NOCLEGI Kielce

Poznaj Kielce - noclegi w centrum Kielc

Kielce to jedno z najbardziej niedocenianych miast w Polsce. A szkoda, bo warte jest uwagi turystów. Stolica województwa świętokrzyskiego stanowi idealną bazę wypadową w piękne Góry Świętokrzyskie i skrywa wiele wartościowych zabytków oraz interesujących miejsc. Choć lokalizacja we wschodniej Polsce może tego nie sugerować, jest to niezwykle nowoczesny i dynamicznie rozwijający się ośrodek. Kielce to miasto, którym naprawdę warto się zainteresować. Mamy nadzieję, że nasz mini przewodnik całkowicie Was co do tego przekona.

Noclegi w centrum Kielc

FILTRUJ PO

Nie znaleziono żadnych obiektów w wybranej lokalizacji.

O historii Kielc słów kilka

Pierwsze wzmianki o Kielcach pojawiły się już w XI wieku. Na terenie dzisiejszego miasta istniała osada, która stanowiła centrum wymiany łupów dla myśliwych z Puszczy Świętokrzyskiej. Nieco później, będąc własnością biskupów krakowskich, Kielce otrzymały prawa miejskie - w 1364 roku. Po rozbiorach miasto znalazło się pod zaborem austriackim, jednak jego mieszkańcy z dużym entuzjazmem angażowali się w zrywy narodowe – biorąc udział między innymi w powstaniu styczniowym. Także podczas II wojny światowej prężnie działał w Kielcach ruch oporu.

Muzeum geologii pod gołym niebem

Kielce wyróżnia niezwykle malownicze położenie - w Górach Świętokrzyskich. Ponadto przez miasto przepływa rzeka Silnica, będąca prawym dopływem Bobrzy. Znawcy i miłośnicy geologii nazywają stolicę województwa świętokrzyskiego „największym muzeum geologii pod gołym niebem”. Dlaczego? Na terenie Kielc znajduje się wiele rezerwatów przyrody, między innymi Kadzielnia, Wietrznia i Karczówka. Ten pierwszy - rezerwat przyrody Kadzielnia jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w krajobrazie Kielc – to zielone wzgórze, o wysokości 295 metrów n.p.m. Od XVIII wieku wydobywano tu wapienie, a po zaprzestaniu działalności kamieniołomu w 1962 roku, Kadzielnię przekształcono w miejsce rekreacyjno-turystyczne. Obecnie jest to jedno z ulubionych miejsc spacerów zarówno Kielczan, jak i gości odwiedzających miasto. Miejsce to stanowi także niezwykle ciekawy obiekt geologiczny, podziwiać można tu wapienie rafowe, zawierające wiele skamieniałości korali, ramienionogów, głowonogów i ryb pancernych. Występuje tu również kras kopalny oraz zjawiska krasowe w postaci schronisk i jaskiń, których znaleźć można tu aż 25. Najwyższa część Kadzielni, tzw. Skałka Geologów, uznana została za rezerwat przyrody. Kadzielnia jest również doskonałym punktem widokowym na okolicę. Obecnie znajduje się tu zadaszony amfiteatr, mogący pomieścić aż 5 tysięcy widzów. W Kadzielni odbywają się liczne koncerty i festiwale – między innymi Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej.

Co więcej, w granicach administracyjnych stolicy województwa świętokrzyskiego znajduje się również część Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Jego budowa geologiczna jest dość mocno zróżnicowana i unikatowa w skali całej Polski. Na niewielkim terenie – o powierzchni 197,816 km kwadratowych, występują skały prawie wszystkich okresów geologicznych od kambru po holocen. W parku występuje ponad 1000 gatunków roślin zielnych. A w tutejszych jaskiniach żyje kilka gatunków nietoperzy między innymi: mroczek późny, mopek i nocek duży.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej jednej ze świętokrzyskich jaskiń - Jaskini Raj, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Jak pokazują badania, 40 tysięcy lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy. W czasach nowożytnych Jaskinia Raj odkryta została w 1964 roku, a jej otwarcie nastąpiło w 1972 roku. Zbadane korytarze tej krasowej jaskini liczą 240 metrów, z czego do zwiedzania udostępnione jest 150 metrów. Turyści poruszają się po wnętrzu jaskini specjalnie wykonanym w dnie chodnikiem, przechodząc kolejno przez następujące pomieszczenia: Komora Wstępna, Komora Złomisk, Sala Kolumnowa, Sala Stalaktytowa i Sala Wysoka.

Jaskinia Raj - Kielce i okolice

Fot. Jaskinia Raj

Jaskinia Raj jest rezerwatem, który powstał w celu ochrony wapieni dewońskich oraz najbogatszej z dotychczas odkrytych w polskich jaskiniach szaty naciekowej – stalaktytów, stalagmitów, kolumn i draperii oraz namulisk zawierających cenne warstwy kulturowe.

Polska stolica sportu i rekreacji

Dobrze rozbudowana i nowoczesna baza rekreacyjno-sportowa sprawia, że Kielce z powodzeniem mogą ubiegać się o miano polskiej stolicy sportów. Cztery kieleckie zespoły występują w najwyższej klasie rozgrywkowej w swoich dyscyplinach sportowych - Korona Kielce, Klub Piłki Siatkowej Kielce, Korona Handball Kielce oraz PGE Vive Kielce – wielokrotny mistrz Polski i zwycięzca europejskiej Ligi Mistrzów w piłce ręcznej.

Kielce są także doskonałym miejscem dla pasjonatów jazdy na rowerze. Zarówno dla tych, którzy preferują strome zjazdy i podjazdy na leśnych dróżkach, jak tych uwielbiających jazdę po mniej wymagających ścieżkach rowerowych i drogach asfaltowych. W Kielcach i okolicach nie brakuje tras rowerowych przeznaczonych dla początkujących rowerzystów, jak i dla miłośników kolarstwa górskiego. Co więcej, przez miasto poprowadzona została również najdłuższa w Polsce ścieżka rowerowa - Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Otaczające Kielce z każdej strony, a także będące ich częścią Góry Świętokrzyskie wyróżniają się w krajobrazie charakterystycznymi równoległymi pasmami i grzbietami ze stromymi zboczami, które przecinają podłużne doliny o płaskim dnie. Wchodzące w skład Świętokrzyskiego Parku Narodowego Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Europie, a ich najwyższym szczytem jest Łysica - 614 metrów n.p.m., która stanowi także najczęściej odwiedzany przez turystów szczyt w okolicy. Na Łysicę prowadzi kilka szlaków, a czas na ich pokonanie w jedną stronę to około 2 godziny. Kielce to jednak nie tylko Łysica - aż 30 tras turystycznych rozpoczyna się, przebiega, bądź kończy się właśnie w mieście.

Ponadto Góry Świętokrzyskie idealnie sprawdzają się także zimą, zapewniając wiele możliwości uprawiania „białego szaleństwa”, zarówno dla małych, jak i dla dużych. W samych Kielcach oraz najbliższej okolicy miasta na miłośników nart i snowboardu czeka aż siedem nowoczesnych, sztucznie dośnieżanych i dobrze oświetlonych stoków z wyciągami, wypożyczalniami sprzętu oraz z bogatym zapleczem gastronomicznym. Stoki zjazdowe do jednak nie wszystko, wytyczono tu także doskonale oznakowaną trasę biegową o długości 2,5 km.

Bogactwo zabytków - Noclegi Kielce

Wśród licznych kieleckich zabytków i innych obiektów wartych zwiedzania, szczególne miejsce zajmuje Muzeum Narodowe, które znajduje się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką mogącą pochwalić się ponad 100-letnią tradycją. W swoich niezwykle bogatych zbiorach posiada cenne eksponaty z wielu dziedzin: malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody. Główna siedziba muzeum – Pałac Biskupów Krakowskich to wniesiony w XVII wieku, doskonale zachowany budynek, który w przeszłości należał do biskupów krakowskich. Pałac ten stanowi jeden z najcenniejszych przykładów polskiej rezydencji z epoki Wazów. XVII i XVIII- wieczne, piękne wnętrza pałacu zaliczane są do ekspozycji stałej muzeum, podobnie jak Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz znajdująca się w skrzydle północnym Galeria malarstwa polskiego i europejskiej sztuki zdobniczej. Muzeum organizuje również wiele wystaw czasowych oraz koncertów, wykładów, warsztatów dla dzieci i młodzieży, a także imprezy rodzinne.

Kolejnych ciekawym miejscem na mapie Kielc jest Muzeum Zabawek i Zabawy, stanowiące największe i najstarsze muzeum tego typu w Polsce. Na 631 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej podziwiać można około 30 tys. eksponatów. Goście muzeum obejrzeć mogą kilkanaście wystaw, w tym wystawy stałe, między innymi Miasto zabawek, Magiczne obrazy, warsztat zabawek – repliki historycznych zabawek, Świat modeli - modele samochodów, samolotów, statków, pociągów oraz Made in Poland. Zabawki z polskich spółdzielni zabawkarskich, a także liczne wystawy czasowe. Muzeum zapewnia zarówno dzieciom, jak i dorosłym niezwykłą przygodę, łącząc wystawy tradycyjne z wystawami interaktywnymi. Odkrywcy historii zabawek mogą nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć wiekowych eksponatów. Co więcej, w czasie zwiedzania dzieci mają możliwość pobawienia się w kąciku zabaw nowymi, ekologicznymi zabawkami.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej

Warto zainteresować się również Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Niezwykle ciekawe zbiory posiada także Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej, w której znajdują się prace wybitnych polskich twórców, takich jak: Tadeusz Kantor, Władysław Hasior czy Jerzy Nowosielski.

Niezwykle wartościowym i pięknym zabytkiem Kielc jest Pałacyk Tomasza Zielińskiego, który położony jest przy ulicy Zamkowej, niedaleko Pałacu Biskupów Krakowskich i zabytkowego Parku Staszica. W jego stylowym wnętrzu mieści się kilkanaście pomieszczeń, w tym między innymi Sala Koncertowa, Sala Konferencyjna, Sala Portretowa, biblioteka, dwie baszty oraz oranżeria. Na uwagę zasługuje także otoczenie pałacyku - urokliwy ogród, w którym znajduje się studnia z daszkiem, słup pamiątkowy, liczne rzeźby, okolicznościowe wystawy, a w sezonie letnim także kawiarenka pod parasolami. Cały kompleks pałacowo-ogrodowy otoczony jest murem z otworami strzelniczymi, wkomponowana jest w niego także mała baszta zwana „Plotkarką”. Obecnie Pałacyk stanowi siedzibę Domu Środowisk Twórczych.

Na uwagę zasługuje również reprezentacyjny deptak Kielc, czyli ulica Henryka Sienkiewicza, która stanowi także jedną z najdłuższych ulic w Polsce – ciągnie się przez 1270 metrów. Deptak ten ma długą i ciekawą historię, a wytyczono go już w latach 20. XIX wieku. Dziś ulica Henryka Sienkiewicza jest zmodernizowana i doskonale łączy swój zabytkowy charakter z nowoczesnym centrum handlowym.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, że warto wybrać się na wycieczkę do Kielc. Jeśli chcielibyście odwiedzić to interesujące miasto, ale nie wiecie gdzie znaleźć najlepszą dla Was opcję zakwaterowania, koniecznie zajrzyjcie na Trivabook.pl, tam w zaledwie kilka chwil, z bogatej oferty noclegów z pewnością wybierzcie tę idealną dla siebie.

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!