NOCLEGI Bydgoszcz

Bydgoszcz – poznaj drugą stolicę województwa kujawsko-pomorskiego. Wybierz nocleg i w drogę!

FILTRUJ PO

Nie znaleziono żadnych obiektów w wybranej lokalizacji.

Bydgoszcz, położona na północy województwa kujawsko-pomorskiego, przed dług czas pozostawała w cieniu pobliskiego Torunia.

Jednak od kilku lat staje się coraz piękniejsza.

Zabytki są remontowane, parki rewitalizowane, dużym magnesem są również organizowane tu liczne festiwale i imprezy sezonowe. Pora na poznanie Bydgoszczy!

Jeśli chcielibyście odwiedzić jedną z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego, ale nie wiecie gdzie znaleźć najlepszą opcję zakwaterowania, zajrzyjcie na portal Trivabook.pl, a w kilka chwil, z bogatej oferty noclegów wybierzcie tę dla Was idealną.

Zacznijmy od początku…

… czyli od przedstawienia historii miasta. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Bydgoszczy pochodzą sprzed 9000 lat. Istniejące tu grody włączono w późniejszym okresie do państwa Piastów i przebudowano. Charakteryzowały je dwa, zupełnie różne założenia obronne - gród bydgoski, który stanowi centrum dzisiejszej Bydgoszczy oraz gród w Wyszogrodzie, będący obecnie terenem dzielnicy Fordon. Na przestrzeni wieków ziemie te trafiały z rąk do rąk, jednak dopiero pojawienie się w jej okolicach Krzyżaków, sprawiło, że znaczenie Bydgoszczy wzrosło. Kazimierz Wielki ulokował tu miasto, w którym wzniósł murowany zamek, będący bazą operacyjną dla polskiej armii i mający chronić ziemie polskie przed najazdami rycerzy Zakonu.
Największy rozwój Bydgoszczy nastąpił w XVI i XVII wieku, na skutek handlu zbożem, dla którego główną arterią była położona tuż obok miasta Wisła. Upadek przyniósł potop szwedzki - zniszczono zamek, a liczba mieszkańców zmniejszyła się o połowę.

Ponowny rozwój gospodarczy miasta nastąpił w połowie XVIII wieku i był kontynuowany w czasach zaborów. Wtedy właśnie – pod panowaniem Prus powstał słynny Kanał Bydgoski, liczne kamienice, mosty, drogi, a Bydgoszcz nazywano „małym Berlinem”.

Po II wojnie światowej – w czasach PRL-u rozwój gospodarczy miasta zupełnie nie szedł w parze z dbaniem o bydgoskie zabytki. Dopiero kilka lat temu tutejsza Starówka zaczęła odzyskiwać swój dawny blask.

Zwiedzanie dzisiejszej Bydgoszczy

Wyspa Młyńska

Najstarszą częścią Bydgoszczy jest Wyspa Młyńska wraz z okolicami rzeki Brdy. W przeszłości ulokowany był tu warowny zamek, który niestety nie przetrwał do naszych czasów. Jego makietę podziwiać można przy ulicy Grodzkiej 25.

Wracając do Wyspy Młyńskiej – uważana jest ona za największą atrakcję miasta. Od XVI do XVII wieku była ona własnością królewską, a na jej terenie znajdowała się mennica, lokowano tu także młyny i spichrze. Te, które możemy podziwiać obecnie, pochodzą z XIX wieku. Znaczna część znajdujących się w okolicy Wyspy Młyńskiej budynków przeszła gruntowną renowację i w swoich murach mieści ciekawe muzea oraz obiekty kulturalne. Zwiedzić tu można między innymi Europejskie Centrum Pieniądza, Dom Leona Wyczółkowskiego, Galerię Sztuki Nowoczesnej czy Zbiory Archeologiczne.

Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska to wzniesiony w XIX wieku kompleks kamienic oddzielonych korytem Brdy od Wyspy Młyńskiej. W przeszłości bliskość rzeki sprawiła, że powstawały tu liczne warsztaty rzemieślnicze oraz domy mieszkalne. Obecnie coraz większa ilość tutejszych budynków jest odnawiana i wygląda niezwykle urokliwie, odbijając się od wód Brdy. W tutejszych lokalach znajdują się popularne restauracje, kawiarnie oraz sklepy.

Brda

W tym miejscu warto wspomnieć także o samej Brdzie, nad której brzegami znajduje się kilka niezwykle ciekawych obiektów. Tym najbardziej charakterystycznym jest z pewnością imponujący gmach Opery Nowa, który zlokalizowany jest naprzeciw Wyspy Młyńskiej przy ulicy Marszałka Focha. Nieco dalej, obok ulicy Mostowej podziwiać można bardzo dobrze zachowany zespół zabytkowych Spichrzów, w których mieści się oddział Muzeum Okręgowego. W okolicy Spichrzów tuż nad wartkim strumieniem Brdy, zawieszono w powietrzu rzeźbę „Przechodzący przez Rzekę”. Rzeźba ta, autorstwa Jerzego Kędziory została umiejscowiona nad brzegami wartkiej rzeki 1 maja 2004 roku, dla upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ów „Przechodzący przez rzekę” tkwi w przeniesieniu środka ciężkości poniżej poziomu liny, co sprawia, że posąg utrzymuje równowagę. Co ciekawe, rzeźba ta jest nawiązaniem do jednego z symboli Bydgoszczy - posągu „Łuczniczki”, ponieważ „Przechodzący” trzyma w dłoni wystrzeloną przez kobietę strzałę. Z kolei na rzece zacumowana jest zabytkowa Barka Lemara. Po Brdzie można również przepłynąć się tramwajem wodnym, kajakiem lub rowerem wodnym.

Spichrze nad Brdą

Warto zatrzymać się na dłużej przy spichrzach nad Brdą, które są niemal jak herb miasta. Stanowią one swego rodzaju relikt po czasach największej świetności Bydgoszczy.
W XV i XVI wieku miasto to rozwijało się niezwykle dynamicznie, głównie dzięki handlowi zbożem. Wtedy na obu brzegach Brdy wzniesiono spichrze, w których mieściły się magazyny, przystanie, stocznie remontowe oraz kantory kupieckie. Transport rzeczny kwitł tu do II połowy XIX wieku, kiedy to zaczął być wypierany przez kolej.

Obecnie w Bydgoszczy podziwiać można kilka historycznych spichrzy, jednak tylko cztery z nich pochodzą sprzed XIX wieku. Wszystkie ulokowane są nad brzegami Brdy, w ścisłym centrum miasta. Większość z bydgoskich spichrzów przeszła gruntowny remont i modernizację, a w ich wnętrzach znajdują się ekspozycyjne miejskiego Muzeum.
Ulubionym spichrzem lokalnych mieszkańców jest ten, znajdujący się najbliżej ulicy Mostowej. Zwany jest on często spichrzem holenderskim, co zawdzięcza swojemu dwuspadowemu krążynowemu dachowi. Dziś usytuowany jest przed nim niewielki amfiteatr oraz odlana z brązu makieta średniowiecznej Bydgoszczy.

Z kolei najstarszym spichrzem w Bydgoszczy jest tzw. Biały Spichrz, znajdujący się na Wyspie Młyńskiej. Wybudowany został w drugiej połowie XVIII wieku, a obecnie prowadzi do niego piękna kładka łącząca Wyspę Młyńską z Operą Nova. W jego wnętrzach podziwiać można zbiory archeologiczne Muzeum Okręgowego. Poza Białym Spichrzem, na Wyspie Młyńskiej zlokalizowane są jeszcze inne spichrze, jednak już nieco młodsze - pochodzą z XIX wieku. W jednym z nich mieści się dziś stylowa restauracja Karczma Młyńska.

Kanał Bydgoski

Kanał Bydgoski łączy Brdę z Notecią, a tym samym zlewiska Wisły i Odry. I choć plany połączenia dwóch największy polskich rzek spławną drogą wodną pojawiły się już w Rzeczpospolitej Szlacheckiej, do ich realizacji doszło dopiero podczas pierwszego zaboru, a koncepcję wprowadzili w życie Prusacy.
W XX wieku przeprowadzono generalny remont kanału i wyłączono z ruchu starą część (wiele jej odcinków zasypano w czasach PRL-u), przeprowadzając go na nowe koryto. Brzegi kanału porasta piękny park, stanowiący jedno z ulubionych miejsc wypoczynku lokalnych mieszkańców. Poza wycieczką po Kanale Bydgoskim warto także udać się na wycieczkę brzegiem wzdłuż drogi wodnej piechotą lub po jednej z tras rowerowych.

Stary Rynek

Dzisiejszy bydgoski Stary Rynek powstał w czasie wytyczania ulic w okresie średniowiecza i pełnił wtedy rolę placu targowego. Jego pierwotną zabudowę stanowiły drewniane budynki, które stopniowo zastępowane były przez murowane kamienice. Wybudowano tu m.in. kolegium jezuickie które, po przebudowie z XIX wieku pełni rolę Urzędu Miasta oraz kościół św. Ignacego Loyoli, który został zburzony w 1940 roku.
Podczas II wojny światowej Stary Rynek w Bydgoszczy był miejscem egzekucji polskich mieszkańców miasta. Dziś ich ofiarę upamiętnia Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. W okolicach Rynku działa także niezwykle popularne i nowoczesne Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Łuczniczka

W przeszłości rzeźba Łuczniczka zlokalizowana była na placu Teatralnym, tuż obok nieistniejącego już Teatru Miejskiego. Budziła wtedy niemałe oburzenie, szczególnie wśród bardziej pruderyjnych mieszkańców Bydgoszczy. Obecnie posąg Łuczniczki pełni rolę jednego z symboli miasta i znajduje się tuż obok Teatru Polskiego w parku im. Jana Kochanowskiego.
Rzeźba Łuczniczka, dłuta berlińskiego artysty Ferdynanda Lepckego prezentuje ciało sportsmenki o klasycznych proporcjach, w gotowości do wypuszczenia strzały. Do Bydgoszczy sprowadził ją zamożny bankier żydowskiego pochodzenia - Louis Aronshon pod koniec sierpnia 1910 roku. Co ciekawe, kopie tego dzieła podziwiać można w innych europejskich miastach – między innymi w Berlinie, Coburg, Heringsdorf oraz w Wilhelmshaven.

Myślęcinek

Myślęcinek to Leśny Park Kultury i Wypoczynku położony na północy Bydgoszczy. Stanowi ulubiony teren rekreacyjno-wypoczynkowy Bydgoszczan i jeden z największych parków miejskich w kraju. Znajduje się tu mnóstwo ścieżek spacerowych i rowerowych, lokali gastronomicznych i obiektów sportowych. W parku zwiedzać można także Ogród Botaniczny, Ogród Zoologiczny, Zaginiony Świat z Parkiem Rozrywki, Park Linowy oraz skorzystać z możliwości jakie daje Ośrodek Rekreacji Konnej Pod Aniołami.

Exploseum

Exploseum to nowoczesne, multimedialne muzeum, znajdujące się w odremontowanych i zaadaptowanych na potrzeby turystyczne budynkach dawnej niemieckiej fabryki zbrojeniowej DAG Fabrik Bromberg. Podczas drugiej wojny światowej był to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Produkowano tu m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając część zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim. Fabryka wybudowana została przez przymusowych robotników, a poszczególne jej obiekty połączone były korytarzami podziemnymi. Exploseum stanowi unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej, która zachowała się od czasów II wojny światowej w praktycznie niezmienionym kształcie.

Ciekawostki

• Lokalna kuchnia
Bydgoszcz położna jest na trasie Gęsinowego Szlaku Kulinarnego, który jak sama nazwa wskazuje, poświęcony jest mięsu z gęsi. Polska jest największym w Europie producentem tego rarytasu. Gęsina jest więc nieodłącznym elementem regionalnych bydgoskich potraw, wśród który wyróżnić można półgęsek oraz okrasę gęsią z cząbrem.
Obok gęsiny, w Bydgoszczy króluje także cukiernictwo. Miasto to uważane jest nawet przez niektórych za centrum cukiernicze Polski, a wszystko za sprawą znanej sieci cukierniczej Sowa, która wywodzi się właśnie z Bydgoszczy. Nic więc dziwnego, że olbrzymią popularnością cieszą się bydgoskie praliny, ciasta czy lukrowane drożdżówki - znane także jako szneki z glancem.
Mówiąc o regionalnych przysmakach Bydgoszczy, pominąć nie można także chleba żytniego z ziemniakami, którego receptura zaliczona została przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do wojewódzkich produktów tradycyjnych.
• Nazwa miasta
Niezwykle ciekawe jest pochodzenie nazwy miasta Bydgoszcz. Ma ona rodowód słowiański - pochodzi od imienia Bydgost. Końcówka „gost” lub „goszcz”, w językach słowiańskich kojarzona była z gościnnością. Spotkać ją można również w nazwach innych miejscowości, takich jak, chociażby Radogoszcz.
Inaczej pochodzenie nazwy miasta tłumaczy jedna z bydgoskich legend. Opowiada ona o dwóch braciach – o imionach Byd i Gost, którzy wędrowali od południa w stronę morza, mijając łąki, jeziora, lasy, wzniesienia, doliny i bagna. Podczas tej długiej podróży Byd szukał gęstych lasów, zbierając materiał na budowę osady, z kolei Gost poszukiwał bogatej w ryby i potężnej rzeki, aby postawiony przy niej gród był naturalnie chroniony przed najazdem wrogów. Po wielu dniach wędrówki ich oczom ukazała się rzeka Brda, nad którą bracia postanowili zakończyć podróż. Lasy w okolicy były niezwykle dorodne, nie brakowało jezior i łąk oraz dobrej komunikacji północ – południe, wschód - zachód. Dlatego właśnie tu bracia założyli swój gród, który nazwali od połączonych imion - Bydgost.
• Bory Tucholskie
Zaledwie 90 km od Bydgoszczy znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie. Miasto to stanowi więc dobre centrum wypadowe do drugiego co do wielkości, kompleksu leśnego w Polsce. Piękno przyrody (głównie borów sosnowych) tego miejsca zapiera dech w piersiach, a spokój z niego bijący przyciąga niejedno spragnione odpoczynku w ciszy serce.
Także bezpośrednie okolice Bydgoszczy to tereny bliskie przyrodzie - poprzecinane są pięknymi dolinami, a dzięki położeniu miasta na terenie dwóch pojezierzy, w okolicy znajduje się wiele zbiorników wodnych. Co więcej, obrębie Puszczy Bydgoskiej znaleźć można jedne z większych terenów w naszym kraju pokrytych wydmami śródlądowymi.

Nie da się ukryć, że Bydgoszcz to bardzo ciekawe i piękne miasto z niepowtarzalnym klimatem, które do zaoferowania ma naprawdę wiele. My opisaliśmy zaledwie część atrakcji, jakie można tu zobaczyć, jest ich tam o wiele więcej. Szczególnie w sezonie letnim, kiedy można m.in. przejechać się wodnym tramwajem. Jesteście gotowi na wycieczkę do Bydgoszczy? 

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!