NOCLEGI Beskid Mały
Beskid Mały to odpoczynek na łonie natury. Niewymagające górskie wędrówki, majestatyczne lasy i wąwozy, a także urokliwe wsie i miasteczka. To wszystko poprzecinane wstęgami górskich potoków. Wszystko to znajdziecie w niewielkim, lecz zaskakująco pięknym regionie, jakim jest Beskid Mały.
Noclegi Beskid Mały:
FILTRUJ PO
dłużej niż rok
dłużej niż rok
Beskid Mały: wyjątkowe góry pełne atrakcji
Fot. Beskid Mały widok z lotu ptaka
Są górami wymarzonymi dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Beskid Mały przyciąga pięknymi widokami i ciekawymi trasami. Wycieczki po jego terenie Beskidu Małego każdemu z nas sprawią wiele radości.
Co warto wiedzieć na temat tej wyjątkowej grupy górskiej?
Beskid Mały to ciekawy masyw, który osiąga długość ponad 30 km i szerokość do 10 km.
Obszar ten przedzielony został na dwie części. Dolinę Soły, dzięki czemu możemy tu wyróżnić dwie ciekawe grupy: grupę Łamanej Skały oraz pasmo Magurki Wilkowickiej.
W rejonie Magurki wznosi się najwyższy szczyt Beskidu Małego. Jest nim Czupel, który osiąga wysokość 933 m n. p.m. Tereny Beskidu Małego są atrakcyjne dla tych, którzy w trakcie pieszych wycieczek po górach lubią poszerzać swą wiedzę z zakresu geologii. Zbudowane z twardych piaskowców serii godulskiej, zachwycają rzeźbą terenu oraz ciekawymi wychodniami skalnymi.
Beskid Mały jest też terenem atrakcyjnym dla miłośników przyrody.
Ciekawa szata roślinna tego pasma górskiego z pewnością zasługuje na uwagę. Tereny te dawniej były porośnięte wielkimi kompleksami lasów bukowo-jodłowych i dębowo-grabowych, których pozostałości do dziś można spotkać pomiędzy świerkami. Te ostatnie pojawiły się na terenie Beskidu Małego w XIX wieku, a ich obecność w polskich górach jest związana z działalnością człowieka. A co ciekawego dzieje się w świecie zwierząt? W tych górach spotkać można m.in. niedźwiedzia brunatnego, dzika, jelenia i sarnę. Często pojawiają się tu również salamandry plamiste, żaby i zaskrońce, w miejscach nasłonecznionych może się pojawić żmija zygzakowata.
Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości?
Ważnymi celami turystycznych wypraw są tu szczyty: Magurka Wilkowicka, Leskowiec oraz Łamana Skała. Wielką atrakcją Beskidu Małego jest Żar – góra znana m.in. dzięki elektrowni oraz bazy szybowcowej, której zwiedzenie każdemu turyście dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.
Pomysł na weekend: Beskid Mały
Beskid Mały jest położony w Polsce południowej, na pograniczu Karpat. To niezwykle interesujący region rozciągający się pomiędzy dwoma rzekami — Sołą na zachodzie oraz Skawą na wschodzie.
Jego zwiedzanie warto zacząć od wyjątkowego miejsca — Góry Żar.
Dlaczego jest ona wyjątkowa?
Ponieważ w polskich górach nie ma sobie równych pod względem nagromadzenia różnorodnych atrakcji.
Poza pięknymi, panoramicznymi widokami znajdziecie tu wybudowaną we wnętrzu góry elektrownię szczytowo-pompową.
To także idealne miejsce dla osób lubiących poczuć dreszczyk adrenaliny. Po specjalnie wytyczonych górskich ścieżkach można poszaleć na rowerach lub spróbować jazdy konnej. Istnieje tu możliwość podziwiania Beskidu Małego z perspektywy paralotni. U stóp Góry Żar skorzystać można z uroków plażowania i sportów wodnych dzięki malowniczym jeziorom – Żywickiemu i Międzybrodzkiemu, z kolei zimą wzniesienie zamienia się w centrum narciarstwa.
Beskid Mały — mapa Google
Rys. Mapa Google Beskid Mały
Czupel o wysokości 933 metrów n.p.m. Beskid Mały
Fot. Beskid Mały - Czupel wysokość 933 metrów n.p.m.
Nie zapominajmy jednak o klasycznych górskich wędrówkach. Najwyższą górą Beskidu Małego jest Czupel o wysokości 933 metrów n.p.m. Podziwiać z niej można rozległą panoramę regionu.
Inne popularne szczyty to między innymi Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.), Leskowiec (890 m n.p.m.), Potrójna (885 m n.p.m.), Hrobacza Łąka (800 m n.p.m.) oraz Gibasówka (810 m n.p.m.). Na szczycie każdej z powyższych gór czeka na turystów przytulne schronisko, oferujące tradycyjną małopolską kuchnię. Warto wybrać się również na przełęcz Kocierz, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkać można dzikie owce kaukaskie.
Wadowice — rodzinne miasto Karola Wojtyły
Niewątpliwie najpopularniejszym miasteczkiem Beskidu Małego są Wadowice — rodzinne miasto Karola Wojtyły.
Poza miejscami związanymi z postacią Jana Pawła II — Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego, warto odwiedzić jedną z kawiarni, aby spróbować tradycyjnej już wadowickiej kremówki.
Na nie mniejszą uwagę zasługuje pięknie odrestaurowany ryneczek w centrum miasta, z zabytkowymi kamienicami z XIX wieku.
Sucha Beskidzka — renesansowy Zamek Komorowskich z XVI
Często odwiedzana przez turystów, jest również Sucha Beskidzka. Znajduje się tam Zamek Komorowskich z XVI wieku nazywany „Małym Wawelem”. Zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego, Galerii Sztuki, Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Informacji Turystycznej.
Na obiad warto zajrzeć do stojącej w samym centrum tutejszego rynku słynnej karczmy „Rzym”. Nawiązuje ona do legendy o Panie Twardowskim. Pochodzący z XVIII wieku budynek jest doskonałym przykładem drewnianej architektury ludowej. Wyróżnia ją konstrukcja zrębowa z charakterystyczną kalenicą i arkadowymi podcieniami od frontu. Karczma ta znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.
Kamieniołom Kozy
Dużą atrakcją w Beskidzie Małym jest także nieczynny już Kamieniołom Kozy.
Powstał w latach 1910 - 1912 za sprawą ówczesnego właściciela ziemskiego majątku Kozy Mariana Czecza.
W okresie międzywojennym wydobywano tu prawie 200 ton kruszywa, a materiał do stacji kolejowej transportowano kolejką linową, o długości ponad 2 km.
Fot. Panorama Beskid Mały
Obecnie, zalany wodą kamieniołom zachwyca niepowtarzalną florą i fauną oraz niezwykle barwną strukturą geologiczną. To miejsce idealne na spacery i inne rekreacyjne aktywności, w otoczeniu przepięknych widoków na okolicę.
Fot. Przystań Beskid Mały
Gotowi na wycieczkę w Beskid Mały?
Czas zatem zarezerwować nocleg! Jeśli chcecie znaleźć zakwaterowanie spełniające Wasze wymagania, zajrzyjcie na Trivabook.pl.