AKTUALNOŚCI Porady

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce

 ·  autor: Administrator  ·   4745

O ile latem wszyscy z nas mają ogromny dylemat, czy na wakacje wybrać się nad morze lub w góry, tak zimą wybór jest prosty. Na pewno znajdą się osoby, które wybiorą ciepłe kraje lub na przykład Alpy. Jednak zdecydowana większość Polaków podczas zimowego urlopu wyrusza na południe kraju szusować na stokach, ale pozostaje wciąż aktualne tytułowe pytanie:"Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce" przeczytaj nasz artykuł i wybierz dla siebie najlepszy stok narciarski i komfortowy nocleg.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce

Dlaczego częściej decydujemy się na nary w Polsce, gdzie nocujemy i które ośrodki narciarskie chętniej wybieramy?

Ośrodki narciarskie w Polsce przyciągają narciarzy takimi aspektami jak, chociażby dwukrotnie niższe ceny karnetów niż w Alpach, zdecydowanie krótsza droga do przebycia oraz łatwość dojazdów do ośrodków, dzięki rozwiniętej infrastrukturze krajowych autostrad.

NOCLEGI W GÓRACH

 Trzeba też przyznać, że w ciągu ostatnich lat znacznie poprawił się również stan infrastruktury w wielu Polskich kurortach, dzięki czemu ilość osób odwiedzających Polskie kurorty stale rośnie. Dla większości polskich narciarzy przy wyborze ośrodka narciarskiego często najważniejszym kryterium wyboru jest cena. W Alpach musimy się liczyć z tym, że za jednodniowy karnet osoba dorosła musi zapłacić około 50 euro (około 200zł). Tymczasem w największych stacjach narciarskich w kraju, za taki sam karnet narciarze zapłacą, nawet poniżej 100zł. To naprawdę duża różnica. Oczywiście niższe koszty dojazdu, również przemawiają na korzyść Polskich kurortów. 

Noclegi w górach na narciarski wyjazd zarezerwujesz na Trivabook.pl

Z pewnością wybór odpowiedniego miejsca na narty nie jest prosty, ponieważ jest w czym wybierać. Dlatego też ruszamy Wam na pomoc i przedstawiamy najciekawsze polskie miejscowości oferujące doskonałe warunki do jazdy na nartach. Bez względu na to, czy wybieracie się na rodzinną wyprawę, wyjazd ze znajomymi czy też samotne szusowanie.

Czarna Góra – perełka na narciarskiej mapie Polski.

Czarna Góra to jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Znajduje się tu prawie 10 kilometrów tras narciarskich, na których panują doskonałe warunki do jazdy, ponieważ większość tras jest sztucznie naśnieżana oraz doświetlana. Dzięki temu możemy poznać najwyższe europejskie standardy, nie wyjeżdżając poza granice kraju. Dotarcie na trasy zajmuje zaledwie kilka minut, dzięki najszybszej kolejce linowej w Polsce. Luxtorpeda – bo tak nazywa się kolejka, przewiezie Was na trasy w bardzo komfortowych warunkach, na podgrzewanych sześcioosobowych kanapach osłoniętych od wiatru. W ciągu godziny kolejka może dowieźć na stok nawet 3000 osób.    Kupując karnet, otrzymujesz także możliwość przejazdu skibusem. A jeżeli nie lubicie wcześnie kłaść się spać, Czarna Góra jest kurortem właśnie dla Was – nocne zjeżdżanie trwa tutaj do godziny 22:30.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Czarna Góra

Białka Tatrzańska – najpopularniejszy ośrodek narciarski na Podhalu.

Białka Tatrzańska łączy 3 stacje narciarskie – Banię, Kaniówkę oraz Kotelnicę. Łącznie znajdziecie tutaj 23 trasy o łącznej długości około 16 kilometrów, na każdą z tras wejdziecie za pomocą jednego karnetu, co jest ogromnym udogodnieniem. Dotarcie na stok ułatwiają tutaj wyciągi. W Białce do dyspozycji narciarzy oddanych jest ich 11 (8 to wyciągi orczykowe, 3 to przenośniki taśmowe) oraz 9 kolejek krzesełkowych. Ośrodek w Białce Tatrzańskiej dysponuje również jednym z najnowocześniejszych systemów naśnieżania tras narciarskich w Polsce. Dzięki sztucznemu oświetleniu stoków można szusować tutaj równie długo, jak w Czarnej Górze, stoki są tutaj czynne do godziny 22:00. Po wyczerpującym dniu, spędzonym na stoku, możecie odpocząć i odprężyć się w Termach Białka. Jest to nowoczesny kompleks basenów termalnych, który oferuje relaks na najwyższym poziomie.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Białka Tatrzańska

Szczyrk – kultowy ośrodek narciarski w Polsce.

Ośrodkiem, o którym nie możemy nie wspomnieć, jest oczywiście Szczyrk, będący zimową stolicą Beskidów. W przeszłości Szczyrk konkurował nawet z Zakopanem, lecz zastój w rozwoju sprawił, że ośrodek narciarski w Szczyrku został daleko z tyłu w stosunku do innych prężnie rozwijających się kurortów. Po wielu latach zaniedbań, Szczyrk wreszcie dysponuje nowoczesną infrastrukturą narciarską dzięki inwestorom ze Słowacji. I jest duża szansa, że odzyska dawną sławę. Warto mieć na uwadze, że w Szczyrku tak naprawdę funkcjonuje kilka osobnych ośrodków narciarskich, są to: Szczyrk COS (popularne Skrzyczne), Szczyrk Mountain Resort (dawniej Szczyrk SON) i nowy ośrodek Beskid Sport Arena. Wszystkie stacje narciarskie w Szczyrku oferują łącznie ponad 40 kilometrów tras zróżnicowanych pod względem trudności, z czego 8 kilometrów jest dodatkowo oświetlanych po zmroku. W mieście znajdziecie skibus, który kursuje za darmo. Ze wszystkich stacji w Szczyrku można korzystać na jednym karnecie skipass. Koszt całodniowego karnetu dla osoby dorosłej to 99zł

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Małe Skrzyczne

Szklarska Poręba – czyli narty w malowniczym otoczeniu.

Kolejną propozycją świetnego miejsca, gdzie możecie wybrać się na narty to Szklarska Poręba w Sudetach. Ośrodek Ski Arena Szrenica mieszczący się na stoku góry Szrenicy oferuje narciarzom 5 tras, które łącznie liczą około 12 kilometrów. Dwie spośród nich oznaczone są jako trudne, dwie jako łatwe, zaś jedna to trasa bardzo trudna z homologacją FIS. Trasy są dośnieżane i przy dobrych warunkach pogodowych można po nich szusować w godzinach 8:30-16:00. Dostępne są tutaj 3 kolejki linowe i 5 wyciągów narciarskich. Infrastruktura, choć przyzwoita, nie jest tu zbyt imponująca. Bezsprzecznym atutem Szklarskiej Poręby jest samo pięknie położone miasto i jego otoczenie, a także zróżnicowane i malownicze trasy. Prócz Szrenicy w Szklarskiej Porębie znajdziecie również sporo mniejszych stoków, a samo miasto oferuje spektakularne górskie krajobrazy oraz niesamowitą atmosferę.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Szklarska Poręba

Wisła – stolica fanów sportów zimowych.

Wisła to malownicza miejscowość umiejscowiona w Beskidzie Śląskim. To miejsce, z którego pochodzą, chyba wszystkim znani wielcy narciarze, tacy jak Apoloniusz Tajner, Adam Małysz czy Piotr Żyła. Nie jest to raczej typowy kierunek dla miłośników narciarstwa, ponieważ brak tam jednego, dużego ośrodka narciarskiego. Za to, znajduje się tu sporo mniejszych stacji narciarskich.
Duża różnorodność niedużych tras, zazwyczaj bardzo dobrze utrzymanych i oświetlonych to doskonałe miejsce zwłaszcza dla najmłodszych lub początkujących narciarzy. Dużą atrakcją jest z pewnością obecność w Wiśle skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Malince, która jest jedną z najnowocześniejszych skoczni na świecie. Największe i najbardziej godne uwagi ośrodki narciarskie w Wiśle to Soszów i Nowa Osada.
Soszów oferuje nam 6 naśnieżanych i różnorodnych tras o łącznej długości około 6 km. Na szczyt góry narciarzy zabiera czteroosobowa kolejka linowa i 4 wyciągi narciarskie. Stacja jest czynna codziennie do godz. 21:30. Na terenie stacji znajdziesz również wypożyczalnię, szkołę narciarską, noclegi i lokale gastronomiczne. Nowa Osada również oferuje 6 dobrze utrzymanych i oświetlanych tras, których łączna długość to około 3 kilometry. Do dyspozycji narciarzy pozostaje czteroosobowa kolejka linowa oraz 3 wyciągi. Trasy tutaj przeznaczone są głównie dla osób początkujących i średnio - zaawansowanych.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Wisła

Jaworzyna Krynicka – narty w Krynicy Zdroju.

Stacja narciarska mieszcząca się w Krynicy Zdroju, jest z pewnością miejscem wartym uwagi.
W stacji Jaworzyna Krynicka do dyspozycji narciarzy jest 8 tras, z czego tylko jedna jest łatwa, kolejnych 5 tras oznaczonych jest jako trudne, a jedna jako bardzo trudna z homologacją FIS. Znajduje się tam również trasa do jazdy slalomem. Stacja jest również wyposażona w 3 kolejki krzesełkowe i gondolowe oraz 5 wyciągów (w tym wyciąg dla dzieci). W ośrodku Jaworzyna Krynicka działa też szkoła narciarska Jaworzyna, a w jej ramach funkcjonuje również przedszkole narciarskie, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób z małymi dziećmi. Znajdziecie tu również wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. Prócz Jaworzyny, w Krynicy warto odwiedzić również inne stacje narciarskie, na przykład Słotwiny, które oferują blisko 10 kilometrów tras zjazdowych i 2 wyciągi krzesełkowe oraz mieszczący się w centrum miasta ośrodek Henryk, znajdujący się na zboczu Góry Krzyżowej, oferujący łatwe i średnio trudne trasy oraz 2 kolejki linowe i 2 wyciągi.
W Krynicy możecie spodziewać się względnie nowoczesnej infrastruktury, ale podobno największym atutem tego miejsca jest samo miasto. Zdrowy mikroklimat, słynny deptak i  zróżnicowana oferta lokali gastronomicznych oraz noclegów, a przede wszystkim piękne widoki na Beskid Sądecki.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Krynica Zdrój

Dwie doliny – czyli nietypowy ośrodek narciarski.

Położony w Beskidzie Sądeckim ośrodek jest dużą konkurencją dla Jaworzyny Krynickiej. Pod względem infrastruktury Dwie Doliny nie są szczególnie imponujące. Co prawda oferują 9 tras zjazdowych, jednak działają tam jedynie 2 wyciągi krzesełkowe i 7 orczykowych. Jednym z największych atutów Dwóch Dolin jest ich nietypowość. Ponieważ ośrodek jest tak naprawdę udanym projektem połączenia za pomocą wyciągów i tras narciarskich dwóch miejscowości, które  oddalone są od siebie aż o 30 km jazdy samochodem – Wierchomli i Muszyny. Centrum tego  ośrodka mieści się w Wierchomli, gdzie postawiono jedną z najdłuższych w kraju kolejek krzesełkowych. Stacja oferuje piękne widoki na Beskid Sądecki i Tatry. Drugą kolejkę postawiono w Muszynie. Piękne, górskie otoczenie, bezpłatne parkingi, kilka punktów gastronomicznych, snow park oraz wypożyczalnia i szkoła narciarska sprawiają, że Dwie Doliny to ośrodek narciarski, który warto wziąć pod uwagę podczas planowania zimowego wyjazdu na narty.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Dwie Doliny

Zieleniec Ski Arena – białe szaleństwo w górach Orlickich.

Zieleniec Ski Arena to ośrodek narciarski znajdujący się w Dusznikach Zdrój, na Śląsku w Górach Orlickich. Jest to największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej oraz jeden z największych w kraju. Zieleniec Ski Arena oferuje narciarzom aż 34 trasy zjazdowe o łącznej długości ponad 22 kilometrów, wśród nich znajdują się zarówno trasy dla początkujących, jak i dla doświadczonych narciarzy. Najdłuższa trasa mierzy niemal 3 kilometry długości, dostępna jest też tutaj trasa czarna, czyli bardzo trudna, przeznaczona dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Do dyspozycji narciarzy pozostaje 29 wyciągów, w tym 1 wyciąg gondolowy, 4 krzesełkowe, 18 wyciągów talerzykowych, 4 taśmy oraz 2 wyciągi orczykowe. Kolejne stacje są połączone ze sobą trasami zjazdowymi i wyciągami, dlatego praktycznie cały ośrodek można pokonać bez korzystania z samochodu czy skibusa, co jest dużym udogodnieniem. Narciarze biegowi w Zieleńcu również będą mogli oddać się swojej pasji. Do ich dyspozycji pozostaje ponad 200 kilometrów tras biegowych (łącznie ze stroną czeską). Do Zieleńca narciarzy przyciągają świetne warunki na stoku, czyli między innymi nowoczesne wyciągi oraz śnieg, który na stokach zalega nawet przez 5 miesięcy w roku. Zieleniec jako ośrodek położony najgłębiej w górach, bywa również określany najbardziej „górskim” obiektem tego typu. Dzięki temu Zieleniec oferuje przyjezdnym malownicze widoki. Szczyty gór Orlickich i Bystrzyckich oraz specyficzny mikroklimat, porównywany nawet do alpejskiego, sprawiają, że Zieleniec jest jednym z najciekawszych miejsc na narciarskiej mapie Polski.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Zieleniec Ski Arena

Kasina Ski na Śnieżnicy – stacja narciarska blisko Krakowa.

Stacja Narciarska Kasina Ski w Kasinie Wielkiej to ośrodek narciarski położony w Beskidzie Wyspowym na północno – zachodnim zboczu Śnieżnicy (1006m. n. p. m.). Wizytówką ośrodka Kasina Ski jest naśnieżana trasa zjazdowa o długości 1400 metrów, która w całości znajduje się w lesie. Wyróżnia ją jednolite pochylenie (około 28 procent), dzięki czemu panują na niej doskonałe warunki do jazdy zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Na stok można dotrzeć za pomocą sześcioosobowego wyciągu krzesełkowego z podgrzewanymi siedzeniami, który zastąpił starą czteroosobową kanapę. Dzięki temu czas wjazdu na Śnieżnicę został skrócony do 4 minut.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - KasinaSki

Kasprowy Wierch – czyli narty w alpejskich warunkach.

Na koniec warto wspomnieć o zimowej atrakcji Zakopanego, czyli Kasprowym Wierchu. Chociaż tras jest tutaj niewiele, a wyciągi nie są zbyt nowoczesne, Kasprowy wynagradza wszystko wyjątkowym, wysokogórskim klimatem. To jedyna polska góra, która warunkami narciarskimi troszeczkę przypomina Alpy. Nie można również zapomnieć, że Kasprowy Wierch jest pierwszą polską górą, na której pojawiły się profesjonalne trasy narciarskie. A dzięki dużej wysokości, sezon narciarski może trwać tutaj aż do wiosny, mimo braku naśnieżania. Oprócz kolejki linowej na szczyt Kasprowego Wierchu do dyspozycji narciarzy pozostaje czteroosobowy wyciąg krzesełkowy i stary wyciąg z drewnianymi, dwuosobowymi krzesełkami. Warto tutaj mieć na uwadze, że jest to stok polecany głównie dla doświadczonych narciarzy. Dwie dostępne trasy rozpoczynają się na wysokości ponad 2 tysięcy m n. p. m. i przy dobrych warunkach określane są jako trudne, a przy złych (na przykład przy oblodzeniu) – jako bardzo trudne. Stoki chociaż są przestronne i oferują spektakularne widoki, tylko czasami i tylko częściowo są wyrównywane ratrakiem. Dlatego korzystając ze stoku na Kasprowym trzeba być maksymalnie skoncentrowanym.

Co do Zakopanego, to noclegi w Zakopanem są bardzo różnorodne, a ceny za nocleg zróżnicowane, napewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Gdzie na narty w Polsce? Ranking - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Kasprowy Wierch

Wybór nie jest prosty – gdzie na narty w Polsce?

Sami widzicie, jak wiele jest miejsc w Polsce, w których znajdują się wspaniałe ośrodki narciarskie. Większość z nich to nie tylko narty i białe szaleństwo na stokach. Miasta, w których znajdują się ośrodki narciarskie mogą wam również zapewnić wiele atrakcji poza nowoczesnymi wyciągami i stokami. W okolicy każdego z przedstawianych ośrodków narciarskich znajdziecie dobrze rozbudowane bazy noclegowe. Znalezienie noclegu dla całej rodziny nie powinno być większym problemem. Warto jednak pamiętać, że większa część Polaków wybiera się zimą w polskie góry, aby mieć pewność, należy mieć na uwadze wcześniejsze dokonanie rezerwacji obiektu noclegowego. Południe naszego kraju jest również doskonale znane z wyśmienitej kuchni. Jeżeli wybierzecie się do jednego z ośrodków narciarskich nie przegapcie okazji i odwiedźcie jedną z restauracji, która serwuje regionalne potrawy, na pewno nie pożałujecie tego wyboru. Jedynie, po takiej wizycie będziecie mogli żałować kilku dodatkowych kilogramów, jednak szybko będziecie mogli je spalić szusując na stokach narciarskich. Wybór należy oczywiście do was. Postaraliśmy się jak najlepiej przedstawić wam najciekawsze propozycje ośrodków narciarskich w Polsce. Mamy nadzieję, że pomogliśmy wam w wyborze wymarzonego miejsca do spędzenia zimowego urlopu na stoku. Do zobaczenia w górach!

Noclegi w Zakopanem na narciarski wyjazd zarezerwujesz na Trivabook.pl

Kilka pytań i odpowiedzi na temat: Gdzie na narty w Polsce?

Gdzie na narty w Polsce udać się podczas nadchodzącego sezonu?

Najciekawsze stoki narciarskie w Polsce znajdziesz w tym artykule.

Jak dobrać długość nart?

Nie ma określonej normy na dobranie idealnej długości nart dla każdego. Skontaktuj się w tym celu z profesjonalnym sprzedawcą nart.

Jak dobrze dobrać buty narciarskie?

Nigdy nie kupuj większych butów narciarskich. But powinien być dopasowany do stopy, w za dużych butach narty nie będą miały dobrej kontroli prowadzenia.

Dlaczego narty smarujemy specjalnym smarem?

Smar zmniejsza siłę tarcia, dlatego narty są szybsze i lepiej się prowadzą.

 

Chcesz otrzymywać najlepsze oferty noclegowe?
Zapisz się do naszego newslettera!