NOCLEGI Augustów

Augustów – wypoczynek wśród jezior

Augustów to niezwykle piękne miasteczko, które swoją urodę zawdzięcza głównie wyjątkowemu położeniu - wśród jezior i lasów Puszczy Augustowskiej oraz na terenie Zielonych Płuc Polski. Dzięki temu Augustów stanowi doskonały ośrodek żeglarski i uzdrowiskowy. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej zaglądają tu turyści. Pora, żebyście i Wy poznali to niezwykłe miejsce!

Noclegi Augustów:

FILTRUJ PO

Nie znaleziono żadnych obiektów w wybranej lokalizacji.

Zapraszamy do lektury mini-przewodnika po Augustowie.

Przyroda, która otocza Augustów bez wątpienia nadaje mu niezwykły charakter i z roku na rok przyciąga coraz większą ilość turystów. Miasto położone na Podlasiu, na obszarze Pojezierza Litewskiego i otoczone dziewięcioma jeziorami, stanowi idealne miejsce na odpoczynek w otoczeniu przyrody i spokoju. Każdy z odwiedzających znajdzie tu coś dla siebie. Możliwości spędzania czasu wolnego jest tu całe mnóstwo – od spokojnych i wyciszających spacerów wśród pięknych krajobrazów, po wiele aktywności sportowych.

Rejs po Kanale Augustowskim

Podstawowym punktem każdej wycieczki do Augustowa jest bez dwóch zdać rejs po Kanale Augustowskim. Kanał ten jest wyjątkowym zabytkiem polskiej myśli hydrotechnicznej i liczy sobie już bagatela 200 lat! Obiekt został wzniesiony w celu ominięcia pruskich restrykcji celnych, które uniemożliwiały spławianie polskich towarów Wisłą do Gdańska. Kanał Augustowski miał połączyć dopływy Wisły, Narew i Biebrzę, z Niemnem. Choć w przeszłości nie spełnił on swojej funkcji, obecnie to niezwykle malowniczy szlak wodny, z którego czerpie lokalna i transgraniczna turystyka – śluzowanie i pływanie kanałem to jedna z głównych atrakcji tego regionu. Kanał Augustowski przemierzyć można statkiem żeglugi śródlądowej, a dzięki temu, że przebiega przez kilka jezior, jest on także uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

Spływ kajakiem

Pozostając w kajakowym temacie, warto podkreślić, że Augustów i jego okolice to najprawdziwszy raj dla miłośników kajakarstwa. Poza spływem Kanałem Augustowskim dostępnych jest jeszcze wiele niezwykle pięknych możliwości uprawiania tej aktywności. Ten łatwiejszy i niemalże relaksacyjny szlak to wyprawa Czarną Hańczą – polecana dla całej rodziny. Bardziej doświadczeni kajakarze mogą z kolei zakosztować prawdziwej przygody podczas spływu Rospudą. Spływy mogą trwać zarówno kilka godzin, jak i kilka dni. Na Augustowszczyźnie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni fani wiosłowania.

Zwiedzanie Augustowa z przewodnikiem

Wróćmy jednak do samego Augustowa, który warto zwiedzić z przewodnikiem, dzięki czemu poznamy bogatą historię miasta i najciekawsze jego obiekty, tym bardziej że atrakcji jest tu naprawdę wiele i porozrzucane są one, bo wielkim obszarze. Co ciekawe… miejsce to jest niezwykle królewskie i romantyczne. Jak głosi jedna z tutejszych legend, to właśnie w Augustowie odbyła się pierwsza randka króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Wiadomo zatem, skąd wzięła się nazwa miasta – od imienia tego polskiego króla. Co szczególnie warto tu zobaczyć? Oczywiście rynek im. Zygmunta Augusta, który stanowi centrum wieczornego życia miasta z mnóstwem restauracji, barów i kawiarni. Na rynku polecamy zatrzymać się pod pomnikiem- kolumną króla i przyjrzeć się niezwykle pięknym, charakterystycznym kamienicom – w jednej z nich nocował podobno sam Napoleon Bonaparte. Warto także zobaczyć Bazylikę Mniejszą Najświętszego Serca Jezusowego, historyczny szlak grodzieński, Kanał Bystry, pamiątki po społeczności żydowskiej, budynek oraz park wokół Starej Poczty, która w XIX wieku pełniła funkcję stacji zaprzęgowej na 16 koni… jak widać, w Augustowie ciekawych i zaskakujących miejsc nie brakuje! Miłośnicy historii nie mogą również zapomnieć o odwiedzinach Muzeum Kanału Augustowskiego, które znajduje się w budynku Dworku Prądzyńskiego oraz Muzeum Ziemi Augustowskiej, prezentującego wystawy sprzętu związanego z rolnictwem i rybołówstwem oraz rękodziełem wiejskim.

Spacer bulwarami nad rzeką Nettą

Z augustowskiego rynku polecamy wybrać się na spacer Promenadą, która jest obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania miasta. Pięknie odrestaurowana trasa prowadzi wzdłuż rzeki Netty i dostosowana jest także do ruchu rowerowego. Z Promenady łatwo przejść można na niemniej atrakcyjne bulwary, ciągnące się dalej wzdłuż rzeki Netty oraz Jeziora Necko. Mają one około 4 km długości, a ich zwieńczeniem jest molo Radiowej Trójki. Wzniesiono je w 2007 roku, a w 2016 roku odremontowano i od tego czasu augustowskie molo jest drugim co do wielkości pomostem w Polsce (zaraz po sopockim molo). Jego szerokość wynosi około 147 metrów, a w głąb Jeziora Necko wchodzi ono na 90 metrów. Na molo dostępne są platformy widokowe oraz kawiarenka. Z kolei dookoła jeziora rozciągają się piękne plaże, na których udostępniono cztery kąpieliska, które w sezonie są strzeżone przez ratowników. Można tu także wypożyczyć sprzęt wodny, skorzystać z atrakcji parku linowego oraz kontynuować wycieczkę rowerową szlakiem Green Velo.

Augustowskie Plaże

Poza plażą w okolicach molo, w Augustowie nie brakuje innych miejsc do plażowania. Dużą popularnością cieszy się m.in. piaszczysta plaża Postiw z drewnianym pomostem i elektrycznym wyciągiem nart wodnych. Warto odwiedzić także plażę Bielnik, na której poza kąpieliskiem znajduje się boisko do siatkowej piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci oraz urządzenia fitness. Liczne plaże zlokalizowane są również w okolicach ośrodków wypoczynkowych i sanatoriów.

Port Żeglugi Augustowskiej

Port Żeglugi Augustowskiej co roku przewozi prawie 100 tys. pasażerów. Można stąd, poza rejsem po Kanale Augustowskim wybrać się statkiem lub gondolą na wycieczkę także po innych miejscach – wokół augustowskich jezior. Jednym z najpopularniejszych rejsów jest rejs do Studzienicznej. Zaczyna się na rzece Netta i Jeziorze Necko, aby dalej prowadzić przez rzekę Klonownicę – będącą najkrótszą żeglowną rzeką w naszym kraju. Następnie przepływa się przez Jezioro Białe o niezwykłej jasnozielonej barwie i niezliczonej ilości białego ptactwa, aby przez śluzę Przewięź wpłynąć na jezioro Studzieniczne. Miejscowość o takiej samej nazwie jest niezwykle malowniczo położona - na półwyspie. Studzieniczna jest miejscem kultu religijnego i postoju statków, podczas którego zwiedzić można wiele znajdujących się tu zabytków sakralnych.
Polecamy także rejs Doliną Rospudy – wśród dziewiczej, nienaruszonej przyrody. Miejsce to podlega ochronie, nic więc dziwnego, że jest unikatowe – występuje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Uzdrowisko

Otaczające Augustów jeziora oraz Puszcza Augustowska sprawiają, że panuje tu specyficzny mikroklimat bogaty w olejki eteryczne i fitocydy oraz wysokiej jakości złoża borowiny. Wszystko to stwarza idealne warunki do leczenia wielu chorób i schorzeń, m.in. chorób dróg oddechowych, chorób ortopedyczno – urazowych, chorób reumatologicznych, osteoporozy czy nerwicy. Augustów może pochwalić się także własną wodą mineralną – Augustowianką, którą wydobywa się z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce (482 m), z samego serca Puszczy Augustowskiej. Augustowianka słynie z wyjątkowych właściwości smakowych i odżywczo-zdrowotnych.

Augustów jesienią i zimą

Uroki Augustowa nie mijają z odejściem lata, ciekawie czas spędzić można tu także jesienią i zimą. Puszcza Augustowska to wymarzone miejsce dla miłośników grzybobrania. Masowy wysyp grzybów przypada na jesień. Wrzesień i początek października jest tradycyjnym sezonem grzybobrań, a tutejsze lasy sosnowo-świerkowe oferują wiele jadalnych gatunków grzybów m.in. borowiki, podgrzybki, koźlarze, rydze, maślaki czy kurki. Jesień to także doskonała pora na odkrywanie uroków turystyki konnej, szczególnie w okolicach Augustowa. Szlak konny Puszczy Augustowskiej i Mazur oferuje łącznie około 400 km dróg i ścieżek, przeznaczonych do jazdy konnej. Z kolei zimą Augustów zamienia się w królestwo morsowania -  znaleźć tu można wiele miejsc do zimowej kąpieli przygotowanych przez Augustowski Klub Morsów. Ulubionym miejscem tutejszych morsów są bulwary nad rzeką Nettą przy Miejskim Ośrodku Sportu. W okresie zimowym można także spróbować swoich sił w żeglarstwie lodowym, łyżwiarstwie oraz nartach biegowych. Tereny Puszczy Augustowskiej zimą wydają się wręcz stworzone do uprawiania narciarstwa biegowego. Co więcej, zimą można tu również spróbować wędkowania podlodowego.

Augustowska kuchnia

Kuchnia augustowska stanowi najprawdziwszą mieszankę kulturową. Na tutejszych talerzach przenikają się tradycje wielu społeczności zamieszkujących ten region przez wieki - Polaków, Litwinów, Żydów i Rosjan. Dania są z reguły proste i przygotowywane z regionalnych składników. Najbardziej charakterystycznymi potrawami kuchni augustowskiej są kartacze, czyli duże owalne kluski ziemniaczane nadziewane przyprawionym mielonym mięsem oraz babka ziemniaczana, która przygotowywana i zapiekana jest z tartych ziemniaków, mąki, jajek oraz słoniny i cebuli. Mnogość czystych jezior i rzek sprawia, że w tutejszej kuchni nie brakuje także dań z ryb – warto skosztować np. węgorza, sielawę, szczupaka, sandacza czy lina. Na deser polecamy sękacz, czyli wyjątkowy wypiek o równie wyjątkowym wyglądzie – to słodkie, zapiekane z kilku warstw ciasto, przypominające ścięty pień drzewa z sękami. Nie można zapomnieć również o miodzie augustowskim, który słynie z wysokiej jakości. Pozyskiwany jest z kwiatów, ziół oraz innych roślin leśnych, które rosną na terenie Puszczy Augustowskiej. Do wyrobu augustowskiego miodu wykorzystywane są wyłącznie tradycyjne metody produkcji, nic więc dziwnego, że cieszy są on taką popularnością, a w czerwcu 2010 roku wpisany został na listę produktów tradycyjnych.

Augustów warto odwiedzić o każdej porze roku, tym bardziej, że miasto to jest doskonale przygotowane na przyjmowanie turystów. Tutejsza baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta – oferuje zakwaterowanie o różnym standardzie i na każdą kieszeń – o czym przekonać możecie się, zaglądając na portal rezerwacyjny trivabook.pl. Podobnie jest także z oferta gastronomiczną i turystyczną - w Augustowie i jego okolicach nie ma czasu na nudę!

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!