NOCLEGI Sudety
Wybraliśmy dla Ciebie tanie noclegi w Sudetach
FILTRUJ PO
dłużej niż rok
dłużej niż rok
odwiedzony przez przedstawiciela trivabook.pl
zdjęcia dodane przez trivabook.pl
Noclegi - Sudety mniej znane
Śnieżka, Skalne Miasto, Śnieżne Kotły, Książ, Szrenica, Jaskinia – to klasyczne must see podczas pobytu w Sudetach. Jednak poza malowniczymi krajobrazami, ciekawymi szlakami oraz unikatową fauną i florą, w sezonie spotkamy tam całe rzesze turystów. Jak ich uniknąć i delektować się pięknem Sudetów w ciszy i spokoju? Przedstawiamy mniej uczęszczane sudeckie trasy, na których próżno szukać tłumów.
Sudety to pasmo górskie o średniej wysokości, cechujące się stromymi stokami, łagodnymi szczytami i grzbietami, położonymi na terenie trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Góry te wyróżnia duże zalesienie i bardzo malowniczy krajobraz. Występujące na tym terenie bogactwo natury jest zdumiewające, a liczne parki narodowe, krajobrazowe oraz rezerwaty przyciągają wielu turystów, nie tylko z Polski. Mimo tego, w Sudetach znaleźć można miejsca, w których wciąż jeszcze króluje cisza i spokój.
Kraina Wygasłych Wulkanów
fot. Góry Kaczewskie
Pod tą dość elektryzującą nazwą kryją się pod nią Góry Kaczawskie, które powstały ze skał wulkanicznych. Ich najbardziej znanym szczytem jest Ostrzyca, nazywana Śląską Fudżijamą. Kilka milionów lat temu z jej środka wypływała bardzo gorąca lawa, którą dziś podziwiać można jako unikatowe, bazaltowe gołoborze. Znaleźć tu można wiele kamieni szlachetnych oraz minerałów, między innymi agaty i ametysty. Warto zwrócić uwagę także na Organy Wielisławskie – ciekawą formację skalną w kształcie pionowych słupów, przypominająca kościelne organy oraz na Wąwóz Lipa, który wypełniony jest ściśle chronionymi gatunkami flory i fauny.
Schronisko Samotnia i Mały Staw
Schronisko Samotnia to jedno z najstarszych górskich schronisk w naszym kraju. Dotrzeć można do niego niebieskim szlakiem z Karpacza Górnego, a czas tej wędrówki wynosi od 40 minut do 1,5 godziny. Piękne drewniane schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych, pyszną kuchnię, a także wypożyczalnię nart i leżaków, w zależności od pory roku. Funkcjonuje tu również punkt Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Miejsce, w którym znajduje się Samotnia – w kotle Małego Stawu, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w Karkonoszach. Mały Staw to polodowcowy zbiornik z niesamowicie czystą, dosłownie przejrzystą wodą, położony na wysokości 1183 metrów n.p.m. Długość linii brzegowej tego jeziora polodowcowego wynosi 756 metrów, a głębokość dochodzi do 7,3 metra.
Skalny Stół
fot. Skalny Stół
Na najwyższej górze Kowarskiego Grzbietu, wznoszącej się na wysokość 1281 metrów n.p.m. tłumów brak, nie brak na szczęście malowniczych, panoramicznych widoków Kotliny Jeleniogórskiej, wschodnie Karkonosze i Góry Kaczawskie. Nazwa leżącego na polsko-czeskiej granicy wzniesienia pochodzi od charakterystycznych formacji skalnych, które wieńczą jego szczyt. Podejście nie jest zbyt wymagające, a szlaków prowadzących na Skalny Stół jest kilka. Naszym zdaniem warto wybrać trasę prowadzącą przez Sowią Przełęcz, co jeszcze bardziej ubarwi piękną górską scenerię.
fot. Szczeliniec Wielki
Wodospady Pośny
Najpopularniejszymi wodospadami w Sudetach są bez dwóch zdań Wodospad Kamieńczyka oraz Wilczki, jednak najczęściej spotkać tam można prawdziwe tłumy turystów. Aby ich uniknąć, warto wybrać się nad ciąg nieco mniejszych, ale równie pięknych Wodospadów Pośny. Mimo, że leżą w okolicy oblężonego Szczelińca, nie są zatłoczone. Swoje źródło mają w potoku Posna, który spływa między piaskowcowymi Skalnymi Wrotami, ostre pochylenie terenu powoduje formowanie się małych wodospadów, tworząc niezwykle urokliwy i cichy zakątek.
Jaskinia Radochowska
Najdłuższą sudecką jaskinią jest jaskinia Niedźwiedzia, a jej zwiedzanie to nie lada wyzwanie – zaczynając już od rezerwacji biletu, po sam spacer w jej wnętrzu. Dlatego warto wybrać równie atrakcyjną, choć mniej popularną Jaskinię Radochowską, której zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 40 minut, konieczny jest tu również kask ochronny na głowie. W sezonie wiosenno-letnim, przy odrobinie szczęścia w jaskini zobaczyć można aż cztery gatunki nietoperzy.
Sprawdź noclegi Szklarska Poręba lub inne noclegi w górach
fot. Chybotek
Nasz opis sprawił, że macie ochotę odkrywać mniej znane urokliwe miejscówki w Sudetach? Pakujcie walizki i rezerwujcie nocleg, który znajdziecie na stronie Trivabook.pl.