NOCLEGI Zieleniec

Zieleniec – polska stolica turystyki aktywnej zaprasza do rezerwacji noclegu na Portalu Noclegowym Trivabook.pl:

FILTRUJ PO

NOCLEGI W POBLIŻU Zieleniec

Czarodziejka

29,83 km od Zieleniec
sprawdzony obiekt 50%
e-mail i telefon
dłużej niż rok
57-514 Międzygórze, Śnieżna 12     zobacz na mapie
Jeśli nie jesteś czegoś pewien, może szukasz czegoś więcej... i potrzebujesz konkretnej, nawet niestandardowej oferty - zapraszamy do nas!!! Pomożemy Tobie zorganizować i zaplanować wakacje, o jakich marzyłeś! Naszym Gościom proponujemy apartamenty 1-, 2- i 3-pokojowe, jak również pokoje gościnne 2-, 3- i 4-osobowe.   zobacz ofertę
od 150 zł/noc

Większość górskich miejscowości po sezonie staje się miasteczkiem duchów.

Jest jednak jeden wyjątek – położony w Górach Orlickich Zieleniec tętni życiem przez cały rok!

Unikalny mikroklimat, malownicze serpentyny górskich szlaków oraz wiele innych atrakcji czyni Zieleniec rajem dla wielbicieli aktywnego wypoczynku niezależnie od pory roku. Zajrzyjcie z nami do tego niezwykłego miejsca!

Na początek kilka podstawowych informacji. Założony w 1791 roku Zielenieć, choć nierzadko uznawany za odrębną miejscowość jest jedną z dzielnic uzdrowiska Duszniki-Zdrój i już w XIX wieku zaczęli zaglądać do niego turyści, w tym między innymi wybitny polski kompozytor Fryderyk Chopin. Wtedy także w Zieleńcu pojawiły się pierwsze ślady nart, a pozostawił je Heinrich Rubartsch, uznawany za prekursora popularyzacji sportów zimowych w tym regionie. I w taki właśnie sposób w Zieleńcu zaczęło się sportowe szaleństwo, nie tylko zimowe!

 

Centrum Turystyki Aktywnej

Powstałe na zielenieckiej Jamrozowej Polanie Centrum Turystyki Aktywnej to dostępny przez cały rok najprawdziwszy raj dla amatorów ruchu. Wiosną i latem tutejsze trasy narciarstwa biegowego zamieniają się w rolkostradę, to także popularne miejsce dla miłośników biegów górskich i nordic walking oraz wielbicieli jazdy na dwóch kółkach czy orienteringu. Pozostając przy dwóch kółkach warto wspomnieć o możliwości wypożyczenia w Dusznikach rowerów wspomaganych elektrycznie MTB. To nie lada gratka dla turystów, dająca im jeszcze większą sposobność poznawania pobliskich atrakcji. Wbudowany napęd elektryczny sprawia, że tutejsze szlaki Sudeckich pasm górskich niestraszne będą nawet mniej wprawionym rowerzystom. Atrakcyjne położenie Zieleńca czyni go jednym z najważniejszych ośrodków kolarstwa górskiego w tym regionie. Zwiedzając go na dwóch kółkach, poznać można grzbiety Gór Orlickich oraz Gór Bystrzyckich. Trasy są niezwykle zróżnicowanie pod względem stopnia trudności, można je więc dopasować do wieku amatorów dwóch kółek. Jednym z łatwiejszych jest szlak Szczyty Zieleniec o długości 3,5 km i różnicy wysokości 161 metrów. Nieco bardziej wymagająca trasa prowadzi z Kamienia Rubascha przez Schronisko Orlica do Masarykowej Chaty, ciągnie się przez ponad 10 km, a różnice wysokości na nie występujące wynoszą 148 metrów. Na bardziej wprawionych rowerzystów czeka szlak z Zieleńca na Wielką Desztnę ¬ – najwyższy szczyt Gór Orlickich (1 115 m n.p.m.) o długości 14 km i różnicy wysokości 180 metrów. Wszystkie trasy rowerowe wokół Zieleńca są bardzo dobrze oznakowane, o zbłądzeniu nie ma więc mowy. Na elektrycznych dwóch kółkach dojechać można także w okolice Śnieżnika oraz do pobliskiego Skalnego Miasta w czeskim Adrspachu.

 

Rowerowym i wędrownym szlakiem

Zieleniec oferuje również wiele tras rowerowych na terenie miasta i bliskich okolicach, których łączna długość w całych Dusznikach wynosi 150 km. Szlaki wytyczono tak, aby rowerzyści mogli dotrzeć do najciekawszych zakątków Ziemi Kłodzkiej. Z perspektywy dwóch kółek podziwiać można piękno przyrody, poznawać magiczne miejsca i interesujące atrakcje turystyczne.

Jeżeli jednak zwykła jazda rowerem jest dla Ciebie zbyt monotonna, może warto spróbować duathlonu, czyli jazdy rowerem połączonej ze strzelaniem. Wszystko to możliwe jest na Jamrozowej Polanie.

Jeśli z kolei macie ochotę na pieszą wędrówkę to Zieleniec i jego okolica jest istnym rajem na górskie wycieczki. Doskonale sprawdzi się jako baza wypadowa na szlaki Gór Orlickich, Bystrzyckich oraz Gór Stołowych, które ciągną się przez setki kilometrów. Turystykę górską w Zieleńcu uprawiać można przez cały rok. Na wielbicieli spacerów po nieco bardziej płaskim terenie czeka szlak na Torfowisko pod Zieleńcem. Znajdujące się tu torfowisko oferuje wiele ciekawych atrakcji, na które składają się głównie przyrodnicze elementy środowiska, będące głównymi motywami pozwoliły na stworzenia unikalnego Rezerwatu Przyrody „Topielisko”. Dlaczego warto tu zajrzeć? Torfowisko pod Zieleńcem jest jedynym w Polsce miejscem z roślinnością typową dla Tundry Syberyjskiej, a jego wiek szacuje się na około 7600 lat. Czas przejścia całego rezerwatu zajmuje zazwyczaj do 1 do 1,5 godziny.

 

Czas na przejażdżkę

To jednak nie wszystko, co można robić w Zieleńcu! Malownicze tereny tej miejscowości czynią ją również doskonałym ośrodkiem jeździeckim. Wielohektarowe łąki tutejszych stoków narciarskich wiosną i latem stanowią doskonałe miejsce, na których beztrosko pasą się konie z pobliskich stadnin. Takie warunki bytowe tych zwierząt, sprawiają, że są one zdrowe i pełne sił, dlatego wycieczki konne to częste aktywności podejmowane z Zieleńcu przez turystów. I nic w tym dziwnego, ponieważ tworzą one doskonałą alternatywę dla innych aktywności, a konne wyprawy grzbietem Gór Orlickich to naprawdę wyjątkowe przeżycie.

Zieleniec off road

Na miłośników adrenaliny i czterech kółek czeka możliwość jazd off roadowych. Jeśli więc lubisz pełne wrażeń ekstremalne wycieczki samochodowe, najlepiej wśród błota, bezdroży i w otoczeniu pięknych górskich widoków to opcja dla Ciebie idealna! Organizowane w okolicach Zieleńca rajdy off road dla samochodów terenowych zabierają ich kierowców na mniej uczęszczane szlaki, w prawdziwe ostępy leśne bez względu na porę roku. Nierzadko rajdom takim towarzyszą inne ciekawe atrakcje – np. ogniska plenerowe na szczytach gór w miejscach z przepięknym widokiem. W taki sposób można także spędzić sylwestra i przywitać Nowy Rok!

 

Zimowy zawrót głowy

Co jeszcze można robić w Zieleńcu zimą? Duża ilość opadów na tym terenie w okresie zimowym sprawia, że śnieg leży tu blisko przez 160 dni w roku. Na dostawy świeżego, naturalnego puchu można, więc liczyć, nawet gdy pozostała część Polski czuje już wiosnę. Takie warunki warto odpowiednio wykorzystać i Zieleniec bardzo dobrze wie jak. Miejscowość ta wraz z Dusznikami tworzy najnowocześniejszy w naszym kraju ośrodek do uprawiania narciarstwa biegowego i biathlonu, a serce tego kompleksu stanowi Jamrozowa Polana. Znajduje się tu prawie 200 kilometrów znakomicie utrzymywanych tras biegowych, z których dwie są oświetlone i sztucznie naśnieżane, a także jedyny tak nowoczesny obiekt biathlonowy w Polsce – Duszniki Arena, który m.in. w 2017 roku był gospodarzem IBU Mistrzostw Europy w biathlonie.

Jednak nie samym nartami biegowymi Zieleniec stoi! Na Zieleniec Ski Arena składa się 29 kolei i wyciągów z nowoczesnymi kanapami, i gondolami oraz malowniczo położone trasy zjazdowe o długości prawie 23 kilometrów (ta najdłuższa ma 2800 metrów długości), i o różnych poziomach trudności — od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Doskonale odnajdą się tutaj zarówno osoby stawiające pierwsze kroki na nartach, jak i bardziej wymagający narciarze, i snowboardziści. Na większości zielenieckich tras, za sprawą sztucznego oświetlenia szusować można nawet do 21:00. Nie można zapomnieć także o tutejszym Snow Parku – największym tego typu obiekcie w Polsce. To miejsce idealne dla miłośników freeridowej jazdy czy to na dwóch, czy też jednej desce, pełne podstawowych i bardziej ekstremalnych przeszkód oraz innych ciekawych atrakcji.

Zieleniec narty zimą

Występujący w Zieleńcu i okolicy ciśnieniowy układ mas powietrza, sprawia, że ludzki organizm produkuje większą niż zazwyczaj liczbę czerwonych krwinek, co znacznie wpływa na poprawę samopoczucia, szybszą regenerację i efektywniejszy wypoczynek. A specyficzny, zbliżony do alpejskiego, ostry i hartujący mikroklimat Zieleńca, czyni tę miejscowość niemal unikatem w skali kraju. Nie trzeba więc przemierzać tysięcy kilometrów, aby móc poczuć się jak w najwyższych górach Europy. Nic więc dziwnego, że miejsce to przez cały rok działa na turystów jak magnes. Bogactwo sportów i różnego rodzaju aktywności, jakich można tu spróbować, bez względu na porę roku sprawia, że z pewnością, mimo, że nieoficjalnie Zieleniec nazwać można polską stolicą turystyki aktywnej.

Jeśli marzy Wam się wypoczynek w tym niezwykłym miejscu – w Zieleńcu lub w Dusznikach Zdroju warto zastanowić się nad znalezieniem komfortowego wypoczynku. Z portalem rezerwacyjnym trivabook.pl będzie to niezwykle przyjemnie i szybkie.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!