościuszki

Opuszczając tereny pałacu Branickich, warto wybrać się na Rynek Kościuszki, który od lat jest głównym punktem spotkań mieszkańców Białegostoku. Znajduje się tu ratusz, który jednak nigdy nie był siedzibą miejskich władz. W przeszłości pełnił funkcję handlową, a obecnie swoją siedzibę ma tu Muzeum Podlaskie z imponującą galerią malarstwa polskiego XVIII-XX wieku. Rynek z każdej strony otaczają piękne kamienice, w których zlokalizowane są  liczne restauracje i kawiarnie.
Co jeszcze warto zobaczyć w Białymstoku? Na pewno tutejsze cerkwie, będące dość rzadkim widokiem w innych regionach Polski. Niedaleko Rynku Kościuszki znajduje się Cerkiew Świętego Mikołaja. Jej wnętrze zachwyca przepięknymi ikonami i freskami, a śpiew cerkiewnego chóru sprawia, że po plecach przebiegają ciarki. Kolejną, zasługującą na uwagę cerkwią jest monumentalna Cerkiew Świętego Ducha, której symboliczna architektura nawiązuje do wydarzenia Zesłania Ducha Świętego. Budynek zdobi pięć kopuł, które uosabiają Chrystusa i Ewangelistów. Znajduje się tu także wieża z 10 dzwonami oraz pomnik poświęcony prawosławnym mieszkańcom Białostocczyzny, którzy stracili życie w latach 1939-1956. Wewnątrz cerkwi podziwiać można przepiękne ikony i freski.

Bojary - drewniana zabudowa parterowych domów

Nie można zapomnieć także o niezwykle interesującej i jednej z najstarszych dzielnic stolicy Podlasia, jaką są Bojary. Bojary charakteryzuje stara, drewniana zabudowa parterowych domów, które swoim wyglądem przypominają nieco dawne mieszczańskie dworki. Nie bez przyczyny, bo na przełomie XIV i XV wieku na tych terenach bojarami (stąd też wywodzi się nazwa dzielnicy) nazywano chłopów wolnych od pańszczyzny, czyli klasę między chłopstwem a ziemiaństwem, w przypadku Białegostoku było to właśnie mieszczaństwo. Dzielnica ta charakteryzuje się także unikatowym układem urbanistycznym, w którym część obecnych ulic stanowi pozostałość dawnych szlaków komunikacyjnych. Polecamy spacer po urokliwych ulicach Bojar, między innymi ulicy Kraszewskiego, Starobojarskiej czy Słonimskiej.

Restauracje w Białymstoku

Ostatnim punktem zwiedzania Białegostoku niech będzie skosztowanie tutejszej kuchni, obok której na pewno nie można przejść obojętnie. Dania Białostocczyzny to głównie dania ziemniaczane, a tym najsłynniejszym jest babka ziemniaczana, która podawana może być na wiele różnych sposób. Kolejne danie tego regionu to kiszka… także ziemniaczana. Poza ziemniakami białostocka kuchnia może poszczycić się różnorodnością smaków, a jej wielonarodowy charakter zawdzięcza historii oraz położeniu geograficznemu – można znaleźć w niej wpływy kuchni białoruskiej, litewskiej, rosyjskiej oraz żydowskiej.

Jesteście gotowi na wycieczkę do Białegostoku?

Jeśli chcielibyście odwiedzić to wciąż mało znane, lecz interesujące miasto, ale nie wiecie gdzie znaleźć najlepszą opcję zakwaterowania, zajrzyjcie na Trivabook.pl, a w kilka chwil, z bogatej oferty noclegów wybierzcie tą dla Was idealną.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!