NOCLEGI Łańcut

Wybraliśmy dla Ciebie tanie noclegi  Łańcut

FILTRUJ PO

Nie znaleziono żadnych obiektów w wybranej lokalizacji.

Noclegi Łańcut - gdzie warto się zatrzymać?

Noclegi Łańcut

Łańcut to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych, jakimi może się pochwalić Podkarpacie. Dla wielu osób głównym celem wycieczki jest tutejszy zamek, nie brak jednak i takich turystów, którzy odwiedzają i inne zabytki tego miasta. Atrakcji jest tu sporo, zatem każdy znajdzie w tym mieście coś ciekawego dla siebie. Jakie zabytki zasługują na szczególne wyróżnienie?

Łańcut i jego miejsce na mapie Polski

Łańcut z lotu ptaka

Łańcut to jedno z ciekawszych miejsc na mapie województwa podkarpackiego, a malownicze otoczenie oraz bliskość Rzeszowa sprawiają, że turyści na terenie tego miasta pojawiają się bardzo chętnie. Ten ośrodek miejski spełnia zatem niezwykle ważną rolę w lokalnej gospodarce, stając się jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie tej części kraju.

Z kart historii: Łańcut i jego dzieje

Noclegi i zabytki Łańcut

Łańcut to miejscowość, która może się pochwalić długa i ciekawą historią. Początki osadnictwa w tym miejscu zaczynają się już w XI stuleciu, z kolei prawami miejskimi Łańcut mógł się pochwalić już w połowie XIV wieku. Bliskość szlaków handlowych sprzyjała rozwojowi miejscowej gospodarki, dzięki czemu już w XV wieku zaczęły tu postawać cechy kupców oraz rzemieślników. Od połowy XV wieku, z woli Kazimierza Jagiellończyka, stał się Łańcut miejscem znanym z organizacji wielkich jarmarków, które przyciągały wielu kupców z okolicy.

Przez wieku Łańcutem zarządzali przedstawiciele wielu ważnych rodów. Pierwszym znanym panem tego miasta był wojewoda sandomierski Otton z Pilczy. W czasach Pileckich powstała tu pierwsza obronna budowla, z kolei samo miasto stało się stolicą rozległych dóbr, dzięki którym Pileccy w kolejnych latach pomnażali swój majątek. Od 1585 roku panem Łańcuta stał się Stanisław Stadnicki ze Żmigrodu, który w dziejach Polski zapisał się jako słynny „diabeł łańcucki”. Znany ze swego wybuchowego charakteru i częstych sporów z sąsiadami, w dziejach miasta nie zapisał się zbyt dobrze. Jego rządy to spadek roli Łańcuta w okolicy oraz znaczny upadek lokalnej gospodarki. W latach 20-tych XVII wieku Łańcut trafia w ręce Lubomirskich, dzięki którym powstaje tu nowy zamek – potężna forteca, której widokiem można się cieszyć do dziś. Rządy Lubomirskich to powrót dobrej passy i dalszy rozwój miasta, które staje się coraz ważniejszym ośrodkiem handlowym. Ostatnimi panami miasta byli Potoccy, dzięki którym w 1830 roku powstaje ordynacja dóbr łańcuckich. Po II wojnie światowej, Łańcut stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym, znanym m. in. z browaru, fabryki wódek oraz fabryki śrub. Współczesne miasto to jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych, jakimi może się pochwalić Podkarpacie, oraz miejsce, któremu miłośnicy historii i sztuki z całego kraju bardzo chętnie poświęcają swój czas. Jakie atrakcje czynią to miasto tak popularnym celem krajoznawczych wypraw?

Szklarska poręba atrakcje

Spotkania z zabytkami: co warto zobaczyć w Łańcucie?

Noclegi w Łańcucie

Wycieczki po Łańcucie będą nie lada gratką dla wszystkich miłośników historii oraz dla tych turystów, którzy wolny czas chcą spędzić w otoczeniu pięknych zabytków. Miasto to może się pochwalić zabytkowym układem urbanistycznym i malowniczym rynkiem, wokół którego zachowało się sporo pięknych kamienic z XVII – XIX stulecia. Dla miłośników architektury sakralnej ciekawym obiektem może się tu okazać neogotycki kościół parafialny, którego dzieje sięgają XV stulecia. Zachwyca też dawny zespół klasztorny dominikanów, obecnie wykorzystywany jako obiekt służący turystom. Barokowa synagoga z drugiej połowy XVIII wieku oraz atrakcje czekające na terenie parku to kolejne ciekawostki, dzięki którym można tu spędzić wolny czas w niezwykle ciekawy sposób. Łańcut kusi powozownią, wystawą ikon oraz storczykarnią, w której każdy miłośnik kwiatów będzie mógł się nacieszyć ich pięknem. Dumą miasta, a jednocześnie jedną z turystycznych wizytówek Podkarpacia, jest jednak tutejszy zamek, którego historia zaczyna się w XVI wieku. Jego piękne wnętrza wciąż wzbudzają zachwyt, a zgromadzone tu dzieła sztuki na każdym turyście mogą zrobić ogromne wrażenie. To zabytek, któremu z pewnością warto poświęcić uwagi podczas krajoznawczych wypraw.

Twierdza Boyen

Łańcut to niezwykłe miasto, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Piękne budowle, przyjazna atmosfera oraz cenne dzieła sztuki – oto czynniki, dzięki którym to urocze miasteczko stało się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Podkarpacia.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!